Complicata relație a românilor cu băncile străine. Am datorii de 20.000 de lire la băncile din UK. Ce s-ar intampla dacă părăsesc țara definitiv fără să le plătesc?

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2021, 7:04 Economie | Finanţe & Bănci


Datorii bancare
Foto: pixabay.com
Am venit în UK în 2000 și mi-a mers destul de bine până în 2007. Muncile curgeau, ba la un moment dat lucram în două locuri, scrie Dann, un utilizator de pe forumul romani.co.uk. Din 2007 am făcut greșeala de a mă muta în afara Londrei și de atunci au început problemele. Mai mult pe acasă stăteam decât munceam. Și acum, problema spinoasă: Am început să iau bani din bancă. Trebuia să merg acasă la familie o dată la 3 luni. Bineînțeles că ceea ce câștigam eu se ducea pe chirie și cheltuielile de aici, iar ce mai rămânea era o sumă infimă. Așa că, pentru a nu părea că stau degeaba aici, am început să mă împrumut. Când am renovat apartamentul, am luat 12000 de la banca. Și de atunci am cheltuit încă 10000 de pe credit carduri. Aș vrea să întreb ce s-ar intampla dacă părăsesc țara definitiv fără să plătesc aceste datorii? Acasă nu am nimic pe nume personal și nici alte valori.

”Nu am plătit nimic înapoi decât interesul” (dobânda- n.red), mai spune forumistul.

”Sincer m-am saturat si as vrea sa ma intorc in tara, nu lucru de o luna, la banci trebuie sa dau cam 350 pe luna si nu mai am de unde. Mai sunt 700 in banca si mai am o masina in valoare de 1000 care nu se vinde defel. Am sugerat nevestii ca am luat bani din banca si a sarit pana in tavan, bineinteles ca nu am spus ca am datorie 20000+”, mai scrie românul.

Unde sunam și îmi auzeau accentul, imediat spuneau că nu mai e nevoie, deși dacă suna un amic englez imediat după postul era liber. Cei care stau in afara Londrei probabil stiu cum stau lucrurile, a mai precizat el.


Dintre răspunsurile primite:
  • Incearca sa declari faliment inainte de a pleca din UK - asta ar fi calea cea mai "usoara" si "curata" de a iesi din toata afacerea. Si probabil singura cale legala, daca nu ai de gand sa platesti datoriile.
  • Dann, daca intr-adevar lucrurile stau atat de rau eu nu cred ca este o solutie demna de luat in considerare sa te intorci in Romania.
  • Oricat de mult te arde acum mai ai rabdare un pic si fa-ti rapid o programare la cel mai apropiat Citizen Advice Bureau pentru insolventa sau (sa speram ca nu e cazul) pentru evacuare si in mod cert vei afla cateva cai de iesire onorabila din situatia neplacuta. Intre timp in functie de circumstante verifica daca te califici pentru ceva benefits ;)

Cazul numărul 2: ” Am locuit in Anglia 2 ani și am facut un imprumut la banca de 25.000 de lire. Acum locuiesc în Grecia dar nu-mi mai pot plati imprumutul facut in Anglia. Ce pot pati?”

Răspunsuri:
  • Te vei uita 6 ani peste umar, dupa aceasta perioada daca nu patesti nimic mai poti face un imprumut.
  • Mai fa un împrumut si du-te in țara ta ca nu au ce iți face. Ti-au dat singuri banii, nu i-ai furat!

Cazul nr 3: ”Am fost student in UK si acolo am facut imprumuturi pe sume destul de mari... negarantate de nimeni. Am platit constiincios pana acum din salariul din UK. Acum ma intorc in tara si am 2 optiuni, avand in vedere ca un salariu aici nu poate acoperi datorii de acolo:

1. Sa ma declar falit in UK singur si atunci mi se anuleaza datoriile. Nu as mai avea nici o obligatie, mai ales ca nu am nici o proprietate si nici nu voi mai sta acolo. Dar asta costa pentru ca implica avocati.
2. Sa las bancile sa ma declare falit, caz care e mai ieftin pt. mine, dar mi-e ca isi vand datoriile vreunei firme de recuperare de aici si in loc sa scap de datorii le platesc aici vrand sa nevrand. E cineva care a trecut prin asa ceva si daca da, care e treaba? Merci, Cristi”

Răspunsuri:
  • Cum ai putut lua imprumut din UK daca nu esti rezident? Iar daca ai luat, te-ai comportat ca un adevarat roman! Bravo tata! Mai pune si tu o piatra la imaginea nasoala a Romaniei in afara. Trage tepe, esti roman ce draq! Ca dupa tine, daca ma duc eu sau altcineva sa fac imprumut, vor stramba din nas aia, ca au avut un precedent. Mai zici ca ai facut facultatea in afara si nici nu ai putut sa iti insusesti un principiu de minim bun simt: sa platesti datoriile!
  • Bai frate, esti tampit, ce naiba? Si ai si tupeu sa vii sa zici in gura mare ce prostii ai facut. Mai bine du-te dreq si munceste sa dai banii inapoi. Te chiar gandesti? Au zis bine cei dinaintea mea...
  • se pare ca lucrul asta il practica "jamaicanii": fac datorii la banci (in jur de 20.000lire) si pe urma fug in US

Alte cazuri:
”Salutare, Creditele de nevoi personale luate și neplătite în UK pot fi executate silit în România? A pățit cineva ceva de genul acesta? Mulțumesc”

”Ce mi se poate intanpla daca am luat vro 10 telefoane la abonament ei nu le-am mai plătit totalul fiind de vreo 9000 de lire ?”

”Vreau să iau 10000lire de la bancă și să plec în țară. Pot avea probleme in țară?”

Multe situații similare sunt descrise pe Diaspora Romaneasca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





32730 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Ce poti face (Miercuri, 11 august 2021, 7:51)

    EuConstat [utilizator]

    Din experienta iti spun ca nu poti sta degeaba si sa astepti sa se rezolve de la sine.

    Ai luat bani - rezolvarea este fie sa ii dai inapoi, fie sa ai o decizie a unei instante ca nu trebuie sa ii mai dai inapoi. Orice alta cale presupune stres, hartuire din partea colectorilor si inevitabil executare silita.

    Tare asta cu plec inapoi in Romania - banca dun UK va vinde creanta unei societati din RO. Si crede-ma ca in UK nu au voie sa faca ce fac aici recuperatorii de creante (alde EOS, KRUK si altii). Iar in Ro nu ai nici faliment personal, deci dupa ce te vor freca non-stop cu telefoane si angajamente de plata, vei fi executat silit. Moment in care tot la avocat ajungi si vei plati o caruta de bani pentru dosar sa fie rezolvat in RO. Daca pierzi sau daca nu contesti din start executarea vei fi pandit efectiv. Cat crezi ca vei rezista fara sa muncesti? Vei munci doar la negru? Si aia cu prescriptia nu te mai avantajeaza pentru ca o data la 6 luni executorul face verificari si acte pentru a evalua situatia ta si te mai preseaza sa platest, lucru care iar intrerupe prescriptia etc.
  • +3 (11 voturi)    
    Chiar sunt curios ce prevede (Miercuri, 11 august 2021, 7:52)

    John M. [utilizator]

    legea engleza. In America n-am vazut niciodata pe cineva dus in justitie pentru ca n-a mai putut plati. Problema se rezolva de obicei intre banca si client prin cateva solutii simple pe care nu le insir aici, dar, repet, n-am auzit ca cineva sa fie judecat si condamnat pentru datorii imposibil de platit. Stiu din istorie ca Anglia si Franta in vechime aveau o "inchisoare a datornicilor", dar mai e valabila si azi?
    • +7 (11 voturi)    
      Nimic deosebit. (Miercuri, 11 august 2021, 9:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      La fel ca peste tot in lumea civilizata, ceri falimentul personal.
      Exista niste taxe, dar o gramada de organizatii non-profit te pot ajuta. Ajuta daca stii limba engleza.. si daca faci un efort sa te informezi.
      https://www.gov.uk/bankruptcy

      Cea mai proasta decizie este sa fugi. Creditorul va obtine fara probleme o decizie judecatoreasca impotriva ta, apoi va vinde datoria unei firme specializate in recuperari. Nu stiu ce legi mai sunt aplicabile dupa Brexit, dar mi-e greu sa cred ca legislatia UE va ignora o decizie judecatoreasca definitiva din UK.
  • +11 (15 voturi)    
    12 ani (Miercuri, 11 august 2021, 9:24)

    AlinL [utilizator]

    Am trait 12 ani in Marea Britanie. Ai doua optiuni: 1) Platesti 2) Declari faliment. Eu te sfatuiesc sa alegi optiunea 1. Ai consumat, plateste si invata-te minte sa actionezi responsabil. Nu exista ca nu gasesti de lucru in Londra.
    • +8 (12 voturi)    
      cam asa zic si eu, (Miercuri, 11 august 2021, 10:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      in Londra iti gasesti de lucru, e ca in Bucuresti, au somajul cel mai mic. Trebuie doar sa fii harnic si serios, ca englezii nu te platesc daca esti lenes si lipsesti de la serviciu. Dupa Brexit au mare nevoie de forta de lucru bruta, englezii nu se baga in orice munci, romanii se baga.
      deci, cea mai corecta solutie este sa muncesti acolo si sa iti platesti datoriile.
      Daca nu iti place munca, atunci degeaba vii inapoi in tara, ptr ca aici se face banul si mai greu. Mai bine iti declari falimentul personal, banca iti va executa cam tot ce ai (inclusiv contul de 700 lire din banca), apoi esti liber sa faci ce vrei tu. Partea proasta e ca nicio banca nu iti mai da vreun imprumut vreodata, vei fi bagat intr-o lista neagra si bancile nu te vor mai imprumuta vreodata de bani.
      cea mai proasta solutie e sa lasi datoria asa si sa fugi in tara. Banca va obtine o decizie judecatoreasca impotriva ta, apoi va vinde creanta unei firme de recuperatori din Romania (probabil o creanta de 20000 lire o vor vinde pe 1500 lire). Ei bine, recuperatorii romani sunt printre cei mai nenorociti din Europa, daca iti vor depista domiciliul din Romania nu mai scapi de ei pana nu le dai inapoi cele 20000 lire, plus dobanzi. Te vor cauta in fiecare dimineata acasa, te asteapta in fata casei, iti vor hartui copilul si sotia, te ameninta in fiecare zi, vor pune in final un asa stres pe tine incat nu ai decat sa iti vinzi bunurile din romania si sa platesti.
      deci, ori negociezi cu banca si platest datoria in timp, ori declari falimentul personal
    • +3 (9 voturi)    
      realist vorbind (Miercuri, 11 august 2021, 10:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Sunt oameni care nu mai pot plati. Nu este nevoie sa mori de stres. Creditul implica intotdeauna un risc pentru banci, risc inclus in rata dobanzii. Nimeni nu poate prezice viitorul. Bancile au provizioane special pentru astfel de cazuri.
      Daca nu ai garantat creditul cu active imobiliare si nu ai nimic de pierdut, mai bine declari faliment personal.
  • +8 (14 voturi)    
    :)) (Miercuri, 11 august 2021, 9:41)

    bancheru83 [utilizator]

    ne facem de ras in toata lumea cu asemenea specimene...puiu popovici a tras teapa de milioane de euro in tara si sta bine mersi in uk...si astia pt 10 mii isi pun intrebari:))
    • +3 (5 voturi)    
      Tarile care-i primesc pe fugitivi (Miercuri, 11 august 2021, 10:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      o fac pentru ca ii primesc cu banii furati cu tot si cateva milioane de ici, cateva de colo- se aduna. Cred ca toate tarile au politica asta, unele mai pe fata, altele mai pe ocolite, dar cand iti cad bani din cer, nu mai pui intrebari...
  • +6 (8 voturi)    
    Daca stateai in Arica scapati... (Miercuri, 11 august 2021, 9:57)

    mihnea1976 [utilizator]

    Traim in vremea digitalizarii si unii se gandesc sa ea tepe.Romania este in UE,nu este vreo tara din Africa in care te poti ascunde.Eu am avut o datorie neplatita de 50 lei la un abonament si m-a stresat o firma de recuperare de parca datoram 1 milion de euro.Toate firmele mari din Romania platesc pe card asa ca este usor sa ti se faca poprire pe salar.
  • +6 (10 voturi)    
    tare! (Miercuri, 11 august 2021, 10:23)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Interesant cum nici unul nu isi pune problema ca banii aia luati de la banci, sunt tot ai unor oameni, nu picati din spatiu.
    Sa nu ne mai miram ca bancile din Romania pretind acte peste acte, avand in vedere ca inca suntem un popor de oameni care cand pot sa fure ceva, o fac, fara sa clipeasca.
  • +13 (13 voturi)    
    Datorii aveti dar si aifoane si tzoale aveti... (Miercuri, 11 august 2021, 10:31)

    Feroviarul [utilizator]

    ...as pune pariu, fara sa par rautacios, ca majoritatea celor care au datorii pe la banci au aifoane, teveuri de minim 55", tzoale de firma, masini (chiar si second hand sau la mana a 7a) si au avut cel putin o vacanta de 1 saptamana pe undeva, etc...Formularea forumistului cum ca "Când am renovat apartamentul, am luat 12000 de la banca. Și de atunci am cheltuit încă 10000 de pe credit carduri." spune cam totul despre strategia/mentalitatea financiara a respevicilor...
    • +2 (2 voturi)    
      trist, dar adevarat (Miercuri, 11 august 2021, 14:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

      Unii nu stiu cand trebuie sa se opreasca. Sa nu ai de lucru, dar sa iei 12k imprumut ca sa-ti renovezi apartamentul este aberant.
      Oricum, ceva e dubios in povestea asta. Renovezi un apartament daca e al tau, nu daca stai in chirie. Deci ce a renovat?
  • +4 (8 voturi)    
    TEPAR DE DOI LEI (Miercuri, 11 august 2021, 10:31)

    123qwe [utilizator]

    Ai consumat.
    Acum plateste.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-s convins ca e specific UK (Miercuri, 11 august 2021, 10:50)

    gugurila [utilizator]

    Intrebati si pe la bancile din RO, probabil iese acelasi lucru...
  • +4 (4 voturi)    
    Niste nesimtiti (Miercuri, 11 august 2021, 11:08)

    vidra [utilizator]

    Daca intradevar poti imprumuta cat ai tu chef si apoi zici doar ca nu mai vrei sa platesti datoria si traiesti bine mersi, inseamna ca is cea mai fraiera ca nu am facut si eu asta, ma intreb cati din cei pe care ii vad pe strazi cu X6 si Q7 is din astia.
  • +1 (3 voturi)    
    Deci oamenii au luat bani… (Miercuri, 11 august 2021, 13:31)

    mamaika [utilizator]

    …si nu mai vor sa-i dea inapoi! Daca ei ar fi dat imprumut unui prieten, nu i-ar fi spart fata, in aceleasi circumstante?
  • +3 (3 voturi)    
    Vad ca destui infiereaza cu manie proletara (Miercuri, 11 august 2021, 16:03)

    Parzivall [utilizator]

    Desi romanii in general afara nu au datorii. Mai multi is nativii care declara bankruptcy. Se intampla de obicei pt ca viata e foarte scumpa afara si un an de covid de ex te poate pune la pamant.
    Solutii sunt vreo 4, iti gasesti un loc de munca bun si bine platit, renegociezi cu bancile sau companiile de carduri, debtt consolidation, consumer proposal sau procedura de faliment.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru parzivall (Miercuri, 11 august 2021, 17:31)

      Valentin28 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Alea 4 solutii sunt ale naibii de greu de indeplinit in conditiile actuale...
  • +1 (1 vot)    
    Student UK xD (Joi, 12 august 2021, 1:08)

    frm1 [utilizator]

    Cum ar fi sa iti anuleze diploma si cetatenia din uk :) . Ar fi pe masura faptei, avand in vedere ca ai folosit bani si nu ai de gand sa ii returnezi.

    Eu as face la fel daca as fi guvern si as vedea ca sistemul bancar din Romania este furat de oameni din afara. Cel mai logic sa lovesti unde trebuie.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare de forum românesc (Joi, 12 august 2021, 1:38)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Cum imi recomandati sa fur? »