Moody’s și S&P au reconfirmat vineri ratingul suveran aferent datoriei guvernamentale a României

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 23:57 Economie | Finanţe & Bănci


Standard & Poor's
Foto: Flickr/ eflon
Agenţia de rating Moody’s a reconfirmat vineri ratingul suveran aferent datoriei guvernamentale a României la Baa3/P-3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în monedã localã şi valutã şi a îmbunãtãţit perspectiva din negativã în stabilã.

Tot vineri, agenţia de rating Standard&Poor's a decis sã reconfirme ratingul suveran aferent datoriei guvernamentale a României la BBB-/A-3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în monedã localã şi valutã, precum şi perspectiva stabilã, anunţă Ministerul Finanţelor, potrivit News.

”Agenţia de rating Moody’s a reconfirmat vineri, 15 octombrie 2021, ratingul suveran aferent datoriei guvernamentale a României la Baa3/P-3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în monedã localã şi valutã şi a îmbunãtãţit perspectiva din negativã în stabilã„, anunţă Ministerul Finanţelor.

Potrivit instituţiei, cei doi factori-cheie care stau la baza deciziei Moody’s sunt ”perspectivele solide de creştere economicã bazate pe sectorul privat dinamic şi pe utilizarea fondurilor NGEU şi aşteptãrile ca procedura de deficit excesiv sã acţioneze ca o ancorã-cheie a strategiei de consolidare fiscalã consistentã şi susţinutã în urmãtorii trei ani”.

Tot vineri, agenţia de rating Standard&Poor's a decis sã reconfirme ratingul suveran aferent datoriei guvernamentale a României la BBB-/A-3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în monedã localã şi valutã, precum şi perspectiva stabilã.

”Potrivit agenţiei de rating, riscurile generate de deficitele gemene încã ridicate sunt atenuate de perspectivele implementãrii programului de reformã ancorat în Planul de Redresare şi Rezilienţã recent aprobat, precum şi de perspectivele unei creşteri economice puternice”, transmite ministerul.

Perspectiva stabilã reflectã aşteptãrile agenţiei de îmbunãtãţire a poziţiei fiscale a României în urmãtorii ani.

“Anunţurile celor douã agenţii de rating reprezintã un semnal de încredere în politicile de consolidare fiscalã, în atingerea ţintelor asumate şi în implementarea mãsurilor de reformã şi investiţii la care Guvernul României s-a angajat prin Planul de Redresare şi Rezilienţã. Totodatã, reconfirmarea ratingului României reprezintã o dovadã a încrederii partenerilor noştri externi în capacitatea guvernului de a pune în aplicare reformele asumate prin PNRR.”, a declarat ministrul Finanţelor, Dan Vîlceanu, citat de News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3569 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Cum era de asteptat (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 6:15)

    tontu [utilizator]

    Nu e momentul potrivit pentru scaderea ratingului, dar asta nu inseamna ca n-am fi meritat-o. Interesant jocul de glezna, de ieri al BNR; Mugur a vrut sa fie el acoperit si in eventualitatea ca...
  • -2 (6 voturi)    
    ratingul Romaniei ? (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 7:21)

    doru2021 [utilizator]

    Oare mai tine seama cineva de aceste ratinguri ? Sint ele riguros calculate ? Sau se fac din pix ? Faptele sunt urmatoarele : anul acesta s-a facut graul, avem ce manca in tara (sau ar trebui cel putin ). Vine unul precum Citu, exporta tot ce se poate , pe preturi de nimic, nestiind ca la anul, poate vom avea seceta si va trebui sa importam noi grau. Ne trebuie astfel, calcule de-ale lui, de la Harvard, ca sa vedem ca am muncit degeaba un an de zile si ca putem muri de foame.
    Varianta corecta ar fi : nu mai exportam nimic pina nu suntem siguri ca avem paine si la anul, iar daca vom exporta sa cerem preturi duble sau triple astfel incit sa mai platim din datoria externa. Nu vrea nimeni sa plateasca pretul cerut de noi ? Foarte bine , anul urmator vom cultiva doar jumatate din suprafata tarii, atat cit ne trebuie doar pe plan intern. Daca astemptam sa ne faca altii calcule si ratinguri n-o sa ne ajungem niciodata !
    • +2 (2 voturi)    
      Tu știi ce e aia "ratingul Romaniei" ? (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 14:04)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui doru2021

      "Oare mai tine seama cineva de aceste ratinguri ?"
      Da! în funcție de rating se acordă o dobândă mai mare sau mai mică la împrumuturile României. În plus, ce care vor să investească aici țin cont de rating.

      "Vine unul precum Citu, exporta tot ce se poate"
      Ce înseamnă să să ai ochelari de cal!. Nu guvernul, ci firmele particulare achiziționează și comercializează grâul (produsele agricole în general) în țară sau îl exportă. În goana după profit, firmele exportă cât mai mult din recolta obținută.

      "Ne trebuie astfel, calcule de-ale lui, de la Harvard"
      Ale cui calcule? Ale lui Cîțu? Are el multe păcate (aroganță, trufie, încăpățânare etc), dar Harvard nu se numără printre ele.


      "daca vom exporta sa cerem preturi duble sau triple"
      Ce vorbești? Habar n-ai de cerere și ofertă! Cine îți va mai cumpăra grâul? Și dacă nu exporți, ce faci cu o cantitate imensă de grâu - capacitatea silozurilor (câte mai există) este limitată.

      "sa mai platim din datoria externa"
      Asta parcă era un slogan ceaușist!

      "vom cultiva doar jumatate din suprafata tarii"
      România are munți, păduri (câte or mai fi), dealuri. Nu toată suprafața poate fi cultivată, mai ales cu grâu. Și cine decide cât de mult se va cultiva? Partidul Comunist Român, Comitetul de stat al planificării (parcă s-a desființat)?

      În plus: "sunt", nu "sint", "încât", nu "incit" (cine incită aici?), "până", nu "pina", "cât" nu "cit". Nu mai zic de lipsa diacriticelor, de respectarea DOOM...

      Toată postarea, greșelile de logică și gramaticale, denotă un nostalgic, probabil fost secretar de partid...
      • -3 (3 voturi)    
        raspuns la raspuns (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 17:13)

        doru2021 [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

        1.Multumesc pentru corectarea greselilor gramaticale ;
        2. In legatura cu "suprafata tarii " m-am referit la suprafata agricola ce se poate cultiva cu grau sau nu neaparat doar cu grau ; Poate unii au inteles. Iar daca nu export atunci nici sa nu mai produc fara sa am contracte clare pentru anul urmator. Nu ma poate forta nimeni sa produc. Prinde chiar bine unui teren agricol sa stea pirloaga cativa ani .

        3. Daca sunt nostalgic dupa alte vremuri ? Da, am anumite nostalgii, n-am fost
        secretar de partid insa. Haideti sa judecam faptele : pe vremea comunismului aveam o industrie proprie ,o economie functionala.
        4. Se putea,anii acestia, face un plan de tara care sa reglementeze exporturile fara sa se spuna ca suntem comunisti ?
        Capitalismul, in care subinteleg ca dumneavoastra credeti nu e deloc perfect ! Iar economia de piata care regleaza preturile...nu stiu unde isi are sediul. Amintiti-va cum se devaloriza moneda dupa revolutie, cum adauga domnul Isarescu zerouri la leu in ideea ca exportam mai putin decit importam. A venit apoi domnul Basescu si a oprit aceasta nebunie si pina azi a ramas cit de cit constant. Credeti ca azi nu importam mai mult decit exportam ? De ce nu se mai pun zerouri ? Unde e cererea , unde e oferta de care vorbiti ? Unde e de asemenea pretul terenului agricol ? Aveti idee cit costa un hectar de pamint in Franta, de exemplu si cit costa un hectar in Romania ? Cine face aceste echivalente de pret ? Vi se pare corecte? Cine stabileste cursul euro-leu si in functie de ce ? Unde e formula matematica dupa care se calculeaza acest curs ? De ce nu sunt egale, dat fiind ca suntem europeni ? Nu va e frica ca vom deveni sclavi in ritmul acesta, incercand sa respectam regulile altora de economie de piata ?
        Vi se pare corect ca niste politicieni idioti au vandut Hidroelectrica iar acum stabilesc altii preturile pe care le vor ? Ati iesi in strada pentru nationalizarea energiei sau vi se pare comunism ?
        • +2 (2 voturi)    
          nene (Duminică, 17 octombrie 2021, 0:50)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui doru2021

          apuca pamantul ala si foloseste-l sigur poti scoate niste produse cu care poti sa mergi in Franta...

          sigur ca personal cred ca trebuie sa mai inveti carte dar merge si daca lasi gura, apuci lopata si pui unul cu carte sa conduca afacerea.

          SPor!
      • +2 (2 voturi)    
        domnul de mai sus (Duminică, 17 octombrie 2021, 0:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

        s-a dorit intai statator de biserica - nu i-a iesit.

        s-a dorit sa fie implicat in politica - nu i-a iesit.

        a sperat ca fara carte poate ajunge cat mai departe - nu i-a iesit.

        Peste tot numai rateuri si toate acestea pentru ca dansul nu s-a uitat atent in propria curte si nu a corectat ceea ce se putea corecta - lumea vede si nu admite incapabilii la nesfarsit.

        Sa auzim numai de mai bine!
        • -1 (1 vot)    
          alt raspuns (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:47)

          doru2021 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Sa inteleg ca detineti mai multe date despre mine, cu bune si cu rele ?

          Ce-i ala " statator de biserica" mai exact ?
          Daca aveti un dosar complet dati-i drumul aici, mi-i asum . Daca "lumea vede si nu admite incapabilii la nesfarsit" poate va fi datoare sa-i si judece sau sa-i elimine ? Despre care "lume " e vorba ?
  • -2 (2 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 11:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cat la suta din PIB-ul Romaniei a fost aruncat pe lobby la astia ca sa dea bine citofrenicul de serviciu si sa continue maratonul imprumuturilor de la vestici pe cele mai mari dobanzi din intreaga UE?
  • 0 (0 voturi)    
    lumea este in trepidatii (Duminică, 17 octombrie 2021, 0:55)

    ..13 [utilizator]

    au luat-o multi razna - ca e de la pandemie, ca e de la lipsa de carte, ca e de la ambatz nemasurat, sau poate o fi sindromul NFT -

    Acu cred ca numai cu rabdarica putem trece nebuniile iscate de moment si apucatii, parerea mea, trebe sa fie lasati sa se consume, cu cat ard mai mult cu atat se linistesc mai repede.

    De abia dupe se poate discuta rational.