În România, 1 din 5 tineri este șomer. În ultimul an, doar 4 sectoare economice și-au crescut numărul de salariați

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci


Tineri fermieri
Foto: dreamstime.com
Când era mică, Ioana Popescu își dorea să devină doctor. Pe urmă, a vrut să se facă pilot. În cele din urmă a făcut o facultate particulară de management, iar acum e șomeră. Părinții ei o acuză că nu-și caută suficient de insistent job, dar la tonele de cv-uri depuse, Ioana nu a primit niciun răspuns. ”Dacă pandemia te-a prins sub 25 de ani fără serviciu, foarte greu îți găsești acum un job”, spune ea. Ceea ce nu știe Ioana este că în ultimii 25 de ani șomajul în rândul tinerilor este cel mai ridicat. Iar cei mai mulți șomeri sub 24 de ani au așteptat în pandemie până la 11 luni ca să își găsească un job.

Din 21 de sectoare economice, doar 4 și-au mărit numărul de salariați, potrivit datelor furnizate de INS. E vorba de Sănătate, Învățământ, IT&C și construcții. În celelalte, locurile de muncă s-au împuținat.




Firmele nu se aruncă în a face angajări, multe din afaceri fiind la limita supraviețuirii din cauza impactului pandemiei. În plus, există industrii unde angajările se fac în cel mai bun caz cu contracte temporare (turismul și cultura/ entertainment sunt doar două exemple).” În ciuda creșterii cuantumului subvențiilor pentru angajatorii care angajează tineri care nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional sau de formare și alte grupuri vulnerabile, utilizarea măsurilor este lentă, indicând faptul că această politică se bazează pe date limitate”, arată un Raport de țară al Comisiei Europene.

Pe urmă, problema șomajului în rândul tinerilor este că a urcat la cote alarmante. În Oltenia, indicatorul e la 30%, iar tinerii din regiunea Muntenia sunt la aproape 26% șomaj, foarte aproape de cei din Moldova.





Cât privește calitatea ocupării, lucrurile nu arată nici ele foarte bine. Un sfert lucrează în comerț, unul din 6 în agricultură și foarte mulți dintre ei în construcții.

Această stare de lucruri dă o lovitură severă unei generații care și-a sacrificat deja un an din viață anulând ceremoniile de absolvire, nunțile și alte asemenea activități - pentru a ține sub control pandemia dar și pentru a-i proteja pe cei din generațiile mai în vârstă care sunt mai vulnerabile la boală.

Tinerii din orașele mici sau din zonele rurale sunt afectați și mai puternic de reducerea locurilor de muncă, mulți fiind nevoiți să se întoarcă la țară și să practice agricultura de subzistență. ”Eram bucătar la un restaurant din Capitală. Făceam zilnic naveta 37 de kilometri, dar aveam un loc de muncă. Din 3 bucătari au rămas doi, iar apoi unul singur, care e suficient pentru livrările pe care le au de făcut. Acum m-am întors acasă și m-am apucat de agricultură. Un prieten pe care îl luasem în ianuarie cu mine în speranța angajării, se apropia de finalul perioadei de probă când șeful i-a spus că îngheață angajările și că poate pleca acasă ”, spune Ionuț, un tânăr din Răcari, în apropiere de București. A trimis CV-ul la zeci de firme dar nimeni nu l-a sunat încă.

E clar că pentru generația care intră în această perioadă pe piața muncii, accesul va fi foarte dificil. Mai ales că avem încă multe persoane care părăsesc timpuriu școala iar mulți tineri nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional sau de formare. ”Proporția tinerilor care nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional sau de formare a fost de 15,2 %, printre cele mai ridicate din UE. Punerea în aplicare a Garanției pentru tineret s-a îmbunătățit într-o oarecare măsură.

În același timp, emigrația rămâne la un nivel foarte ridicat în rândul tinerilor, România fiind una dintre țările UE cu cel mai mare număr de emigranți cu vârsta cuprinsă între 15 și 24 de ani”, mai arată Raportul de țară citat anterior.

De asemenea, atractivitatea administrației publice în calitate de angajator este în continuare redusă în rândul tinerilor calificați (doar 3% din totalul funcționarilor publici au sub 30 de ani, iar peste 41% au peste 50 de ani).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3704 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Multumim PNL (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:27)

    idealogul [utilizator]

    Toate sunt din vina lui Putin, Trump si mai ales a nevaccinatilor.
    Daca s-ar vaccina toata lumea ar disparea somajul, am scapa de incalzire globala, salariul minim pe economie ar fi de 1 miliard de dolari, ar curge bere la robinet si FC Steaua Bucuresti ar castiga Campionatul Mondial de Fotball.
    Nevaccinatii astia....
    • +2 (2 voturi)    
      Minciună! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 12:51)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nimic nu e din vina lui Putin, nu mai abertațI! De ce tot amestecați lucrurile, ce interese aveți și cine vă plătește să alimentați rusofobia???
      Dacă chiar vreți să dați vina pe cineva, puteți învinovăți PSD și AUT, nu mai faceți propagandă anti Putin.
  • 0 (14 voturi)    
    Eu zic sa bagati impozitul pe IT! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:31)

    Andy500 [utilizator]

    Ca sa-l 'rezolvati' si pe asta. Nu se poate sa aduca bani din strainatate asa, moca!
    Hai, ca mai aveam nevoie doar de un motiv ca sa ma car din tara de tot!
    • 0 (10 voturi)    
      Sincer... (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:02)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Sfatul meu este sa nu mai astetpi un motiv.
      Zic din experienta... Eu nu am plecat si acum ma compar cu cei care au plecat acum 20 de ani. Nu o duc rau nici eu nici ei, dar stresul traiului in ro... nu se compara cu nimic.
      Parerea mea
      • +1 (7 voturi)    
        Stresul si agitatia inutila (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:43)

        Vlk zmrzl. Zhltl hrst zrn. [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Sunt exact motivele principale pentru care am plecat. Acum 20 de ani.
  • +14 (14 voturi)    
    Cine vrea sa lucreze lucreaza. (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:43)

    Shadowmyst [utilizator]

    Eu am terminat recent facultatea de arhitectura in timisoara, si nu imi gasesc de lucru in domeniu slujba cu salar mai mare de 2500 de lei.
    Vi se pare normal ca fac 4500 de lei pe luna livrand shaorme cu glovo? Mai mult decat un arhitect stagiar?
    Sau ca la fastfood, necalificat castig minim 3000 de lei?
    Daca ma bag la corporatie sau pe i.t. pot face deasemenea aproape dublu.

    Haideti sa trecem peste mirajul specializarii cu ochelari de cal. Cine vrea sa faca bani se reorienteaza si lucreaza.cine e lenes sau nu are chef sta si o freaca. E simplu.

    P.s. - vecinii mei lenevesc toata ziua, imi tot cer imprumut de un pachet de tigari. Nu inteleg de ce nu intra pe un bestjobs, sau iau ziarul sa isi caute slujba.

    E plina tara de putori , si parintii care isi supra dadacesc odraslele pana la 30+ ani intretin asta.
    • +7 (13 voturi)    
      Subscriu concluziei si completez cu: (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 9:58)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui Shadowmyst

      Mentalitatea data de "educatie" (defapt lipsa ei) ca numai fraierii muncesc, smecherii fac "combinatii", mai un pariu, mai o combinatie...
    • -4 (14 voturi)    
      FRAIERULE! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:05)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Shadowmyst

      Este o simpla kestie de Termodinamica, caldura merge titdeauna de la corpul mai cald spre cel mai rece!

      Asta inseamna ca daca tu esti fraier si MUNCESTI penttu 4500 pe luna, indiferent ca lcurezi la boriu, de la distanta, sau livrezi pt Glovo sau Tazz, toti vor sari pe tine sa te prade, si vecinii care voteza cu pedesereul, dar si Statul, care te "mulge" cu taxe si impozite!|
      Cine te-a pus?
      Nu-i mai bine sa faci precum vecinii?!
      • +1 (13 voturi)    
        analfabetule... (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:18)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

        analfabetule... mars inapoi in vizuina din care ai iesit.
        • +4 (4 voturi)    
          nu ai inteles ironia ! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 17:57)

          rick777 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          nu ai inteles ironia = daca ai un ban toti sar pe tine sa ti-l ia .
          Asta incepind cu statul cu 41,5 % taxa pe salar , continuat cu 19 % TVA cind iti cumperi ceva
          apoi familia si prietenii care te mulg de bani prin diferit forme de santaj emotional .
          Si asta doar pentru ca ai bani .
          Si intrebarea retorica este atunci = nu mai bine sa nu ai bani ca sa nu ai ce sa iti fure cei din jur ?
          • +1 (1 vot)    
            Analfabet, dar am dreptate! (Joi, 4 noiembrie 2021, 22:34)

            Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui rick777

            Multumesc pentru detaliere!

            Sigur ca da, indiferent daca sunt analfabet sau nu, Statul tot iti ia 42% impozit pe salariu, daca faci prostia sa muncesti, si 19% TVA la orice cumparatura, daca faci prostia sa cumperi legal (si nu bunuri furate sau de contrabanda).

            Etc, etc.

            In sachimba, daca estei votant pedesere, Statul ITI DA tot felul de ajutoare sociale, si nu platesti nici-un fel de taxe si impoztite!

            Care varianta este preferabila?!
    • +6 (6 voturi)    
      arhitect (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:16)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui Shadowmyst

      Shadowmyst: stiu foarte multi arhitecti care au plecat de la 2500 lei si chiar mai putin si au ajuns la 10 000 euro pe luna sau mai mult, in Romania - strict din meseria de arhitect, nu din afaceri. Inceputul e greu in fiecare meserie dar in mod cert arhitectura iti ofera alte perspective decat cea de distribuitor de shaorme la Glovo, Tazz sau mai stiu eu ce (chiar daca si de aici foarte putini ajung pana la urma sa aiba poate propria afecere de distributie dar procentul e infim). Deci sfatul meu, lucreaza pe 2500 de lei arhitect si eventual mai fa ceva Glovo pana la 4500 de lei, in timp lucrurile se aranjeaza. Si nu e numai pentru tine sfatul, e la fel si pentru cei care iti cer tigari.
      Salariul meu de inceput a fost sub 100 de dolari in 1995 asa ca 500 euro azi e totusi altceva!
      • 0 (2 voturi)    
        poate 5000 de euro ! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 17:59)

        rick777 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

        100 de dolari in 1995 este aproape aceeasi suma cu 500 de euro in 2021 . totusi vorbim de 26 de ani cu inflatie
  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:12)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    Mesaj pentru tineri (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 10:30)

    stani [utilizator]

    Sa vedeti ce misto este dupa 40 de ani cand esti respins pentru ca ai fi supracalificat sau ca esti prea batran, iar asta inclusiv in domenii ca IT-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    educatia ! (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 11:29)

    Vic_Tor [utilizator]

    sunt someri pentru ca abandoneaza scoala inca din gimnaziu. unii lucreaza la negru, altii stau acasa sau mai dau cu sapa, altii pleaca din tara. daca ar fi in sistemul de educatie nu ar fi contorizati la someri.
  • +1 (3 voturi)    
    Daaaa... (Miercuri, 3 noiembrie 2021, 13:37)

    paulbutoi [utilizator]

    Intre timp , guvernul a aprobat ca numarul de lucratori din tari non - EU sa fie de 100.000 in 2022 .
    Din pacate , e nevoie doar de muncitori ...
    Evident , acestea nu sunt locuri de munca potrivite pentru tinerii supracalificati / supraeducati din Oltenia , Muntenia , Moldova ...
    Ghinion ...