De ce scade leul

de Emil Stoica     Jeopardy
Vineri, 3 octombrie 2008, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci


Emil Stoica
Foto: Hotnews
Scaderea cursului leului din ultima vreme fata de euro si dolar a fost pusa de multi pe seama crizei financiare internationale. Este ceva adevar in aceasta afirmatie, si anume ca aceasta criza internationala a accelerat fenomenul de depreciere.

Motivele fundamentale ale deprecierii sunt insa altele: deficitul mare de cont curent si inflatia de 2-3 ori mai mare in Romania fata de tarile din zona euro.

Leul a fost puternic in 2005 - 2007 din doua motive: in primul rand perspectivele de crestere ale economiei romanesti (confirmate, printre altele, de cresterea PIB), in al doilea rand inflatia ridicata din Romania a determinat BNR sa tina dobanda la un nivel ridicat, ceea ce a atras investitii in moneda nationala.

Se pare insa ca investitorii (fie cei deja prezenti in Romania sau potentiali investitori noi) nu mai vad o crestere economica semnificativa in anii urmatori. Ca atare, au inceput sa-si transfere fondurile catre alte piete.

Un curs mare nu ajuta BNR-ul in obiectivul de control al inflatiei, ca sa nu mai vorbim de deficitul bugetar urias care se prefigureaza pentru 2009.

Vin vremuri neasteptat de grele pentru 2009: crestere economica redusa, inflatie ridicata, deficit bugetar. Discutarea acestor dezechilibre trebuie sa revina pe agenda publica.

Scurt sondaj

1. Credeti ca euro va sari de pragul psihologic de 4 lei? De ce?
2. Credeti ca BNR va interveni in piata?
3. Cine are lei, ce sa faca cu ei? Sa-i schimbe acum in euro sau sa mai astepte?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11261 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    1 eur = 4.5 (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:05)

    johngood [utilizator]

    nu numai ca il va depasi dar prevad un euro cam pe la 4.5 (si pe termen mai lung chiar 5).

    se pare ca vom reveni la situatia anilor anterioari cand te stergeai cu leul undeva si toata lumea va lucra doar in euro.
    • 0 (0 voturi)    
      1eur= 4lei (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:23)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui johngood

      degeaba lucrezi in euro daca inflatia explodeaza,eu lucrez in euro, ma bucur pt. ca sapt. viitoare iau salar cu ~2mil in plus, dar tot de sapt viitoare platesc chiria cu 80lei in plus, alimentele o sa se scumpeasca si ele... si in consecinta tot acolo iese. Totusi mai bine decat sa primesti lei :D
      • 0 (2 voturi)    
        ECONOMIE MUCI!!! (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 8:39)

        RON [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        1. Absolut! De ce? Pentru ca banca nationala tipareste bani fara acoperire, vezi statistica crestere baza monetara cu peste 60%!!!!!!! O alta motivatie este politica guvernului si a parlamentului de a da pomeni electorale.

        2. Sa intervina cu ce? La magnitudinea problemei nu ar face de cit sa iroseasca rezerva degeaba! Poate sa intervina pentru restringerea lichiditatii, marirea dobinzii de referinta, dar asta cumulat cu pomenile electorale si marirea de taxe promisa de PSD va face MUCI economia!!!

        3. Sa ii schimbe in ce..? In Euro? Pai euro se devalorizeaza la fel ca si Leul! La cite banci sunt salvate si la cite imprumuturi directe de ECBul.... vai de noi! Probabil... ca e bine sa tii maxim 30% din avere in bani, combinatie Euro, Franci Elvetieni, si eu stiu.. ceva monezi ale tarilor arabe cu mult petrol... in rest imobiliar bine plasat, aur si argint fizic si nu pe hirtie, actiuni in firme gen utilitati si firme ce detin terenuri agricole!
  • +1 (1 vot)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:06)

    srn [utilizator]

    1. Saptamana viitoare se va ajunge undeva la 40 si ceva(caz optimist)
    2. Probabil ca da, dar numa dupa ce ajunge euro = 40
    3. Daca nu i-o schimbat pana acuma, sa mai astepte, daca lucruriile incep sa se aseza, adica in cateva luni s-ar putea sa inceapa sa scada euro.
    • 0 (0 voturi)    
      parerea mea (Vineri, 3 octombrie 2008, 21:55)

      Je [anonim] i-a raspuns lui srn

      1. Da. Nu se poate ca de la data de..., cateva milioane de oameni(pensionarii, invatamantul si urmeaza administratia) care nu contribuie la PIB sa aiba venituri cu 50% mai mari fara sa se produca inflatie sau cresterea cursului.
      2. Nu cred ca poate in conditiile in care veniturile cresc cu 50%.
      3. Cred ca e bine sa tii jumate in lei /jumate in euro pe termen lung. Scade euro... nu-i nimic castigi la lei. Scade leul...atunci castigi la euro...Daca populatia ar proceda in majoritate asa, n-ar mai trage guvernul sau parlamentul tzepe din astea pentru ca n-ar mai avea din buzunarul cui sa ia. Daca ii tii pe toti in lei sau pe toti in euro, atunci o sa existe altii mai destepti la BNR sau la guvern care ii trec din buzunarul tau in cei al lor.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:08)

    nume [anonim]

    ce este deficitul de cont curent? multumesc
    • +2 (2 voturi)    
      deficitul de cont curent este nivelul datoriilor.. (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 8:04)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui nume

      externe ale Romaniei, adica diferenta dintre importuri si exporturi exprimata valoric. Intrucat dezvoltarea economica a Romaniei este nesanatoasa, bazandu-se pe importuri, deficitul de cont curent s-a triplat in timpul guvernarii lui Tariceanu. Mi-e teama ca importurile masive si foarte scumpe, yahturi, autoturisme de lux, articole de lux pentru bogatasii parveniti din Romania reprezinta un element important al acestei dereglari periculoase.
      • +1 (1 vot)    
        completare (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 12:53)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui YFS

        Ar mai fi de adaugat ca importurile au fost nesanatoase pentru ca au fost importuri de consum (incepand cu banalele plasme, terminand cu automobilele de lux) si nu de dezvoltare (masini-unelte, utilaje, tehnologie) care ar fi dus in anii viitori la cresteri de productie / productivitate in Romania si ar fi reprezentat niste importuri perfect sanatoase.
  • -6 (10 voturi)    
    previziuni (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:09)

    Dan [anonim]

    Articole de genu acesta nu au nici pe departe scopul de informare al omului de rand...ci doar de a crea panica in randul celor multi ce isi pastreaza economiile in moneda nationala. Acest fapt nu duce decat la o accelerare a deprecierii leului, si asta doar pentru ca unii scriu articole pentru a scoate profit pe termen scurt pe spatele celor multi...
    • -4 (10 voturi)    
      Deprecierea leului (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:05)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Foarte corect! Subscriu ...
    • +5 (7 voturi)    
      raspuns pentru Dan (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:11)

      Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Draga Dan,

      acest articol nu urmareste nici profitul si nici pentru panica, ci explica un fenomen. De fapt, fenomenul a fost explicat in mod constant pe blog de circa 18 luni, cititorii au facut previziuni in privinta cursului de schimb pe 2008 inca de la sfarsitul lui 2007.

      toate bune
      • +1 (3 voturi)    
        Sigur (Vineri, 3 octombrie 2008, 22:01)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Emil Stoica

        Ei bine atunci de ce anul trecut eul a scazut pentru a revenii iar anul acesta pentru a mai scadea putin acum samd?

        Adica leul a tot scazut si urcat si scazut in ultimele 12 luni, pe fondul aceleiasi crize internationale si pe fondul unei cresteri a PIB-ului in Romania.

        Poate ne spuneti unde este logica.
        E frumos cand se potriveste trendul pe o scurta perioada. Dar dupa aceea? Care este explicatia?
        Sunt chiar curios.
        • +1 (1 vot)    
          Raspun pentru un roman (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 11:59)

          Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui un roman

          De 18 luni de cand colaborez cu hotnews am scris de multe ori pe aceasta tema, uite de ex niste articole de anul trecut care sper ca iti raspund la intrebari (pertinente, dealtfel):

          http://stoica.hotnews.ro/leul-incotro.html

          sau

          http://stoica.hotnews.ro/index-jeopardy-unde-se-opreste-leul.html

          si, mai ales:

          http://stoica.hotnews.ro/indicii-jeopardy-pe-2008-pib-inflatie-curs.html
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:11)

    Pacala [anonim]

    De ce scade leul
    1. Criza americana;
    2. curs pentru accize (la 01.10.2008 - BNR intervine...)
    3. in asteptarea unei minuni, strainii vand lei (ii scot din banci), cumpara euro pe care ii vand afara, cumpara dolari pentru bursele externe/depozite SUA (aici nu coteaza nimeni usd)

    - cauta mai bine niste informatii la arbitrajistii romanasi...
  • +4 (4 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:12)

    vlad [anonim]

    1. Nu cred ca va ajunge la 4 lei, insa daca va ajunge va fi pt scurt timp si asta pt ca va interveni BNR. Sa nu uitam ca spre sfarsitul anului vin "capsunarii" ceea ce va aprecia leul si in plus e si an electoral si guvernul actual nu isi permite sa creeze panica.
    2. Da, va interveni, mai ales daca saptamana viitoare se ajunge la un curs de 3.9
    3. Rezolvarea tine de utilitate: ce nevoie ai in acest moment si ce nevoi crezi ca vei avea in viitor. Daca nu ai nevoie de euro sau dolari e bine sa nu cumperi acum. Eu cred ca spre sfarsitul anului se va ajunge iar la 3,6-3,7. Problema e ca nu sunt foarte optimist pt anul 2009 si e posibil ca la anu sa avem 4, poate chiar si mai rau.
    Si asta e destul de rau, mai ales ca o mare parte din credite sunt in valuta si n-ar fi indicat sa se ajunga in situatia in care nu se mai pot plati ratele.
    • 0 (0 voturi)    
      capsunari (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:34)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Din pacate nu mai sunt nici capsunari. Multi s-au intors deja in tara ca nu mai au de lucru acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      de (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      bun simt comentariul matale, zice mosu....
  • 0 (4 voturi)    
    nestiinta jurnalistilor (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:14)

    Horea [anonim]

    Draga Emil Stoica,

    De ce te simti tu dator sa vorbesti in necunostiinta de cauza?
    De unde pana unde ai dedus dumneata ca investitorii isi retrag banii din Romania din cauza temperarii cresterii economice? Oare nu isi retrag banii pentru a avea cu ce sa-si plateasca datoriile prin alte parti? De ce ar fi devenit Romania brusc si dintr-odata o piata mai putin atragatoare decat altele? Daca investitorii isi retrag banii din acest ultim motiv, atunci unde ii baga? In investitii real estate in SUA? Sau cum te-ai gandit tu cand ai conceput articolul asta... ?
  • 0 (0 voturi)    
    E cam tarziu pentru cumparat euro (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:14)

    Cristina [anonim]

    1.Cred ca poate sari de 4 lei temporar, ca are un avant puternic. Eu daca as fi strain as cumpara lei sa-i pun la banca, pentru ca de 4.2 nu vad cum ar putea sari pe termen lung, si ar putea avea un profit de 5% din depozite, plus sa-si poata scoate banii oricand. E drept ca as avea mai mult curaj dupa alegeri.
    2.N-ar fi bine sa intervina. Nu sperie pe nimeni fluctuatii mari in ziua de azi.
    3.Cine are euro sa mai astepte.

    Daca sare de 4.2 cei care au luat credite cand era euro 3.13 au de platit mai mult cu 35% in plus. E drept ca le-au crescut salariile, dar nu cred ca si-au declarat toti bine veniturile.
    Ar trebui sa se schimbe constitutia si sa nu se mai poata creste salarii cu 6 luni inainte de alegeri.
  • +3 (3 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:14)

    ina [anonim]

    1. Da, foarte posibil. Pentru ca cine are puterea sa-l controleze si sa-l tina continuu sub control, vrea sa traga un semnal de alarma in privinta realitatii... dar asta nu inseamna ca va trezi pe cineva la realitate. "Atentie, cresterile salariale depasesc productivitatea muncii"... asta aud toti studentii din primul an de facultate pana in ultimul, insa politicienilor nu le pasa in acest moment decat de alegeri...

    2. Negresit. Crede cineva ca BNR se uita ca un spectator dezinteresat la cursul de schimb?

    3. Pe termen scurt, mediu sau lung? Eu cred ca euro va depasi pragul "psihologic" de 4 lei, dupa care BNR-ul va interveni si incet incet va scadea din nou, pana la 3,5- 3,6 lei un euro spre sfarsitul anului viitor.

    Intrebarea mea e cam cat va deveni cursul de schimb daca intram si noi in recesiune si ne pleaca toti investitorii in tari mai calde...
    Daca exodul a inceput, nu stiu cine si ce anume ar putea pune in fata bulgarelui care se tot rostogoleste, cat sa-l poata opri la granita...
  • 0 (0 voturi)    
    'investitori' (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:14)

    stefan [anonim]

    "Se pare insa ca investitorii (fie cei deja prezenti in Romania sau potentiali investitori noi) nu mai vad o crestere economica semnificativa in anii urmatori. Ca atare, au inceput sa-si transfere fondurile catre alte piete"

    recunosc, nu am facut un studiu bine documentat al situatiei, insa senzatia mea este ca fondurile speculative sunt cele care se retrag din Romania. Putem sa-i numim "investitori" numai intre ghilimele! Dobanzile atractive in moneda locala au atras fondurile speculative, generand o cerere mare de lei si astfel o apreciere a cursului.
    Exemplu: iei un credit in yeni (din Japonia), faci plasamentul in lei (in Romania), la scadenta retragi banii, rambursezi creditul in yeni (care are o dobanda foarte mica) si bagi la buzunar diferenta. Sigur, asemenea tranzactii se fac prin rulaj continuu iar fondurile respective au expuneri diverse prin toata lumea.
    Prezenta criza financiara, aceasta implozie a creditului a lasat aceste fonduri speculative cu expuneri foarte riscante pe alte pieta, fapt care le determina sa se retraga de pe piata romaneasca, lichidand plasamentele in lei si cumparand valuta. Consecinta: deprecierea leului in raport cu valutele intermediare (de ex. EUR).

    Parerea mea este situatia de fata ca are MULT PREA PUTIN de a face cu cresteri economice prognozate si potentiali investitori noi.
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns pt Stefan (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:16)

      Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Stefan

      speculantii sau "investitorii" cu ghilimele accelereaza anumite tendinte pe orice piata, lucru remarcat si in articol. Ei dau insa un semnal de incredere (sau nu) care nu trebuie ignorat.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns la raspuns (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:36)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

        asa este.
        totusi traderii pe foreign exchange sunt infinit mai mobili decat clasicii investitori, aia dupa care toata lumea umbla si de care s-a facut atata caz in "perioada de tranzitie" si drept urmare deciziile lor sunt luate dupa un alt set de parametri.

        Aceasta perioada de devalorizare a monedei nationale reprezinta doar primul pas dintr-o lunga serie (cred eu) de evenimente cu consecinte (cel putin) neplacute pe plan economic si social in Romania.
        Dar sa nu credem ca doar noi vom mai cu mot. DIn pacate setul de probleme este mare si global, si putini oameni in Romania sunt constienti de asta.
      • 0 (6 voturi)    
        Articolul si soola (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:37)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

        Haide bah, las-o moarta, ai scris un articol de care ar trebui sa-ti fie jena, care nu informeaza pe nimeni cu nimic. Un pur amatorism. Stefan iti spune aici foarte clar ca e din cauza speculantilor si tu ii dai inainte ca speculantii dau semnale de incredere sau neincredere. Pe dreacu. Fondurile speculative pe valuta, (ca despre asta vorbim, pentru ca bursa romana e inexistenta la nivel international) au cam plecat din Romania, inca din primavara. Au revenit cand s-a marit dobanda la 11% si acuma se retrag din nou, dar acuma pleaca si cei ca si AIG, care trebuie sa-si lichideze rapid pozitiile de prin Europa de Est si nu numai, ca sa-si plateasca imprumutul de 85 miliarde de dolari spre statul american. Intelegi? In momentul in care toti astia isi vor fi rezolvat cumva problemele, fie prin faliment fie prin plata imprumuturilor, o sa stea altii care inca mai au bani si o sa se gandeasca, amu ce dreaku sa facem cu ei. Atunci isi vor da seama ca intr-o lume in care totul merge prost, o tara emergenta ca Romania nu e o investitie proasta, cu atat mai mult cu cat dobanda la RON va fi aceeasi (vreo 10-11%) iar cursul RON-Euro pe la vreo 4-4.1. Si atunci sa vezi cum hop, mai vine o tura de investitori, dar de data asta pentru depozite pe termen lung, pentru ca speculantii ordinari vor fi dat faliment deja la ora aceea. Capisci? Te rog sa gandesti profund cand mai scrii un articol, bine?
        • +1 (1 vot)    
          horia horia nu mergi tu la niste fete (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 23:03)

          ionel [anonim] i-a raspuns lui Horea

          horia, nu ar fi mai bine sa mergi la fete ...cred ca nu ai fost demuuuuult.
  • 0 (2 voturi)    
    BNR, euroiul si ardelenii (romanii) (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:15)

    giacomo [anonim]

    Dupa mine deprecierea leului din 2008 are acelasi fundament cu aceea din toamna 2007. Adica anumite interese...

    Toata manevra cu deprecierea leului e facuta cu complicitatea BNR-ului care pana acum nu a intervenit pe piata. Obiective au fost multe: pe de o parte un curs euro maricel la 1 octombrie care se va aplica in 2009 la toate taxele si accizele, pe de alta parte, interesele speculative a diversilor care vor valorifica acum valuta cumparata ieftin in vara. Eu nu am nici un dubiu ca incepand cu martie 2009 pana la vara, euro va reveni la ~3.6 adica cat e normal sa fie (daca nu se intampla ceva catastrofal pana atunci).
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cei cu rate in euro ? (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:16)

    Dan_TL [anonim]

    Eu as mai adauga un subiect pe lista: ce se intampla cu cei care au rate in euro, si vorbim de sume lunare ce trebuie platite in valoare de sute de euro...
    • +1 (1 vot)    
      rate in lei (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:14)

      Me [anonim] i-a raspuns lui Dan_TL

      Cind au luat creditul in euro dobinzile la lei erau mult mai mari asa ca nu platesc acum mai mult decit daca ar fi luat creditul in lei.
  • +3 (5 voturi)    
    de ce scade leul (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:18)

    costi [anonim]

    1.Va sarii de 4 lei . Ptr ca nu este sustinut de o economie capabila de exporturi .Romania importa
    pana si tomate si pepeni in luna august .Marile lanturi de magazine gen hypermarket sifoneaza produse contractate pentru reteaua europeana in lloturi mari .Al doilea motiv : investitaorii europeni pleaca acasa.Al treilea ; capsunarii nu mai trimit bani .Se vor stabili acolo unde sant .Sau saturat de tigania de acasa si au inteles avantajul de a locuii intr-o tara civilizata.
    2,BNR va intervenii tarziu pe piata , La 4,10 .Nu au de unde .
    3.Nu conteaza schimbi sau astepti .Tot acolo esti.
    Puterea de cumparae nu se va conserva nici cum
    Bineativenit in EUROPa
    • 0 (2 voturi)    
      bun comentariu (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:01)

      bb [anonim] i-a raspuns lui costi

      Bun comentariu.
      • 0 (0 voturi)    
        asa (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:13)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bb

        e, sau asa am vrea noi sa fie, sa nu ne luam dorintele drept realitate, capsunarii tot vor trimite bani acasa sau se vor intoarce, macar unii dintre ei, cei care nu se mai intorc sint medicii, inginerii, informaticienii. Raminem cu avocatii si economistii fabricati pe banda rulanta de uzinele de diplome bine cunoscute.
        In rest subscriu la spusele dlui costi.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:23)

    8minus3egal1 [utilizator]

    1. 4 lei nu e un prag psihologic. Cei care ruleaza multi bani si "fac piata" au alte praguri.
    2. BNR va interveni in piata (daca piata nu se calmeaza), insa deocamdata marile tranzactii sunt ale speculatorilor care isi lichideaza pozitiile. Daca BNR intervine acum, va fi "prostul" care plateste la spartul targului. De aceea speculatorii cred ca mai pot astepta interventia BNR, nu o sa fie prea curand.
    3. Cine are lei ar trebui sa isi plateasca ratele la credite :)
  • +1 (1 vot)    
    Sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:29)

    aurel [anonim]

    1. Nu, pentru ca o sa intervina BNR-ul
    2. Da, doar este an electoral, si nu ar da bine la cetateni ditai cursul
    3. Sa-i cheltuie
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:31)

    TERENONLINE [anonim]

    1.nu conteaza daca euro sare peste 4; a mai fost acolo. important este sa nu ramana sus f. mult.
    2.Da
    3.depinde de suma si de marimea lui (ca potential posesor de lei). depinde daca ii tine in casa, banca, este implicat in comerct (importator, exportator, vanzator), cei de l acasele de schimb stiu ce sa faca, depinde daca vreau sa cumpere ceva in viitorul apropiat (de valoare mare) ... sunt foaret multe situatii; nu exista o recomandare generala (am fi toti foarte bogati si asta nu e bine).
    o zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    criza financiara (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:37)

    ciprian [anonim]

    N-am inteles de ce spui - este ceva adevar in aceasta afirmatie iar motivele fundamentale sunt altele.In fapt crizei financiare are la baza motive fundamentale,de sistem iar leul s-a depreciat tocmai din acest motiv pentru ca au crescut riscurile ca economia din Ro sa resimta socurile externe - deci decoamdata vorbim de riscuri .Ramane de vazut care va fi amplitudinea socului economic in economia romaneasca
  • 0 (2 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:48)

    verion [anonim]

    1. Da, va sari de 4.0 lei, pentru ca e deja setat acest pret in capul oameniilor de cel putin 1 an.
    2. BNR va interveni la comanda politica, cel putin pana la alegeri.
    3. Daca aveti lei si pe termen de 1 an de zile nu vreti sa faceti cheltuieli atunci sfatul meu e sa ii schimbati in euro.
    In schimb daca aveti de gand sa faceti ceva cumparaturi in lei si in momentul de fata aveti lei, nu recomand schimbarea in Euro.
    Un exemplu elocvent este daca aveti bani sa cumparati o masina noua in lei, nu recomand in nici un caz sa schimbati lei in euro pentru ca mai apoi in viitor sa ii convertiti in lei pentru a achita masina.
  • +1 (1 vot)    
    cadou de toamna (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:50)

    c [anonim]

    Speculantii castiga pentru ca ei sunt tot timpul pe faza si ei reactioneaza primii. Populatia pierde ca si-a pastrat economiile in lei si nu se grabeste sa faca schimbari. Multumim PSD si PNL.
  • +2 (4 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:56)

    Ioan Stanci [anonim]

    1. Da
    2..Da, probabil luni sau marti
    3. BNR nu-si poate permite un curs leu/euro peste 3,75-3,80 (daca vrea sa-si atinga cat de cat obiectivele.
    Eu (daca as dispune de sume considerabile) as mai astepta max. o saptamana si as investi pe BVB (cu atentie si nu in SIF-uri)
    Parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    INFLATIE (Vineri, 3 octombrie 2008, 17:57)

    RON [anonim]

    1. Absolut! De ce? Pentru ca banca nationala tipareste bani fara acoperire, vezi statistica crestere baza monetara cu peste 60%!!!!!!! O alta motivatie este politica guvernului si a parlamentului de a da pomeni electorale.

    2. Sa intervina cu ce? La magnitudinea problemei nu ar face de cit sa iroseasca rezerva degeaba! Poate sa intervina pentru restringerea lichiditatii, marirea dobinzii de referinta, dar asta cumulat cu pomenile electorale si marirea de taxe promisa de PSD va face MUCI economia!!!

    3. Sa ii schimbe in ce..? In Euro? Pai euro se devalorizeaza la fel ca si Leul! La cite banci sunt salvate si la cite imprumuturi directe de ECBul.... vai de noi! Probabil... ca e bine sa tii maxim 30% din avere in bani, combinatie Euro, Franci Elvetieni, si eu stiu.. ceva monezi ale tarilor arabe cu mult petrol... in rest imobiliar bine plasat, aur si argint fizic si nu pe hirtie, actiuni in firme gen utilitati si firme ce detin terenuri agricole!
  • +3 (3 voturi)    
    Criza (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:03)

    Matei Alexandru [anonim]

    1. Este foarte probabil ca datorita crizei externe importate dar si datorita incoerentei guvernantilor concretizate in politici macro falimentare sa se depaseasca acest prag.
    2. Este recomandabil ca BNR sa intervena in piata doar in momentul in care seziseaza export de lichiditati facut de subsidiarele bancilor straine.
    3. In momentul de fata economiile ar trebui tinute in pachete mixte evitandu-se alegerea unei monede.
  • +4 (4 voturi)    
    credeti sau nu credeti (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:19)

    abughila [anonim]

    Faptul ca incompetentii nostri de conducatori s-au trezit sa mareasca pensiile si salariile majoritatii bugetarilor exact acum mi se pare ciudat.

    Un fel de: Uite ba fraierilor, v-am facut salarii mari, dar nu e vina noastra ca s-a devalorizat leul. Ghinion!

    Apropo, de ce alegerile parlamentare au fost puse pe 30 noiembrie? Pentru ca a doua zi este intamplator zi libera si multi isi vor lua concediu si vor fi plecati din localitati tot weekendul? Oare ce sa ieste oare?

    O sa mai voteze moartea cu voi, eu nici daca-mi dati bani!
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui abughila

      ce sa ieste, vor vota babele cu pensii, si sper io si tensiunea arteriala, marite, si tiganii platiti sa voteze.
      Pe restul ii doare in spate, iar rezultatele votului vor fi pe masura.
  • 0 (0 voturi)    
    Curs (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:55)

    trapped [anonim]

    In articol nu sunt mentionate toate cauzele care duc la acest curs desi asta nu inseamna ca articolul nu este interesant. In primul rand, caderea leului se datoreaza neincrederii investitorilor care si-au propus sa ramana in expectativa pana dupa alegeri; sunt convins ca asa s-a intamplat inainte de fiecare scrutin. In al doilea rand, din cate am auzit, in trimestrul 4 statul are de platit niste datorii externe asa ca s-ar putea sa existe o cerere mare de valuta in detrimentul monedei na tionale. Sincer, nu cred ca acest curs al leului are vreo legatura serioasa cu criza subprime sau orice alta criza pt k monedele din regiune nu au avut chiar aceeasi evolutie ca leul. Mai sunt si alte motive... nu le-am vazut scrise in presa autohtona, nici macar preluate din presa internationala de specialitate... acolo s-a anticipat de cateva luni bune cum vor evolua lucrurile pe la noi... inca de anul trecut au existat voci in jurnalismul de business european care au anticipat ceea ce se intampla acum la noi.
    In fine, oricare credem noi ca ar fi cauzele, concluzia este aceeasi: vom ajunde din nou sa ne gandim cu frica la ziua de maine.
  • +2 (2 voturi)    
    comentarii...interesante (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:58)

    8minus3egal1 [utilizator]

    Eu nu stiu de ce lumea (inclusiv Hotnews) crede ca persoanele fizice pot influenta cursul de schimb daca cumpara sau vand EUR.

    Noi suntem niste pigmei din punctul de vedere al cursului de schimb si nu putem avea absolut nici o influenta asupra acestuia, indiferent daca ne asezam toti simultan la coada la schimb valutar ca sa cumparam EUR.

    Exista alti baieti mai destepti (teoretic) care se joaca cu bani mult mai multi si care intr-adevar pot influenta cursul de schimb. Acuma, este posibil ca cineva din baietii astia (sau mai multi) sa aiba interesul sa scada moneda nationala- ceea ce inseamna ca au pozitii "short" deschise pe RON.

    Este posibil ca economia romaneasca sa nu fie suficient de puternica/unita/flexibila incat sa reziste cu succes. Este posibil ca speculatorii sa aiba dreptate si Romania sa se confrunte cu probleme economice care sa justifice deprecierea monedei nationale. Insa, opinia publica vad ca actioneaza numai in directia sustinerii celor care doresc deprecierea monedei nationale.

    Pentru referinte, puteti consulta de exemplu urmatoarea situatie (destul de cunoscuta de altfel):

    http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Wednesday

    Eu cred ca Hotnews ar trebui sa faca sondaje si cu speculatorii de moneda nationala, cu o singura intrebare: sunteti "long" sau "short" pe leu in momentul de fata?

    BNR ar trebui sa faca ce au facut si cei din USA si UK cu speculatorii "short"- sa ii faca sa piarda o gramada de bani.
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 3 octombrie 2008, 18:59)

    sadwank [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Pleaca investitorii din Roamnaia ? (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:01)

    Mircea [anonim]

    Unde sa isi duca strainii banii investiti in
    Romania ? Dupa cum se vede peste tot este recesiune .
    Romania are insa un potential de crestere enorm datorita slabei dezvoltari a tarii. Asa ca eu cred, desi nu sunt "analist" ca nu exista loc mai bun de plasare a banilor decat in tarile care trebuie sa se dezvolte si care au , teoretic , un potential.
    Noi avem un mare dezavantaj ca avem acest LEU , moneda nationala, cu care se poate jongla cum vor sefii.
    Nici o problema ! Ducem cursul in sus cat se poate pentru ca tot prostul de roman plateste. Si asa se salveaza un intreg sistem bancar finaciar, cu contributia cetateanului de rand !
    Faceti socoteala si voi ! La un PIB de 100 miliarde de euro, calculat la 37.000 lei /euro, daca facem cursul 45.000 lei, cati lei obtinem in plus ?
    De ajuns pentru toti profesorii, functionarii, campaniile electorale, bancile falimentare etc.
    Traiasca cei care au pus la cale un astfel de sistem!
    Va tine si in America !
    Dar daca criza se duce si in China ?
    O sa mai tina ?
    Doresc raspuns competent !
    De la un analist !
  • 0 (0 voturi)    
    Sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:09)

    Jon [anonim]

    1. Credeti ca euro va sari de pragul psihologic de 4 lei? De ce?

    Sper ca nu. Momentan cred ca nu sunt cauze ca acest lucru, dar daca apar elemente noi, si la cat de instabila este situatia externa si interna se poate intampla si asta, atunci se poate ajunge si aici.

    2. Credeti ca BNR va interveni in piata?

    Da. Stiu ca au zis ca nu vor mai interveni pentru a influenta cursul valutar, ci doar inflatia, insa in cazul acesta concret, cred ca BNR va interveni.

    3. Cine are lei, ce sa faca cu ei? Sa-i schimbe acum in euro sau sa mai astepte?

    Eu am lei si mai astept.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:26)

    Daniel [anonim]

    1. Cred ca nu va trece de 4 inainte de alegeri (poate doar pt cateva zile) dar va trece dupa alegeri.
    2. Probabil va interveni inainte de alegeri pt a nu trece de pragul psihologic de 4 lei/euro ceea ce va avea efect negativ dupa alegeri. (totusi sper sa nu fie asa)
    3. Ii poate investi in ceva care sa aduca bani pe termen lung, de exemplu la BVB dar cu grija. Cred ca este un moment bun pentru investitii la bursa.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:55)

    andrei [anonim]

    1. Credeti ca euro va sari de pragul psihologic de 4 lei? De ce?

    Depinde.

    Pierderile de pe piata americana/europeana i-au determinat pe multi sa isi lichideze pozitiile de pe alte piete, pentru a face rost de bani. Asta inseamna ca au vindut moneda locala pentru a cumpara dolari/euro. Adica cerere mare. Adica pret mare.

    Cum spuneam. Depinde cit o sa mai dureze panica prin alte parti.

    2. Credeti ca BNR va interveni in piata?

    Nu.

    Ar fi o nebunie. Ar fi o lupta cu morile de vint. Cele citeva miliarde de euro din rezerva BNR nu sint decit o picatura, pe o seceta cumplita, cu multi insetati.


    3. Cine are lei, ce sa faca cu ei? Sa-i schimbe acum in euro sau sa mai astepte?

    Sa-i lase acolo.

    Da, platim cu 10% mai mult acum la creditele in euro (fatza de septembrie). Cine nu si-a schimbat deja banii inca de atunci, nu mai poate spera la cine stie ce profit din jonglerii financiare.

    Si "nu cumpara niciodata imediat dupa o apreciere importanta" e un sfat pentru investitorii in actiuni. Poate sa fie un sfat bun si in situatia de fata.

    Este un caz de "bull market." Cei care au fost primii au profituri mari. Cei care vor fi ultimii vor fi cei care achita nota de plata. Iar cei care au stat pe margine, probabil o sa regrete. Dar cel putin nu o sa aiba super pierderi.
  • -1 (3 voturi)    
    sondaj (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:55)

    andrei [anonim]

    1. Credeti ca euro va sari de pragul psihologic de 4 lei? De ce?

    Depinde.

    Pierderile de pe piata americana/europeana i-au determinat pe multi sa isi lichideze pozitiile de pe alte piete, pentru a face rost de bani. Asta inseamna ca au vindut moneda locala pentru a cumpara dolari/euro. Adica cerere mare. Adica pret mare.

    Cum spuneam. Depinde cit o sa mai dureze panica prin alte parti.

    2. Credeti ca BNR va interveni in piata?

    Nu.

    Ar fi o nebunie. Ar fi o lupta cu morile de vint. Cele citeva miliarde de euro din rezerva BNR nu sint decit o picatura, pe o seceta cumplita, cu multi insetati.


    3. Cine are lei, ce sa faca cu ei? Sa-i schimbe acum in euro sau sa mai astepte?

    Sa-i lase acolo.

    Da, platim cu 10% mai mult acum la creditele in euro (fatza de septembrie). Cine nu si-a schimbat deja banii inca de atunci, nu mai poate spera la cine stie ce profit din jonglerii financiare.

    Si "nu cumpara niciodata imediat dupa o apreciere importanta" e un sfat pentru investitorii in actiuni. Poate sa fie un sfat bun si in situatia de fata.

    Este un caz de "bull market." Cei care au fost primii au profituri mari. Cei care vor fi ultimii vor fi cei care achita nota de plata. Iar cei care au stat pe margine, probabil o sa regrete. Dar cel putin nu o sa aiba super pierderi.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 3 octombrie 2008, 19:59)

    bogdan [anonim]

    cursul euro/leu se tranzationeaza, se modifica si dupa fixarea lui de catre BNR pt a 2-a zi; care'i cea mai buna pagina online care prezinta tranzactionarea leului pe pietele internationale?
    • 0 (0 voturi)    
      @ bogdan (Vineri, 3 octombrie 2008, 21:25)

      Franco [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Incearca aici:

      http://fr.finance.yahoo.com/currency/convert?from=EUR&to=RON&amt=1&t=5d

      Mai sunt si altele, trebuie doar sa ai rabdare sa le cauti.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce scade leul (Vineri, 3 octombrie 2008, 20:54)

    Criss [anonim]

    Raspunsurile ar fi:
    1.Da, va sari de 4 lei.
    2.BNR nu cred ca va interveni decat intr-un caz de forta majora, altfel ar fi normal sa lase piata libera.
    3.Daca vorbim de ziua de azi e deja tarziu sa-i mai schimbe in euro.
    Efectele crizei financiare internationale nu puteau sa ocoleasca Romania, indiferent ca asta inseamna deficit de cont curent si/sau inflatie. Atata timp cat economia romaneasca nu produce suficient ca sa sustina solid tot ceea ce se intampla pe piata importuri, exporturi, consum etc. nu ne putem astepta ca situatia sa mearga la infinit.
    Numai politica Bancii Nationale nu este de ajuns sa opreasca un astfel de tavalug. Desi pana acum a functionat cu un relativ succes.
  • 0 (0 voturi)    
    raspunsuri (Vineri, 3 octombrie 2008, 21:03)

    major_ballsack [utilizator]

    1. Credeti ca euro va sari de pragul psihologic de 4 lei? De ce?

    Da, cred ca sare de 4.2 in preajma Craciunului. La pomenile electorale fara precedent se adauga criza financiara internationala, primele si cheltuiala normala de sarbatori (inclusiv a administratiei).

    2. Credeti ca BNR va interveni in piata?

    Da, dar pana la 4.5 nu cred ca vor interveni prea dur. Si asa dobanzile sunt enorme.

    3. Cine are lei, ce sa faca cu ei? Sa-i schimbe acum in euro sau sa mai astepte?

    Sa-i schimbe in dolari. Cursul este foarte avantajos acum iar dolarul se va intari semnificativ dupa alegerile din noiembrie. Speranta moare ultima!
  • 0 (0 voturi)    
    predictii, premonitii de toate pentru toti (Vineri, 3 octombrie 2008, 21:05)

    BENEDICT [anonim]

    3,7348 a fost cursul din 1 octombrie la care se va calcula accizele pentru 2009 o sursa buna pentru echilibrarea bugetului de stat secatuit prin pomenile electorale. Si simplu si aprope eficient pentru temperarea comsumului.
    A se vedea ca sursele din piata romaneasca pot migra repede spre bancile din Europa / America care sufera de lichiditati.
    Si cred ca e o masura de prudenta a BNR de a pastra lichiditatile aici si sa reduca epunerea institutiilor de credit romanesti fata de criza.
    Si raspund astfel la sondaj:
    1. Nu va sari de 4 lei si pentru ca din prudenta BNR a tot cumparat euro - vedeti si achizitia din septembrie si nu numai .
    2. Si aceasta actiune este o interventie a BNR, cred ca mai asteapta sa se calmeze piata si probabil ca la urmatoarea sedinta a CA va mai mari dobanda cu maximum 1-2%. In acest fel ar obliga bancile sa remunere dobanzile pe sursele atrase de la popor si nu s-ar produce panica de convertire a leilor in euro.
    3. Acum daca tot nu ati cumparat e greu de crezut ca veti castiga din schimb valutar sau investind in euro.
    Intrebare: in ce or fi investite, punctual,
    cele 26 miliarde de euro ce constituie rezerva valutara?
    Avem expunere pe guvernul SUA?
  • +2 (2 voturi)    
    Opinii (Vineri, 3 octombrie 2008, 21:31)

    Escu [anonim]

    1. Da, cursul va creste lejer de 4 lei dar nu pe o perioada lunga. Explicatia: cerere-oferta.
    De obicei dupa concedii creste cursul dar acum intervin si alti factori interni si externi.
    - marii investitori nu lucreaza cu fonduri proprii ci imprumutate si in conditii dificile se intorc acasa;
    - imobiliarele s-au blocat si balonul imobiliar s-a dezumflat;
    - marile banci internationale au probleme cu lichiditatile;
    - ratingul de tara a scazut.
    2. BNR nu va interveni pentru ca asteapta ca piata sa se calmeze singura.
    Si mai ales vegheaza bancile...
    3. In perioade agitate nu e bine sa te agiti pentru ca iei o decizie proasta.
    Dar cel mai mult ne va afecta inflatia generata de nemernicia psd-ului. De fapt, toata mizeria actuala o datoram lor.
    • +1 (1 vot)    
      Romania ciuruita de credite IMOBILIARE (Vineri, 3 octombrie 2008, 23:31)

      eratostene [anonim] i-a raspuns lui Escu

      Foarte multa lume nu a inteles de ce dracu, leul a avut momentele lui de intarire!!??!!

      Va spun eu acum fara nici un secret -si apoi o sa intelegeti de ce a venit momentul ca leul sa piarda teren.
      A) FOAMEA DE CREDITE IMOBILIAREARE:
      Acum cativa ani faptul ca banci puternice externe au intrat pe piata in Romania cu scop sa dea credite cat mai multe la populatie, s-a tradus prin injectare masiva de euro pe piata.
      Datorita accesului relativ facil la credite, preturile imobiliarelor au crescut alarmant. Tot alarmant au crescut si sumele de Euro aduse de banci si intestitori spre a fi imprumutate/investite in RO pentru ca prostimea a prins apetit si gust la imobiliare. Euro a fost o periada mare excedentar pe piata si astfel leul a prins putere.
      Nu economia a prins putere in acesti ani de glorie pentru leu ci exact manevrele imobiliare au stimulat circulatia baniilor in RO, respectiv din banii gramada scosi din imobiliare Romanii s-au aruncat puternic pe consum.

      B) PRABUSIREA CREDITULUI IMOBILIAR
      MOMENTUL impune investitorilor plata unor sume uriase de bani in tariile lor de origine ori spre institutiile externe care i-au creditat. Au nevoie masiv de Euro.
      Din acest motiv cererea de Euro in ACEST MOMENT e fenomenala. Drept pentru care leul pierde teren.
      In plus tot MOMENTUL ne arata ca romanii nu se mai imprumuta. CULMEA este ca banciile inca mai au bani gramada de imprumutat. Dar NU ! Romanii ezita sa faca noi credite!! Piata IMO s-a blocat!!! Din acest motiv banciile care si ele la randul lor au luat credite sa isi finanteze afacera in RO, au optat pentru returnarea partiala unor finantari(sute de mil de euro) in conditiile in care ei nu mai pot plasa noi credite. Astfel e groasa treaba toata lumea are nevoie rapid de Euro in contextul crizei Americane, Europene etc.

      C) Urmeaze partea EMO cu oameni care au sa se sinucida pt. ca nu o sa isi mai poata plati ratele contractate. TRIST dar VA URMA!
  • -1 (1 vot)    
    lumea se teme de criza globala (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 0:06)

    Lucian Ilea [anonim]

    si isi schimba leii in dolari sau euro
    de aceea aceste monede cresc fata de leu.
    Ceea ce nu stiu ei este ca dolarul si euro se vor prabusi ca urmare a caderii bancilor din Europa si America.
    Aceasta miscare e doar una temporara,pt ca leul va creste f mult in urmatoarele 2 saptamani
  • 0 (0 voturi)    
    6-7 ron/euro (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 0:34)

    stiu eu [anonim]

    un euro va costa cam 6-7 roni la finele anului 2009. economia mondiala nu intra in recesiune ci in implozie. este vb despre o criza profunda, care ale la baza lipsa de resurse. cine va rade acum de acest comentariu nu va mai rade aici si in 2009. pentru ca nu-si va mai putea permite sa plateasca providerul de internet.
  • -1 (1 vot)    
    inflatie de economisti... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 1:24)

    iFort [anonim]

    eu zic sa mai scoatem cateva zerouri din leu, poate asa o sa fie romanul mai fericit... pana atunci recomand "cand se stinge lumina" (gasiti din prima ce trebuie pe youtube)
  • -1 (1 vot)    
    referitor la comentariile lugumbre (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 1:45)

    paul [anonim]

    personal mizez pe o crestere economica in anii urmatori si intradevar cred ca raportul ron/euro va inclina in favoarea ron pentru perioada viitoare. Romania se dezvolta dar noi ne-am obisnuit sa ne subapreciem. comertul ia amploare, sunt intreprinzatori care vor sa faca productie si sa ofere servicii inca nu s-a ajuns la nivelul la care sa intram in recesiune, nu poate fi vorba de asa ceva, pe piata imobiliara se vor mai aseza lucrurile vor mai scadea preturile dar nu foarte mult poate inca 30% dar mai mult nu.
    • +1 (1 vot)    
      30% inseamna colaps (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 13:17)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui paul

      Iti amintesc ca deja in imobiliare preturile au scazut cu vreo 10-15% de la inceputul anului. Asta inseamna ca garantiile celor care au luat credit in urma cu 10-12 luni aproape ca nu mai acopera valoarea creditului. Daca preturile mai scad cu inca 30% practic tot ce a fost piata a creditelor imobiliare in ultimii 3 ani (2005-2008) se va dovedi un balon de sapun si vom asista la prabusiri de banci care numai la "crestere economica" nu vor duce.
  • -1 (1 vot)    
    BNR dicteaza. BNR inca vrea leu slab (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 5:15)

    Nokia [anonim]

    Un leu slab ajuta exportatorii si diminueaza deficitul de cont curent. Un leu slab tempereaza consumul. E exact ce vrea BNR, motiv pentru care n-a intervenit deloc in piata zilele astea.

    Intrebarea e: cine are Euro, sa schimbe acum in lei sau sa mai astepte pana in 15 oct? Probabil e ultima oara cand leul atinge nivelul asta, inainte ca Euro sa devina moneda oficiala.

    Nokia, Renault (centrul de la Titu), Ford si mai nou Voestalpine n-au auzit ca "vin vremuri grele"? Come on, avem in 2008 cele mai mari investitii straine directe din istorie. Astea vor produce inclusiv in 2009.
    • +1 (1 vot)    
      Completare (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 12:16)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui Nokia

      Si multa poluare pe care tarile civilizate nu o mai tolereaza!
      • 0 (0 voturi)    
        asa si? (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 22:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Escu

        Toate tarile civilizate au trecut si prin faza "poluarii" ca sa se dezvolte. DIn fericire azi sunt tehnologii mai nepoluante comparat cu acum 100 de ani cand incepeau ei sa se civilizeze...
  • 0 (0 voturi)    
    Cauze (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 6:56)

    Romanul [anonim]

    Din anii 60 RPR-RSR, a coborat d.p.d.v. economic -financiar -social, pe penultimul loc in Europa.Deficitul de cont curent in RSR-RPR depasea deficitele din celalte tari socialiste.In RPR-RSR, nu s-a permis :Dreptul de a lucra in strainatate ;de a detine valuta si propietati private de productie sau consum.Dupa 22 dec.89 ,politica iliescian-fesenista in domeniul economic-financiar a fost de a mentine statul propietar majoritar cu orice risc, ca apoi controland puterea in stat ,sa se aplice politica jafului si hotiei pentru ca nomenclatura socialist-comunista sa devina baroni si capitalisti de cumetrie.Populatia votand peste 80% cu acesti mafioti condusi si protejati de iliescu, a contribuit decisiv la indeplinirea si "depasirea" planului jaful si hotia.Ceace ma mira ,este faptul ca mersul inapoi al Romaniei dirijat de regimul iliescu si cat s-a furat nu a declansat catastrofa cu ani mai inainte!?Cred ca situatia de acum este numai inceputul.
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 8:52)

    eu [anonim]

    Oare la amaratii care trebuie sa plateasca luna de luna chiriile in EURO nu se gandeste nimeni? Pe langa faptul ca chiriile au fost majorate de catre proprietarii lacomi (ca asa-i romanul cand se vede proprietar ca tiganul care ajunge imparat) acum creste si euro... si marea majoritate a chiriilor sunt in euro... va dati seama ce presiune e in familiile astea care trebuie sa tina copiii pe la scoli... pe salariatii care vor sa stranga bani pt un acoperis... mergem din rau in mai rau
    • 0 (0 voturi)    
      n-avea grija (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 13:22)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Chiriile se mai si negociaza. Daca tu nu ai, nici altii nu au si proprietarul nu va fi tampit sa ramana cu casa goala. Mai greu e de cei cu rate, ca banca nu glumeste. Sa refinanteze? Ha!... ce gluma buna!
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj eur/ron (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 9:47)

    norok [anonim]

    1. 1eur = 4.3(4) in dec. 2008
    2. nu va interveni pentru ca infaltia existenta si cea prognozata pana la 31.12.08 nu ii va permite acest lucru
    3. sa schimbe in eur numai daca au sume mari > 10.000eur
  • 0 (0 voturi)    
    "Investitori" (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 10:01)

    mihai [anonim]

    Cel mai cinstit este sa se numeasca speculanti si nu investitori. Nu cred ca s-ar supara. Chestia asta cu "investitori" este o insulta adusa inteligentei. Se observa si alte prosteli care se repeta. De ex: firma X
    dupa ani de zile de crestere a vanzarilor si profitului, declara sa zicem o crestere de 5% la finele unui trimestru si actiunile scad. De ce scad? Pentru ca "analistii" estimau 7% si sunt doar 5% si apoi vine prosteala de explicatie: "analistii" sunt ingrijorati.
    Deci aia muncesc, produc, fac profit iar "analistii" sunt
    ingrijorati deci scad actiunile. Mai sunt inca multe altele care sunt de discutat.
  • 0 (0 voturi)    
    Pregatiti centurile de siguranta (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 10:10)

    geon [anonim]

    Va urma aterizarea fortata a economiei Romanesti
    Scapa cine poate...:))
  • 0 (0 voturi)    
    sfat (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 10:35)

    Antianalist [anonim]

    Daca cititi care au fost previziunile de anul trecut ale analistilor in privinta cursului, veti vedea ca de fiecare data lucrurile s-au petrecut exact invers. Cind se prognoza un curs de 3,6 lei pt. euro cursul scadea la 3,1, cind se vorbea de o scadere la 2,9, cursul o lua in sus. Cred ca acum e bine sa stam calmi si sa asteptam ca lucrurile sa se aseze.
  • 0 (0 voturi)    
    Scurt sondaj (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 11:34)

    cristian [anonim]

    Politicile economice in anul 2008 au suferit ajustari care isi fac efectul in trimestrul III si IV.Cresterea economica pe care o avem este rezultatul a unor segmente din piata libera care in anul 2008 sunt afectate.Importatorii care au calitatea de revanzatori al produselor pe piata la trim.IV vor incepe sa emita semnale deoarece costurile actuale care acopera produsele vandute contin un curs euro = leu de 4,5 .Exportatorii nu vor inregistra profit dar isi vor acoperii pierderile suferite din anii 2006,2007 si eventual 2008.BNR intotdeauna a intervenit in piata sub forma mascata dar a fost prezent, credeti ca daca nu avea cunostinte despre efecte nu ar fi venit Mugur s-a ne povesteasca de cosul zilnic si efectele de mariri salariale.La sfarsitul trim.III sume mari de lei sunt schimbati de investitori care isi retrag profiturile obtinute din piata iar BNR nu scapa ocazia s-ai taxeze in aceasta perioada.Avem lei care si guvernul abia asteapta s-ai lanseze, nu uitati ca in trim IV se da drumu la cheltuieli efectuate de institutii ale statului care au primit indicatii s-a nu mai aloce bani pentru mijloace de inventar sau celor supuse amortizarii.Un joc al politicilor economice purtate de-a lungul anului va face ca adevarata crestere economica sa scoata procentul real la suprafata si sa ne dam seama ca anul de referinta va fi 2005 pentru guvern iar pentru ansamblul economic va fi 2007.Deficitul care se lasa asteptat pentru 2009 a fost trecut si in trim I 2008 prin efortul sustinut de Ministerul de Finante prin colectarea creantelor la bugetul de stat, Se stie foarte clar ca in trim IV au loc importuri masive de bunuri destinate comercializarii avand ca tema sarbatorile de iarna, practic nu va fi agent economic care in acest trim. sa nu inregistreze profit fapt care va genera o marire a creantelor bugetare.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce scade leul? (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 11:50)

    Anonim [anonim]

    Scaderea din ultimele zile se datoreaza exclusiv legii de crestere a salariilor unor bugetari cu 50%.
  • 0 (0 voturi)    
    curs (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 12:43)

    m [anonim]

    1 euro= 10 lei in 01.01.2009 sau poate chiar si 100 Lei
    economia Rom. se prabuseste de scadere economica 10% in 2009
    Toti romanii cu credite in euro se sinucid
    bancile dau faliment
    Romania devine desert, o tara cu 5 mil de locuitori, majoritatea batrani
    Doamne ajuta
    • 0 (0 voturi)    
      si cand te-ai trezit era dimineata, nu? (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 22:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui m

      Mare tampiti mai traiesc pe lumea asta...ma mir ca ai invatat sa scrii la tastatura...
  • 0 (0 voturi)    
    raspunsuri (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 12:48)

    gimini [utilizator]

    1. Da, va sari, dar nu l-as numi "prag psihologic" . Pur si simplu nivelul de 3.5-3.6 e prea mic pentru a rezolva derapajele din economie si pentru a stimula exporturile. Un nivel corect e pe la 4.5 si acolo va fi leul in toamna lui 2009. Acolo s-ar debloca exporturile, nivelul salarial ar redeveni atractiv pentru investitiile in productie (NU in imobiliare!) etc.

    2. Da, dar era o prostie sa o faca in momentele astea in care afara era supercriza. Probabil o va face de luni incolo, tinand cont de faptul ca americanii au aprobat planul Paulson.

    3. Sa-i schimbe, dar NU acum, ci prin noiembrie. Leul va mai creste o perioada, pana in prag de alegeri, dupa care o va lua definitiv in jos catre 4.5 .
  • 0 (0 voturi)    
    Numai profesionisti cat vezi cu ochii... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:46)

    Serban [anonim]

    ....mare e gradina cu profesionisti zilele astea, care mai de care mai cunoscator intr-ale cursului de schimb.
    Prieteni, vreau sa va anunt cu parere de rau ca nu o sa vedeti cursul RON/EURO la 4 lei.
    Tranzactionez derivate pe cursul asta de ani de zile si va asigur ca nu va ajunge la 4 lei.
    Daca va ajunge la 4 lei, rugati-l pe jurnalist sa faca un articol in care sa ma injurati cu totii.......dar nu veti avea ocazia asta.
    Motivele pentru care cursul nu va ajunge la 4 lei in viitorul apropiat (2008-2009) le stim mai bine unii dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai profesionisti cat vezi cu ochii... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:46)

    Serban [anonim]

    ....mare e gradina cu profesionisti zilele astea, care mai de care mai cunoscator intr-ale cursului de schimb.
    Prieteni, vreau sa va anunt cu parere de rau ca nu o sa vedeti cursul RON/EURO la 4 lei.
    Tranzactionez derivate pe cursul asta de ani de zile si va asigur ca nu va ajunge la 4 lei.
    Daca va ajunge la 4 lei, rugati-l pe jurnalist sa faca un articol in care sa ma injurati cu totii.......dar nu veti avea ocazia asta.
    Motivele pentru care cursul nu va ajunge la 4 lei in viitorul apropiat (2008-2009) le stim mai bine unii dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai profesionisti cat vezi cu ochii... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:46)

    Serban [anonim]

    ....mare e gradina cu profesionisti zilele astea, care mai de care mai cunoscator intr-ale cursului de schimb.
    Prieteni, vreau sa va anunt cu parere de rau ca nu o sa vedeti cursul RON/EURO la 4 lei.
    Tranzactionez derivate pe cursul asta de ani de zile si va asigur ca nu va ajunge la 4 lei.
    Daca va ajunge la 4 lei, rugati-l pe jurnalist sa faca un articol in care sa ma injurati cu totii.......dar nu veti avea ocazia asta.
    Motivele pentru care cursul nu va ajunge la 4 lei in viitorul apropiat (2008-2009) le stim mai bine unii dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai profesionisti cat vezi cu ochii... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:46)

    Serban [anonim]

    ....mare e gradina cu profesionisti zilele astea, care mai de care mai cunoscator intr-ale cursului de schimb.
    Prieteni, vreau sa va anunt cu parere de rau ca nu o sa vedeti cursul RON/EURO la 4 lei.
    Tranzactionez derivate pe cursul asta de ani de zile si va asigur ca nu va ajunge la 4 lei.
    Daca va ajunge la 4 lei, rugati-l pe jurnalist sa faca un articol in care sa ma injurati cu totii.......dar nu veti avea ocazia asta.
    Motivele pentru care cursul nu va ajunge la 4 lei in viitorul apropiat (2008-2009) le stim mai bine unii dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai profesionisti cat vezi cu ochii... (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 16:46)

    Serban [anonim]

    ....mare e gradina cu profesionisti zilele astea, care mai de care mai cunoscator intr-ale cursului de schimb.
    Prieteni, vreau sa va anunt cu parere de rau ca nu o sa vedeti cursul RON/EURO la 4 lei.
    Tranzactionez derivate pe cursul asta de ani de zile si va asigur ca nu va ajunge la 4 lei.
    Daca va ajunge la 4 lei, rugati-l pe jurnalist sa faca un articol in care sa ma injurati cu totii.......dar nu veti avea ocazia asta.
    Motivele pentru care cursul nu va ajunge la 4 lei in viitorul apropiat (2008-2009) le stim mai bine unii dintre noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu ai nimic de spus, tacerea este de aur! (Duminică, 5 octombrie 2008, 1:20)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Daca nu ai nimic de spus, tacerea este de aur ...
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns pt. Serban (Luni, 6 octombrie 2008, 20:42)

      Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui Serban

      draga Serban,

      dar de ce sa te injuram? Nu putem sa discutam civilizat?
  • 0 (0 voturi)    
    boooooommmmm (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 17:54)

    luputehno [anonim]

    alo???....domnilor experti imobiliari...economisti...ce se intampla...unde e puterea leului..la asa deficit extern ...si la asa deficit intern...5 lei un euro.inca nu a inceput criza...cand se vor sinucide oameni in incapacitate de a si achita ratele atunci va fi de rau...cam toate cunostintele si rudele mele au rate...mi au zis ca s nebun cand le am zis sa fie temperate...nu am bani...un credit era replica...acuma au un zimbet amar cand le zic cat e cursul....vor veni mari drame..peste romanii nostri.eu astept sa cumpar acuma o casa cu banii jos.si multi or sa vanda..ieftin.dar asta e viata... cand toti cumpara tu vinde...cand toti vor sa vinda sa cumperi.viata va arata daca vorba e adevarata.pacat ca sunt atatia sclavi ai ratelor intr o tara libera.
    • 0 (0 voturi)    
      booommm - ZBANG! direct in moalele capului! (Duminică, 5 octombrie 2008, 1:18)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Sunt de acord cu ceea ce spui, mai putin cu "tara libera". Nici americanii nu sunt "liberi".
  • 0 (0 voturi)    
    ce sunt banii (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 18:06)

    Mugur Isarescu [anonim]

    http://video.google.com/videoplay?docid=-9050474362583451279&ei=AE2tSLyFG5X82gK5k4H5CA&q=Money+As+Debt
  • 0 (0 voturi)    
    problemele se vor simti nasol in 2009 (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 19:28)

    Nicu Gheara [anonim]

    Problemele cu adevarat nasoale vor incepe la jumatatea anului 2009. Deocamdata a tot fost veselie pentru ca s-au baut banii bancilor, care au dat credite de ordinul K si cui n-a vrut. Pana acum s-au tot platit din refinantari, dar urmeaza jalea...care va fi chiar jale...vor fi foarte multe case goale si foarte multi oameni fara case
  • 0 (0 voturi)    
    Deprecierea Leului (Duminică, 5 octombrie 2008, 0:26)

    Adyk [anonim]

    .,Nu cred ca Euro va ajunge la 4 lei, in orice caz nu inca. Motivele sunt in primul rand faptul ca dupa aprobarea de Congres a planului Paulson situatia se va mai linisti si nu vom mai asista la fluctuatii atat de mari pe cursul de schimb. Desigur sunt voci care sustin ca suma votata de Congres nu e suficienta, ca planul nu va avea efectul scontat dar cel putin pentru perioada urmatoare acesta va duce la o stabilizare a pietelor.
    2.In ceea ce priveste BNR cred ca aceasta a intervenit chiar Vineri incercand sa mentina cursul in jurul valorii de 3.84. Consider interventia in piata a BNR ca fiind un semnal pentru jucatorii din piata care vor incerca sa obtina profit din dorinta BNR de a mentine cursul.
    3. Cine are lei poate sa ii depuna in banci. In ultima saptamana tot mai multe banci au anuntat cresteri ale dobanzilor la credite. Acestea vor fi urmate in scurt timp de cresteri ale dobanzilor si la depozite si se poate sa obtinem in curand randamente de 14-16% la lei. Un argument in plus pentru nevoia bancilor de depozite este si faptul ca in ultima saptamana au fost difuzate mai multe reclame la produsele de economisire.
    • 0 (0 voturi)    
      dimpotriva va trece de 4 lei (Duminică, 5 octombrie 2008, 14:12)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Adyk

      Nu sunt in acord cu cea ce ai spus.
      Euro va tece de 4 lei. Economia america nu isi va reveni miraculos doar pentru ca Congesul lor a adoptat un plan de ajutorare.
      Nimic nu se intampla peste noapte si cu atat mai putin nu le este nici lor clar cum va fi pus in practica planul lor.Ba chiar mai inca de lucrat la normele de aplicare.
      Pot sa fiu deaccord cu tine ca pompierii se indreapta spre locul catastrofei insa daca vor putea face sau nu ceva vom trai si vom vedea.
      Din cate inteleg eu din planul asta e doar un plan(ca sa nu le spuna lumea ca politicienii nu s-au implicat) si nu vad cum sistemul lor bancar va fi salvat. Cel mult sistemul lor bancar va mai fi tinut artificial in picioare inca o perioada de timp.
      Nu am nici un motiv sa cred ca fondurile speculative care s-au retras din Romania se vor intoarce inapoi si sa genereze pierderi pentru speculanti. Gandeste-te un speculat schimba miloane de euro la curs de 3,9400 (vinerea trecuta de ex prin banc post) ca sa plece din tara si peste 2 sampamani intervine BNR sa spun si cursul la vanzare va 3,7500. Pe scurt o sa aiba o pierdere de 5.6 % primita in doar 2 saptamani. In plus investitiile in lei nu sunt deloc atractive in acest moment. Iar daca ceva merge prost si vrea sa schimbe la loc in euro, pierderea o sa fie mult mai mare din cauza diferentei de curs chiar daca euro ramane constant. Astfel pe termen mediu nu are nimeni chef de experiente paguboase in Romania.
  • -1 (1 vot)    
    re: de ce scade leul (Luni, 6 octombrie 2008, 10:28)

    roman [anonim]

    Stimate Dle redactor , leul scade deoarece oamenii /// intoxica cu dezinformari si altii profita speculind si facind jocuri internationale.

    Ori ///, cum e posibil sa sfidati legile economiei si cind sistemul American e in criza, in loc moneda noastra sa se intareasca , ea scade la cote cum nu au mai existat ?!

    Deci, moneda este o conventie, un etalon ce reprezinta echivalentul unui cos de produse bazice.
    USD a fost supraevaluat artificial multi multi ani. Si acum cind se prabuseste USD se gasesc 'destepti' care sa ne spuna cit de prosti suntem ca nu intelegem motivul caderii leului ?

    Pai Domnule, trebuia sa fie invers !
  • -1 (1 vot)    
    re: de ce cade leul (Luni, 6 octombrie 2008, 10:32)

    Roman [anonim]

    Catre toti dezinformatorii :

    Nu sunt motive ale caderii leului. Criza tarilor cu moneda forte ar trebui sa avantajeze sau macar sa nu influenteze asa negativ precum se dezinformeaza monezile tarilor cu crestere economica precum Romania. Matematical, economical , nu e logic ceea ce dezinformatorii pregatesc a se intimpla in Romania, sa faca din Romania un eldorado unde desteptii lumii sa se joace cum vor ei.
    • 0 (0 voturi)    
      miercuri trece de 4 lei (Luni, 6 octombrie 2008, 13:37)

      eratostene [anonim] i-a raspuns lui Roman

      www.bnr.ro
      daca vineri 3.oct 2008 1 Euro era 3,8720
      azi 6 oct.2008 curs euro 3,9410

      si daca o tine tot asa miercuri sare de 4 lei

      mai Rumane iti spune omul ce o sa fie si nu vrei sa crezi!
      treaba ta!
  • 0 (0 voturi)    
    ce e aia "prag psihologic de 4 lei" ? (Marţi, 7 octombrie 2008, 15:00)

    ghighi [anonim]

    cam "psihologic" articolul si argumentele: "se pare", "se prefigureaza" si "concluzii" ferme dar neargumentate ("vin vremuri grele").