Avem puțin peste 5 milioane de pensionari. În Capitală sunt 4 pensionari la 10 salariaţi, în timp ce în Teleorman sunt 16 pensionari la 10 salariaţi

de DP     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 9:19 Economie | Finanţe & Bănci


Romania are 5 milioane de pensionari
Foto: romania.europalibera.org
Numărul mediu de pensionari a fost în trimestrul al doilea de 5,08 milioane de persoane, arată datele INS publicate luni dimineața, iar pensia medie a fost de 1661 lei. Chiar dacă a crescut cu 0,7% faṭă de trimestrul precedent, raportul dintre pensia medie și salariul net a scăzut la 53,2% (comparativ cu 54,6% în trimestrul precedent), mai arată datele INS. Raportul pe total dintre numărul mediu de pensionari de asigurări sociale de stat şi cel al salariaţilor a fost de 9 la 10, cu mari variații în funcție de județ. În Ilfov, avem 4 pensionari la 10 salariaţi, în vreme ce în Teleorman sunt 16 pensionari la 10 salariaṭi. De asemenea, în Giurgiu găsim 15 pensionari la 10 salariați iar în Botoșani și Vaslui, câte 14 pensionari la 10 salariați.

Pensia medie de asigurări sociale de stat a variat cu discrepanţe semnificative în profil teritorial, ecartul dintre valoarea minimă şi cea maximă fiind de 850 de lei (1272 lei în judeţul Botoṣani, 1279 lei în judeṭul Giurgiu, 1298 lei în judeṭul Vrancea faţă de 2122 lei în judeṭul Hunedoara, 2024 lei în Municipiul Bucureşti).

Numărul total al beneficiarilor prevederilor OUG nr.6/2009 privind instituirea pensiei sociale minim garantate (în prezent - indemnizaţie socială), în trimestrul II 2021, a fost de 932.000 persoane, din care:
- 792.600 persoane din sistemul asigurărilor sociale de stat, reprezentând 17,0% din totalul pensionarilor din această categorie;
- 134.800 persoane din rândul pensionarilor proveniţi din fostul sistem pentru agricultori, reprezentând 57,9% din totalul acestora;
- 4,.600 persoane din sistemul militar, reprezentând 2,5% din totalul acestei categorii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2291 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Restul salariatilor sunt plecati in lume (Luni, 13 septembrie 2021, 9:28)

    Un cititor [utilizator]

    sa munceasca pentru altii pentru ca regimul liberal nu le poate asigura posibilitatea de a munci si a-si cistiga o existenta decenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Or fi plecat in ultimul an... (Luni, 13 septembrie 2021, 10:23)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      https://www.g4media.ro/romania-a-inregistrat-in-2017-cel-mai-mare-exod-din-ultimii-opt-ani-in-anul-protestelor-masive-anti-psd-au-emigrat-219-000-de-romani-mai-mult-decat-populatia-ploiestiului.html


      In 2019 au plecat de 7 ori mai putini:
      https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/poprez_ian2020r.pdf
  • -1 (11 voturi)    
    mda (Luni, 13 septembrie 2021, 9:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    e ok...

    importanti sunt bugetarii si pensionarii speciali.. ei trebuie sa fie multumiti, in rest ne putem imprumuta oricat pentru a asigura bunastarea acestor 2 categorii de oameni exceptionali...

    ma refer la bugetari si pensionarii speciali :DD
  • +7 (11 voturi)    
    o precizare (Luni, 13 septembrie 2021, 9:37)

    Zentrix [utilizator]

    In ultimii 5 ani pensia media a magistratilor s-a dublat.
    La momentul actual, pensia MEDIE a magistratilor a depasit pragul de 20.000 RON.
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Luni, 13 septembrie 2021, 11:13)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      stie toata lumea asta... crezi ca mai conteaza ??

      poti pune bannere peste tot prin orase, poti face campanii la TV...

      NIMENI.. absolut NIMENI nu se vor atinge de pensionarii speciali si de bugetari in general...

      ca idee, un post de bugetar se lasa mostenire.. copiilor, stranepotilor.. etc

      si peste 100 ani vor fi stranepoti a bugetarilor de azi, fix pe aceleasi posturi, desi intre timp s-au mai inventat si lucruri utile..

      de exemplu de ce sa tii 4-5 functionari la taxe si impozite cand poti face un super soft care sa le faca pe toate.. nu ? :DD
    • 0 (0 voturi)    
      De ce Stelian Ion nu sa întrebat? (Marţi, 14 septembrie 2021, 10:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Cum de pensia unui magistrat este mai mare decât salariul,. în condițiile în care legea spune că pensia poate fi maxim 80% din salariu? Cine nu la lăsat pe Stelian Ion să respecte legea? De ce a acordat buget SIIJ pentru tot anul 2021, dacă programul de guvernare prevedea desființarea acesteia?
  • -2 (6 voturi)    
    Un sfat din partea mea (Luni, 13 septembrie 2021, 9:42)

    Zentrix [utilizator]

    Daca esti pensionar dar nu pesionar magistrat, nu mai fi sarac !
    Hehehe
  • -1 (13 voturi)    
    raport stupid (Luni, 13 septembrie 2021, 9:57)

    sareta [utilizator]

    Ar fi cazul sa terminati cu acest stupid raport.Sunt tari care au 20 pensinari la 5 salariati si nu au probleme de niciun fel .Alta-i cauza ,furtul si coruptia generalizata ,ca in tarile africane. S-au furat si se fura de toate : revolutia ,resursele strategice,fabricile si locurile de munca ,pensiile si salariile etc. Ce pretentii sa mai ai de la acest mod de a se face democratie ?
  • 0 (4 voturi)    
    Vaiii ce grav....hai sa ne panicam (Luni, 13 septembrie 2021, 10:28)

    Telemacara [utilizator]

    Copiii saracilor alora din TR GR VS se calca pe cap prin Bucuresti si platesc rate la un apartament + o garsoniera intr-un rezidential pe Prelungirea Ghencea (deci nu vot pleca din RO). Filipinezii si Vietnamezii fac deja cele mai grele munci prin RO.
  • 0 (6 voturi)    
    Mai "secerati" din ei ca sunt prea desi (Luni, 13 septembrie 2021, 11:18)

    jackalphonse [utilizator]

    Ar mai fi cateva idei, cum ar fi imbunatatirea infrastructurii si a mediului economic ca sa creasca numarul de angajati si, la fel de important, sa nu se mai permita pensionarea sub 65 de ani la nicio categorie de angajati, ca sa nu creasca aberant numarul d epensionari.
  • +2 (2 voturi)    
    pensia medie (Luni, 13 septembrie 2021, 20:47)

    anion [utilizator]

    Eu inteleg mai bine daca-mi spuneti numarul pensiilor medii platite de statul roman celor peste 5 milioane de pensionari cat spuneti; 6, 7 milioane?