Ministrul Finanțelor: România va avea un buget de investiții pe care nu l-a avut niciodată în istorie

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2021, 13:42 Economie | Finanţe & Bănci


Adrian Caciu
Foto: Guvern
În legea bugetului de stat veți regăsi investiții publice de 7% din PIB, a declarat ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, într-o conferință organizată de DCNews. “Aș vrea ca la final rectificarea ultimă pe 2022 să nu mă aducă în situația, ca ministru de finanțe, să iau bani de la investiții pentru că nu s-au folosit”, a spus el. Pe ce proiecte se va axa bugetul pe 2022.

După ce vedem exact cum avem bugetul, spune el, cred că ar trebui să gândim și o nouă strategie pe ceea ce înseamnă transportul feroviar pentru că suntem într-un decalaj de gândire strategică cu privire la modernizarea sistemului feroviar în raport cu ceea ce se întâmplă în țările europene.

• Canalele principale de transport încep să intre într-o reconversie, iar transportul verde va fi și cel ce va fi finanțat în viitor.

„În domeniul feroviar bugetul de proiecte reprezintă 2,8 miliarde lei. Mi se pare că este foarte mic. Vreau să găsesc și alte proiecte ce pot fi finanțate”, a spus el.

Potrivit declarațiilor sale, lista de proiecte cuprinde, printre altele:
• Lucrările de reabilitare pentru poduri la sucursala Căi Ferate Timișoara, Brașov, Iași, București
• Modernizare de trecere la nivel cu calea ferată
• Modernizarea a 47 de stații de cale ferată din România
• Reabilitarea liniei de cale ferată Brașov-Simeria.

“Finanțarea există pentru tot. Chiar am finanțare în plus pentru investiții. Mi-aș dori să am proiecte mature”, a mai afirmat Câciu.

Nu este problemă cu finanțarea


“Din perspectiva finanțării, statul român nu va avea absolut nicio problemă să rezolve finanțarea. În schimb, statul român, prin ministerele de resort, trebuie să-și întărească capacitatea administrativă de a implementa proiectele de investiții, de a ieși din zona asta prea exagerată a întârzierilor prin diverse tertipuri și juridice, dar mai ales de seriozitate a furnizorilor de lucrări publice”, a mai afirmat el.

• România va avea un buget de investiții, coroborat fonduri europene, PNRR și fonduri publice pe care nu l-a avut niciodată în istorie în următorii 4 ani.

• În legea bugetului de stat veți regăsi investiții publice de 7% din PIB. Aș vrea ca la final rectificarea ultimă pe 2022 să nu mă aducă în situația, ca ministru de finanțe, să iau bani de la investiții pentru că nu s-au folosit.

„Din perspectiva finanțării nu va exista niciun fel de întâziere și sunt adeptul formulei prin care împrumuturile statului trebuie să se regăsească nu în consum, ci direct către investiții. Deficitul public să fie creat pe investiții și nu pe alte elemente de cheltuială bugetară”, a mai afirmat ministrul Finanțelor.

• Problema nu va fi la Ministerul de Finanțe. Cea mai mare problemă va fi la ministerele de resort unde voi fi colaboratorul onest și proactiv în a sprijini. Presiunea va fi pe dânșii, pe funcționarii sau angajații de la stat, dar și pe partenerii contractuali.

• România nu-și mai permite să piardă o zi din rezolvarea decalajelor de dezvoltare a intrastructurii. Este un moment de oportunitate imensă. Statul va asigura finanțarea, dar pentru asta toți trebuie să fim parteneri onești, să ne apucăm. Fiecare pe partea lui să lucrăm și să investim.

Pe ce proiecte se va axa bugetul pe 2022


• Fondurile nu vor sta alocate unui minister doar să le luăm la sfârșitul anului înapoi. Dacă este performanță la un minister pe investiții și este necesară suplimentare, cei care au execuție mai slabă vor pierde fondurile și se vor duce pe ceea ce se poate realiza.

• Axarea acestui buget este pe cel puțin două componente:

1. Proiecte mature, nu neapărat să mergem pe angajament, ci pe ceea ce este pe execuție. Când am prins prioritățile strategice în Guvern pe investiții, cam 80% sunt proiecte mature.

2. Proiectele care pot fi decontate din PNRR vor avea o prioritate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6785 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    de ce (Vineri, 10 decembrie 2021, 13:47)

    noi2013 [utilizator]

    oare cei mai multi minsitrii sau reprezentanti publici vorbesc la persoana a doua singular ?! "Am mai multi bani"....

    Ii are de acasa pe persoana fizica?! Din cum se exprima rezulta si ce viziune au....
  • +12 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:37)

    [anonim]

    • +5 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:03)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +8 (18 voturi)    
    Romania? (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:38)

    revo [utilizator]

    Ma indoiesc ca banii aceia vor ajunge la Romania. Poate niste firfirici.

    Banii vor ajunge in caracatita voastra de firme, in complicitate deplina cu autoritatile statului vostru mafiot, care toarna asfalt direct in namol, ca in articolul din Adevarul:

    https://adevarul.ro/locale/suceava/cespun-autoritatile-despre-asfaltul-turnat-direct-noroi-pedrumul-national-considerat-coloana-vertebrala-bucovinei-video-1_61b30f035163ec42716a1860/index.html

    Si dupa ce li se prezinta fotografiile, mint cu o colosala nerusinare ca e totul in ordine!!!!!!!!

    Ce tortura se potriveste voua, MAFIEI PSD_PNL_UDMR? Niciuna. Inca nu a fost inventata, nici macar in Coreea de Nord. Pana si executia legati de tun este mult, infinit de mult de usoara pentru voi, MAFIA PSD-PNL-UDMR!!!
  • +8 (22 voturi)    
    datorita UE si USR ... nu datorita voua hotilor ! (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    datorita UE si USR ... nu datorita voua hotilor !
  • +15 (23 voturi)    
    ”Investitii”? (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:52)

    Jolly Roger [utilizator]

    La 1000 lei rola de hartie igienică si 5000 lei topul de hârtie... asta nu e plan de investitii, dacă îmi înțelegeți aluzia!

    #OtherPeoplesMoney
  • +14 (22 voturi)    
    Sunt sigur că nici ultima dată (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:55)

    mr_mojo [utilizator]

    Când am avut cel mai mare buget din istorie nu am făcut istorie.
    Ci contraistorie, la asta chiar ne pricepem.
  • +11 (17 voturi)    
    Furtul e pe drum (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:56)

    ranuhasu [utilizator]

    Mai multi bani pt firmele prietene din teritoriu daca trece ordonanta aia
  • +4 (14 voturi)    
    ministrii USL... (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:01)

    qwerasdf [utilizator]

    in Africa, la fiecare 60 de secunde, trece un minut si apa e uda
  • +11 (17 voturi)    
    bani UE (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:07)

    mihnea1976 [utilizator]

    Banii sunt de la UE,nu te mai lauda tu...Si aia ii vor da daca faceti reformele promise...
  • +6 (12 voturi)    
    Știm ce înseamnă "investiții"... (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:14)

    rsumy_ [utilizator]

    ... ale guvernului în RO: furt în stil mare.
  • +6 (12 voturi)    
    Romania va avea o datorie cum nu a avut niciodata. (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:14)

    luciannn [utilizator]

    Romania va avea o datorie cum nu a avut niciodata in istorie...

    Ce au fost cele 10 miliarde de dolari ale lui Ceausescu... Numai in 9 luni anul asta datoria Romaniei a crescut cu 10 miliarde de euro pana pe la 100 de miliarde...

    Romania plateste deja 3 miliarde anual doar pe dobanzi...

    Mai pui si cele 2 miliarde anual ca membru UE, sute de milioane de euro pe armament "de antepenultima generatie" ca membru NATO...

    Suna bine, nu? Ca sa citez un personaj celebru...
  • 0 (10 voturi)    
    De ce (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:14)

    ty [utilizator]

    Dragnea:"„WIN-WIN SITUATION” PENTRU AUTORITĂȚILE LOCALE: mai mult pentru cei săraci, fără pierderi la cei bogați. Comunitățile locale vor avea în 2019 cel mai mare buget din istoria României"

    A scrie pe hartie o cifra nu este o realizare.
    Vezi si la Budai acelasi luicru. https://www.agerpres.ro/politica/2021/12/09/budai-am-semnat-ordonantele-referitoare-la-majorarea-alocatiilor-si-pensiilor--828767
    De mincinosi am tot avut parte.
    Programele de guvernare au devenit tencuri de minciuni ale politicienilor.
    Nu pot doar sa munceasca si la sfarsitul mandatului sa spuna asta si asta am facut.
    Am pus o cifra pe hartie nu inseamna nimic
  • +3 (13 voturi)    
    Critica (Vineri, 10 decembrie 2021, 17:18)

    Celbland [utilizator]

    Ministrul ăsta critică pe față PSD-PNL, care conduc țara de mai bine de 30 de ani, afirmând că până acum nu au făcut investiții, dar acum vor face o mulțime de investiții.

    Cine-l crede că va schimba total politica PSD-PNL ?!
    • +1 (3 voturi)    
      eu îl cred! (Vineri, 10 decembrie 2021, 21:13)

      gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      ministrul de finanțe zice că ar reforma sistemul de transporturi....
      iar Grindeanu vorbește despre bunăstarea românilor ....
      cred că au încurcat ușile la guvern și au nimerit în alte birouri.
      despre ANAF nimic dom menestru? Gap TVA cum zice secureanu..?
    • 0 (4 voturi)    
      contabilul acesta (Vineri, 10 decembrie 2021, 21:18)

      gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      se crede strategul Romaniei-dezvoltă, face,chestii, treburi, dă lecții de gospodărire...
      eu credeam că ministrerul de finanțe e un fel de contabilitate a tării nu departament de strategii..
      mă gândesc că și Bezos, Musk, Gates, Buffet fac strategiile de dezvoltare cu contabilul..
  • +2 (12 voturi)    
    Atat se poate (Vineri, 10 decembrie 2021, 17:25)

    Un_individ [utilizator]

    La cat mai multe panselute si borduri.
  • -5 (11 voturi)    
    Bagam niste F-16's....fara numar! (Vineri, 10 decembrie 2021, 18:13)

    mike123 [utilizator]

    Si mai avem bani sa cumparam ceva siteme de racheta (normal, defensive), elicoptere si alte "jucarii" ca sa-l facem fericit pe partenerul strategic.
    Niste rau-voitori spun ca ar fi taxa de protectie!
    Rusinika!
  • +4 (10 voturi)    
    a se citi (Vineri, 10 decembrie 2021, 18:39)

    codyrocco [utilizator]

    "se va fura in draci, iar aia de la UE ii vor pune pe cei care ne vor urma sa dea banii inapoi"
  • -1 (1 vot)    
    Va avea... (Vineri, 10 decembrie 2021, 19:36)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    PSD i-a tras minister lui Firea (Duminică, 12 decembrie 2021, 10:06)

    John M. [utilizator]

    ca in asemenea programe se pot baga miliarde fara sa se vada ceva.
  • +1 (1 vot)    
    de parca el ar da banii (Luni, 13 decembrie 2021, 5:11)

    Barbaneagra [utilizator]

    Purcoiul asta de bani vine de la UE, nu de la bugetul public, asa ca sa nu ne mai ameteasca, de parca datorita lui vom avea banii.
    Am senzatia ca pana acum nu am mai avut un asemenea personaj infumurat (poate, pe undeva, Varujan, care gandea in versuri).