Românii sunt reticenți în folosirea cardurilor de credit pentru a plăti online sau fizic la comercianți, în perioade incerte. Debitul e rege

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2021, 15:08 Economie | Finanţe & Bănci


Cătălin Crețu și Elena Ungureanu
Foto: Hotnews
90% din totalul sumelor rulate la comercianți în România sunt pe cardurile de debit, a declarat Elena Ungureanu, Country Manager Visa în România, într-o întâlnire cu presa, precizând că partea de credit "n-a excelat foarte mult". “Românii sunt destul de reticenți în perioade incerte de a folosi sume împrumutate de la bănci”, a spus ea.

Potrivit acesteia, cu cardul de credit nu este diferit comportamentul de consum față de cardurile de debit.

• În primul rând ne referim la supermarketuri, magazine de haine și benzinării. Ce apare mai sus față de portofoliul general sunt frigidere, electronice și electrocasnice.

Potrivit lui, Cătălin Crețu, directorul general Visa pentru România, Croația, Malta și Slovenia, „portofoliul de debit a fost calul de tracțiune al plăților electronice, plăților cu cardul în România”.

Cumpărături online mai mult cu cardul, mai puțin cu plata în numerar la livrare


Românii au început să prindă gustul plăților electronice si să se uite mai puțin spre cash.

“Debitul este extrem de rezilient la orice tip de criză, fie că este criză generată economic, fie că sanitară”, a spus Ungureanu.

Vedetă a întregii perioade, spune ea, a fost comerțul electronic.

„Nu este o surpriză pentru nimeni. 4 din 10 români au făcut prima trazacție în comerțul electronic în această perioadă folosind cardul. Uitându-ne la datele BNR, 46% din totalul cheltuielilor la comercianți în România este făcut pe comerțul electronic”, a afirmat reprezentanta Visa.

• Valoarea tranzacționată pe carduri în comerțul electronic crește de 2 ori mai mult decât valoarea totală tranzacționată la comercianți. Pandemia ne-a făcut să micșorăm decalajul față de alte state în ceea ce privește comportamentul de plată în mediul online.

Cătălin Crețu a afirmat că diverși comercianți din online au anunțat rate de penetrare mult mai mari în această perioadă din cumpărăturile online.

“Înainte de pandemie erau la 25% ca penetrare a plăților cu cardul în online, restul făceau plata cu numerar la livrare. Mulți comercianți au realizat o rată de penetrare chiar și de 50%. Acest comportament se menține”, a mai arătat el.

Potrivit acestuia, cele mai mari tranzacții în comerțul online au fost realizate în domeniul aprovizionării și amenajării locuinței unde valoarea plăților online a crescut de aproape 10 ori.

• Magazinele alimentare, restaurantele, de îmbrăcăminte și accesorii au raportat creșteri de aproape 3 ori mai mari. Plățile online de utilități s-au dublat.

România e contactless la magazinele fizice


Elena Ungureanu a arătat că aproape toate tranzacțiile care se fac în momentul acesta în România cu cardul în mediul fizic sunt contactless.

“Aici vorbim atât de tranzacții efectuate cu cardul cât și cu portofelele digitale, indiferent dacă sunt ale băncilor sau terțelor părți. România are o infrastructură foarte bună din punct de vedere al acceptării la plată cu cardurile contactless. Suntem în top 10 mondial”, a explicat ea.

• Cardurile pentru persoane juridice – valorile tranzacționate la comercianți au crescut cam de 2 ori mai mult decât retragerile de numerar.

„Cardurile de business au fost cel mai frecvent utilizate pentru cumpărături de combustibil, produse alimentare și plăți specifice business to business”, a mai arătat Elena Ungureanu.


Cătălin Crețu, directorul general Visa pentru România, Croația, Malta și Slovenia spune că în această perioadă atât consumatorii, companiile, cât și statul român au demonstrat o reorientare cu preponderență către plățile electronice.

• Conform unui studiu al Visa, peste jumătate din persoanele fizice deținătoare de carduri au făcut frecvent plăți cu cardul în această perioadă. E un salt remarcabil de la ce se întâmpla înainte de această pandemie.
• Multe companii, vorbim aici în special de IMM-uri, s-au reorientat către acceptarea online ca o măsură de supraviețuire. În lockdown, multe companii, mai ales mici și mijlocii au închis porțile, iar foarte mulți s-au reorientat către acest canal. Sperăm că această reorientare le-a demonstrat că acest canal poate să rămână de bază pentru că le va crește vânzările.

• Numărul plăților cu carduri Visa a ajuns la 80% din toate tranzacțiile cu carduri Visa. Când vorbim de plăți plus tranzacții la bancomat, 8 din 10 astfel de tranzacții sunt plăți. 45% din valoarea tuturor tranzacțiilor făcute cu carduri au reprezentat-o plățile. Până recent vorbeam de o treime.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1637 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ALO (Joi, 1 iulie 2021, 15:20)

    john70 [utilizator]

    De ce sunt romanii fortzati sa plateasca atatea comisioane la cardurile de credit????

    Comision de mentinere de cont/?!?!?!?! La card de credit???? Unde dracu' s-a mai auzit asa ceva?
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca (Joi, 1 iulie 2021, 16:07)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      romanii nu au educatie financiara si sunt obedienti fata de "autoritati". Inca au un soi de "respect" pentru banci. Cu alte cuvinte, sunt usor de jumulit.
  • +2 (2 voturi)    
    interesant... (Joi, 1 iulie 2021, 15:46)

    klausmic [utilizator]

    "Numărul plăților cu caduri Visa a ajuns la 80% din toate tranzacțiile cu carduri Visa." Interesant...
  • +3 (5 voturi)    
    mi se pare de bun simt (Joi, 1 iulie 2021, 16:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    De ce as folosi card de credit, purtator de dobanda cu 2 cifre, cand pot cumpara cu cardul de debit, din banii pe care deja ii am? Cardul de credit ajuta la inchirierea unei masini si la acces rapid la bani cand a aparut o urgenta majora si nu ai rezerve. In rest, cumparatul de "plashmi" in rate si-a cam aratat beneficiile dupa 2008.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce era mai interesant nu s-a spus (Joi, 1 iulie 2021, 17:08)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Ce? Că desi romanii isi primesc salariile pe card, si multi dintre ei chiar si pensiile, cind e sa plateasca in magazine prefera sa plateasca cu bani gheata. Desi cu cardul ar fi mai rapid , mai ales ca acuma cam toate sunt contactless. De ce? Le place lor fosnetul banilor . Sau au impresia ca platind cu cardul vor fi , mai devreme sau mai tirziu, victimele unor inselatorii .Eu ii observ seara de seara la Mega Image. Nici 1% nu platesc cu cardul. Stai si astepti dupa ei sa se scobeasca dupa 15 bani daca asa le cere casiera.
    • 0 (4 voturi)    
      Le place fosnetul! (Joi, 1 iulie 2021, 18:03)

      bangbang [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Asta este doar in mintea ta, ca sa ma exprim intr-un mod normal ca sa nu mi se cenzureze mesajul de catre moderator!
      Diferenta dintre noi cei care platim cash si voi care platiti folosind un card este ca noi preferam sa fim suverani pe cand voi sunteti sclavii bancilor, daca maine se intampla ceva cu sistemul bancar o sa papati de pe jos.
      Noi, sau cel putin unii dintre noi, cei din tabara cealalta, cand ne golim conturile o parte ii investim in aur sau alte valori mobile sau imobile care intr-un scenariu de reset / prabusire economica vor putea fi date la schimb sau folosite indiferent de situatia globala.
      In concluzie pun pariu ca esti corporatistul ala penibil si mandru de legitimatia atarnata la gat/sold de care radem noi aia cu cashul.
      Cash is king baiatule, cash is king!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Cam dezordine in gandirea ta (Vineri, 2 iulie 2021, 12:20)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bangbang

        1. Nu inteleg cu ce te face mai suveran sa mergi la bancomat si sa scoti 100 de lei, dupa care sa dai 90 la casa la magazin, in loc sa nu te mai duci la bancomat si sa platesti cu cardul. Mai ales in periada asta cu pandemie...
        2. Daca maine se intampla ceva cu sistemul bancar, si suta de lei din buzunar, si aia blocata in cont, vor valora tot zero, deci nu vad cu ce te ajuta sa scoti 50 de ani cate o suta de lei de la bancomat inainte de a merge la magazin...
        3. Golitul conturilor si investitul in valori mobile/imobile e o practica foarte buna (in cazul in care te si pricepi cand sa cumperi si cand sa vinzi), si nu are legatura cu plata cu cardul. Bine, dupa parerea mea contul nu trebuie totusi golit de tot. Idela ar trebui sa ai bani in cont de trait cateva luni, astfel incat in caz de urgenta sa nu trebuiasca sa te apuci de vandut bijuterii, terenuri sau case.

        In concluzie, cum nu e bine sa tii foarte multi bani in cont pentru ca se devalorizeaza, la fel nu e bine sa iti golesti contul luna de luna si sa investesti tot ce ai in valori ne-financiare. Cat despre "cash is king", daca vei calatori vreodata prin tarile civilizate si educate, vei observa ca se mai foloseste cash doar la balciuri. Oare de ce? Or fi toate popoarele alea proaste gramada si sclave ale bancilor?
        • 0 (0 voturi)    
          Oare?:) (Vineri, 2 iulie 2021, 18:52)

          bangbang [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          In primul si primul rand nu am mers absolut niciodata la bancomat sa scot doar 100 ron, de cand am avut primul card si pana in prezent atunci cand merg la bancomat scot absolut tot, lasand doar maruntisul ce nu poate fi eliberat de aparat.
          Pandemia nu ma impresioneaza nici 1% deci nu voi renunta la cash indiferent de anunturile autoritatilor sau a celor din magazine.
          Suveran nu ma face doar faptul ca ce-i in mana nu-i minciuna dar si faptul ca statul nu poate sa vada cum imi folosesc banii, pe ce anume, cand, etc!
          Legat de calatorii, nu vreau sa par lipsit de modestie dar nu stiu ce sanse sunt ca tu sa fi calatorit mai mult decat mine, din Europa am vazut cam tot in afara de tarile nordice plus america de sud Argentina, Cuba, Peru.
          Si ghici ce....absolut peste tot unde am fost am platit...CASH.... inclusiv camerele de hotel, unde au fost cazuri de genul celei din Amsterdam , ultima mea calatorie in extern din 2019 unde camera de hotel pe noapte costa multe hartii de 50 iar plata am facut-o pe 5 zile. Si da atunci cand plec din tara trec prin aeroport cu cash in buzunar respectand limita legala maxima.
          Lipsa de modestie si lauda de doi lei dar la faza cu calatoritul chiar m-a bufnit rasul.
          • 0 (0 voturi)    
            un fel de gigibecali? :) (Luni, 5 iulie 2021, 11:38)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bangbang

            De curiozitate, ce faci cu banii din salariu? Daca zici ca ai calatorit prin atatea tari, presupun ca ai un venit frumusel. Stim toti ca vizitatul Europei nu e ceva ieftin. Si atunci ma intreb oare ce faci cu banii aia castigati dupa ce ii scoti din cont? Ii scoti pe toti si ii tii la ciorap pana ii investesti in terenuri si case?

            Si... cand iti rezervi un bilet de avion, dupa ce gasesti pe vola (or so) ruta optima, ce faci? Mergi la banca, depui suma in cont, dupa care mergi acasa si faci plata online? Sau te duci la agentia de turism si platesti cash? Sau... cand mergi prin Europa si rezervi camera de hotel, nu te pune sa platesti un avans, ceva? Pana si un amarat de booking necesita un card si niste bani in cont. Nu stiu cum sa-ti spun, dar calatoritul des combinat cu plata exclusiv cash se cam exclud. Mai stiu adepti ai cash-ului, dar aia de obicei calatoresc cel mult cu trenul la eforie cu bilet de la sindicat.

            Cat despre faptul ca nu stie statul pe ce iti cheltui banii, scuze ca-ti spun, dar asta e mentalitate de mic infractor, care vrea sa-si ascunda matrapazlacurile. Eu, de exemplu, nu am absolut nici o problema sa stie statul cati bani am dat pe mancare, cati pe haine si cati pe bilete de avion.