Accizele si taxa de poluare pentru automobile se vor calcula, in 2009, la cursul euro-leu de 3,7364, al Bancii Centrale Europene

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 1 octombrie 2008, 15:38 Economie | Finanţe & Bănci


Valoarea accizelor si a taxei de poluare pe automobile ce urmeaza sa fie colectate in 2009 va fi calculata in functie de cursul de schimb 3,7364 lei pentru un euro, stabilit miercuri de Banca Centrala Europeana.

Prin comparatie, cursul BNR valabil pentru 1 octombrie este de 3,7336 lei pentru un euro.

Codul Fiscal prevede ca valoarea accizelor si a taxei de poluare ce vor fi colectate in anul urmator sa fie calculata in functie de cursul BCE din 1 octombrie, nu de cel al BNR si reprezinta alinierea Romaniei la directiva europeana privind metodologia de calcul a accizelor. Aceasta presupune folosirea cursului valutar stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie si publicat in Jurnalul Oficial al UE.

Categoriile de produse accizabile care privesc mari categorii de populatie sunt benzina, motorina, electricitatea, produsele din alcool si tutun.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2351 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HAHA (Miercuri, 1 octombrie 2008, 16:34)

    Alex [anonim]

    Tocmai acum cand e euro 3.7 lei !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mos Craciun! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 16:41)

    Io [anonim]

    Se pare Statul Roman a fost "cuminte"... Vine Mos Craciun cu un curs de schimb bun pt la anu'.
  • 0 (0 voturi)    
    banditii (Miercuri, 1 octombrie 2008, 17:08)

    tyty [anonim]

    cursul actual al euro nu este dictat de criza mondiala, ci de interesul banditilor din politica, care obtin astfel banii pentru a-si satisface clientela politica pe banii nostri. o sa vedeti ca in doua saptamani cursul va ajunge la 3.55, dar ce mai conteaza, raul a fost facut. ma uit la tv si-mi dau sema ca toti moderatorii sunt "montati" sa intretina aceasta gogorita. pacat de tara asta frumoasa, ca e locuita... de noi, cei care inghitim aceste gogoshi fara cracnire. spor la treaba la anu', ca doar trebuie sa muncim ca sa platim ce-au promis banditzii.
  • 0 (0 voturi)    
    Da de ce trebuie calculate in euro??? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 17:43)

    Alex S [utilizator]

    De ce trebuie calculate in euro daca moneda nationala e leul si toti romanii castiga lei????
    • 0 (0 voturi)    
      Re: da de ce trebuie calculate accizele in Euro?!? (Joi, 2 octombrie 2008, 8:45)

      ovys [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Ales S,
      Accizele se calculeaza in Euro, pentru ca in principiu se accizeaza produsele de lux.
      Pentru celelalte produse de masa se aplica taxe - vezi TVA.
      Dar pentru ca nu le mai ajung banii luati de la cei care inca mai muncesc in tara asta, au facut tot felul de reguli absurde sa plateasca fraierii (adica noi salariatii) toate gaurile negre, pomenile electorale si burtile lor grase.
      Avem o sleahta politica de toata jena.
      In plina criza financiara internationala, cand tari puternice precum SUA au mari probleme economice, noi ne permitem sa facem majorari de venituri cu 50%: si inca in ce domeniu - la bugetari, unde veniturile nu cresc cu 50% in niciun caz, niciodata, poate doar daca inflatia este 48%.
      Cum va explicati ca in urma cu o luna, pe 1 sept. cursul era de 3,52 si acum este 3,73?
      Dracu stie ce dezastru va mai fi in 2009 cand om da nas in nas cu toate pomenile promise si votate.
      Sper sa iasa la alegeri PSD-ul si PNL-ul sa vedem de unde or sa plateasca tot ce au promis.
  • 0 (0 voturi)    
    BCE? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 19:37)

    Hector [anonim]

    Cursul leu-euro e stabilit de Banca Centrala Europeana???? Hmmm ... N-am stiut .
  • +1 (1 vot)    
    istoric (Joi, 2 octombrie 2008, 8:43)

    bogdan [anonim]

    daca faceti o analiza a cursurilor valutare din ultimii ani o sa observati ca in fiecare an se intampla acelasi lucru la 01. octombrie. acest lucru se intampla deoarece accizele pt anul urmator sunt stabilite in fct de cursul din data de 01. octombrie. de cativa ani incoace am urmarit acest lucru. acum o sa inceapa sa scada cate un pic, ca pana la anul de 01 oct sa creasca iar. o afacere buna , daca ai bani, este sa cumperi euro cand cursul este mic si sa-i vinzi la 01. oct; garantat castigi
  • 0 (0 voturi)