Summitul de la Paris - momentul adevarului, dupa o saptamana neagra

Statele din zona euro garanteaza imprumuturile interbancare pana la sfarsitul anului 2009 si se angajeaza sa nu permita falimentul bancilor importante

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 octombrie 2008, 18:23 Economie | Finanţe & Bănci


Cele 15 state membre ale zonei euro, reunite de urgenta duminica seara, la Paris, au anuntat cea mai ambitioasa masura pentru restabilirea increderii pe pietele financiare: garantarea creditelor interbancare pana la sfarsitul anului 2009. Anuntul a fost facut  de presedintele in exercitiu al Uniunii Europene, Nicolas Sarkozy, la finalul reuniunii. Statele membre vor anunta, pana miercuri, sumele disponibilizate pentru planul de salvare.

Liderii europeni reuniti la Paris au convenit asupra unui plan de a solutiona, in comun, criza financiara internationala. Presedintele francez Nicolas Sarkozy a afirmat ca cele 15 tari din cadrul zonei euro au ajuns la un acord care va aborda toate aspectele problemei.

 
Unul dintre motivele esentiale ale blocajului de pe piata financiara este lipsa de incredere intre banci. Acestea nu se mai imprumuta reciproc, ceea ce induce o lipsa de lichiditati in piata
 
 
Lipsa lichiditatilor, provocata de stoparea creditelor interbancare
Germania, Franta, Italia si alte tari vor prezenta luni dupa-amiaza in mod simultan detaliile planurilor lor de salvare. "Toate deciziile care vor fi luate luni vor fi eficiente inainte de sfarsitul saptamanii, inclusiv traducerea lor legislativa", a afirmat Sarkozy.

Principalele prevederi ale Planului de contracarare a efectelor crizei financiare:
  • garantarea imprumuturilor interbancare;
  • posibila recurgere la o recapitalizare a bancilor, pentru a impiedica bancile importante sa dea faliment.
  • guvernele pot rascumpara activele riscante ale bancilor in schimbul obligatiunilor de stat. Aceasta dispozitie ar urma sa fie valabila pana la 31 decembrie 2009.

Cele 15 state membre ale zonei euro, reunite de urgenta duminica seara, la Paris, sunt gata sa garanteze operatiunile de refinantare a bancilor pana la sfarsitul anului 2009, potrivit proiectului declaratiei comune, obtinut de AFP.


Statele membre pot interveni in mai multe moduri pentru a sustine finantarea bancilor pe pietele interbancare, furnizand garantii, asigurari sau "dispozitii similare".

Proiectul de declaratie reitereaza angajamentul tarilor europene de a preveni orice faliment bancar, care ar fi de natura sa prezinte un risc pentru ansamblul sistemului financiar.

"Guvernele raman angajate in a evita falimentul oricarei institutii cu pondere semnificativa in sistemul financiar, prin folosirea mijloacelor potrivite de actiune, inclusiv prin recapitalizare. In acest fel, vom urmari cu atentie interesele contribuabililor si ne vom asigura ca actionarii si actualele conduceri suporta consecintele juste ale acestei interventii", potrivit proiectului citat.

Statele membre vor anunta pana miercuri sumele disponibilizate pentru planul de salvare

Statele europene vor stabili, pana miercuri, suma pe care o vor aloca planului de salvare a sistemului financiar, a anuntat ministrul belgian al finantelor, Didier Reynders.

"Ceea ce urmeaza a fi facut este ca fiecare stat sa-si fixeze suma pe care o va aloca acestui plan. Aceasta trebuie stabilita pana miercuri", a spus ministrul belgian.

"Cred ca vom ajunge la un consens in aceasta seara, si sper ca acesta sa fie agreat, miercurea viitoare, la nivelul intregii Uniuni Europene, asupra acestor doua principii: angajamentul de a injecta capital, atunci cand este necesar si angajamentul de a oferi garantia statului, pentru a permite generarea lichiditatilor", a subliniat Reynders.

"Sper, de asemenea, ca vom face un pas in plus: sa stabilim, in zilele urmatoare, sumele pe care statele implicate sunt gata sa le puna pe masa. Cred ca, daca toate tarile anunta suma pe care o vor disponibiliza, nu va fi un veritabil fond european, dar vom sti de ce suma dispunem pentru redresarea sistemului financiar", a mai spus ministrul belgian.

Gordon Brown: increderea in sistemul financiar va fi restabilita in urmatoarele zile

Premierul britanic Gordon Brown este convins ca increderea in sistemul financiar va fi restabilita "in urmatoarele zile".

"Sunt convins ca, in urmatoarele zile, increderea in sistemul financiar va fi restabilita", a declarat duminica, la Paris, oficialul britanic.

"Deciziile pe care le vom adopta in aceste zile vor avea efecte asupra urmatorilor trei ani", a adaugat seful guvernului de la Londra.

Obiectivul reuniunii este prezentarea unor masuri suficient de puternice pentru a impiedica o noua cadere a indicilor bursieri in sedinta care se va deschide peste cateva ore, luni dimineata, dupa ce majoritatea pietelor financiare au cunoscut una dintre cele mai negre saptamani din intreaga lor istorie.

"Astept un plan ambitios, coordonat, care sa ofere solutiile necesare", a declarat presedintele in exercitiu al Uniunii Europene, Nicolas Sarkozy.

Paradoxal, Marea Britanie, tara care s-a aratat cea mai refractara la adoptarea monedei unice, ar putea fi sursa de inspiratie pentru liderii europeni. Planul britanic, care presupune nationalizari partiale si garantarea imprumuturilor intre banci, este considerat ca fiind cea mai buna solutie la criza actuala.

De altfel, premierul britanic Gordon Brown a fost primit de Nicolas Sarkozy in jurul orei 13:45 GMT, inaintea inceperii summitului. La intrevedere au mai participat presedintele Bancii Centrale Europene, Jean-Claude Trichet, seful Eurogrup, Jean-Claude Juncker si José Manuel Barroso.

"Am venit la Paris pentru a convinge liderii celorlalte state europene sa sustina abordarea globala a guvernului britanic", a explicat Gordon Brown.

Planul britanic - aproape 380 de miliarde de euro

Planul britanic prevede alocarea unor fonduri publice in valoare de 50 de miliarde de lire (circa 62,5 miliarde euro) pentru a injecta capital in bancile cele mai afectate de criza financiara si a altor 250 de miliarde de lire (315 miliarde euro) pentru a garanta schimburile interbancare.

Acest blocaj financiar al pietei interbancare este, de fapt, centrul problemelor, in conditiile in care bancile, de teama falimentelor, refuza sa se mai imprumute intre ele. Institutiile care nu mai reusesc sa obtina fondurile necesare pentru echilibrarea conturilor se pot trezi foarte rapid in dificultate, situatie care a aparut deja la o serie de banci europene. In plus, bancile se dovedesc tot mai reticente in a acorda credite pentru intreprinderi si pentru gospodarii, amenintand ansamblul sistemului economic si financiar.

Dupa ce ideea unui fond european de salvare a sistemului bancar a esuat saptamana trecuta, statele europene par a se indrepta spre o solutie care presupune masuri ferme, dar care vor fi aplicate la nivel national.

Germania - statul intervine cu 300-400 miliarde euro

Guvernul german lucreaza, de asemenea, la un plan care va fi adoptat luni de consiliul de ministri, intr-o sedinta extraordinara.

Acest plan presupune o interventie a statului cuprinsa intre 300 si 400 de miliarde euro si include garantii si intrarea statului in actionariatul bancilor. Cancelarul Angela Merkel ar putea anunta acest plan la Paris, la finalul summitului.

In Franta, o reuniune extraordinara a consiliului de ministri este anuntata, de asemenea, pentru luni, principalul punct pe ordinea de zi fiind adoptarea unui proiect de lege prin care statul va garanta refinantarea bancilor franceze.

O sursa guvernamentala a precizat ca acest proiect de lege ar putea include si un sistem de "garantii interbancare".

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel
Aceasta reuniune are drept scop stabilirea unei actiuni comune, coordonate pentru zona euro, astfel incat fiecare tara sa poate pune in practica, in zilele urmatoare, masurile care vor stabiliza pietele financiare si care nu vor conduce la nicio discriminare (intre statele membre, n.r.).

Cancelarul Austriei, Alfred Gusenbauer
Actiunile Marii Britanii par a fi foarte bune si trebuie sa tinem cont de aceasta experienta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5827 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Investitor arab ruinat ;) (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:03)

    Cifrus [anonim]

    Un link cu foto a unui arab la bursa din Dubai, asistand la caderea indicilor (probabil avea si el ceva bani acolo, dupa reactia sa de om distrus)

    http://fr.news.yahoo.com/afp/20081012/img/pbs-montage-de-trois-photos-1-d3c52a095362.html
    • -1 (7 voturi)    
      Jalnic! (Duminică, 12 octombrie 2008, 21:28)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Cifrus

      "Sa moara si capra (pardon,camila!) vecinului"...Ce s-a mai ales de aroganta dispretuitoare a Americii,praful si pulberea...
      • -4 (6 voturi)    
        praf (Luni, 13 octombrie 2008, 3:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        hop si haiducul komunist... e greu de zis intre tine si smen care castiga premiul "cel mai penibil comentator pe hotnews"... eu parca totusi as inclina spre tine. Viseaza baiatule la caderea Americii si a mai cui vrei tu mult si bine... somn usor.
      • 0 (4 voturi)    
        jos america! (Luni, 13 octombrie 2008, 9:58)

        podgo [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        si io's comunist! jos capitalismul! sa vina dictatura clasei muncitoare (iarasi)! mai pintea ce tzeapa ne-au tras astia, nu crezi ?:) dupa ce ne-au prostit sa vindem si sa privatizam tot ce misca acu ei se schimba si nationaleaza tot? eu cred ca a fost o conspiratie mondiala in care america in realitatea mereu a dorit sa fie comunista. insa, sa-si atinga scopul dorit inca de la infiintarea 'natiunii' americane, si-au dat seama ca rusia si comunistii nu vor lasa cmunismul america cu una cu doua. asa ca s-au facut ca sunt capitalisti, pe de-ascuns au practicat comunismul, si acuma hatz! cum au prins momentul cum au nationalizat . stim cu totii ce urmeaza ... tre sa importam tehnologie, sa-l dezgropam si sa-l clonam pe ceausescu, numai el ne poate dirija in lumea asta nebuna :S
  • +1 (1 vot)    
    criza romaneasca ascunsa sub pres (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:58)

    Ionut [anonim]

    o postare interesanta despre tema asta si solutii pentru romanica am gasit pe blogul dnei Vass: http://blog.fabricadebani.ro/andreeavass/2008-10-11/548289/Trenul-crizei-financiare-opreste-in-fiecare-halta-europeana.html
  • +2 (2 voturi)    
    SF-urile trecutului, ideologia viitorului? (Duminică, 12 octombrie 2008, 22:13)

    brandy2ro [anonim]

    Riscul de a accepta in timpul jocului schimbari de regulament va duce la promovarea unei incompetente in Conducere si Administrare (de tip YesMan). Acest lucru va avea drep rezultat transformarea vietii de zi cu zii intr-un Cazino ? De ce nu mai functioneaza economia ? O firma de constructii in ziua de azi este mai profitabila decat un cazino!? Se poate accepta asa ceva? Cum sa poti vinde un produs la preturi de 10-30 de ori mai scump ....Oare acesti indivizi nu mai au simul realitatii ? Acestia ar trebuii sa inteleaga ca oricine (chiar si amaratul de la coada vacii) stie sa-si schiteze un deviz de lucrari ptr. orice constructie , si ajunge la sumele reale cu care se construieste. IATA DE CE NU SE MAI VAND-CUMPARA NIMIC PE PIATA IMOBILIARA..ptr. ca OMUL de rand a ajuns MULT MAI ISTET DECAT managerii din sistemul finaciar si cel de constructiii. Dar oare de ce? ptr. ca a dorii sa conduci, a cunoaste sau a invata sa conduci nu este echivalent cu a avea experienta ptr. a putea conduce. Conducatorii impun si nu duc actul de management spre nevoile reale ale celor pe care-i conduc?
    • -2 (2 voturi)    
      brandy2ro... (Luni, 13 octombrie 2008, 8:54)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui brandy2ro

      ...esti tare simpatic. Ai 50 000 euro si vrei un apartament de 3 camere, central, pentru ca ai facut tu un deviz fantezist? Iti urez succes, dar aici se discuta despre criza finaniciara mondiala, nu despre imobiliarele din Romania. Daca pretul real ar fi de 50 000 euro pentru un apartament de 3 camere (aici includ tot: teren, proiect, materiale, manopera, profit firma de constructii) fi sigur ca orice dezvoltator ar vinde cu 60 000. (10 000, adica 20%, ar fi un profit corect pentru o afacere riscanta, pe un an si jumatate, doi). Dar cum pretul nu a scazut semnificativ pe nici unde, chiar cu riscul ca respectivii dezvoltatori sa dea faliment, atunci fi sigur ca pretul de constructie este mai mare.
      • 0 (2 voturi)    
        Aloo ..unde era vorba de Romania ? (Luni, 13 octombrie 2008, 13:14)

        YesMan [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        bah ,mio zas un prof, din asta ce face greva acuma, cand eram io pe la scoala, ca de gandit mi se cere/permite sa gandesc atata cat ma duce capul , iar io iti zac tie ca daca vrei sa intelegi mult mai bine cand citesti ceva sa citetsi rar si pe silabe, iar daca te streseaza ceva (ai ap. de vanzare si nu reusesti sa le vinzi) ar fi mai indicat sa te intalnesti cu patronii din romania si sa negociezi tu in numele tuturor angajatilor salarii mai mari ( vreo 2-3000 euro/ luna)ptr. ca sa-ti dea tie sute de mii de euro pe apartamente toti angajataii acestora...apropo , ai putea sa vorbesti cu acestia ca e mai bine sa munceasca toti romanii pe salariile marite , iar patronii sa-ti dea salariile direct tie timp de vreo 50 ani...bafta ... la afaceri , daca iti va reusii negocierea inseamna ca tu faci parte din managerii de top ...
  • +2 (6 voturi)    
    Rumani, vedeti-va de falimentele voastre! (Luni, 13 octombrie 2008, 5:02)

    Doru BARBU [anonim]

    ca un facut, reactia romanilor la actuala situatie politico-economica mondiala confirma teoria lui sigmund freud privind "complexul lui oedip", acum extins de romani si de multe alte natii la nivel social. romanii, ca dealtfel o buna parte din tarile acestei lumi manifesta un 'complex social a lui oedip", in care oedip este romania + celelalte tari de frustrati/neimpliniti/complexati iar sua reprezinta pe regele din teba, laios, omorat "fara sa stie" de fiul sau, oedip, care mai apoi se casatoreste cu mama lui, iocasta!!! romani, ar fi fost mult mai benefic sa va vedeti de falimentele voastre! ca "tentativa" aia de "stat", numita pretentios republica romania e un faliment perpetu de la creare! cea mai rasunatoare perioada de faliment - 1945-1989 - comunismul multitaleral dezvoltat. au urmat cei aproape 20 din profetia lui brucan, ani in care falimentele bancare s-au tinut lant, smenurile fondurilor de investitii au sufocat economia iar jocurile piramidale au umplut de satisfactie pe smenarii perioadei de "democratie originala" si au adus la sapa de lemn o buna parte din populatie! se pare ca nu invatati (mai rumani pareristi si frustrati) mai nimic din propriile proverbe. unul dintre ele ar trebui sa-l scoateti acum de la naftalina si sa-l insusiti cu responsabilitate!!! "..cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!" asa ca, inca o data, mare atentie la ritmul in care romanii scot maruntisul de agoniseala din conturile de economii! s-ar putea sa nu mai aveti banci in cateva luni! cat despre "falimentul" gm sau ford...stati voi linistiti si vedeti-va mai bine de troaca aia de dacia, rebotezata dacia-renault! penibil, caraghios, grotesc! p.s. romani, lucrati mai mult la realitati, lasati obsesia pentru imagine!!imaginea voastra de romani "smecheri" si/sau "descurcareti se prabuseste la prima vizita a unui occidental in romania! realitatea e cea care conteaza!!! ori aici, mai romani, stati teribil de prost! sincer! :(
    • -3 (5 voturi)    
      USA,the biggest loser of all times... (Luni, 13 octombrie 2008, 9:45)

      Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      N-ai tu grije,deraiatule,nu mor caii cand vor cainii.Noi,romanii,vom iesi cu bine din criza asta prapastioasa dar America ta iubita va ajunge de mila lumii,dolarul se va deprecia exponential in scurta vreme si saracia isi va extinde tentaculele negre peste ceea ce in trecut va fi fost United States of America,the mightiest power of all times...
    • +1 (3 voturi)    
      meri mah! (Luni, 13 octombrie 2008, 9:49)

      podgo [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      taci bai asta nu vezi ce bazaconii scrii, tu si oedip asta al tau. vai si amar de mintea ta, mai bine urmeaza tu o terapie cu freud al tau nu mai tine lectii despre cat de nenorociti am fi noi romanii. ///
    • 0 (2 voturi)    
      Oedip VS. Doru (Luni, 13 octombrie 2008, 19:51)

      ICS [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Nenea Doru, de ce vrei sa pari inteligent, vrei sa pari deosebit de poporul roman, insa te da de gol atitudinea ta falsa. Explic. Incerci sa pari un tip distins si educat, explicandu-le tu cititorilor cum sta treaba cu complexul lui Oedip, insa e doar o paralelea gresita facuta cu acest concept din domeniul psihanalizei. Eu cred ca mai degraba tu suferi de conceptul lui Oedip, care dupa Freud, el s-a straduit sa demonstreze ca cea mai mare parte a tulburarilor nevrotice ale barbatilor la varsta adulta ar proveni dintr-un complex Oedip oprit in evolutie, inainte de faza rezolutiva sau de identificare. Acest punct de vedere a fost amplu criticat din diferite directii. In psihanaliza, complexul Oedip simbolizeaza legatura erotica inconstienta cu parintele de sex opus si rivalitatea fata de parintele de acelasi sex, care se dezvolta inca din copilarie si provoaca sentimente de vinovatie si teama in cadrul unei stari nevrotice.
      Asta ne spune nene Freud, dar nu este o personalitate careia sa-i poti da crezare...Probabil frustrat fiind a simtit nevoia sa lanseze o serie de teorii care la o buna parte din prostime prinde. Dar atat. Mai intreaba-l pe nenea Google si el te va informa intru totul. Cat despre asa zisa ta superioritate pe care o simti fata de noi rumani, eu ti-as sugera sa ne scutesti de comentarii, si de analize de doi lei, sunt chestii care te depasesc, noi n-avem decat sa ne plimbam in continuare cu troaca de dacia, si tu n-ai decat sa culegi inj continuare capsunele de prin Spania, sau de pe unde te vei fi afland. Iti dai seama ca ti-am facut un compliment prin apelativul de capsunar, se poate si mai rau...Vezi-ti de treaba ta... ca tot din tara asta faci parte, din pacate, asa ca nu te da rotund, ca nu are sens. Sa nu carecumva sa crezi ca daca le speli vasele strainezilor esti deosebit in ochii lor, nici vorba...Oricum m-ai dat gata cu paralela debitata de tine...Incredibil!! S-ar putea totusi sa fi roman doar cu numele...
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Luni, 13 octombrie 2008, 20:21)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui ICS

        Nenea ICS,, e corect ce spui matale in legatura cu celebra teorie a lui Freud privind Complexul lui Oedip, numai ca eu cunosc teoria la detaliu, nu in urma unor cautari pe google, ca matale. Dupa cum cunosc si teoria nevrozei isterice la copii (a psihologului francez Melanie KLEIN) si legatura acestei maladii cu experientele directe pe care copilul le are cu sanul mamei...si multe altele
        Asa ca scuteste-ma cu lectiile astea penibile. Nu ai inteles nimic din postarea mea. Te asigur ca nu ma dau rotund, in schimb tare mi-e teama ca tu te dai patrat, mai ICS, incercand sa reproduci forma propriului tau cap!
        Nu sunt capsunar, cum probabil ti-ar placea sa crezi, ci traiesc la Montreal/CANADA. Am un job industrial si ma straduiesc sa pun pe picioare o afacere pe Internet - www.journaltrade.com - . Daca ai si alte argumente pertinente, legate de caderea economica actuala adu-le! Daca nu iti sugerez sa taci! Pentru ca iti dezvalui frustrarile, nu de altceva. A, era sa uit. Conceptul de "Complex social a lui Oedip" a fost folosit in repetate randuri de psihiatrul Florin TUDOSE cu referire la comportamentul clasei politice in Romania. Si nu te mai ascunde ca o cartita lasa dupa un nick-name! Iesi la suprafata, demonteaza-ti "supraeul"! :) Adio!
        • 0 (2 voturi)    
          desigur (Marţi, 14 octombrie 2008, 6:02)

          capcaunul [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

          florin tudose ar fi trebuit sa-si patenteze reutilizarea sociologica a complexului lui oedip inainte ca lumea buna vestica sa se cracaneze de ras. nu'nteleg ce au jobul si straduintele tale in a-ti deschide un business pe internet cu postarea. si pe mine m-a enervat gaunosenia semidocta a zeflemelii tale din prima postare; am si avut un raspuns care vad ca mi l-au scos.. cenzura sa traiasca. PS. aia cu cartita lasa si nickname'ul tinde asimptotic spre penibil..
        • 0 (2 voturi)    
          :) Good Bye (Marţi, 14 octombrie 2008, 9:42)

          ICS [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

          Mda, iti dai seama nea Dorule ca m-ai dat gata. Sunt de-a dreptul pur si simplu impresionat de cunostintele tale in materie de psihologie, psihanaliza si altele. Ce-ai putea sa-mi spui despre functiile hipotalamusului, daca tot esti atat de scolit si internetu nu ma satisface suficient hai mai bine sa facem din forumul asta un curs de psihologie, iti dai seama tu cu ale tale cunostinte ai putea sa te lansezi. pe mine ma intereseaza mult prea putin ce detii tu in bagajul tau de cunostinte, pentru ca din punctul meu de vedere atata timp cat nu esti capabil degeaba te straduiesti sa pari altceva, pentru ca de fiecare data se va gasi cineva sa-ti arate adevarata ta valoare, care la tine din pacate nu este, cu toate ca te-ai stabilit in canada, Franta, Spania, mi-e tot una. Poti sa lucrezi si la sapa de cauciu, pentru mine tot una e. Cat despre visele pe care le ai, intr-adevar pot fi marete insa eu iti urez succes. Te anunt insa ca specula nu are nici o sansa in ceea ce vrei tu sa faci si nu intereseaza pe nimeni cunostintele tale de balta, pentru ca au toti posibilitatea sa citeasca de bunavoie un C.G. JUNG care insa digerat cum trebuie si fara sa fie ridicat prea mult in slavi si dus la extrem cum faci tu cu cele cateva cunostinte de balta pe care le ai, ar putea aduce un oarecare beneficiu unui individ suficient de matur care e capabil sa inteleaga aceasta stiinta care dupa parerea mea nu e decat o inventie a unora, dornici sa iasa in evidenta cu orice pret. Cat despre capul meu rotund cu mintea-n colturi nu-ti fa griji, cel putin mie imi functioneaza ambele emisfere cerebrale...cat despre tine, n-as fi chiar convins...Vorba lui Einstein: doua lucruri sunt infinite pe lume: universul si prostia umana, insa in legatura cu primul nu sunt asa de sigur. Asa ca nimic nu ma mira....
          Bye the way, prefer sa raman in anonimat, decat sa vorbesc fara a spune nimic si avand o identitate evidenta, virtuala insa.
          Afla ca supraeul meu nu poate fi demontat..:))
          Adio gringo!!
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Miercuri, 15 octombrie 2008, 4:06)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui ICS

            ICS, hai sa iti spun ceva. Esti mai frustrat decat crezi...Sincer...Si aste se simte din expirmarea ta la adresa postarilor mele. Eu sunt super relaxat, te asigur. Recunosc ca prima postare e putin rautacioasa (desi sincera si la obiect spun eu), dar in nici un caz jignitoare. Raspunsurile voastre au fost jignitoare si am raspuns pe masura...Anyway...Desi nu pari un tip prost esti, totusi, prost orientat!
            Sa ma explic. Fara sa fac pe desteptul (cum rautacios ai insinuat tu, coplesit fiind de un orgoliu tembel la care eu nu subscriu) si fara sa intru intr-o hermeneutica obositoare poate pentru tine, iti spun ca in ciuda nivelului tau de instructie, a culturii, a incadrarii morale sau a functiei pe care in prezent o detii NU TE POTI DESPRINDE DE ATAVISMELE ROMANESTI SI TE ALINIEZI, BIOLOGIC, ACESTORA. Stii ce vreau sa spun? Mai mult, socio-psihologic vorbind, adopti aceeasi paradigma mult iubita de romani si anume "ba pe-a matii!" Ceea ce nu e in regula...
            Vreau sa-ti spun ceva. Nici nu ma asteptam la alte reactii pe forum decat cele isterice ale tale si ale "capcaunului". Se vede treaba ca am deranjat niste persoane care sufera, ca multi barbati romani (in frunte cu Adrian NASTASE de ex), de "complexul masculului Alfa". Doare, nu? Hai ca nu ma mai lungesc, desi ar ma fi multe de spus...Inchei cu 2 paradigme interesante spun eu:
            1) Daca avem o libertate pe lumea asta, atunci acea libertate se refera la faptul ca PUTEM SA CREDEM SI SA NE CREDEM CE VREM NOI! Asta nu inseamna insa ca ATAT CEEA CE CREDEM CAT SI CEEA CE NE CREDEM CORESPUNDE IN PROPORTII REZONABILE CU REALITATEA! (poti sa intorci postarea asta impotriva mea, ca la speculatii esti bun).
            2) Dupa parerea mea, prostii inteleg ceea ce pot - ca atat ii duce capul - , smecherii inteleg ceea ce vor - ca de aia sunt smecheri - si numai cei inteligenti inteleg ceea ce trebuie efectiv inteles!
            Incadrarea ramane sa v-o faceti voi! :)
            Acum chiar ca va spun ADIO!
            • 0 (0 voturi)    
              X Barbu Part I (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:42)

              ICS [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

              D-le Barbu, uite ca am sa-ti fac surpriza de a-ti da replica, deoarece sunt convins ca esti nerabdator sa vezi daca-ti voi raspunde sau nu si ce.Te roade. Daca ai fi fost chiar asa de relaxat nici macar nu ai mai fi raspuns, insa vorba unui comentator "meri mah!!" de ce nu vrei sa recunosti ca incerci sa vinzi gogosi cofetarului. Ce sens are?
              Eu personal nu te cunosc, nu ma intereseaza cine esti, insa faci parte din categoria acelor oameni care uita de unde pleaca, ceea ce e trist. Odata plecati prin strainataturi aveti impresia ca v-ati rupt da tara asta si credeti ca asta va da dreptul sa faceti din ea troaca de porci. Nasoala atitudine. Pai daca tot plecati de ce nu va vedeti de ale voastre. Nu va cere nimeni parerea, asa ca daca tot nu ai nimic bun de spus mai bine abtine-te, nu cauta sa ne gasesti tot felul de complexe care mai de care mai dubioase. Te simti tu mai bine daca faci asta? Nu cred, pentru ca pe final si tu tot rumen esti (sau poate rroman, cine stie), asa ca nu uita de unde ai plecat.
              Spre deosebire de noi dumneata suferi de complex de taurina si de un complex de superioritate, deoarece te straduiesti sa ne discreditezi pe noi pentru a te putea tu simti astfel mult mai bine in pilea ta...Insa te inseli amarnic, ceea ce tu cauti se numeste slava desarta...
              Desi vrei sa pari indiferent, eu sunt convins ca iti pasa prea mult insa te manifesti total anapoda. Ai timp sa-ti revii...odata cu trecerea timpului...:))
              Am sa-ti raspund mesajului tau punctual intr-un alt mesaj, deoarece nu-mi permite spatiul. Si poti sa te simti privilegiat pentru faptul ca ma obosesc sa-ti raspund, de ce nu...desi s-ar putea sa fac febra musculara la degete, insa imi asum ricul acesta...
            • 0 (0 voturi)    
              X Barbu Part II (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:54)

              ICS [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

              Asa, acum voi raspunde punctual mesajului tau anterior.
              1.Ce te face sa crezi ca sunt tip, pot fi la fel de bine si tipa, ICS=X=necunoscuta.
              2.N-ai cum sa faci pe desteptu decat speculand, ceea ce te straduiesti, insa abia cand vei realiza ca de fapt nu stii mai nimic, abia atunci incepe procesul de desteptare. Nu-mi permite spatiul sa-ti explic pe indelete.
              3.De ce trebuie sa folosesti diferite exprimari si cuvinte pompoase pentru a-ti exprima o idee? Doar pentru a-ti satisface placerea de-a parea inteligent (aici are loc specula, incerci sa pari ceea ce nu esti). Poti sa te exprimi foarte simplu si astfel daca te vei exprima coerent lumea te va intelege. Insa tu preferi sa te complici, hmm urit din partea ta. Nu te mai obosi sa explici si sa descoperi tot felul de paradigme care nici macar nu exista. Spune lucrurilor pe nume, si chiar asa "ba pe-a matii" era suficient si as fi fost de acord cu tine.
              4. Daca am suferi cumva de complexul Beta ai fi mai fericit?
              Draga domnule ceea ce ma deranjeaza la tine e aceasta inversunare impotriva noastra, a romanilor din romania. Pai ce-ar fi sa ne mai dai o pauza si sa nu ne gasesti tu atatea complexe. Lasa-ne pe noi in pace, tu ramai acolo unde esti, bine ai facut ca ai plecat si noi ne vom duce traiul bine mersi cu o troaca de dacie, ne-om manca malaiul si sanatosi vom fi. Fi sigur ca nu avem nevoie de indivizi ca tine sa ne spuna ce si cum ar trebui sa facem, mi se pare de prost gust ce faci, si incerci sa te ascunzi pe dupa deget.
              5. Sfat: nu te inalta pe tine insuti prea tare, pentru ca vei risca sa cazi de la o inaltime, desi imaginara, mult mai mare si s-ar putea ca aceasta cazatura sa-ti fie letala. Incearca sa vi cu picioarele pe pamant.
              Referitor la topicul acestui forum eu i-as sfatui pe mare majoritate a romanilor care au diferite imprumuturi bancare sa se straduiasca sa le achite cat mai repede cu putinta, si sa faca economii. E cel mai sanatos. Iti dai seama ca s-a trezit patriotismul din mine :))
              Numai bine!
              • 0 (0 voturi)    
                penibil (Miercuri, 29 octombrie 2008, 2:55)

                rravic [anonim] i-a raspuns lui ICS

                penibil atacul la persoana. penibile comentariile. penibila in acest context utilizarea miturilor grecesti sau a referirilor la psihologie. ca romania este tara in care mercedesul este reparat cu sarma, in care 9 km de autostrada sunt realizari politice, asta este incontenstabil. ca romania este tara in care sanatatea si invatamantul sunt bataie de joc (de la opinca pan' la vladica politica) iarasi este ceva care nu tine nici de capsunar si nici de contribuabil bucurestean. Tine de educatie. povestea bancilor s-a mai intamplat acum vreo 15 ani... bankcoop, dacia felix.... dar mai ales bancorex unde jaful (vezi unii dintre marii investitori de astazi) a fost platit la greu prin metode "legale" si preluari de catre bcr si altii. mi se pare o tampenie enorma sa garantezi mai mult de 50.000 euro depozite bancare, atunci cand salariul mediu este... cat? 300 euro? ce sa zic... pica bancile, pica bursa, halal. Nu ai spital unde sa te duci pentru o boala oarecare, nu ai asistenta comunitara sa iti faci o injectie oarecare si ne uitam cu groaza cum pica bursa. "be serious", romania nu are inca o clasa de mijloc cu depozite in banci si actiuni la bursa. sa pice. sa fie economie de piata. si sa nu mai plateasca contribuabilul (deja impovarat de 'jdemii de taxe) pierderile speculatorii.
  • +1 (3 voturi)    
    terapie de soc?? (Luni, 13 octombrie 2008, 9:53)

    podgo [anonim]

    /// adicatelea sa dai bani cuiva de-a moaca se numeste terapie de soc??? pai unde ai fost matalutza din 1990 pana acum, nu ai avut contact cu terapia de soc aplicata in romania? ///
  • +1 (1 vot)    
    Interesant.. (Luni, 13 octombrie 2008, 17:27)

    capcaunul [anonim]

    spune ".. sa nu mai permita falimentul bancilor principale" adica cum? aduce a romania asta, devalizezi, faci orice dar banca ramane in picioare, pierderile sunt acoperite din banii cetatenilor.. am exagerat, desigur, nu e vorba de devalizare la nemti sau englezi, dar un management prost ar trebui sa poata falimenta banca, ptr ca asta e regula principala a liberalismului pe piata.

    solutia de a salva cu orice pret suna in cazul asta mai putin a masura de a elimina un blocaj financiar (aparut ca urmare e neancrederii bancilor in manariile partenerilor) si mai mult a hotarare a unei organizatii, bande, palc, increngatura, cum vreti sa-i spuneti. e o internationala declarata a bancherilor de a face orice ptr a supravietui, mai ales prin bagarea adanc a mainilor in buzunarele prostilor de cetateni!! Wow! asta e tare..
  • -1 (1 vot)    
    interesant... (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:14)

    luci [anonim]