Previziunile Forumului Economic Mondial: Economia americana va redeveni cea mai competitiva din lume, dupa ce criza financiara va trece

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:21 Economie | Finanţe & Bănci


Economia americana si-ar putea redobandi vechea pozitie - de cea mai competitiva economie din lume, dupa ce criza financiara se va incheia, este previziunea Forumului Economic Mondial. "In ciuda actualei crize financiare, Statele Unite continua sa aiba cea mai competitiva economie din lume", potrivit raportului pe 2008-2009 al Forumului Economic Mondial, care plaseaza Statele Unite in fruntea clasamentului sau, in ciuda crizei financiare, anunta AFP.

"Economia Statelor Unite dispune de resurse capabile sa reziste la schimbari si socuri macro-economice", estimeaza Forumul Economic Mondial.

Potrivit lui Thierry Geiger, economist la Forumul Economic Mondial, Statele Unite exceleaza in "capacitatea lor de inovare, in calitatea institutiilor, eficacitatea guvernarii, independenta sistemului judiciar, coruptia redusa si flexibilitatea pietelor".

"Statele Unite sunt bine pregatite sa redevina ceea ce au fost inaintea crizei financiare", a afirmat Thierry Geiger.

Raportul Forumului Economic Mondial critica insa "dezechilibrele macroeconomice" acumulate in ultimii ani in Statele Unite si deficitul fiscal repetat, care au condus la cresterea nivelului datoriei publice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1875 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Datorii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:28)

    Nicolae [anonim]

    Scaderea investitiilor straine si razboiul pe credit nu cred ca o sa creeze aceasta posibilitate cu toata productivitatea lor !
    • 0 (2 voturi)    
      detalii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:43)

      gica-sut [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Nicolae, nu ne dai si nou un raport mai detaliat, niste cifre, ceva. Nu de alta, dar sa stim si noi pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii...
      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:29)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

        nu stiu de cifre, dar in secolul 19 americanii lucrau precum chinezii astazi, pe salarii de mizerie, mureau construind baraje si autostrazi. Astazi destul de multi sunt interesati de concertele lui Britney Spears, speculatii financiare, case de vacanta la ocean, etc.
        Cred ca un dubiu vizavi de productivitatea americana nu este doar o presupunere nefondata cat mai degraba o presupunere educata (parafrazand celebra sintagma americana). Gandul bun ajuta, dar nu tine piept realitatii. Imi pare rau pentru americani.
        • +1 (1 vot)    
          P.S. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:35)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

          ...vizavi de titlul articolului: daca SUA va redeveni cea mai competitiva economie din lume, care economie este in acest moment cea mai competitiva?
        • +1 (1 vot)    
          chinezii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:45)

          gica-sut [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Comparatia cu chinezii e cam deplasata. Asiaticilor, si nu numai, le lipsesc tocmai "capacitatea de inovare, calitatea institutiilor, eficacitatea guvernarii, independenta sistemului judiciar, coruptia redusa si flexibilitatea pietelor".
          Munca pe branci nu e totul.
        • 0 (0 voturi)    
          eu am alta parere (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:20)

          liana [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Noi americanii traim ca sa muncim, si nu muncim ca sa traim- asa mi-a zis un prieten american, si are dreptate. Studentii muncesc de pe bancile facultatii sa si plateasca studiile, la 18 ani se muta afara din casa sau platesc chirie la parinti, se invata de mici ca nimic nu e pe gratis si tre sa puna osu la munca daca vor sa se duca la "concertu lu b spears". Se vine si in weekend la serviciu, cateodata neplatiti, se sta peste program. Asa muncesc americanii. Si in Romania am vazut ca e la fel. La fel si cu norocu, cu cat muncesti mai mult, cu atat norocos mai esti.
          • 0 (0 voturi)    
            Si eu am alta parere. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:58)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui liana

            Mi se pare strigator la cer sa traiesti ca sa muncesti. Te poti bucura de o carte, de un concert, de familie, de prieteni. Nu inteleg de ce prezinti sloganul "traim ca sa muncim", ca fiind ceva atractiv. Pana la urma te afecteaza si pe tine acest mod de viata nu?
    • 0 (2 voturi)    
      dle (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:09)

      cetateanul suspendat [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Vezi tu, de asta nu faci parte tu din Forumul Economic Mondial. Ca vorbesti in necunostiinta de cauza si cum a spus si colegul mai sus fara cifre. O sa-ti spun si eu parerea mea. Cred ca o tara cu un PIB de 13.840 miliarde de $ cat a fost anul trecut (world factbook), adica 25% din PIB-ul mondial produce destul de mult pentru a acoperi necesarul de investitii straine directe(ISD). Tari in dezvoltare precum Romania au nevoie stringenta de aceste investitii, colosii precum SUA insa, cu foarte multi investitori locali care isi au banii plasati si in investitii in multe alte state din lume nu depind atat de mult de investitii din afara. Nu asta e problema. Problema e intr-adevar datoria publica care a atins cifre impresionante, dar in cazul unui colaps financiar total, daca lumea ar fi din nou lovita de o criza precum cea din 29' cand se stergea la fund cu banii sau ii folosea pentru a face focul, atunci datoria publica nu va avea nici o relevanta ci doar cum va iesi fiecare tara din criza. O tara cu educatia guvernamentala si economica precum SUA va pleca din start de la alt nivel.
      "capacitatea lor de inovare, in calitatea institutiilor, eficacitatea guvernarii, independenta sistemului judiciar, coruptia redusa si flexibilitatea pietelor"
      Asta este un avantaj urias.
  • +1 (1 vot)    
    aiurea (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:40)

    MirceaA [anonim]

    Daca era adevarat ca "Economia Statelor Unite dispune de resurse capabile sa reziste la schimbari si socuri macro-economice"... nu se ajungea aici. E un fel de "curaj gaina ca te tai". Adevarul este ca nu poti trai la infinit numai din imprumuturi.
  • +2 (2 voturi)    
    Au dreptate analistii (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:48)

    un roman [utilizator]

    Criza a inceput din cauza lor si totusi au pierderi mai mici decat celelalte tari atinse pana in acest moment.

    Bancile Islandeze nu au avut credite neperformante si totusi intr-o saptamana tot sistemul lor financiar este in coma.

    Sistemul financiar american este in blocaj dar nu in agonie.
    Iar daca FED-ul va face ceea ce a promis ieri, atunci se vor repune in miscare din nou.

    Eu sper doar ca toata lumea a invatat ce era de invatat din criza aceasta.
    Sa-si calculeze atent riscurile, deoarece un pana si un profit de 1 % este mai avantajos decat un faliment rasunator.
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:09)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui un roman

      De fapt nu au invatat nimic, pentru ca directori care au luat decizile nu au patit nimic.
    • -1 (1 vot)    
      bine punctat (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:09)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      si eu vroiam sa punctez asta dar am uitat. Si inca o chestie. Unde e Rusia? Mi se pare ca se cam duce la fund. Se inhide bursa imediat dupa deschidere si nu e prima data in ultimele saptamani. Rusia are probleme cu ISD, cu lichiditatea cu productivitatea si cred ca ei vor fi printre cele mai afectate state. Apoi nu uitati de controlul urias pe care il au SUA la FMI cu 16,79% din total. Cred ca SUA au foarte multe parghii prin care vor iesi din nou tot la suprafata.
  • -1 (3 voturi)    
    vorba multă... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:42)

    Dumnezeu [anonim]

    Cine nu a înţeles "Capitalul" lui Marx e pierdut.
    Capitalismul va dispărea la un moment dat.
    Fie că vrem sau nu vrem.
    Anarhia în productie şi consum trebuie sa dispară.
    la fel si /// capitalisti
    • 0 (2 voturi)    
      MARX=IMBECIL (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:16)

      aster [anonim] i-a raspuns lui Dumnezeu

      nu e anarhie, este supunere la legile "naturii" si nu la niste legi impuse de cineva! marx era un imbecil in ale economiei, asta s-a vazut deja
  • -1 (1 vot)