Realități pe care nu le vedem. “Noi când începem școala? Nu am mâncat de 3 zile”/ Doamna învățătoare, ce e asta? - Cărniță, o mănânci! - Cum să mănânc?

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:51 Economie | Finanţe & Bănci


Daniela Niste
Foto: Hotnews
Pentru copiii din mediul defavorizat școala era oricum o provocare înainte de pandemie. Odată cu pandemia lucrurile s-au agravat, spune Daniela Niste, directoare adjunctă la scoala gimnazială din Seleuș, Daneș, Mureș, care a povestit câteva momente din situațiile cu care s-a confruntat. “Aveam două varinte: să ne pese sau nu. Am ales să ne pese ca echipă pentru că iubim copiii, ceea ce facem, și atunci ne-am pus în papucii lor”, a povestit ea în cadrul unui eveniment organizat de Romanian Business Leaders.

Potrivit ei, acești copii care vin din mediul defavorizat nu vin la școală să învețe.

“Vin pentru că școala le oferă acel mediu cald, condițiile pe care nu le au acasă. Odată cu pandemia pentru ei a fost o perioadă foarte grea”, a afirmat Niste.

Copil: „N-am mâncat de 3 zile”


„La 3 zile după ce am intrat în perioada aceea de lockdown a venit un mesaj pe Facebook-ul școlii care m-a scos pe mine din zona de confort: Doamna directoare, noi când începem școala? Nu am mâncat de 3 zile”, povestește directoarea.

În noaptea aceea, spune ea, nu a putut să doarmă și s-a gândit ce poate face.

“Eu eram într-o altă lume. Mă gândeam cum să fac rost de echipamente electronice, ce platformă să îmbrățișez și copiii n-au mâncat”, a precizat ea.

• De menționat că de 10 ani în școala noastră funcționează un proiect after school în parteneriat cu un ONG care oferea o masă zilnică elevilor după orele de curs. Foarte mulți copii au rămas cu acea masă pe zi.

„În momentul în care am intrat în lockdown, ei au răbdat de foame”, spune Niste.

• Am căutat soluția. Dacă cauți, găsești.

• Mulțumesc oamenilor care au inimă mare și care ne-au ajutat în perioada aceea să hrănim 360 de copii câți sunt la Seleuș și să ne putem pune în papucii lor și să găsim soluții la problemele lor.

„Nu se punea problema de învățământ online, chiar dacă am luptat și am făcut rost de câteva dispozitive electronice. Să vă imaginați că într-o locuință cu 7-8 copii nu știau să o folosească. Mai mult de jumătate le-au stricat, într-un timp foarte scurt”, a mai afirmat Niste.

• Am luat o altă cale. Duceam fișe, le aduceau înapoi făcute greșit sau făcute de alții. Nici asta nu e o soluție.

• Identificasem, încă dinainte de pandemie, un loc unde acești copii să vină să facă un after school pentru că sunt mulți. Ne-am reorganizat. În acest loc am reușit într-un timp foarte scurt. Veneau cu distanțare, primeau o masă zilnică. Asiguram nevoile pentru îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite.

• De menționat că ei vin la școală cu mâinile în buzunar.

„Familiile nici nu au, dar nici nu cred în educația acestor copii. Îi trimit la școală să scape de ei, practic”, afirmă Niste.

În acest centru educațional, spune ea, „ne gândim să implementăm și școala părinților. Avem tabere de vară cu ei, școli de vară, unde vedem că lucrurile se schimbă. Nu e ușor. De 10 ani, în cadrul acestui parteneriat cu un ONG, vedem schimbări. Puțin este mai mult decât nimic”.

Ce sunt copănelele și bananele?


Ea a mai povestit că a făcut un contract cu o firmă de catering și le-au adus acestor copii copănele.

• Am condus clasa pregătitoare.

"Un copil de 6 ani m-a întrebat: Doamna învățătoare, ce e asta?
I-am zis: Cărniță, o mănânci!
Copilul: Cum să mănânc?
- Pune mâna și mănâncă!

Cu un alt copil vorbeam despre banane.
Îmi zice: Nu am mâncat niciodată banane!
Asta la șase ani."

“Poate unii spun că nu e treaba școlii. Eu spun că e treaba noastră”, conchide Daniela Niste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9142 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Ahhh (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:08)

    Cataleya [utilizator]

    Incep lacrimogenele.
  • +10 (14 voturi)    
    Solutia pentru iesirea din criza (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:18)

    palatin [utilizator]

    Exista doua solutii:
    1) ramanerea in cercul vicios prin asistarea sociala a copiilor si a familiilor defavorizate, folosind fonduri de la Primarie sau de la ONG-uri
    2) dezvoltarea localitatii prin investitii strategice in: locuri de munca, aprovizionare alimentara, educare extra-scolara.
    • 0 (4 voturi)    
      De ce să nu le combinăm? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:55)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui palatin

      Propun dezvoltarea localității prin investițiile făcute chiar de familiile defavorizate.

      Desigur după ce-și vor lichida o parte din asseturi.
    • +4 (4 voturi)    
      3) Desfiintarea... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 20:00)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui palatin

      ...pensiilor speciale nesimtite...
  • +4 (20 voturi)    
    ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:30)

    tudorr [utilizator]

    Si pot sa pun pariu ca parintii lor au bani de tigari si de alcool! Ziua de munca e 150 de lei minim, eu cand caut pe cineva sa-mi coseasca cu motocoasa mea un teren zici ca trag cu tunul si fug toti, dar barul din sat e plin!
    • +5 (5 voturi)    
      ai partial dreptate (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:33)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      am o problema asemanatoare ( iarba in curte o tund singur totusi ) doar ca daca esti atent la bar vei vedea zilnic aceleasi fetze , aia sunt terminati biologic , nu mai pot munci vreodata, dar nu reprezinta un procent important , cei mai multi sunt plecati si gata.
    • +2 (6 voturi)    
      Păi dă-le mai mult (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:56)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      N-ai auzit de cerere și ofertă?
  • 0 (14 voturi)    
    e ok, ce le trebuie scoala si mancare (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:35)

    panda_rosu [utilizator]

    inchideti iara scolile!!! sa nu se imbolnaveasca tzatza floarea, doamne fereste, campeanu criminalu! da-i incolo de copii!

    sa vina acum x si y care traieste in bula lui, sa zica vai ce bine a fost pt copilul lui scoala onlain, sa ramana asa pe viata!

    ce popor ratat, s-au inchis prima oara scolile si s-au deschis ultimele, sa stea mallurile si restaurantele deschise pt pitiponci.

    alte tari precum belgia au facut totul ca sa nu isi bata joc de copii, si sa ii tirmita la scoala. e vorba de nivelul de educatie aici, iar noi suntem la pamant.
    • +5 (7 voturi)    
      România educată (Miercuri, 8 septembrie 2021, 19:09)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      amu urmează România flămîndă, nu sînt bani pt creșterea alocațiilor copiilor...da sînt bani pt decontări la spitalele private, pt creștere bugete servicii szekuriste și bineînțeles pt pensiile speciale, apeviști, szekuriști, milițieni, și panaramele care-și zic magistrați
  • +2 (2 voturi)    
    să ne pese sau nu? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:53)

    blacksheep [utilizator]

    Unor oameni, simpli cetateni le pasa, si fac atat cat pot.
    Primarii, prefecti, ministri, guvern, sunt cei carora ar trebui sa le pese si au toate mijloacele pentru a face un pic mai usoara viata acestor copii.
    Ei sunt total desprinsi de agenda publica, si stiu foarte bine sa se ascunda in umbra legilor sau ordonatelor stambe facute doar pentru a le face viata usoara si a scapa de orice raspundere.
  • +2 (8 voturi)    
    exact (Miercuri, 8 septembrie 2021, 16:24)

    Mircea1978 [utilizator]

    "Copil: „N-am mâncat de 3 zile”"

    Pai da si cretinii de la conducerea tarii se bat ca apucatii pe cele 10 miliarde de euro pentru noul PNDL.
    Iar robotul ala din slana nu a facut absolut nimic cu proiectul ala "Romania Educata". Sint 7 ani de cind a spus ca va fi punctul central al presedintiei sale si chiar si dupa atitia ani copiii inca merg flaminzi la culcare.