Ciudățenia cu scăderea pragului la micro: seamănă cu un fel de impozitare retroactivă. Ori nu a fost scrisă bine, ori asta s-a vrut. Cornel Grama: Problema este că ei încadrează la microîntreprinderi pe ceea ce-au făcut în 2021

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2021, 14:38 Economie | Finanţe & Bănci


Cornel Grama - consultant fiscal
Foto: Hotnews
De anul viitor, pragul la microîntreprinderi va fi micșorat la 500.000 euro, conform proiectului de Ordonanță-trenuleț. Asta înseamnă că cele care depășesc acel prag, vor plăti impozit pe profit de 16% dar pe ce au realizat în 2021. Așa cum spune și consultantul fiscal Cornel Grama “adica nu ca nu se respectă cele 6 luni prevăzute în Codul fiscal, data de la care să fie aplicate unele măsuri, ci văd că acum se aplică și retroactiv cu 1 an”

“Problema este că ei încadrează la microîntreprinderi pe ceea ce-au facut în 2021. În 2021, tu știai că ești altceva, nu? Că ești micro. Te-ai comportat ca o microîntreprindere. Tu ți-ai făcut planul de afaceri și contractul cu clienții ca să nu depășești 1 milion de euro. Acum proiectul spune că din 2021, dacă ai depășit 500.000 euro plătești impozit pe profit”, spune Cornel Grama.

• Păi, stai puțin, poate și-a făcut calculele pe 2021 pe altă lege. Acum vine și o aplică pe anul anterior.

„Dacă zice că vor lua în calcul veniturile începând cu 1 ianuarie 2022, atunci antreprenorul se orientează în 2022 cu contractele, cu clienții. Poate renunță la unul, îl mută pe anul următor. La servicii, unde e marjă mare, sunt afectate foarte mult la 16%, de la 1 sau 3%”, a spus el.

• În același timp, Codul fiscal spune că orice măsură se aplică după 6 luni. Asta se aplică cu un an înainte. Plafonul ăsta se va aplica pentru 2021.

Ce spune ordonanța-trenuleț


2. La articolul 52, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:

“(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 500.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depăşit această limită.”

3. La articolul 55, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
“(4) Microîntreprinderile care devin plătitoare de impozit pe profit ca urmare a reducerii plafonului privind nivelul veniturilor realizate, de la 1.000.000 euro la 500.000 euro, comunică organelor fiscale competente ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului fiscal 2022.”

Așadar, ori nu au fost scrise cu atenție articolele, ori asta s-a dorit. Este o lipsă de predictibilitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12956 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Ghinion! E foame de bani la buget! (Joi, 16 decembrie 2021, 14:46)

    ionescu.pop2222 [utilizator]

    Se stie ca PNL este partidul multinationalelor (fac ce fac sa nu ii supere cu ceva). Pe cand PSD (culmea!) chiar a ajutat IMM-urile, crescand plafonul la 1 milion de euro. Nici nu e un plafon foarte mare, si chiar ajuta capitalul romanesc. Si clar ca s-a dorit sa fie retroactiv, altfel, ar exista timp pentru a sparge firma in mai multe entitati si s-ar putea evita taxarea. Vorba lui Iohanis: ghinion!
  • -6 (6 voturi)    
    micro asta suna a paradis fiscal (Joi, 16 decembrie 2021, 14:48)

    rava [utilizator]

    Interesant sa nu platesti impozit pana la cifra de afaceri de 1.000.000 euro chiar si 500.000. cei maii multi salariatii nu or sa vada nici dupa 50 de ani de munca atatia bani dar trebuie sa plateasca luna de luna 40-50% impozite.

    ba chiar am auzit pe unii ca vroaiau sa deschida mai multe ca sa se incadreze in plafon. asta nu e facilitate ci seamana a paradis fiscal in timp ce ceilalti sunt impozitati cu minim 40%.
  • +2 (2 voturi)    
    SI ce daca-i retroactiva?! (Joi, 16 decembrie 2021, 14:52)

    Votant Ilici [utilizator]

    Intr-adevar, intr-o tara normala, nu se pot da legi care sea aplica retroactiv!
    Numia ca noi suntem din 1990 in Democratia Originala a lui Ion Ilici, unde orice este posibil.
    Inclusiv aceasta: "inecapnd de anul trecut, trebuie sa platesti impozite, chiar daca stiai ca esti scutit!"
  • -5 (5 voturi)    
    cred si eu ca tipa dupa impozit 1%? (Joi, 16 decembrie 2021, 14:53)

    rava [utilizator]

    E incredibil ca la sume de 1 milion de euro se platea doar 1%. In timp ce fraierii de angajatii platesc 40-50% la salarii de 1.000 de euro.

    Cred si eu ca tipa ca vor sa ramana la 1% desi 16% din profit mi se pare decent. Pana la urma tot raman cu 84% din profit, nu? Ca dupa comunicatele lor pare ca nu raman cu nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      greu cu matematica... (Joi, 16 decembrie 2021, 16:30)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui rava

      1% impozit pe profit nu inseamna automat doar bani bagati in buzunar, ca profitul nu e fix. In functie de ce cheltuieli ai (ca-s impozite, chirii, taxe si suprataxe), iti negociezi pretul cu clientul, ca poate prinzi un contract in plus, ca are concurenta costuri mai mari. Cand auziti de impozit mic, visati doar la iahturi si vile. Neam de plugari...
    • +2 (2 voturi)    
      re: cred (Joi, 16 decembrie 2021, 17:18)

      f.c. [utilizator] i-a raspuns lui rava

      Venituri - cheltuieli = profit
    • +6 (6 voturi)    
      Analfabetismul functional in floare... (Joi, 16 decembrie 2021, 17:42)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui rava

      In imaginatia unora, o microintreprindere cu o cifra de afaceri intre 500.000 euro si 1.000.000 euro este un singur individ care, vrand el sa fenteze statul, este un fel de angajat mascat in companie. Tare individul asta, sa fie el platit intre 40.000 si 80.000 euro pe luna...
      In realitate, microintreprinderile cu o astfel de cifra de afaceri sunt, in general, companii cu 5-10-15 angajati care platesc, pe langa impozitul pe venit, impozite si taxe pentru salariati, TVA si, la final, daca distribuie profitul, platesc si impozit pe dividende.
      O schimbare fiscala de pe o zi pe alta (ba chiar retroactiva), le poate duce rapid spre faliment iar pe angajati in somaj, N-as vrea sa cred ca asta se si doreste, eliminarea oricarui tip de concurenta pentru multinationale.

      PS: Ca or exista si microintreprinderi facute de cativa baieti destepti pentru "optimizari fiscale", ar trebui sa fie treaba ANAF-ului sa le gaseasca. Nici n-ar trebui sa fie greu, pentru ca banii astia obtinuti de baietii destepti, tot din afacerile cu statul se fac.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce va mirati atata ??? Daca Ciuma Rosie a ajuns (Joi, 16 decembrie 2021, 15:39)

    cartofil [utilizator]

    din nou la putere, vor face ce vor muschii lor, nu le pasa de legi, hotarari, regulamente. Ei au puterea, ei fac ce vor, pentru ca pot, v-a spus cu subiect si predicat prietenul chelios al lui Dragnea. De-acum numai asa se va trai in Romania. Cum vor muschii Ciumei Rosii.
  • +2 (4 voturi)    
    Pai de unde credeati ca vor lua banii? (Joi, 16 decembrie 2021, 15:51)

    IoPaNet [utilizator]

    De la multinationale? A crezut cineva barba cu taxa de solidaritate?