Câți bani aduc la buget măsurile din Ordonanța-trenuleț: de la pensiile de peste 4.000 lei, la scăderea pragului la microîntreprinderi

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2021, 12:18 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor - MF
Foto: Hotnews
Cumulat, impactul bugetar al măsurilor din Ordonanța-trenuleț, este unul pozitiv, de aproape 88 miliarde lei. Aici vorbim atât de reduceri prin înghețarea anumitor cheltuieli, precum și bani în plus prin venituri suplimentare. Ce conține în detaliu proiectul nu mai spunem, pentru că deja am publicat un material în acest sens.

Conform datelor Ministerului Finanțelor, măsurile fiscale au un impact pozitiv asupra veniturilor bugetare pe anul 2022 de 2,245 miliarde lei venituri ale bugetului de stat. Este vorba despre facilitatea fiscală pentru cheltuielile cu educația timpurie (care se amână), modificarea regimului de impozitare a microîntreprinderilor (scăderea de la 1 milion euro la 500.000 euro) sau majorarea plafonului de aplicare a cotei reduse de TVA în cazul livrărilor de locuințe.

Plata contribuțiilor la sănătate pentru pensiile mai mari de 4.000 lei aduce 586,8 milioane lei la buget. În această sumă mai intră o altă facilitate, Ministerul nu a dorit să o dea chiar defalcat: majorarea plafonului neimpozabil în cazul cadourilor în bani şi/sau în natură.

Menținerea în anul 2022 a cuantumului brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare lunară, precum și a indemnizațiilor aferente funcțiilor de demnitate publică și funcțiilor asimilate acestora de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice la nivelul acordat pentru luna decembrie 2021, determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 16,631 miliarde lei.

Majorarea salariilor de bază ale personalului care ocupă funcții în sănătate și asistență socială determină un necesar de finanțare de 807,8 milioane lei.

Menținerea în anul 2022 a cuantumului sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor, primelor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 8,232 miliarde lei.

Menținerea în anul 2022 a cuantumului indemnizației de hrană la nivelul din anul 2021, determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 974 milioane lei.

Neacordarea în anul 2022 a indemnizației de vacanță de care beneficiază personalul din sectorul bugetar determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 3,216 miliarde lei.

Neacordarea de premii și compensarea exclusiv cu timp liber corespunzător a orelor efectuate peste programul normal de lucru determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 4 miliarde lei.

Neacordarea în anul 2022 a biletelor de valoare, cu excepţia tichetelor de creşă, determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 2,16 miliarde lei.

Menținerea anumitor categorii de indemnizații și rente viagere determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 637,8 milioane lei.

Menținerea anumitor categorii de drepturi de care beneficiază personalul militar, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și neacordarea ajutoarelor la trecerea în rezervă/pensionare determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 1,911 miliarde lei.

Neindexarea pensiilor militare de stat și neacordarea indemnizaţie pentru limită de vârstă pentru primari, viceprimari, preşedinţi şi vicepreşedinţi consiliilor judeţene determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 961,8 milioane lei.

Neacordarea cupoanelor sociale și prorogarea unor prevederi din Legea educaţiei naţionale (precum faptul că nu se acordă 6% din PIB pentru educație) determină o reducere a necesarului de finanțare de cca. 56,423 miliarde lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





14022 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Compensarea orelor suplimentare (Joi, 16 decembrie 2021, 12:30)

    BEDE [utilizator]

    Cimpensarea cu timp liber a orelor suplimentare la bugetari în loc de plată este un lucru bun. Îmi amintesc cum managerul meu de odinioară de la stat freca menta până seara târziu și mai primea și bani în plus pentru orele suplimentare.
    Altfel, hoția continuă la stat. Mai ales cei cu funcții înalte fură fără nici o jenă, că tot și-au subordonat justiția.
    • +1 (3 voturi)    
      mentalitatea asta de gradinita comunista (Joi, 16 decembrie 2021, 18:50)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      in care daca unu a gresit trebuiesc pedepsiti toti, ne tine si o sa ne tina mult timp in loc.
      Si cand acelasi manager o sa o frece pana seara tarziu ca apoi sa beneficieze de mai multe zile de concediu platite ce o sa facem? eliminam si aceasta optiune?!
      Pei daca unii abuzeaza de aceste beneficii ar trebui luati la rost, sanctionati si / sau zburati din functie, plus recuperat prejudiciul. Nu or fi multi, dar sunt suficienti oameni competenti si dedicati si in randul bugetarilor.
  • +15 (15 voturi)    
    pt autorul articolului (Joi, 16 decembrie 2021, 12:52)

    Mihalav [utilizator]

    ordonanta nu poate aduce bani ci poate duce la economisirea unor sume.
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Joi, 16 decembrie 2021, 15:05)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      inghetarea unor eventuale mariri nu aduce mariri de buget ci numai reducerea cheltuielilor excedentare
    • 0 (2 voturi)    
      Economie aparenta! (Vineri, 17 decembrie 2021, 10:44)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Ai dreptate, dar chiar si acea "economisire a unor sume" este mai degraba iluzorie:

      - daca nu mai primim pensiile si alocatii, se fac evident economii, dar cu ce pret?!
      - daca se reduc cheltuielile pentru Santata, , se fac evident economii, dar cu ce pret?!
      - daca se modificarea regimul de impozitare a microîntreprinderilor , mulet vro da FALIMENT, deci in loc de bani mai multi la Buget, statul va avea in final bani mai putini, si someri mai multi!
  • +7 (9 voturi)    
    Sporuri, prime si indemnizatii (Joi, 16 decembrie 2021, 12:55)

    Laic [utilizator]

    de 8 miliarde de lei? Tara privilegiatilor !
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Joi, 16 decembrie 2021, 15:45)

      NimeniNeica [utilizator] i-a raspuns lui Laic

      Asa fenteaza grila de salarizare.
  • +5 (13 voturi)    
    88 de miliarde de lei (Joi, 16 decembrie 2021, 13:11)

    Foresta [utilizator]

    pe care să-i fure politicienii!
    La anu pe vremea asta, să vedem ce s-a realizat, cum s-au cheltuit acești bani!
    Sigur vom avea 500 de kilometri de autostradă în plus! Sigur vor fi 17 spitale ridicate, nu vor mai fi școli cu buda în curte, va curge lapte și miere la streșinile caselor!
    Ce vorbești, vom avea cereri de rezidență permanentă de la americani, germani, francezi, canadieni!
    Veselie!
    • +5 (7 voturi)    
      Imprumuturi (Joi, 16 decembrie 2021, 15:16)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Foresta

      Banii aia nu exista. Ar fi trebuit imprumutati daca se aplicau toate acele legi absurde pentru bugetul actual al Romaniei.
      Asa ca in loc sa imprumute sa zicem 188 mld ron, vor pute aimprumuta doar 100 mld RON.
      • 0 (0 voturi)    
        Doar că ei vor împrumuta acești bani! (Vineri, 17 decembrie 2021, 8:57)

        Foresta [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        Vor împrumuta mai mult și nu vor face altceva decât să fure!
  • +5 (5 voturi)    
    88 de miliarde! (Joi, 16 decembrie 2021, 14:10)

    john-doe [utilizator]

    Cea mai mare parte vine dintr-o minciuna grozava! Adica neacordarea de 6% din PIB pentru educatie! Niciodata procentul asta nu a fost aproape de 6%, iar pe 2021 a fost 2,5%! Adica iata ce reducere am facut din ceva ce nu a existat niciodata, adica mai pe romaneste 0. Bugetul de stat nu castiga un ban din aceasta fantamagorica operatie! Corect era sa fie spus asa: cheltuielile din bugetul de stat nu cresc din cauza ca nu aruncam banii pe educatie (asta cu aruncatul e luata din mintea politicienilor), dar nici veniturile nu cresc cu vreun sfant!
    • +2 (4 voturi)    
      Dupa unii, nu putini, si 2.5% sunt multi (Joi, 16 decembrie 2021, 16:52)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      In vremea anisiei au fost si mai putini de 2.5% si ne spunea ca si asa sunt prea multi. Ce sa faci cu ditamai porcoiul de bani?
    • +3 (3 voturi)    
      o lege neabrogata trebuie prorogata anual (Joi, 16 decembrie 2021, 17:11)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      6% din PIB la educatie e imposibil in conditiile Romaniei:
      - incasari bugetare de 30% din PIB
      - bugetarii = 25% din angajati
      - 1 la 1 angajati fata de pensionari
  • +3 (5 voturi)    
    securistii si magistratii (Joi, 16 decembrie 2021, 17:10)

    copturie [utilizator]

    au sporuri enorme la salariile si asa nesimtit de mari, legea salararizarii este o porcarie, numai securicii au cel putin 10 sporuri care le tripleaza salariile.Din salariile alea li se calculeaza si pensiile, asa ajung la sute de milioane.Gogosarul desertului are pensie 17 mii de lei, va dati seama ce salariu a avut din moment ce pensia s-a calculat la 65% din salariu.Uitati-va pe declaratiile de avere de la prim adjunctii serviciilor,SPP,STS,SIE,SRI nu e niciunul cu salariu sub 15 mii de lei.