Scrisoare deschisa catre banca mea

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Marţi, 14 octombrie 2008, 11:27 Economie | Finanţe & Bănci


Motto: ”Asociatia Romana a Bancilor a anuntat luni ca va cauta solutii de protectie a sistemului bancar fata de actele de defaimare si denigrare a institutiilor de credit”

Stimata Banca

Sunt unul dintre clientii extrem de multumiti de serviciile cu care ma onorati. Am luat un credit, fie-va Banca binecuvantata. In primul an a fost groaznic. Nimic nu tulbura plictiseala vizitei pentru a va achita ratele. Niciun comision marit, nicio crestere a dobanzii in afara celor anuntate….ajunsesem la limita depresiei. Anul acesta, insa, situatia s-a schimbat si nu stiu cum sa va multumesc pentru asta.

Luna trecuta, mi-am dat seama ca sunteti plini de viata. Mi-ati marit dintr-un foc doua comisioane si fireste, dobanda. Tare m-am mai bucurat, crezusem ca s-a intamplat ceva ca nu dadeati niciun semn de viata. Pana si fata de la ghiseu parea inerta. Se uita prin mine ca prin sticla, de cate ori mergeam sa aduc modestul meu obol la profiturile Dumneavoastra. Nu-mi raspundea niciodata, insa stiam ca in sinea ei se gandeste la binele meu; nu trebuia sa-mi spuna nimeni asta.

Cand mi-ati marit ratele, mi-am sunat mama, prietenii si pe fosta diriginta din generala sa le dau vestea. Tare s-au bucurat si ei. Mi-au si spus ca trebuie sa fiu multumit ca nu m-a calcat o masina, un tren, sau ca nu m-a impuscat cineva, cum s-a intamplat in Texas, cu masacrul acela. Cum sa nu fiu bucuros, iubita banca?

M-am ingrijorat putin si in ziua in care nu am primit extrasul de cont. Am crezut ca vi s-a intamplat ceva. Dar din fericire, sunteti bine si sanatosi. Doar ca si luna trecuta mi-ati trimis extrasul la adresa veche din buletin, unde nu mai sta nimeni de un an, desi v-am comunicat personal, apoi prin email si acum 3 luni si prin fax. Ei, important e ca sunteti bine. Am auzit ca Asociatia Bancilor vrea sa-i termine pe aia care denigreaza banci. Foarte bine le face, draga banca. Sunt niste mizerabili, care vor numai raul sistemului. Ei nu se gandesc o secunda ca si acolo, in banca, tot oameni lucreaza. Ca si ei sunt supusi greselilor. Si cum poti tu, ca roman, sa denigrezi pana la urma un alt roman? S-ar intoarce in mormant Avram Iancu, Balcescu si alti 300 de domnitori pe care n-o sa-i trec aici, ca sa nu le trimiti oferte de produse bancare. Sunt oarecum morti si nici prea multa cultura bancara nu aveau atunci cand au crapat. In fine.

Ti-am scris ca sa iti multumesc pentru tot ce faci pentru mine, draga mea Banca. Daca nu ai fi tu, banii pe care i-as fi economisit i-as fi aruncat pe tot felul de tampenii absolut inutile: carti, filme, calatorii. Stiu insa ca toate acestea mi le vei oferi tot tu, printr-un alt credit, de aceea stau linistit. Sau poate ca, avand mai multi bani la dispozitie, deveneam tinta unor batausi care nu stiu ce-i ala un overdraft sau un DAE.

Pentru ca uite, ma ajuti sa trec cu bine peste toate aceste incercari ale vietii, iti multumesc din suflet Banca mea. Si niciodata nu te voi denigra. Te iubesc.


Citeste si comenteaza "Scrisoarea deschisa catre banca mea" pe blogul lui Dan Popa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





17657 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    arta, draga domn, arta (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:35)

    cristi [anonim]

    Simt la fel ca dumneavoastra domnule Popa, si eu imi iubesc atat de mult bancile incat am renuntat la relatia mea cu doua dintre ele, si ma simt trist si parasit.
  • +5 (7 voturi)    
    am ras (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:38)

    ddr [anonim]

    Ha Ha Ha, chiar mi-a placut.
  • +9 (9 voturi)    
    peste o luna ... (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:49)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    ... voi face un drum la o anumita banca, cumparata de anumiti austriaci acum 3 ani.

    Cu mine vor fi "shpe mii de euro" adunati cu greutate - pe care ii plang si acum, si ii voi da bancii. Cu cei "shpe mi de euro" voi achita integral un credit ipotecar a carui rata lunara creste exponential de 2 ani incoace.

    La achitarea totala, si dupa posibilele oferte tentante pe care angajatii dezamagiti ai bancii mi le for face, voi striga in gura mare de o sa ma dea jandarmu' de paza afara "Hai SICTIR Banca mea !".
    • +8 (8 voturi)    
      am facut la fel.. (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:40)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ... si tare bine este. sa vezi ce figura fac in momentul in care platesti suma si cate intrebari si amabilitati pe capul lor.
      dar sti care e culmea tupeului, dupa ce am platit creditul, mi-au trimis acasa o oferta de creditare si m-au contactat si telefonic sa vada daca nu mai am nevoie de bani. nu ma rezistat si am dat la o parte spoiala de bun simt care mi-a mai ramas in urma relatiei mele cu institutia lor mareata si le-am zis ce cred despre ei.
      • 0 (0 voturi)    
        asta daca accepta plata anticipat (Joi, 16 octombrie 2008, 15:46)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui mim

        eu incerc de 3 luni de zile sa accepte o rambursare anticipata de 850 de euro si ei nu vor!
        Cica trebuie sa accepte BNR-ul ca vezi nene ca-i pericol de spalare de bani!
        Oricum, am sa pun deoparte in continuare si traiesc si eu visand la ziua in care voi spune: Hai SICTIR Banca mea! Camatari cu acte in regula!
        Sper ca in maxim 4 sau 5 ani sa scap de ei!
        In Spania sau in Germania luau 4,8% pe an pt credit in euro iar la noi te jupoaie cu 14,5 sau 15% pe an.
        Nu mai am overdraft pe cardul de salariu de 3 ani de zile! M-au sunat de vreo 4 sau 5 ori sa ma intrebe daca nu am facut cumva vreo greseala. Eu sunt sigur ca nu! Daca nu este, nu consum! Simplu! Trebuie sa fim atenti pe ce naiba cheltuim!
        Cum zicea un nenea: cea mai mare tampenie este consumul pe credit!
  • 0 (2 voturi)    
    Omul este suSpus greselii (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:49)

    ALex [anonim]

    Si nu omul este supus greselii...

    Mai pe romaneste: man is prone to errors and not obedient to errors...
  • +5 (5 voturi)    
    Oare care banca? (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:52)

    Pista [anonim]

    Eu as spune ca e BRD: totul se potriveste.
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca nu numai (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:04)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Pista

      Eu regasesc ABN-ul in cele de mai sus...speram ca alaturi de RBS va fi mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        FALS (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:44)

        The Great Cornholio [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        cat se poate de fals. Este Unicredit!
      • 0 (0 voturi)    
        asa-i (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:46)

        moni [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        mi-ai citit gandul ...
    • +3 (3 voturi)    
      Raiffeisen (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:16)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Pista

      2 comisioane plus o dobinda dintrun foc se cheama Raiffeisen. Plus fetze incremenite si timpe? Raiffeisen sigur.
    • +5 (5 voturi)    
      oare care banca ? (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:26)

      ghyry [anonim] i-a raspuns lui Pista

      stai linistit amice toate fac la fel,
      asta e ghisheftul ! daca ma-ntelegi ce vreau sa-ti spun !
    • 0 (0 voturi)    
      toate (Joi, 16 octombrie 2008, 10:37)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui Pista

      cazul meu se petrece la minunata Bancpost
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu ne spui numele bancii? (Marţi, 14 octombrie 2008, 11:56)

    Radu [anonim]

    Avand in vedere ca descrii o experienta personala, de ce nu ne spui numele bancii? Nu o denigrezi cu nimic atat timp cat totul este adevarat.

    Dupa descriere, pare a fi BRD, desi aceleasi apucaturi sunt si in alte banci. Macar da-ne un sugestie.
  • -1 (5 voturi)    
    Marirea ratei la credit (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:13)

    mihai [anonim]

    Plangerile in legatura cu calitatea serviciilor probabil ca sunt justificate si e bine sa le publicati (sunt sigur ca nu de aceste acte de defaimare era vorba in comunicatul Asociatiei Romane a Bancilor).

    Insa nu ar trebui sa va plangeti in legatura cu marirea ratei. Acesta era un risc asumat in momentul in care ati semnat contractul cu banca pentru acel credit. Nu este un act facut de banca din rautate, ci se datoreaza conditiilor internationale - banca este nevoita sa mareasca dobanzile la credite pentru a nu merge in pierdere.
    • +3 (3 voturi)    
      Majorare, da' s-o stim si noi (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:34)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      De acord, dar depinde cu cat se majoreaza, daca banca anunta (sau nu..) majorarea, daca pe parcurs se mai adauga alte comisioane (desi initial oricum platesti alte comisioane), costuri ascunse. Aici mai adaugam si statul la cozi sau nu (daca se ofera posibilitatatea platii prin internet de ex.), deci intr-un cuvant SERVICII...
      Banca nu vinde numai bani, vinde si niste servicii.
      Asta trebuie sa aiba in vedere domnii bancheri, cand majoreaza dobanzile (oricare ar fi motivul).
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:06)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui mihai

      <<...Nu este un act facut de banca din rautate...>>

      Saraca de ea, banca, cum nu doarme ea noaptea incercand sa ne faca noua bine dar nu poate din cauza conditiilor internationale.

      Of of, mai mai...
    • +2 (2 voturi)    
      Marirea ratei la credit (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ai mare dreptate. Banca Centrala Europena a scazut cu 0.5% dobanda de referinta la euro. Ca o urmare fireasca a acestei decizii bancile romanesti au marit dobanda la creditele in euro, pentru a nu iesi in pierdere. Cata logica!
    • 0 (0 voturi)    
      marirea ratei da,dar marirea profitului nu (Miercuri, 15 octombrie 2008, 22:54)

      muky [anonim] i-a raspuns lui mihai

      In principiu ai dreptate,mai ales daca ai semnat contractul cu o dobanda variabila,dar cand vezi ca banca de la care ai luat imprumutul foloseste orice ocazie sa-si jumuleasca si mai tare clientii,atunci iti dai seama ca ai luat teapa, si daca poti si suma nu e foarte mare,faci pe dracu-n patru si iti achiti imprumutul anticipat;caci altfel "mult iubita banca"te stoarce de bani ca pe o lamaie,dupa care ,are tupeul sa te refinanteze,sa mai poata stoarce alta tura de pe tine.si ajungi intr-un cerc vicios din care cu greu poti scapa.NU CRED CA ESTE VREO BANCA CARE ,SA FACA UN CONTRACT IN FAVOAREA CLIENTULUI(dar bineinteles sa aibe si ea partea de profit);intotdeauna banca va "trage foc la oala ei"si il va jumuli pe client cu cat de mult va putea.politica bancilor e de a produce cat mai mult,intr-un timp cat mai scurt si cu riscuri cat mai mici. intr-un fel e un rau necesar,dar cand raul e generalizat,da in cangrena si atunci e cam tarziu sa mai poti lua masuri de salvare,nu numai a celor imprumutati ,dar chiar si al bancilor care au clienti(multi) in imposibilitate de plata(vezi s.u.a.)-ar trebui sa le dea de gandit bancilor cat de cat serioase.
  • +4 (6 voturi)    
    Denigratorii de banci. (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:19)

    Alin [anonim]

    Mi-a dat impresia ca sunt inca pe timpul raposatului atunci cand l-am auzit pe Isarescu pretinzand sanctiuni pentru cei ca indraznesc sa carteasca impotriva bancilor. Nu inteleg de ce nu s-a sesizat cand bancile maresc nejustificat dobanzile. Nu-i de ajuns ca acesti camatari vor fi protejati din banii nostri de la faliment, pe langa asta, ar trebui sa le si inchinam Ode.
  • 0 (2 voturi)    
    eu a-si zice ca e (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:25)

    tar [anonim]

    ING ca astia au marit anul asta dobanda. Dar a putea sa fie si Alfa bank. E un comportament tipic. Pt 1-2 ani au dobanzi mici si dupa ce aduna destule credite maresc dobanda la toata lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      rate (Joi, 16 octombrie 2008, 20:51)

      raf [anonim] i-a raspuns lui tar

      cred ca au marit dobanda in favoarea clientului si au micsorat dobanzile la credite...
  • -5 (9 voturi)    
    frustrare (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:25)

    Alex [anonim]

    nu stiu ce sa zic, sunt si eu un om obisnuit, nu lucrez intr-o banca, am ceva economii ...modeste.
    Ceea ce gasesc ne la locul lor sunt articole critice la adresa bancilor tocmai cand acestea au probleme, ca si cand le-am dori moartea. Ma indoiesc ca o economie are putea exista vreodata fara banci. La modul generic in care e scris articolul, acesta tinteste institutia bancara in genere in Romania si nu o banca particulara. Mi se pare un gest al unui om frustat si ajuns xenofob fata de banci. E adevarat ca bancile iau comisioane poate exagerate, dar daca fac ceva gresit de vina sunt reglementarile la care se supun, nicidecum faptul ca doresc sa faca profit. O banca care nu urmareste profitul este o banca cu care e bine sa eviti a avea relatii. Lasand la o parte banicle si partea lor de vina, sentimentul de frustrare vizavi de banci poate sa vina chiar din vina consumatorului, care mult prea des nu stie sa isi administreze cheltuielile, considera ca cumpararea de bunuri destinate placerii personale se numeste investitie, iar faptul ca banca ii da bani mai multi decat poate el sa plateasca de fapt, estevina bancii.
    Nu vreau sa tin cu lupul, dar mi se pare ca atat autorul cat si comentatorii sunt subiectivi si ingusti la vedere.
    • -1 (7 voturi)    
      Bancile sunt mai rele decat camatarii (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:42)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Camatarii imprumuta banii pe care ii au si percep dobanda.
      Bancile imprumuta bani fictivi, fara a-i detine, apoi percep dobanda.
      Dupa mine sa cada toate ;)
      • +1 (3 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:49)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Din pacate nici macar 1 % din cei care citesc comentariul de mai sus nu o sa ii inteleaga adevarata valoare.
        Ai dreptate bancile imprumuta de pana la 10 ori mai multi bani de cat aud. Statul ocroteste banciile, astfel incat banciile sa poata lucra in continuare.
        Statul face profit, catatenii sunt inglodati in datorii, si stau cuminti in banca lor, pot fi manipulati cu usurinta. Si la sfarsti se scoti ochii cu cresterea economica anuala.
        Oricum nici 1 % nu pricep ca lor le merge mai prost, apoi daca guvernu anunta mereu crestere economica, nu are cum sa fie mai rau ca anul trecut!?! OARE ASA-i?
      • 0 (0 voturi)    
        ai incercat vreo data sa nu dai banii la timp cama (Miercuri, 15 octombrie 2008, 23:35)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        ...tarilor!!!!!....nu iti recomand sa incerci....nici macar nu iti recomand sa te incurci cu ei....nu ca banca ar fi mai buna decat ei ,dar nu te preseaza dintr-o data ,ci progresiv iti mareste dobanda pt sumele restante,iar daca intri in imposibilitate de plata se gasesc metode de recuperare(judecata,sechestru pe bunuri etc.)...asa ca nu-i bine nici "cu piatra de cap,nici cu capul de piatra"-asa ca raman la parerea mea ,bancile sunt "un rau necesar".cu bine
    • +7 (7 voturi)    
      Banci (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:49)

      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Dar oare bancherii si medicii fac parte dintr-o casta superioara si nu pot fi criticati?
      Autoritatile statului pot fi criticate, denigrate, injurate si ei nu pot fi ?
      Sau sunt niste jigodii tupeiste care merita scuipate?
      La supermarket daca un pret din raft nu corespunde cu cel de la casa e rost de amenda, la banci nu se aplica acelas criteriu?
      Principalul motiv ptr care nu am un credit este hotia (si umilinta) murdara pe care o practica bancile in momentul acordarii unui credit , ca si cum ar trebui sa le fim recunoscatori ca le platim dobanda si toate celelalte comisioane.
      Niste hoti cu gulere albe !!!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:02)

      Minnie [anonim] i-a raspuns lui Alex

      punctul tau de vedere.
    • +6 (6 voturi)    
      da ! (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:05)

      Miles Teg [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Asa este. Iti multumim, Alex, pentru ca ne-ai deschis ochii si ne-ai luminat mintile. Doamne, ce prosti am putut fi sa credem ca bancile si nu noi, consumatorii, sunt de vina pentru dezastrul care zguduie pietele financiare. Da, noi suntem de vina si, prin urmare meritam sa fim pedepsiti aspru. Mea culpa, sunt un mizerabil. Vreau dobanzi mai mari si multe, multe comisioane ! Sigur ca le pot plati - si asa doream sa tin cura de slabire si eu si familia mea - asa ca vom manca mai putin. Desigur, nu ne trebuie nici haine si nici incaltaminte - doar vine incalzirea globala. Nici cu masina nu mergem (ca oricum nu avem una) si nici de medicamente si utilitati nu avem nevoie - suntem sanatosi tun cu totii si ne putem spala si odata pe saptamana...
      • -3 (3 voturi)    
        ptr.miles (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:06)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Miles Teg

        Propun ca pentru d'astia ca tine,fara haine,fara masina,homeless eventual,morti de foame,bancile sa dea credite intr-o veselie, fara sa mai pretinda restituirea lor.

        Ce zici,ar fi pe placul tau ???
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai "prins"ironia... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 23:57)

          muky [utilizator] i-a raspuns lui sile

          ...dar nu-i nimic...intr-o zi vei creste mare,mare....si atunci vei rade de cat de prostut ai putut fi candva;...ei ,nu fi trist ca nu esti ca Fat Frumos,dar daca nu te vei plafona,intr-o buna zi vei zice"mea culpa",si atunci ,recunoscandu-ti greseala,te vei putea indrepta si vei deveni un pic mai destept;totul are un inceput... sa gandim pozitiv
    • +1 (1 vot)    
      mim (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:34)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      hai sa iti impartasesc din experienta mea cu banca unicredit tiriac.
      la inceputul anului 2008 mi-a fost majorata rata la credit de la 195 la 230 europeni. lucrul acesta destul de uimitor pentru mine a fost realizat foarte usor de banca. mi-au majorat comisionul de administrare de la 0.2 la 0.5%. si sti ce este culmea? nu aveau dreptul contractual sa faca acest lucru (in contract acest comision este de 0.2 si nu se stipuleaza faptul ca se poate modifica pe parcursul derularii perioadei de creditare asa cum este in cazul dobanzii).
      dupa cateva luni de cearta le-am facut notificare scrisa si i-am amenintat ca ii dau in judecata. atunci au revenit la vechile conditii de creditare recunoscand intr-un fel ca nu aveau dreptul sa imi modifice comisionul de administrare.
      crezi ca au vrut sa imi returneze banii care i-am dat in plus? in nici un caz. au motivat ceva de genul mortul dus la groapa nu se mai intoarce.
      mi-am achitat creditul in avans si stau sa ma gandesc daca sa ii dau in judecata pentru diferenta de bani care mi-au luat-o.
      acum mai spui ca nu avem dreptate sa ne plangem de banci si de atitudinea fata de oameni?
      si mai am o intrebare si o parere in acelasi timp. eu as fi lasat bancile slabe sa falimenteze. in cat timp crezi ca ar fi aparut altele in loc? cel putin in romania cred ca nici nu s-ar fi simtit marile falimente bancare la cat de mult castiga bancile si institutiile de credit...
    • 0 (0 voturi)    
      bancile...lupi in blanuri de oi (Miercuri, 15 octombrie 2008, 23:23)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      te-as intreba ,d-le draga,daca ai dori sa-ti faci un imprumut,te-ai duce la o banca cu dobanzile si comisioanele cele mai mari?;sau te-ai duce sa tatonezi piata si ai alege cele mai favorabile(care ti se par pe moment)conditii,dar care in timp se modifica 1/2 de procent ici ,un procent colo si te trezesti la un moment dat ca la sfarsitul creditului,vei plati cu mii sau chiar zeci de mii de lei in plus.si atunci se pune o intrebare dubla:cine a pierdut si cine a castigat?
      asa ca nu le mai plangeti bancilor de mila;o banca da faliment,daca este prost gestionata "marfa"(banii),sau daca cineva vrea sa o devalizeze(Bancorex.Dacia Felix,B.I.R. etc),sau e prea hrapareata(lacoma) cum au fost cele din S.U.A.-sa auzim de bine
    • +1 (1 vot)    
      Mai bancher fricos care nu recunosti ce esti (Joi, 16 octombrie 2008, 3:31)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dupa comentariul tau, daca tu nu lucrezi intr-o banca, atunci eu sunt calugarul Pafnutie! Si nu sunt! Vrajeala ieftina ca a ta, nu foloseste decat un individ care "lucreaza cu clientii" intr-o banca.
      Auzi la tine: "E adevarat ca bancile iau comisioane poate exagerate,"... Cum mai bancherule "poate exagerate"? Pai bancile din RO au dobanzi de trei ori mai mari decat cele din tarile civilizate, la care se adauga zeci de comisioane ascunse si multe taxe inexistente la bancile din tarile unde statul-si apara cetatenii. Suntem "ingusti la vedere", nu? Mai bancherule, tenie care esti, pai tu si ceilati paraziti ce alcatuiti "sistemul bancar", nu meritati nici salariile uriase, nici bonusurile, nici celelate facilitati pe care le aveti! Voi bancheri ati generat criza mondiala, numai din prostie si lacomie. Si acum vreti ca fraierii jupuiti de voi sa va plateasca sedintele de relaxare la SPA cum au facut nesimtitii aia de bancheri din vest? Voi, bancherii ati marit preturile la case si in RO, mana in mana cu alti paraziti asa numitii "dezvoltatori imobiliari", pt ca va convine sa luati si pielea de pe om pt o amarata de colivie de beton sau rigips. Si acum dati din colt in colt ca scad preturile la case si daca fraierul nu va mai plateste ratele, voi nu o sa puteti lua pe coliviile ale banii cu care i-ati imprumutat. Voi sunteti atat de lacomi incat sfidati bunul simt si orice lege in goana dupa profit. Voi bancherii mi-ati deschis cont in lei fara sa ma informati, fara aprobare sau semnatura, si pe urma m-am trezit ca am de platit comisioane pt un lucru pe care nu-l doream si nu l-am cerut. Eu aveam doar un depozit de valuta intr-un cont in valuta. Plus ca la voi luna de depozit are mereu 31 de zile, si se prelungeste automat cu inca 31 de zile, nu cum pica la calendar, doar pt a mai ciuguli un pic de profit. Sunteti lacomi, nerusinati si hoti, voi bancherii de pretutindeni. Iar cand statul e slab si corupt, noi ceilalti avem de suferit de pe urma lacomiei voastre.
  • +2 (2 voturi)    
    Marirea ratei (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:37)

    Moni [anonim]

    Eu as spune ca este BCR. Primul an rata e 5,6% ca sa-ti poata da cat mai multi bani din salariu... apoi rata creste un pic la 10%, ca din acelasi salariu sa platest cu 50% mai mult ..si asta numai asa.. spre 'binele nostru'...
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui mai multi sa ne "implicam"... (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:37)

    Balogh Iulia [anonim]

    Felicitari dl. Popa! Doar cum spuneam ar trebui sa ne implicam mai multi in astfel de cazul SI NU MUMAI.. Stim, ca, o randunica nu face primavara.... insa poate multe, muulte.... vor face ceva... Este incredibil ce se intampla in sistemul nostru! Nu vreau sa par pesimista - insa cred vorba aceea: "Un pesimist, este un optimist realist" -, dar in tarisoara asta noastra draga.... nu vor fi multe schimbari, multi, muulti, fooarte multi ani de acuma incolo... Pacat! Felicitari... insa ar fi bine sa NU RAMANA "doar" in blog...
  • +1 (1 vot)    
    asta e bcr ul (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:38)

    gigi [anonim]

    am credit la bcr si in 6 luni mi au marit cu 400 de mii rata....nu stiu pe ce principiu dar eu sunt vrednic si platesc.....si mai am 5 ani jumate....doamne apara ma de hoti si de talhari. vreau sa fugggggg
  • +4 (4 voturi)    
    Creste rata (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:41)

    Leasing ieftin [anonim]

    Am un leasing auto din toamna lui 2005 la Volksbank Leasing. Suprinzator este ca in astia 3 ani nu mi-a scazut niciodata dobanda. A mers numai in sus.

    Cand le-am cerut anul trecut sa-mi spuna suma pe care trecuie s-o platesc ca sa achit in avans leasingul mi-au facut un mare "favor": mi-au cerut sa platesc si dobanda pentru ratele ramase la jumatate (dobanda la o suma pe care eu o plateam in avans dar o esalonasera ca si cum as plati normal cu dobanda la jumatate!!! Nu conteaza ca platesti in avans, dobanda tot platesti ca esti prost). Niste nesimtiti.

    Faliment pentru Volksbank, chiar si Leasing!
    Si dizolvarea OPC-ului ca tot a stat cu mainile in san cand bancile au facut JAF in buzunarul creditorilor.
  • -3 (7 voturi)    
    obsesie (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:47)

    virgil [anonim]

    Se pare ca unii au o obsesie cu bancile care "ne fura". culmea e ca daca o banca cere la credit 14% dobanda e mult! dar daca nu ofera 10% la depozit in lei nu e bine iarasi! Si in schimb nu e nimeni revoltat de faptul ca la magazinul/chioscul din coltul blocului hartia igienica sau orice alt produs are adaos 300%. Sau multe alte firme care prin definitie au drept scop profitul. Dam cu placere la restaurant sau fast food banii pe mancare (iar astia au adaosuri de peste 100% sau chiar mult mai mult unii), dar e aaceptabil....
    • 0 (4 voturi)    
      stai ca nu e chiara asa (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui virgil

      Nu sunt sigur ca procep exact mesajul. In primul rand dobanda la credite nu este niciodata 14%, exact de spre asta se discuta. Sa stii ca si comisioanele percepute sunt tot bani, motiv pentru care a aparut DAE. Iar mai nou bancile fenteaza si DAE, care se calculeaza pentru primul an, adauga unilateral comisioane care nu existau la momentul contractului dar pe care esti obligat sa le platesti, indiferent cat de nesimtite, iti percep comision de plata anticipata sau te pun sa achiti partial dobanda pana la termen in cazul in care vrei sa inchizi creditul mai repede, si tot felul de alte porcarii.

      In ce priveste dobanda de 10% la depozit, nici aceea nu e asa. Se percepe taxa de deschidere, eventual comision de depunere, comisioane de intretinere si comisioane de inchidere, plus alte mici surprize pe drum. Iar dobanda se mai si impoziteaza cu 16% de catre statul roman. Asa ajungi cum am patit eu cu BRD-ul cand dintr-un depozit de 15.000 lei cu cea mai avantajoasa dobanda acum 3 ani am scos dupa 14 luni 14.800.

      Iar celelalte firme care dupa cum spui tu au scop profitul si practica adaosuri de peste 100% (de care apropo ma indoiesc, presupun ca nu stii ce sunt alea costuri fixe, si nu cred ca sunt multe firme cu profit de 100%) iti presteaza un serivciu pe care esti liber sa il alegi sau nu, si cat scrie pe cutie atata platesti, nu primesti acasa scrisoare ca mai ai de adus bani la chioscul de hamburgeri, cum au primit colegi de-ai mei scrisori de la BCR pentru credite pe care le stiau achitate integral.
    • 0 (2 voturi)    
      logica lasa de dorit (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:04)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui virgil

      Ce calcule interesate faci matale! Daca la o hirtie igienica adaosul este de 500%, tot nu prea conteaza, ca in valoare absoluta este mai nimic, raportat la totalul cheltuielilor lunare.
      Dar o crestere de 5% la rata la masina, se cam simte la buzunarel. In procente vorbind, este de 100 ori mai mica decit in cazul hirtiei igienice. Culmea, nu?!

      Avind 2 cifre 10 si 15, putem spune:
      -ca 10 este mai mic decit 15 cu 33%
      -ca 15 este mai mare decit 10 cu 50%

      Asa sintem noi, le spunem dupa cum ne pica bine. Nu mai vorbim de faptul ca sint lucruri cu implicatii foarte diferite ca ordin de marime, imprumutul la banca, si cumparatul de la chiosc.
  • -2 (4 voturi)    
    Ai dreptate... (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:47)

    Tiberiu [anonim]

    ...tradatorii astia ar trebui inferati proletar, cum mama lor isi permit sa scrie ca bancile maresc comisioane si dobanzi fara sa te notifice?
    La gherla cu ei!
    Bancile ie sfinte si ne vrea numa' binele, doara banu' ie "okiu' dreacului" , de ce s-avem noi prea mult de-a face cu unealta Satanei? :-)))
  • -5 (7 voturi)    
    Banci... (Marţi, 14 octombrie 2008, 12:50)

    Gigi B-bankeru' [anonim]

    Cand imprumut niste bani, chiar si de la o banca, ma gandesc ca fac ceva cu ei. Daca vreau sa nu ma coste nimic, ori ma duc la parinti, ori ma duc la o banca dintr-un parc (desi acolo nu obtin bani decat daca ma prostituez). Daca mi-e sila de banca, ma duc la camatari, numai ca aia, daca ma apuc sa fac bascalie din ei, imi creste si dobanda si imi iau si gatul....
    A imprumuta niste bani inseamna sa platesc ceva pt ei, daca economia nu este stabila din cauza unor politicieni tembeli si a unor romani businessmani hrapareti, care e vina bancii? Banca este una din putinele afaceri care platesc impozite la stat, alti oameni de afaceri cu fitze sau nu, fura cat pot de la stat, dar acestia sunt priviti ca niste oameni deosebiti, care sustin economia romana. ROMANU' nostru care nu stia deloc ce e aia economie nu stie decat sa critice, sa fure sau sa dea in cap la altul numai sa nu se ridice mai mult decat el, acesta este romanul bacalizat, conf promovarii media, unde te intorci la tv, dai numai de oameni de afaceri care pozeaza in smekeri ca invart bani la negru. Consider ca, pt a critica ceva, e bine sa te documentezi, deci pune mana pe carte si invatza. Si eu sint furat de constructori cant imi amenajez apartamentul, sint furat la service cand imi duc masina la reparat, sint furat la telef mobil pt ca nu stau sa ma cronometrez la minut, dar in fiecare luna platesc mai mult, sunt n exemple de acest gen....
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:26)

      da [anonim] i-a raspuns lui Gigi B-bankeru'

      Gigi sunt de acord cu tine...ai nevoie de bani ii imprumuti, platesti pentru asta.
      Dar contractele sunt in defavoarea clientului (intr-un contract ar trebui sa existe beneficii pentru ambele parti), serviciile bancare sunt sub orice critica...de la front office cu oameni plictisiti, blazati, f.f slab pregatiti si pana la ultimul director al bancii..totul este marcat de cel mai pur si romanesc amatorism.
      Asta e problema...nu ma astept sa primesc bani fara sa platesc nimic pentru asta...dar ma astept in schimb sa primesc servicii profesioniste (e vorba de bancheri pentru Dumnezeu ! ar tb sa fie niste oameni profesionisti, seriosi nu niste caricaturi penibile ce seamana mai mult cu niste functionari publici de pe vremea raposatului).
      Niste amatori penibili.
      PUNCT
    • 0 (0 voturi)    
      @gigi bancheru lu peste (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:39)

      veninosu [anonim] i-a raspuns lui Gigi B-bankeru'

      e normal sa le dai si lor ceva, ca de-aia sunt banci, dar macar sa stii si sa semnezi in cunostinta de cauza.

      bancile nici nu dau posibilitatea studierii contractului inainte. du-te si cere un model de contract de creditare sa auzi abureli.
  • -1 (3 voturi)    
    ale naibii banci... (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:26)

    sile [anonim]

    O intrebare simpla pentru cei care iau credite si apoi sunt nemultumiti.

    De ce luati credite mai fratilor?
    De ce nu economisiti ( sau castigati ) mai intai suma de care aveti nevoie si dupa aceea sa va cumparati ce va doreste inimioara?

    Mi se par cam fariseice toate bocetele astora care intai se indatoreaza si apoi ofteaza ca trebuie sa dea banii inapoi.
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:45)

      sile [anonim] i-a raspuns lui sile

      Am uitat sa spun ca cei din conducerile bancilor stiu foarte bine care sunt cele trei elemente de care trebuie sa se serveasca omul in viata :
      apa ,aerul si fraierul.

      In Romania le gasesti din plin pe toate!
    • 0 (0 voturi)    
      Draga bancherule... (Marţi, 14 octombrie 2008, 15:34)

      Mimi [anonim] i-a raspuns lui sile

      Dupa ce ca ai un salariu consistent de pe urma 'fraierilor care se imprumuta si apoi bocesc', mai ai si timp berechet sa navighezi pe internet si sa mai si p(r)ostezi...Vezi aricolul cu ce care lucreaza in banci ori aplica pentru un post...
      • 0 (0 voturi)    
        ptr.mimi (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:47)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Mimi

        Mimi draga,te dezamagesc.Nu lucrez in sistemul bancar asa ca speculatiile tale nu au nici un fundament.

        Asta insa nu te impiedica pe tine sa iei cate credite vrei si sa plangi platindu-le.
    • 0 (0 voturi)    
      daca taceai filozof ramaneai (Joi, 16 octombrie 2008, 0:34)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui sile

      ...dar fiindca ai aruncat piatra,am sa incerc sa-ti raspund la mica ta "dubla" intrebare;
      fa un mic calcul,ca daca ai pune in fiecare luna rata de 300 de lei(ex.)pt. a aduna suma modica (pt. o masina de ex.)de sa zicem 18 000 lei,ti-ar trebui aprox. 5 ani;si pana atunci ti-ai rezolva problemele cu roaba cu bicicleta sau cu trotineta(poate ca astea ti le poti permite dintr-un salar)(bineinteles daca ai avea cam de doua ori salarul minim,in mana)
      lucrurile se complica daca iti doresti un lucru sau mai mule,care insumate s-ar ridica la 28-30 000 de lei,atunci ai avea de asteptat vreo 9-10 ani,dar nicio problema ca doar viitorul e in fata si pela vreo 60-65 de ani vei avea de toate si vreo 2-3 ani te vei bucura de ele ,dupa care se vor bucura urmasii;-inchipuieti ca nu toata lumea s-a nascut in puf,cu o con ditie materiala deosebita,uni mai trebuie sa si lucreze (si inca din greu)pt. a-si crea o situatie si un minim de confort;-nimeni nu spune sa primeasca banii din banci de pomana,dar nici asa ca pt. unul(banca)"muma" iar pt. altul(client)"ciuma",findca nu-i fair play.dar din pacate asta-i situatia la noi in tara. speram ca o data si o data va fi bine si la noi...speram
  • 0 (0 voturi)    
    preaiubite banci... (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:28)

    Ban-Katul T. [anonim]

    Pai banca iubita mai mult ca a mea nu are nimeni!Si ea ma iubeste ca de aia intr-o luna, una singura-Octombrie, mi-a marit dobanda la credit cu cate 0,25 de fiecare data, deci acu am de dat cu cate 0,50 mai mult la fiecare rata...Astept cu nerabdare sa vad ce-mi aduce Noiembrie ca sa nu mai zic de Mos Craciun.In foile trimise scria ca daca in 5 zile nu ma duc sa dau cu subsemnatu ei interpreteaza cum ca sunt de acord !!! Eu m-as fi dus da nu era bomba ( florile...)gata asa iute...
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:30)

    grigutza [anonim]

    Ma mir ca mai aveti umor... Dupa descriere poate fi si ERS (o capusa), si Bank Post...
    As adauga si alte placeri legate de facturi - cum sunt cele de la Vodafone, electricitate (anul trecut si la inceputul acestui an, cand euroiul era mkititel, ei calculau facturile la o valoare astronomica a euroiului. sa vedeti acum cand a crescut euroiul, o sa ne calculeze facturile la valoare maxima a cestuia - din ziua cand a fost cca 4 lei noi - si cand va fi la jumate...)
  • +1 (1 vot)    
    bai nea gigi... (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:03)

    luci [anonim]

    crezi ca ni suntem idioti si nu stim ca trebuie sa platim dobanda?... trebuie sa vina un idiot ....sa-mi explice si mie de ce bancile nu iau doar dobanda, au fel de fel de comisioane, cu denumiri din ce in ce mai pompoase...
    corect ar fi ca bnr-ul sa le interzica orice fel de comision la credite, dobanda si atat...
    ce urmaresc bancile prin aceste comisioane ascunse si dobanzi mici, promotionale?
    sunt ele corecte?
    ce face bnr-ul?, respecta bancile bonitatea clientilor daca face calculul la o rata cu 50 % mai mica in primul an de creditare?
    eu am credit la bancpost, din 2005... in primul an am avut dobanda fixa 7.9 %, pe urma variabila ..(credit ipotecar, nu gasesti cu dobanda fixa pe o perioada mai mare de cinci ani)..dupa primul an a crescut la 10.9 %, asta era dobanda variabila cu care acordau credite ei la vremea respectiva...
    in 2006 -2007 dobanda de referinta a bnr-ul a scazut cu 3-4 %, dar mie la bancpost nimic, dar cum a inceput bnr sa creasca anul trecut dobanda, cum mi-au crescut-o si ei, motivand ! ca bnr e de vina! niste camatari, asta sunt bancile, lacome si cu oameni incompetenti....
  • +1 (3 voturi)    
    literatura (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:05)

    Mihai [anonim]

    Frumos articolul. Dar e cam SF pt orice economist. Ca sa-l citez pe Isarescu: "Bancile nu te lasa sa traiesti, dar nici nu poti trai fara ele".
  • -1 (3 voturi)    
    nu aveti dreptate (Marţi, 14 octombrie 2008, 14:07)

    viorel [anonim]

    E ca si cum iti dai cu ciocanul peste degete si incepi sa injuri ciocanul.

    si eu am un credit ipotecar la banca cu dobanda fixa pe 2 ani. stiu in ce m-am bagat si nu regret.
    si daca cade piata imobiliara o sa ma duc frumos la banca si le zica da daca nu negociem iar dobanda o sa le pun apartamentul in brate si cu asta basta.

    Si cei din SUA au facut la fel si nu s-au mai vaicarit!
    cu stima,

    Viorel
    • -1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:01)

      gadea [anonim] i-a raspuns lui viorel

      cel mai pertinent comentariu. mi-a placut. informeaza-te frate, creditul e ca orice produs...se scumpeste .cand te apuci de fumat stii riscul..
    • 0 (0 voturi)    
      si... (Joi, 16 octombrie 2008, 0:41)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui viorel

      ...ce crezi ca se vor supara?...te inseli ,ti-l vor inchiria ca sa ai unde sta,si din propietar ai devenit chirias,banca nu va fi in pierdere in nici un caz.sa auzim de bine
  • 0 (0 voturi)    
    Super tare! (Marţi, 14 octombrie 2008, 15:15)

    Catalin [anonim]

    ..din pacate multi au luat orbeste un credit...
    • 0 (0 voturi)    
      Banca mea iubita (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:11)

      Cadillac [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Dragi prieteni "de acasa"
      Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta:
      Bine ati venit in cadrul sistemului bancar capitalist !
      Face parte din pachetul cu "Democratie si libertate" pe care l-ati "confectionat" in urma cu aproape 20 de ani in Decembrie '89. Ce este de fapt creditul ? Posibilitatea de a cheltui bani pe care nu-i am, cu scopul - nemarturisit - de a fi "in ton " cu ceilalti, de " a fi la moda" sau de "a ma da mare" Nu pot sa ma kk de foame dar "e musai" sa conduc un Mercedes sau AUDI sau BMW ! Pai daca asa stau lucrurile, Banca are banii respectivi dar nu uitati un lucru esential:

      Figurile, ca si "fetele", COSTA !
  • +1 (1 vot)    
    Voi incercati sa recunoasteti o banca anume ? (Marţi, 14 octombrie 2008, 15:44)

    jiminy cricket [anonim]

    eu cred ca povestea de mai sus e universal valabila pentru TOATE bancile romanesti mai mult sau mai putin private. Ca desi private unele se comporta de parca ar fi inca pe vremea lui Ceasca...
    Lista ar fi prea lunga sa enumeram toate bancile de care ne aduce aminte articolul de mai sus, asa ca as vrea sa pun problema invers: stie cineva daca in Romania exista o banca diferita ? Daca da si cititorul care o cunoaste are bunavointa sa o faca publica, ne vom precipita cu totii intr-acolo si dupa asa un succes, sigur va deveni ca celelalte.... ca traim in Romania si ... o minune dureaza numai trei zile.....
    Bancile din Ro, nu iau nici cel mai mic risc, dobanda fixa e variabila, cer ipoteci de N ori valoarea creditului, mai bine sa nu ai nevoie de ele! Ar trebui abandonate si poate asa ar invata sa se poarte cu mai mult respect cu clientii de pe urma carora traiesc si prospera...
  • 0 (0 voturi)    
    BRD (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:07)

    MirceaA [anonim]

    depinde de sucursala. Eu am treaba foarte des la sucursala Jolie Ville. Am numai cuvinte de lauda. Doua fete si un baiat care stiu intr-adevar cum sa se poarte cu clientii. Sunt chiar prietenosi. Din intamplare a trebuit sa retrag o suma mare de euro chiar in toiul crizei, cand ar fi parut ca vreau sa-mi retrag banii din aceasta cauza. Am fost sevit pe loc, fara comentarii. Deci... omul sfinteste locul.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:01)

    Runaway [anonim]

    Sincer sa fiu bancile toate pun transparent la dispozitia clientului toate informatiile necesare atunci cand se acorda un credit. Daca dobanzile sau ratele cresc acest lucru se reflecta din diverse motive pe care voi, clientii nemultumiti nu le asimilati din documentatiile respective.

    Informativa si fiti siguri pe ce faceti inainte sa o faceti. Nu bancile va pacalesc ...voi o faceti prin indiferenta cu care va tratati propriile economii.

    Daca nu va convine atunci nu luati credite, daca nu va convine mergeti cu geanta de bani si platiti furnizorilor, daca nu va convine tineti-va economiile acasa la discretia banditilor care afla orice.

    Ganditi!!!
    • 0 (0 voturi)    
      !!! dezinformare (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:38)

      Gigi Durul [anonim] i-a raspuns lui Runaway

      Pai hai sa vedem cine o sa citeasca acele contracte scrise cu font de 5... Probabil ca tu le asimilezi.
      Unii le asimileaza, nu zic nu, dar majoritatea trec peste partea asta.
      Oamenii ar trebui sa fie mai atenti cand iau credite, iar bancile ar trebui sa aiba mijloace transparente de informare...
      Asta cu "daca nu va convine.." am auzit-o pe la vanzatoarele cu aur la gat in piata...
      Sper ca nu e o analogie corecta cu bancile de la noi, nu? Sau tot aia e?
      • 0 (0 voturi)    
        invatati sa cititi (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:07)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui Gigi Durul

        pai ma Gigi, acu cativa ani, erau case de schimb care aveau un curs mai bun decat piata. in schimb scria mare "comision 7%". si? romanu dadea buzna si cumpara valuta. cand vedea ca i s-a luat comision era taaare suparat si facea reclamatie la BNR. astia capiati ce sa faca... au pus casele de schimb sa scrie cu litere tot mai mari treaba cu comisionul. se ajunsese sa fie un anunt cu litere de 10 cm deasupra ghiseului: "COMISION 7%". credeti ca romanu citea? naah se ducea ca boul ca vedea cursul mai mare, schimba si dupa ce se mira, pac! la BNR.
        acuma, in lumina exemplului de mai sus, daca faci un credit pe 30 de ani, pai casti gura tata la toate literele indiferent de cat sunt de mici ca e o afacere nu serviciu de binefacere. pentru asta te duci la biserica sau la jiji la poarta.
        nu e nimic, cu timpul o sa invatam ca atunci cand vrei casa ta, iti asumi si riscuri nu numai te bucuri ca ti-a pus unu in mana mai multi bani decat ai vazut vreodata in intreaga ta existenta. da' e greu ma tata, e greu...
        • 0 (0 voturi)    
          mim (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:51)

          mim [anonim] i-a raspuns lui johnny

          si daca banca nu isi respecta contractul ce trebuie facut?
          vezi postul meu de mai sus...
  • 0 (0 voturi)    
    Banca - partener obligatoriu prin lege (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:57)

    Iustin [anonim]

    Eu am o nelamurire: eu cu firma mea mica si amarata (sau mare si tare) de ce sunt obligat sa-mi duc banii la banca daca nimeni nu-mi garanteaza ca-i mai gasesc acolo si maine?!
    Adica de ce-mi leg eu soarta - volens nolens - de un partener in care nu am incredere si de care n-am nevoie?!
    • 0 (0 voturi)    
      banca si chimirul (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:25)

      johnny's brother [anonim] i-a raspuns lui Iustin

      pai poti sa vinzi zarzavat in piata. si iti iei un chimir. ca in Creanga.

      atunci nu ai nevoie de cecuri, de conturi, de bilete la ordin, de dobanzi, de overnight-uri, de ordine de plata, de trezorerie, de CAS, de schimburi valutare, de plati externe, de incasari externe, etc.

      de fapt daca tu gandesti cum ai postat, e probabil sa ai un aprozar. sau poate lucrezi la negru ca atunci e si mai simplu. ai doua buzunare. unu cu "incasari" si unu cu "bani de dat".
  • 0 (0 voturi)    
    Fara datorii !!! (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:59)

    robert [anonim]

    Au trecut peste 8 (da, OPT) ani de cand strang bani la pusculitza (BANCA) si am reusit (MULTUMESC oricui dispus sa accepte) sa nu fac nicio datorie la banca (nici overdraft, nici DAE, cum spune d-l Popa). Rezist la toate atacurile bancilor, ifeneurilor, lizingurilor si altor capcauni de pe piata ...

    In alta ordine de idei, in Cehia, care este cam cu 10 ani mai avansata decat Romanica noastra (parere personala, accept si altele), in anul de gratie 2007 au avut loc 200.000 (doua sute de mii!!!) de executari silite ale unor creante din credite de nevoi personale (Voila!) contractate de bunii nostri cehi in urma cu 3-5-8-10 ani. Atentie!, in tara respectiva traiesc 3 milioane de familii. Facetzi singuti calculul procentual ...
    • 0 (0 voturi)    
      Fara datorii (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:14)

      geo [anonim] i-a raspuns lui robert

      Draga Robert, lucrezi cumva la o banca?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai ... (Luni, 20 octombrie 2008, 11:11)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui geo

        ... lucrez la banca, m-am saturat pana peste cap sa fiu functionar! Dar din pacate, asa cum spunea cineva mai sus, sunt obligat sa lucrez CU o banca.

        Si inca ceva. Bancile din Romanica sug sangele clientilor in timp ce ACELEASI concerne se lauda in Vest ca sunt cele mai ieftine ...

        Insa nu este mai putin adevarat ca (spun eu) trebuie sa fii cel putin inconstient sa-ti cumperi de ex. telefon mobil in valoare de 1.000 de Euro pe datorie cu 30% !!! Uneori romanul spun ca "prost e cine da, nu cine cere". Poate ca are dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:26)

    owl [anonim]

    De ce se numesc banci NATIONALE daca pentru orice fleac, ma trimit la banca in care mi-am deschis contul, creat cardul, etc...

    M-au trimis la origini BRD(extras de cont, lichidare card, inchidere de cont) si ING (home banking). Daca vor detalii , sa-si studieze lista de mail-uri ...

    Zimbetul tamp al functionarei de la ghiseu nu ma impresioneaza, stiu ca se pot gasi solutii. Dar pooate nu inteleg eu ceva....
  • 0 (0 voturi)    
    bancpost (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:58)

    tatae [anonim]

    Mare smecherie, ia sa vedeti dragii"mosului" cum a reusit Bancpost sa imi mareasca dobanda si sa imi bage un comision (si nu numai mie) de administrare a contului care nu era inclus in contractul de credit calculat la balanta lunara!?! (sic), a cui balanta nu specifica, si in numai 8 zile sa purceada si la cea de a doua marire a dobanzii si comisionului nou introdus, respectiv data de 2 octombrie anul curent si data de 10 octombrie anul domnului 2008!
  • 0 (0 voturi)    
    impuscatul (Miercuri, 15 octombrie 2008, 1:05)

    Lucianmotzul [anonim]

    Cind ipuscatul le-a spus la banci CAM veniti voi la mine sa va inprumut bani ,ce a patit ? bancile vreau sa faca pe toata lumea sa lucre pt a plati dobinziiar ei sa cistige bani ne munciti, iei au pus sa lucre banul iar tu creditorule circa.Asta este geseftul, e drept ca poti lua banisa faci un inprumut care sa iti aduca venit si atunci e bine pt ambele parti.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 2:03)

    CD [anonim]

    Oare e greseala bancii sau nestiinta celui care ia credit? Inclin sa cred ca cea de-a doua. Am avut si eu credit in Romania si am platit dobanzi peste dobanzi. Am ajuns afara si am aflat ca bancile nu dau imprumuturi fara a stabili prin contract o dobanda maxima la care poate sa creasca. Repet poate. Deci totul devine....
  • -1 (1 vot)    
    bancile sunt facute dupa chipul nostru (Miercuri, 15 octombrie 2008, 6:27)

    call [anonim]

    Dragilor, popositi intr-o clipa de sinceritate si uitativa si la voi in ograda. Analizati cu sinceritate (comparativ cu bancile): cat de onest este angajatorul vostru/voi insisi-daca reprezentati o persoana juridica, Cat de umana este politica acestuia, cat este dispus sa renunte la marja de profit cu lacrimi in ochi de duiosie ca are clienti fericiti? Iar despre "fetele tampe si plictisite din banci", priviti in colectivul vostru si le veti gasi si acolo. Le veti gasi peste tot in Romania, nu numai in banci, doar ca nu ati avut timp sa le vedeti. Uitati-va in oglinda. Suntem cu totii la fel. Daca totul merge prost in Romania, bancile de ce ar functiona bine? Fratilor, politicile bancare sunt facute tot de catre oameni. Si acestia sunt romani! Ca austriecii, italienii si ce or mai fi ei nu stiu mentalitatea romanului! Daca vreti sa se schimbe ceva, incepeti cu voi! Incetati sa mai tipati. Cu demnitate ,incepeti sa vorbiti apasat - dar o veti putea face cand veti invata despre ce este vorba. Bancile sunt facute dupa chipul nostru!
  • 0 (0 voturi)    
    banci (Miercuri, 15 octombrie 2008, 6:29)

    pufi [anonim]

    Din descrierea modului de majorare a dobanzii si din fetele incremenite rezulta ca banca despre care povestesti este BCR.
  • 0 (0 voturi)    
    banci (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:18)

    paul [anonim]

    seamana si cu BRD
  • 0 (0 voturi)    
    bancile = organizatzii de binefacere! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:41)

    nosferatu [anonim]

    au aparut recent o reclama in care nishte binevoitori care se lauda ca ofera credite cu dobanda cam mare, dar fara costuri ascunse. intzelegem ca totzi ailaltzi ofera credite cu costuri ascunse! ce pazesc oare cei care ar trebui sa controleze acest mic jaf legalizat? sistemul este sinistru din start, cand amaratu' care ia creditul semneaza ca e de acord ca banca sa modifice dobanzile cand cum vrea ea. mafiotzii par mai cinstitzi & in plus au in mod clar dobanzi mai mici.
  • 0 (0 voturi)    
    ca sa vezi! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 9:44)

    maria [anonim]

    Domnule Dan Popa, cu regret constat ca lispsa Dvs. de obiectivism devine din ce in ce mai pregnanta1
    Desigur blogul este un loc unde iti expui opiniile, dar ma intreb de ce oare aceste opinii sint din ce in ce mai influentate de trendul momentului, adica daca e criza, daca sunt probleme cu bancile din romania de ce sa nu ne raliem si sa aruncam cu rosii.Ma intreb de ce nu erati la fel de vehement in trecut inainte sa se sparga buboiul...dar desigur si blogul este supus legilor comercialului...trebuie sa scriem ce se vinde, nu ceea ce e adevarat neaparat.

    Oricum in continuare sunt surprinsa de virulenta atacurilor impotriva bancilor, anul trecut cand imobiliarele explodau, cand s-a dat frau liber creditarii toata lumea era in extraz, nu mai stiam ce sa facem, ce venituri sa mai inventam, ce contracte de inchiriere cu valori fictive sa mai ducem la banca, ce sa mai trecem pe adeverinta de venit...totul numai pentru a obtine credite cat mai mari...cat mai mult...sa fie...si ce daca se ajungea la 60-70% din venituri, las' sa fie ca ne trebe'...si ce suparare mai era cand ne maicernea cate o banca...
    De ce nu ne citim contractele de credit, de ce nu putem intrebari cand ni se dau creditele, de ce nu ne informam pentru a alege in deplina unostinta de cauza (caci har Domnului oferta este si avem de unde alege)?Oare nu suntem la fel de vinovati de aceasta situatie ?Oare nu noi ajutam bancile sa ne aduca in situatia indezirabila descrisa de atatia dintre voi?Dupa ce va trece valul, ganditi-va, analizati-va actiunile si poate vom invata cu totii din greseli...
    • 0 (0 voturi)    
      saru' mana! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:57)

      luci [anonim] i-a raspuns lui maria

      doamna director de banca! daca gresesc, sigur ajungi dupa ce va fi citit de cine trebuie comentariul tau...
      daca nu stii, in ultimii unu-doi ani, a fost o invazie de banci straine pe taramul romanesc, care au deschis filiale, agentii, in toate oraselele tarii...
      culmea este, ca nici una, absolut nici una, nu a venit sa se comporte ca o banca civilizata, sa respecte proicipiile bancii mama,...le-a fost mai usor (interesul?) sa se adapteze la principiile bancilor autohtone, sau care erau deja aici, si nu au facut altceva decat sa-si faca publicitate mincinoasa, cu acordul bnr, cna, si al cui mai vreti, sau intrecut in a scoate fel de fel de comisioane, ascunse sau nu, introduse ulterior, in a practica dobanzi promotionale pe o perioada scurta, doar pentru a fenta normele si reglementarile bnr, etc...
      virulenta atacurilor deriva deci din politica bancilor, mai ales in ultimul timp, profiturile uriase pe care le obtin...
      as dori sa-mi spune-ti si mie o banca care are un contract de credit clar, in beneficiul amandurora...
      este imposibil ca intr-un contract de credit scris cu litere mici pe 10-15 pagini, sa nu fie un paragraf de genul" banca isi rezerva dreptul de a mari dobanzile, comisioanele, spezele, etc...
      de cele mai multe ori nici nu citesti contractul inainte de intocmirea actelor (care presupune niste cheltuieli) si care te determina sa nu mai dai inapoi, mai ales ca la toti, absolut toti, este la fel...
      a, si inca un lucru, de cele mai multe ori faci credit pentru o necesitate, nu pentru a-ti face un moft, cum sustinea cineva, de multe ori esti nevoit sa faci un credit...
      nu cred ca conteaza motivul, motivele, creditarii, mai mult conteaza ca banca sa-ti spuna dobanda creditului, daca este comision de acordare sau docimentatie, si atat, sa nu mai aiba voie la fel de fel de inflorituri: dobanda promotionala, comisioane ascunse, comisioane noi, etc.
      DAE nu reflecta nici pe departe costul real al imprumutului,..
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:15)

      Far Eastern [anonim] i-a raspuns lui maria

      sa intelegem ca erati in cunostinta de cauza ca foloseau la dosar documente neadecvate(exemple pe care le-a(t)i dat), si totusi ati acordat acele credite, nu? Pai ce sa-i faci? Cota de piata........ Targhetu'.... Vacantza in Brazilia.....
  • 0 (0 voturi)    
    Criza? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:03)

    Far Eastern [anonim]

    Da de unde?. Normal ca Isarescu da asigurari despre situatia buna a sistemului bancar din RO. Faceti un calcul: comparati dobanzile cu care bancile europenu(si nu numai) dau credite, cu dobanzile practicate la noi. Sunt cel puti duble. Deci in mod normal, nu ca ar merge in pierdere in caz de criza, ci nu ar mai avea aceeasi rata a profitului. Asta e chestia la noi, in general mentalitatea romaneasca. Incercarea de a da tunuri din prima si nu derularea unei afaceri care sa fie solida, cu profit decent si pe lunga durata.... Ei, si daca ai ocazia sa dai tun dupa tun, OK., se merge pe aceeasi metoda "roditoare". Jupuirea.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine e de vina? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:58)

    Maria [anonim]

    In anturajul meu am numarat cel putin 3 familii care anul trecut au luat credite de aproape 100000 de eur pe venituri ,,ajustate"(desigur exista o baza, dar trebuia imbunatatita).La momentul respectiv si ei justificau o nevoie iminenta...aceea de a face investitii ca sa lase ceva la copii, deci pentru fiecare spectrul de nevoi e diferit.In toiul acestei crize, aceleasi trei familii se revoltau neputincioase la cresterea ratelor la credit, desi creditul era luat cu dobanda variabila...dar cine sa stea sa citeasca contractul ca n-aveau la dispozitie decat jumatate de ora in pauza de masa pentru semnarea contractului.
    Adevarul supara pe om si ma asteptam clar la reactii vehemente si acuzatii gen(doamna directoare de banca...target....vacanta in brazilia...si alte prostii de acest gen).E mult mai usor sa gasim vinovati decat sa ne recunoastem propriile greseli si sa ni le asumam.
    Dar sa nu uitam ratiunile comerciale...desigur bancile sunt de vina pentru toata criza financiara, ne-au obligat sa luam credite pana la refuz, sa speculam pe bursa si in domeniul imobiliar, sa dam 70% din venituri pe rate si sa traim cu frica zilei de maine!!!!!
    Mentionez ca si eu am credit, ipoteca pe casa, actiuni la bursa etc.... si mie mi-a crescut dobanda la credit si implicit rata , dar spre deosebire de multi dintre voi, dau intai vina pe propria-mi lacomie si prostie si abia apoi ma gandesc sa impart cu reprosuri veninoase in dreapta si-n stanga.
    • 0 (0 voturi)    
      razboi financiar (Miercuri, 15 octombrie 2008, 17:12)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Tot de la credite date cetateniilor germani li s-a tras evreilor (si nu numai) patania cu al doilea Razboi Mondial.In particular natia lor de evrei a fost urata de moarte de cetatenii germani de rand datorita datoriilor pe care le aveau ei de achitat la banci evreiesti. Ura a fost cat se poate de mare.Restul il stiti deja, e scris in cartiile de istorie ...
      Criza de acum insa difera pentru ca in spatele banciilor nu se mai face imediat conexiunea ca ar fi un evreu, explicit acolo.
      Criza de fata nu se va termina asa cu una cu doua ci va degenera intr-un razboi financiar in care banciile vor juca la cacialma, sprijinite doar de varii guverne care nici ele nu stiu in ce se baga.
      Desi nu foloseste nimanui Euribor va creste cu 50% in urmatoarele 6 luni si atunci sa vedeti scandal.Problema e globala.
      Comisioanele mari pe care le iau banciile la noi in RO ei le justifica prin riscul mare cu care suntem asociati. Tara de kko fara garantii solide de stabilitate financiara, balanta externa nasoala.
      Revigorarea aparenta care aparent am avut-o in ultimii ani a fost de fapt creeata pe consum cu banii gramada din imobiliare vandute pe sume mari de euro obtinuti prin ipoteci (datorie).
      Halal crestere economica pe datorie.
    • +1 (1 vot)    
      Doamna directoare de banca... (Joi, 16 octombrie 2008, 4:36)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Nu e vorba de cresterea dobanzii, nu de asta se plang oamenii, nici pe departe. E vorba de cresterea "NEJUSTIFICAT DE MARE" a dobanzii si de comisioane si taxe ascunse sau inventate pe parcursul derularii contractului, cand nu mai ai cum sa dai inapoi.
      Intreb si eu acum ca un nespecialist: daca ai o firma de productie a cuielor si ai incheiat cu un client un contract pe 3 ani pt vanzare a cuielor la un pret de 5 lei bucata, daca dupa 6 luni se scumpeste fierul (materia prima), o sa accepte clientul sa-i dai cuiele cu 25 de lei bucata cand in contract scrie 5 lei? Evident ca nu!
      De ce bancile din RO nu aplica legea cand incheie un contract, si folosesc inselaciunea? De ce exista comisioane ascunse? De ce accepta BNR (care apara interesul statului roman, deci implicit al cetatenilor sai) marsavia inventarii de catre banci a unor noi taxe si comisioane dupa ce s-a semnat un contract pe o suma? De ce nu ia BNR nici o masura impotriva lor cat timp este evident ca bancile pacalesc si ademenesc clientii cu dobanzi si comisioane mincinoase pana semneaza? Subliniez intrebarea: Asta nu e inselaciune? Si nu vad decat 2 explicatii la ticalosia asta: 1. ori bancile sunt mai presus de lege, ori 2. BNR le reprezinta interesele lor ( profitul unor banci-firme straine adica) si nu pe al noastru ca cetateni ai Romaniei. Nu vad de ce Isarescu nu a scos un cuvant despre manipularea si inselaciunea la care ne supun bancile, in schimb sare sa le ia apararea.
      Oricare ar fi explicatia, nu ne ramane decat sa ne protejam singuri. Iar modalitate noastra de actiune poate sa fie chiar inactiunea. Retrageti toti banii, nu mai depuneti nimic la banci, nu mai luati imprumuturi, nu mai folositi carduri! Daca nici o autoritate nu ne apara interesele si bancile fac ce vor in tara asta, atunci sa dispara. Sa dea faliment si sa vina in locul lor alte banci care sa ne respecte si pe noi romanii. Care sa nu ne minta, sa nu ne insele, sa nu ne jupoaie de vii. Sa faca afaceri corecte!
      • 0 (0 voturi)    
        sa subscriem.... (Joi, 16 octombrie 2008, 7:34)

        call [anonim] i-a raspuns lui Pacala

        Sunt de acord cu Pacala: in acelasi timp cu actiunea noastra de falimentare a bancilor:
        - sa nu ne mai trimitem copii la scoala, ca tot nu se mai invata carte; - sa nu ne mai ducem la medici/spitale, ca tot nu ne trateaza bine si ne mai cer si spaga; - sa nu mai cumparam de la hipermarketuri/magazine , ca au preturi nejustificate pentru produse proaste; - sa nu mai mergem la serviciu pentru ca suntem platiti prost in Romania si suntem tratati fara respect; - sa cerem desfiintarea Parlamentului, a tuturor structurilor legislative si executive ale statului, pentru ca avem politicieni incompetenti si/sau corupti;

        - de fapt , asa cum spunea mai sus Pacala " Sa dea faliment si sa vina in locul lor alte (banci) care sa ne respecte si pe noi romanii. Care sa nu ne minta, sa nu ne insele, sa nu ne jupoaie de vii. Sa faca afaceri corecte!

        - dar, daca stam sa ne gandim bine , ar trebui sa disparem si sa renastem si noi, Romanii - si persoanele de fata nu se exclud - pentru ca altfel, cel mai probabil , nu s-ar schimba nimic!
      • 0 (0 voturi)    
        Camatarie (Luni, 20 octombrie 2008, 11:38)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Pacala

        Aceleasi banci care aici efectiv iau pielea de pe clienti (atat cu dobanzi la credite cat si cu comisioane la depozite si operatiuni), in vest se lauda in mass-media ca fiind cele mai ieftine (un foarte bun exemplu este ING ...)
  • 0 (0 voturi)    
    BRD (Joi, 16 octombrie 2008, 8:53)

    Radu [anonim]

    B.R.D 100%
  • 0 (0 voturi)    
    saraca banca (Joi, 16 octombrie 2008, 11:44)

    ion [anonim]

    e bun
  • 0 (0 voturi)    
    "Scrisoare deschisa catre banca mea" (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 22:42)

    Geo [anonim]

    Cred ca putem recunoaste orice banca in acest articol, inclusiv BANCPOST .

    Vad ca unii intreaba retoric "De ce nu ne citim contractele de credit, de ce nu putem intrebari cand ni se dau creditele, de ce nu ne informam pentru a alege in deplina cunostinta de cauza"?

    Inseamna ca n-au fost in situatia de a se imprumuta la o banca. Nu ai alternativa, nu poti schimba nimic. Contractul iti este pus la dispozitie timp de cateva minute.
    Se aplica comisioane de acordare a creditului si privind garantii bancare, pe care le retin in totalitate, de la bun inceput. Apoi iti aplica un comision de administrare, care nu apare in contract. Daca pana acum era in suma fixa, din 10 oct a devenit variabil ( procente din balanta lunara!?! Ce-o mai fi si asta? Si nu cumva depaseste dobanda, care a crescut de la 9%, in primele luni, la 20% ?).

    Ce parere are Dl. Guvernator al Bancii Nationale? Dar Presedintele ANPC? Dar Guvernul? Dar Parlamentul? Pe noi cine ne apara??

    Toate se rezolva daca se aproba propunerea
    Sefului Asociatiei Nationale a Bancilor, de a intra sub incidenta Codului penal, daca ne plangem!