Cel mai bogat om din lume: Doar bancile sunt vinovate pentru criza financiara globala

de George Florea     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2008, 13:17 Economie | Finanţe & Bănci


Americanul Warren Buffet, cel mai bogat om din lume, potrivit Forbes, a declarat intr-un interviu pentru El Pais ca bancile sunt singurii vinovati pentru declansarea crizei financiare care afecteaza pietele financiare globale. "Bancile s-au expus prea mult, si-au luat prea multe riscuri. Este greseala lor, nu trebuie acuzat altcineva", a spus Warren Buffet.

Omul de afaceri a carui avere este estimata la 62 de miliarde de dolari, a mai spus ca pietele financiare au nevoie de reguli mai stricte. "Sunt uimit ca, dupa declansarea crizei, nivelul somajului nu a crescut", a recunoscut miliardarul american.

"Nu m-as mira insa daca somajul va creste in urmatoarele luni. Cu toate acestea, cred ca partea cea mai dificila a crizei a trecut", a mai spus Warren Buffet, proprietar a 31% din actiunile imperiului Berkshire Hathaway.

Omul de afaceri american si-a reiterat sustinerea pentru candidatul democrat la presedintia SUA, fie ca va fi vorba despre Barack Obama sau Hillary Clinton.
  • Citeste in sectiunea Finante/Banci mai multe despre criza financiara globala






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7439 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    :-) (Duminică, 25 mai 2008, 14:23)

    raduxo [anonim]

    Adica omul e suparat ca nu ne-am luat teapa si noi oamenii de rand, ar fi vrut sa suferim si noi
    • 0 (2 voturi)    
      Gresit (Duminică, 25 mai 2008, 14:36)

      T [anonim] i-a raspuns lui raduxo

      Adica exact invers, omu muta vina catre banci, dupa ce bancile incearca sa tot caute cauze in guverne si in veniturile oamenilor, care nu isi mai permit achitarea ratelor la case ...

      Oricum, nu vorbi tu de Buffet, e unul din cei mai adevarati oameni ai planetei ... la 62 de miliarde de dolari, nu foloseste telefonul mobil, nu are calculator in casa si sta tot in casa pe care si-a cumparat-o acum zeci de ani, cand s-a casatorit, o casa modesta cu 3 camere ...

      Mai documenteaza-te inainte sa scrii si tu ceva ...
    • 0 (0 voturi)    
      Ti-ai luat si inca iti iei teapa desteptule... (Duminică, 25 mai 2008, 14:55)

      LOOOL [anonim] i-a raspuns lui raduxo

      Numai ca esti prea inconstient sa iti dai seama.In scumpirea creditului la noi,in marirea dobanzii de referinta,in cresterea inflatiei,in special in cresterea pretului la petrol si de aici cresterea la toate utilitatile + mancare si ce vrei tu...Nebun sa fii sa spui ca nu esti afectat.
      • 0 (0 voturi)    
        :-) (Luni, 26 mai 2008, 9:19)

        raduxo [utilizator] i-a raspuns lui LOOOL

        lucrez in domeniul petrolier :-) orice scumpire se reflecta in salariul meu
    • 0 (2 voturi)    
      ba sfecla (Duminică, 25 mai 2008, 15:28)

      ceapa [anonim] i-a raspuns lui raduxo

      nu e suparat pe chestia asta - e suparat ca bancile sunt sponsorizate si sustinute de bancile centrale in loc ca bancile centrale sa stranga surubul - asa cum bine face BNR... si sa lase bancile comerciale sa isi asume riscul si sa il acopere daca se manifesta.


      esti amator si tu de senzatii - nu ? :)
    • 0 (0 voturi)    
      "criza_criza" (Duminică, 25 mai 2008, 16:28)

      jove3536 [anonim] i-a raspuns lui raduxo

      Sint convins caci la criza economica_financiara si bancile_si RealState_au marea contribuitie.Se pare ca ele au declansat exagerarea pretului la case in primul rind, apoi la Real State, si darea de contruri si credite la oricine ar dori sa obtina Loan de cumparat case , etc. Cit priveste criza _sau mai bine zis_costul petrolului brut_a benzinei, CRED ca marea contributie la cresterea exagerata a benzinei ou au ameble: CONCERNELE PETROLIFERE si _CONCERNELE CONSTRUCTOARE DE AUTOMOBILE in special;Petrolul_benzina_au si ele o limita de existenta,de gasire,de producere, nu e ca "unsac fara fund", curind nu o sa mai "picure" si atunci cu ce vei conduce chiar masina ta, te vei uiita la ea ca la o piesa de muzeu"?CONCERNELE de AUTOMOBILE ar trebui sa se gindeasca la acest dezastruous efect _EXISTENTA_SURSA_ BENZINEI_VA FI EXTREM DE LIMITATA_ ce o va avea asupra economiei mondiale, nu? Oare _PRESA_TV_ IN GENERAL_de ce nu se acseaza pe aceste probleme? jove3536
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Duminică, 25 mai 2008, 14:38)

    giostana [utilizator]

    nu cred. presiunea financiara e mai mica asupra lui decat asupra noastra , miritorii de rand
  • 0 (0 voturi)    
    Omul minte ....adica Buffettul !!!!! (Duminică, 25 mai 2008, 17:20)

    mr six [anonim]

    Ca majoritar la MOODY'S sa nu-mi spuneti ca nu stia de falsificarea rating'urilor din cupoanele AAA ... ar trebui investigat precum toti ceilalti dar congresul este incompetent intr-un an prezidential (sau impotent) :)))
    Hai noroc !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Lucrurile se vor complica in continuare... (Duminică, 25 mai 2008, 18:39)

      Ilie [anonim] i-a raspuns lui mr six

      Se vorbeste deja de un colaps economic in septembrie.
      www.safehaven.com/article-10280.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 25 mai 2008, 20:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui mr six

      Nu conteaza daca stia sau nu. Si eu sint de aceeasi parere cu tine, daca analizez miscarile lui Buffet premergatoare crizei.
      Problema este ca nu se putea opune trendului. Era terminat daca facea asa ceva.
      Si a adoptat tactica celui destept. A actionat si a realizat profit - pentru el si pentru actionarii lui.
      Este moral cum a procedat.
  • 0 (0 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Duminică, 25 mai 2008, 18:27)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Are partial dreptate, in economie nu exista adevar total. Criza a fost generata de ruperea oricarei legaturi intre fondurile internationale de investitii si economia reala, adica bazele economice specifice fiecarei natiuni.
    Libera circulatie a capitalurilor si persoanelor, nu a putut sa fie completata cu "libera circulatie a terenurilor si imobileleor", iar chestia asta pur naturala a generat criza.
    Bancherii au contribuit pentru a ramane pe piata, fiecare in parte. Dar in spatele bancilor, sunt aceste fonduri speculative de investitii, care cinstit vorbind, in ultimii 10 ani s-au tembelizat definitiv si au pierdut legatura cu economia, adica cu bunul simt.
    Se poate dovedi ca tot ei sunt si la originea crizei petrolului si a crizei alimentare, care de fapt nu sunt crize de productie, sunt crize alr preturilor
    www. guvernarea.ro
  • +1 (1 vot)    
    NOUA ORDINE MONDIALA (Duminică, 25 mai 2008, 18:38)

    guardia [anonim]

    cata naivitate! cand mai aud din astia care inca mai cred faze de genul ca sta tot in casa aia, nu foloseste masina, etc, la fel si cu ala de la IKEA, sau cu bill gates cat de pur si cinstit e el si cate milioane a donat el pt caritate...pffffuai! bai oameni buni , treziti-va! mai documentati-va si nu luati de bun tot ce vi se toarna cu polonicul de catre mainstream media! mai citti si voi cum e cu elita asta mondiala si cu ce se mananca.
    • 0 (0 voturi)    
      pe tipul de la Ikea l-am vazut in Timisoara (Duminică, 25 mai 2008, 20:00)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui guardia

      si zbura cu Carpatair.
      Prima oara am fost impresionat de zgarcenia lui.
      A doua oara am aflat ca de fapt tipul este unul din cei 4 actionari ai companiei Carpatair :).
      Dar tot zgarcit este ...
    • 0 (0 voturi)    
      oameni rai (Duminică, 25 mai 2008, 20:01)

      cezar jipa [anonim] i-a raspuns lui guardia

      Elita asta mondiala e rea, domle, oameni rai. Poate ne imbogatim si noi ca sa stim si noi cu ce se mananca.
  • +3 (3 voturi)    
    economisti (Duminică, 25 mai 2008, 19:14)

    petcu [anonim]

    desi umbla vorba ca romanul se naste poet, Romania e plina de economisti.
    • 0 (0 voturi)    
      ce stim noi? (Luni, 26 mai 2008, 1:17)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui petcu

      pana acum cativa ani nu stiam sa ne numaram banii, ca nu prea aveam. Acum suntem foarte indreptatiti sa ne dam cu parerea despre problemele globale ale omenirii. Nu este rau ca am devenit capabili sa emitem teorii, dar din pacate nu putem sa avem pretentii, totul a devenit atat de complex incat nici macar profesorii de la Harvard nu se aventureaza in declaratii. In primul rand ca cauzele sunt multiple, iar procesele economice la nivel global au devenit atat de diversificate intrucat este imposibil sa fie stapanite si explicate de cineva.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce grijulii sunt ..... (Luni, 26 mai 2008, 8:12)

    sever [anonim]

    Pai astora care nu au altceva de facut decat sa se balacareasca pe chat,la noi exista o zicala:'cainele moare de drum lung si prostii de grija altora'
  • +2 (2 voturi)    
    O sa ajungem... (Luni, 26 mai 2008, 8:32)

    kyttys [anonim]

    O sa ajungem-care om mai putea ajunge!!!-sa ne intoarcem iar la "epoca trocului"!...
    "Do ut des"!(Da-mi sa-ti dau !)...
    Asa ca pastrati-va bine chilotii-nu-i mai aruncati ,chiar daca ecologistii nu si-i spala ca sa faca economie la apa!...
    Cine stie cand o sa aveti nevoie de ..."ceva" si cel care poseda acel "CEVA" necesar voua ,va va cere la schim ...chilotii ?!...
    Pastrati-i si...pastrati-va CALMUL !
    Asta..."CALMUL" este de nepretuit ca valoare !!!
    Fiti gata romani:bate cineva la usa!
    Nu,nu e moartea !
    E CRIZA ECONOMICA MONDIALA !
    A bon entendeur ! Salut !
    kyttys
  • 0 (0 voturi)    
    intelighentzia shi sapientzia.... (Luni, 26 mai 2008, 10:32)

    Dedalus [anonim]

    Ce bine le stie puicushorul asta... mai rar cineva...

    Poate sa-mi spuna si mie cat se vor scumpi cartofii in piata la Matache peste 2 saptamani?

    Stiam io ca-i ceva necurat cu bancile astea... iete ca ne-au aruncat in criza mondiala... Trebuiau starpite de mici!

    :-)))

    PS -ramolismentele nu sunt atat de rare la barbatii trecuti de 70 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    ECONOMISTI (Luni, 26 mai 2008, 11:03)

    GOGU [anonim]

    Atata timp cat bursele scad sau cresc dupa considerente pur emotionale, nu se va schimba nimic.
    Asa cum inainte de 89 se scoteau ingineri pe banda asa se scot acum economisti, doar cu numele.
  • 0 (0 voturi)    
    CRIZA MONDIALA !!!!! (Marţi, 27 mai 2008, 16:04)

    rentzo [anonim]

    Criza economica mondiala se amplifica pe fiecare zi ce trece, iar Romania incepe tot mai mult sa resimta aceasta recesiune economica, la care marii economisti de la nivel mondial nu reusesc sa-i gaseasca antidot. Iar cel mai tare se va resimti aceasta criza la nivelul companiilor din Romania.

    Pe de o parte cele care au contractate credite pentru dezvoltare sau acoperirea altor nevoi de lucru, se vor trezi in fata imposibilitatii de a restitui aceste imprumuturi, concomitent cu ingreunarea posibilitatii de plata a furnizorilor, mai ales in cazul celor care au de facut plati in valuta.

    Pe de alta parte, intrucat bursele mondiale se prabusesc , iar Bursa de Valori Bucuresti a pierdut in doar cateva zile peste 2 miliarde de euro, companiile nu mai pot miza pe acestea ca si surse de finantare, astfel incat o alta varianta de acoperire a nevoilor financiare este total blocata.

    Cum pe fondul crizei economice, este de asteptat ca si solicitarile de creditare din partea companiilor adresate bancilor sa scada, se contureaza astfel tabloul complet al uncei crize financiare, care va arunca in faliment extrem de multe companii din Romania.

    Efectul este unul de recul, pentru ca, creditorii care in conditii normale ar fi fost de acord sa acorde mai multe termene de gratie partenerilor lor de afaceri de la care au de incasat bani, fiind acum in conditii de criza
    economica sub presiunea creditorilor lor, vor pune o presiune si mai mare pe debitorii lor, sa li se plateasca banii, iar reactia va fi una in lant, intrucat extrem de multe companii nu vor gasi resursele necesare sa isi achite datoriile scadente, si vor lua, din pacate, calea falimentului.

    Deja de la inceputul acestui an, numarul de debitori care provin din zona companiilor si care au intrat ca dosare de colectare debite in portofoliul agentiei de colectare debite Urban si Asociatii a crescut cu 77% fata de perioada similara a anului trecut.

    Suntem efectiv asaltati de creditori care spun ca din ce in ce mai multi par
  • 0 (0 voturi)    
    Bancile sunt vinovate ca ne fura banii cum vor (Sâmbătă, 31 mai 2008, 22:11)

    Lili [anonim]

    Nu indreapta vina spre noi ci cunoaste mecanismele economice, cresterea somajului=falimente in economie, ceea ce nu s-a intamplat deci nu economia este buba ci HOTII DE BANCHERI care ne fura pe fata la creditele acordate celor care nu au chibzuit inainte de a se imprumuta exorbitant.