Ce mai conține proiectul privind stimularea românilor să muncească peste vârsta de pensionare - DOCUMENT

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci


Pensionari
Foto: pxfuel.com
Guvernul vrea să stimuleze românii să muncească după ce împlinesc vârsta standard de pensionare, adică să-și prelungească viața activă. În acest sens a fost pregătit un proiect de Ordonanță de Urgență. Pe lângă majorarea cu 50% a punctajului acelor persoane, documentul mai conține și alte reglementări.

DOCUMENT – Nota fundamentare munca – prelungirea vieții active


Se propune ca avizele de încadrare a locurilor de muncă în condiții deosebite, al căror termen de valabilitate este data de 31 decembrie 2018, să se mențină până la data de 1 septembrie 2023, dată până la care angajatorii au obligația de a normaliza condițiile de muncă.

Perioada cuprinsă între 31 decembrie 2018 și 1 septembrie 2023 constituie stagiu de cotizare în condiții deosebite de muncă pentru care angajatorii datorează contribuția de 4%.

(De precizat că angajatorii care dețin avize de încadrare a locurilor de muncă în condiții deosebite trebuie să elaboreze un plan de prevenire și protecție. În urma controalelor Inspecției Muncii s-a constatat că angajatorii sunt în curs de realizare a programelor de normalizare a condițiilor de muncă).

Luând în considerare necesitatea stimulării rămânerii în actvitate a persoanelor care au împlinit vârsta standard de pensionare și doresc să rămână în activitate după data îndeplinirii condițiilor de vârstă standard și stagiu minim de cotizare pentru deschiderea unui drept de pensie pentru limită de vârstă, Guvernul va modificara cadrul legal.

Astfel, urmează a fi permis cumulul pensiei anticipate sau anticipate parțiale cu venituri realizare din activități profesionale desfășurate în mediul privat.

Totodată, ceea ce am scris deja astăzi și am menționat la început, se propun modificări legislative menite să motiveze persoanele care au împlinit vârsta standard de pensionare să își prelungească viața activă și să realizeze perioade de contribuții mai mari care influențează cuantumul pensiei.

Astfel, se propune ca pentru asigurații care au realizat stagiul minim de cotizare și care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare, punctajul lunar realizat în perioada respectivă să se majoreze cu 50%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8116 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Încredere (Joi, 22 iulie 2021, 13:52)

    marcelp55 [utilizator]

    Am dreptul să nu am încredere în statul român? Nu vorbesc numai de actuala guvernare, în general nu am încredere în nici un politician, în nici un partid !!!
    • -6 (8 voturi)    
      Sigur. (Joi, 22 iulie 2021, 15:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Tu ai încredere în statul rus.
      • +3 (9 voturi)    
        Sigur (Joi, 22 iulie 2021, 17:19)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Te știi pe tine? Nu suntem toți la fel !!!
      • 0 (2 voturi)    
        Ia uite , aparu si parazitu' pensionat (Joi, 22 iulie 2021, 19:09)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        La 42 de ani.
  • +5 (13 voturi)    
    desteapta-te romane! (Joi, 22 iulie 2021, 13:55)

    wweesstt [utilizator]

    Toate trei partidele refuza sa faca reformele promise! este blat intre ele, sa se dea vina pe udmr, care nu sunt afectati electoral de lipsa reformelor, electoratul lor voteaza udmr pe criterii etnice, deci nu-i afecteaza lipsa reformelor si existenta pensiilor speciale! spre deosebire de celelalte partide(usr si pnl) care daca nu taie pensiile speciale si nu fac reforma aparatului bugetar, pierd electoratul de dreapata! udmr accepta rolul de 'tap ispasitor'! si uite asa romaniii vor fi pacaliti si furati si indatorati si fara reforme si fara toti pe contributivitate in ca 4 ani! dar nu-i nimic! romanii acepta si nu ies in strada! societatea civila doarme, tara se depopuleaza, tara se indatoreaza la niveluri record! tot inaite! neam de nevertebrate care acceptati toate nedreptatile si toate inechitatile posibile si imposibile!
  • +12 (14 voturi)    
    Cum sa nu (Joi, 22 iulie 2021, 14:09)

    AxonImpulse [utilizator]

    Pana cand nu vor fi eliminate categoriile de privilegiati, si sinecuristi de cariera, orice masura sau initiativa de genul asta pare mai degraba o insulta.

    Ma gandesc serios daca nu exista vreo posibilitate de a trece pe PFA - remote pentru clienti din afara, doar pentru a gasi o metoda de a evita sa mai platesc taxe catre statul roman.

    Banuiesc ca nu este posibil, dar mi se face greata cand ma gandesc ca din contributiile noastre se platesc pensii speciale, in special pentru tot felul de fosile comuniste (vezi exemplul fostului sef de penitenciar care incasa inainte sa dea coltul cea mai mare pensie speciala din Romania).
  • +10 (12 voturi)    
    Nu mai dati pensii speciale (Joi, 22 iulie 2021, 14:46)

    taro [utilizator]

    si sa nu mai permiteti pensionarea la 45 de ani.

    La nobilime, pardon justitie si politie trebuie terminat cu pensii speciale care incep de la 10.000 de ron.

    In plus trebuie desfiintata curtea constitutinala pentru ca este principala problema in calea reformei. 7 din 9 judecatori incaseaza pensie speciala iar unii au chiar si 3!!! pensii speciale cumulate
  • -2 (8 voturi)    
    O noua discriminare (Joi, 22 iulie 2021, 15:12)

    PPdr [utilizator]

    Atat s-a "batut apa in piua" cu ideea ca pensia sa fie direct proportionala cu contributivitatea ca s-a ajuns la concluzia crearii unor noi privilegiati-cei care lucreaza dupa varsta de pensionare. Cu ce este mai importanta contributia unuia de 70 de ani fata de cea a unuia de 35 de ani ca sa i se mareasca punctajul cu 50%
    ? Daca statul vrea sa incurajeze munca la batranete sa o faca din fondurile statului nu din fondul de pensii. Nici n-au reusit sa elimine discriminarile din Legea pensiilor -coeficientul de corectie, diferentele dintre femei si barbati (femeile fiind discriminate pozitiv)- ca deja se propune o noua discriminare,-punctajul calculat in functie de varsta. Ca sa nu vorbim ca nu reusesc sa elimine indemnizatiile (numite impropriu pensii speciale) platite anumitor categorii sociale, incepand cu fostii presedinti, si continuand cu toate celelalte categorii -angajatii din justitie, angajatii din aviatie, etc.Dar nu ma mai mira nimic in tara asta in care ministrul muncii nici nu stie cum arata legea pensiilor si propune modificari care sunt deja rezolvate prin Legea 127
    • +3 (5 voturi)    
      unde este discriminarea la cei ce muncesc dupa?!? (Joi, 22 iulie 2021, 15:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui PPdr

      Sunt "privilegiati" cei ce muncesc? Serios?!?

      Masura este una ok, pentru ca da o alegere si nu obligativitate + incentive.

      La paragraful 2 ai insa dreptate, cu discriminarea pozitiva si cu privilegiatii. Apropo de specialii pensionati la 45ani, lor nu ar trebui sa li se aplice asta cu 50% la punctaj. Poate doar dupa varsta de pensionare normala.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce poate fi decat o batie de joc (Joi, 22 iulie 2021, 15:34)

    TrueBlue [utilizator]

    Se fac "proiecte" privind stimularea românilor să muncească peste vârsta de pensionare dar in acelasi timp cu viteza luminii se fac legi prin care cei care au lucrat in domeniul energetic (termocentrale) sa iasa la pensie cu doar 25 de ani vechime. Adica dupa ce toti politrucii si-au batut joc de aceste termocentrale si le-au adus in faliment, se spala pe maini si trimit toata omenirea de acolo sa suga le bugetul de asigurari sociale (pensii) care si asa este pe deficit. Adica alte pensii speciale.
    • +4 (4 voturi)    
      Este cusută cu ață albă justificarea. (Joi, 22 iulie 2021, 15:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Sincer, cunosc domeniul și nu merită cei care lucrează în termocentrale pensionare la 25 ani vechime cu pensie întreagă. Poate pentru ai forța pe cei de la CET Oltenia și Hunedoara, pentru a asigura închiderea complexului, care ,fiind pe cărbune, nu mai corespunde, plus cheltuieli mari și preț de cost mare.
  • +3 (3 voturi)    
    cum adica (Joi, 22 iulie 2021, 16:18)

    uxh75588 [utilizator]

    ni se permite la privat sa cumulam pensie cu salariu ?

    Poate ma angajez sa fac altceva sau sa ofer consultanta, ceva mai potrivit varstei.

    Trebuie sa mi s-a permita acest lucru ?

    Eu cred ca vor doar sa duca in legalitate si si sa fie 'ok' din punct de vedere moral faptul ca la stat sunt unii care iau si pensie si salariu!
    • 0 (0 voturi)    
      cumul (Joi, 22 iulie 2021, 18:30)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

      E vorba de cumulul cu pensia anticipata nu cu aia de limita de vârsta adică întreagă.
  • 0 (0 voturi)    
    unii coliva alti bonus 2 covrigi si 1 iaurt pe zi (Luni, 26 iulie 2021, 0:19)

    iondero [utilizator]

    Toti cei care vor sa muncesca peste 80 de ani vor primi zilnic 2 covrigi si un iaurt pe zi iar cei sub 80 vor primi coliva daca va fi nevoie !