De ce tac bancile romanesti?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:14 Economie | Finanţe & Bănci


Am incercat ieri sa obtin reactii de la cateva banci locale, reactii legate de ceea ce se intampla pe segmentul lor de activitate. Fara nicio exceptie, reprezentantii bancilor respective mi-au spus ca nu comenteaza in niciun fel criza subprime si eventualul impact pe Romania, scrie Dan Popa, pe blogul lui.

Sigur ca nu ma asteptam la reactii cordiale in care sa vina presedintii bancilor si sa stea la taifas cu cei interesati, dar nici la tacerea mormantala asupra subiectului. "Strategia de la Centru nu ne permite sa comentam", au spus unii. "Va vom raspunde saptamana urmatoare", mi-au spus altii. "Daca ati cunoaste de ce tacem, domnule Popa, ati proceda la fel", mi s-a raspuns din partea unui alt jucator important.

I-am luat pe rand si le-am explicat ca unul dintre punctele cheie ale unei banci este comunicarea. Si ca in momente de criza, cum este cel de acum, cel mai important e sa comunice, nu sa taca. Ca oamenii sunt ingrijorati si se intreaba daca va pica si la noi vreo banca, asa cum se intampla in intreaga Europa. Degeaba. Mutenie totala.

M-as fi asteptat ca cineva din boardul bancii sa iasa si sa explice ca respectiva banca nu are expunere pe bancile cu probleme, cu atat mai putin pe piata subprime. Ca e o tampenie sa spui ca aceasta criza va fi resimtita in Romania si ca vor cadea banci. Ca zvonurile privind doua banci care au probleme mari in strainatate (si care opereaza banci locale) nu sunt adevarate si ca oamenii pot sta linistiti.

Daca eu as posta numele acestor doua institutii nu le-as aduce un grav prejudiciu? Sa spun doar ca se aude ca banca X e pe lista celor care va cadea. Sigur ca nu sunt atat de iresponsabil, insa cu siguranta ca i-as face sa reactioneze, chiar si tardiv. Asta nu pricep…de ce trebuie sa bage bancile capul in nisip, pana cand criza va trece? Si daca va lasa urme, cine-i trage la raspundere pe bancheri? Din cate stiu, la nivelul individului, o atare operatiune s-ar numi tainuire. Stiai ca se intampla un lucru grav, dar nu-l spui. La nivelul institutiilor cum se numeste?

Comenteaza pe Dan Popa's weblog.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4988 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pentru ca nu stiu decat sa ia si nu sa dea (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:36)

    IOBAG [anonim]

    pentru ca aplica un sistem feudal in reletiile cu clientii si ii doare in fund de faptul ca au creat in Romania un mare balon de sapun imobiliar !
  • 0 (0 voturi)    
    BRD si Raiffaisen (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:41)

    georgio [anonim]

    Pai nu sunt prosti sa admita asta cu toate ca cine trebuie stie deja :)
    E un moment bun sa faci credit la ei daca se mai poate si eventual sa cumperi țoriceț cu banii de la ei :)
    Da sa nu ziceti ca am zis eu :)

    PS: am zis si eu asa o gluma ca becalii mai copiii
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, e un moment dezastruos sa faci credit acum... (Joi, 2 octombrie 2008, 17:32)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui georgio

      cand vor incepe problemele o sa majoreze dobanzile cat vrea muschiul lor si o sa-ti scoata casa la vanzare ca sa-si recupereze pierderile din alte parti!
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:41)

    Alex [anonim]

    Prefera sa taca pt ca le este frica sa nu apara si la noi acelasi fenomen ca in afara.
    Stiu f bine cat valoreaza un apartament vechi si ca unele dintre ele au niste valori mult umflate.
  • 0 (0 voturi)    
    Event? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:50)

    Sam [anonim]

    Amice, probabil vrei sa spui "eventualul impact pe Romania", nu "eventul..."
  • 0 (0 voturi)    
    Ha-ha-ha ! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 20:56)

    Mihai G [anonim]

    Mie o mare banca olandeza mi-a trimis scrisoare in care ma anunta ca "datorita evolutiei pietei financiare internationale" imi majoreaza dobanda la creditul ipotecar in Euro la 10% desi pe site inca mai fac reclama (aia cu un balon, ce coincidenta) la dobanda de 8.75% !!! Deci e clar ca nu au nici un fel de probleme, nu? Mentionez ca am creditul de 5 ani, iar valoarea de piata a apartamentului e de cca 10 ori mai mare azi decat valoarea creditului pe care il am cu ei... Trist, dar inca nu exista respect ptr clienti in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    camatarie (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:00)

    luputehno [utilizator]

    BANCILE IN ROMANIA PRACTICA O CAMATARIE IN TOATA REGULA.LEGAL CU ACTE.AI VREO SANSA? NICI UNA IN FATA LOR.COMUNICARE DIN PARTEA LOR?NOI SUNTEM PTR EI NISTE FRAIERI BUNI DE JUMULIT...CE PARTENERIAT...CE COLABORARE...STAT IN STAT...DAR VREMEA LOR VA VENI..CURAND....CAD APETITUL ROMANILOR PTR CREDITE VA FI SATURAT DE DOBANZI NEOMENESTI,DE COMISIOANE SI DE UN CURS CE VA EXPLODA.SELECTIA NATURALA I SI VA SPUNE SI LA ELE CUVANTUL.SUFOCA TI CLIENTUL...APOI VEI FI SI TU IN FALIMENT
  • -1 (1 vot)    
    Dan Popa (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:21)

    gigi fernandez [anonim]

    Bnacile din Ro sunt obisnuite de ani de zile sa-si jupoaie clientii. Asta se face cu sprijinul tacit al institutiilor statului menite sa protejeze consumatorii. Este un lucru real.
    Pe de alta parte, nu stiu de ce pare atat de extraordinar faptul ca bancherii nu i-au raspuns////// Dan Popa care isi promoveaza, de fapt, blogul.

    N.R. Dan Popa este redactor la revista "Piata" si colaboreaza cu HotNews.ro Are studii economice. O simpla cautare pe gooooogle v-ar fi scutit de efortul de a posta un comentariu jignitor. La urmatoarea postare asemanatoare, IP-ul va fi banat.
  • 0 (0 voturi)    
    UNICREDIT ARE MARI PROBLEME (Miercuri, 1 octombrie 2008, 21:34)

    GUARDIA [anonim]

    ASA DUPA CUM CITEAM CHIAR AZI PE HOTNEWS, UNICREDIT ARE MARI PROBLEME AFARA, ACTIUNILE I S-AU DUS LA VALE....
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 1 octombrie 2008, 23:05)

      x [anonim] i-a raspuns lui GUARDIA

      si daca n-ar avea, tot s-ar duce la vale. au o relatie cu clientii infecta. Credeti-ma, am asteptat mai bine de juma de an sa primesc o aprobare de modificare de ipoteca de la ei. din cauza asta, omul cu care am cumarat terenul a fost intarziat un an cu casa pe care o incepuse deja, pentru ca nu a putu sa isi faca credit din cauza ipotecii.
      in final nici macar scuze nu si-au cerut pentru intarzierea de 6 luni. pentru o hartie, pe care de altfel au si gresit-o de vre-o patru ori.
  • 0 (0 voturi)    
    banci romanesti? (Miercuri, 1 octombrie 2008, 22:39)

    cititor [anonim]

    Adica cum de ce tac bancile romanesti? Care banci romanesti? Ce daca unele au nume cu oarece sonoritate romanesca sunt romanesti?
  • 0 (0 voturi)    
    BRD si Raiffeisen ????? (Joi, 2 octombrie 2008, 0:08)

    me [anonim]

    astea-s bancile ??????????
    • 0 (0 voturi)    
      BANCI ROMANESTI CU PROBLEME (Miercuri, 8 octombrie 2008, 20:02)

      A. Stefan [anonim] i-a raspuns lui me

      Nici una din bancile mari de la noi nu are probleme (nici BCR, nici BRD, nici RZB), adevaratele probleme probabil le au bancile mici precum Credit Europe, Libra, Banca Transilvania, Banca Italo Romena, etc.
      De ce credeti ca Banca Transilvania a anuntat rezultatele tamam acum, cand piata bancara este agitata? ghici?
  • 0 (0 voturi)    
    Raiffeisen Bank (Joi, 2 octombrie 2008, 0:10)

    Kirov [anonim]

    Miercuri, 1 octombrie Raiffeisen Bank a avut o intalnire cu clientii sai, intalnire in care clientii au fost linistiti.
    Nu potzi spune ca bancile tac....
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Joi, 2 octombrie 2008, 0:22)

    Margelatu [anonim]

    In anumite cercuri se vorbeste de
    VOLKSBANK si PIRAEUS
  • 0 (0 voturi)    
    remember me !! (Joi, 2 octombrie 2008, 2:21)

    adi marko [anonim]

    Una din banci e BRD. Ghici care e urmatoarea?...
  • 0 (0 voturi)    
    SG BRD si Raiffeisen (Joi, 2 octombrie 2008, 3:30)

    Lucian Ilea [anonim]

    Societe Generale este practic falita in Franta
    Raiffeisen si ea este falita.
    Astea sunt cele mai mari banci de la noi
  • 0 (0 voturi)    
    Banci cu probleme ? (Joi, 2 octombrie 2008, 6:40)

    xygen [anonim]

    Unicredit/HVB/Tiriac are problerme in italia.
    SocGen/BRD ar putea fi a doua dupa cum se vand actiunile BRD in piane la bursa ....
  • 0 (0 voturi)    
    sunt curios... (Joi, 2 octombrie 2008, 9:17)

    liviu [anonim]

    ce-o sa se intample cand o sa pice si la noi piata imobiliara (lucru inevitabil dealtfel)

    oricum parerea mea e ca e o criza fabricata (inclusiv cea din america)... ca doar un nou razboi, niste comisioane bine plasate nu pica rau niciodata... chiar daca sunt milioane de oameni care sufera din cauza asta...

    criza din 1930 tot din zvonuri a fost facuta (ca pica x ca pica y) si sua ca tara a avut mult de castigat din chestia asta... sa nu mai vorbesc anumite banci care s-au scos la greu pe spinarea lor...
    credeti ca acum e altceva? eu nu
  • 0 (0 voturi)    
    toate au probleme si vor mai avea;garantiile? (Joi, 2 octombrie 2008, 11:23)

    ana [anonim]

    Comunicarea bancilor cu clientii, in sensul sugerat de Dan Popa, este o utopie. Ar putea sa se discrediteze singure, indiferent ce ar comunica. Daca Dnul Dan Popa este specializat in sistemul financiar si piata de capital, sa se apuce sa faca cercetare si sa ne comunice el care ar fi tendintele obiective ale pietelor, mai ales cele exterioare, unde nu prea avem acces direct.
    Dar cu garantarea depozitelor de catre stat cum stam? este sustenabila garantarea, dupa ce au dat drumul la pomenile electorale?
    • 0 (0 voturi)    
      Utopia salveaza Romania (Joi, 2 octombrie 2008, 12:51)

      Oftalmologu [anonim] i-a raspuns lui ana

      Nu ai auzit de fondul de garantare? Toate bancile contribuie la acest fond.
      Din pacate nu mai stiu care este plafonul garantat.
      Dar tu ai dreptate. Cum adica sa comunice banca cu clientii in astfel de momente? Sa te pomenesti cu o scrisoare / telefon sau chiar in presa, sa ti se spuna ca stai linistit ca nu cade banca ?Pai in secunda urmatoare nu pleci la banca sa iti salvezi ce mai ai de salvat?
      • 0 (0 voturi)    
        jurnalism de senzatie (Joi, 2 octombrie 2008, 15:01)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui Oftalmologu

        Eu nu lucrez in domeniu, dar sunt client al mai multor banci. Pot sa inteleg insa cand cineva pune paie pe foc. Parerea mea este ca dl Popa - indiferent de ce studii are - asta face. Mai mult, nu cred ca intelege ce ar insemna intr-adevar sa pice bancile din Romania.
        Si probabil, nici ce efect are o asemenea stire asupra clientului care., spre deosebire de dansul, nu are studii economice. Intr-adevar, de la Jurnalul unui bancher" la o asemenea "stire elaborata" este un mare pas jurnalistic.
  • 0 (0 voturi)    
    ofuscati? (Joi, 2 octombrie 2008, 12:03)

    ro [anonim]

     ///asteptati sa pice bancile in ideea ca imprumuturile pe care le-ati facut pentru plasme, masini scumpe si alte alea, in conditiile in care nu aveti dupa ce bea apa, nu le veti mai rambursa????

    Va cam luati teapa...

    Iar Dl Popa ar face bine sa ramana la caterinca cu jurnalul unui bancher, care este chiar OK, si sa termine cu invrajbirea /// pe comentarii...
  • 0 (0 voturi)    
    Volksbank in faliment (Joi, 2 octombrie 2008, 12:27)

    hazard [anonim]

    Daca aveti bani la Volksbank...... vai de voi...
    E in cadere libera...
  • 0 (0 voturi)    
    bancamatarie (Joi, 2 octombrie 2008, 13:10)

    ndrageta [anonim]

    Minciuna prin omisiune.Intre o banca si un camatar este o mica diferenta.Banca este organizata in retele pina la nivel rural si eventual plateste anumite impozite.Dar si numarul victimelor este mult mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa (Joi, 2 octombrie 2008, 20:35)

    marius [anonim]

    Intr-adevar, este posibil ca unele din bancile europene prezente la noi sa aiba probleme acolo, datorita plasamentelor facute in instrumente subprime. La noi situatia e alta; avem fondul de garantare ce asigura 20,000E/depozit in caz de problema, dar avem o mare diferenta. Bancile sunt obligate sa depuna circa 30% din depozite la BNR. In cazul in care BNR nu i-a plasat prost, 30% din depozite e o suma imensa, pe care bancile ar trebui sa o poata folosi la nevoie.