Oficial Fed Reserve: Economia SUA a intrat in recesiune

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:44 Economie | Finanţe & Bănci


Economia Statelor Unite a intrat in recesiune, a declarat marti presedintele biroului Federal Reserve din San Francisco, Janet Yellen, citata de foxnews.com. "Ultimele date economice sugereaza ca economia Statelor Unite a fost mai slaba decat ne-am asteptat in trimestrul trei si arata, probabil, ca nu a existat nicio crestere economica. Intr-adevar, economia SUA pare a fi intrat in recesiune", a declarat Yellen, intr-un discurs sustinut la Palo Alto, in California.

Janet Yellen, presedintele biroului regional al Fed din San Francisco, este primul oficial al bancii centrale care pune un astfel de diagnostic, dupa ce tot mai multi economisti avansasera deja aceasta idee, avand in vedere incetinirea economica generata de o criza financiara care a cuprins, incet-incet, intreaga economie.

Oficialul american, care nu s-a pronuntat asupra duratei acestei recesiuni, a subliniat ca reducerea preturilor la materii prime a avut un efect pozitiv asupra inflatiei, una dintre principalele "dureri de cap" pentru banca centrala.

Remarca lui Yellen a venit la cateva ore dupa ce datele oficiale au aratat ca deficitul bugetar american s-a triplat  in anul financiar 2007-08, ajungand la 455 miliarde dolari, respectiv 3,2% din produsul intern brut.

In schimb, presedintele biroului Fed Reserve din Saint-Louis, James Bullard, a evitat, intr-un discurs sustinut marti seara, folosirea termenului de recesiune.

"Daca turbulentele de pe piata financiara continua, chiar si dupa interventia hotarata a administratiei, atunci este posibila aparitia unor probleme benigne, in urma carora performanta economiei americane va fi incetinita, fara a exista insa o baza durabila" pentru acest fenomen, a spus el.

Bullard a avertizat ca doar reducerea dobanzii de politica monetara de catre Fed Reserve nu va fi suficienta pentru stoparea crizei actuale: "A te baza doar pe dobanda de politica monetara, in acest climat, nu va servi foarte mult la rezolvarea problemelor. Astfel de politici ar putea provoca o noua crestere a inflatiei, dificil de rezolvat in turbulentele cu care ne confruntam".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2230 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Crap... bine ca bancile au fost salvate... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 10:53)

    Anonim [anonim]

    Crap... bine ca bancile au fost salvate...
    • +1 (3 voturi)    
      RECESIUNE E DE MULT PE MELEAGURILE AMERICANE! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 15:55)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Doar vedeti:
      http://www.shadowstats.com/alternate_data

      Ce parere aveti? Crestere economica din medicamentatie statistica!

      Iar lui Kapital de mai jos.. ce sa spun... mereu il intreb cine il plateste sa debiteze asa ceva? Eu nu vad de cit un singur lucru, oficial america creste si e mai tare ca europa an de an, dar an de an.. americanul de rind traieste mai prost pe cind vest europeanul tipic cistiga mai bine, are asigurare medicala (nu da faliment daca se imbolnaveste), are concediu.. de 3-4 ori mai mult de cit americanul mediu... etc etc... deci nu stiu de unde vrajeala asta domnule kapital.. ca sa nu mai intru in chestiile cu deficitul import export al americii care este enorm fata de cel european si asa mai departe! Care economie USA mai solida..? Pe ce produse vezi ti mai baiatule made in USA.. si pe cite produse vezi made in germany, sweden france, spain, italy etc etc.. observi vreo diferenta...? In caz ca nu realizezi .. vinzarea vrajelilor is out of fashion .. in ultimele zile!
  • 0 (6 voturi)    
    USA au o economie mai solida ca UE (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:15)

    Kapital [anonim]

    Si asta se vede nu doar din rezultatele concrete din ultimii 8 ani (media cresterii PIB in USA e superioara cu 50% fata de media UE) ci si din previziuni actualizate de criza (anul asta economia USA va creste in ansamblu cu 0,6-1%, in timp ce pt. UE nu se prevede mai mult de 0,2% si asta datorita aportului pozitiv al unor tari ca Romania).

    D-na Yellen e sotia premiului Nobel pt. economie, George Akerlof (jumate suedez, jumate evreu), un economist perceput de colegi ca fiind de "centru-dreapta" dupa teoriile pe care le promoveaza.
    Yellen e profesor universitar, o femeie f. inteligenta si foarte orientata catre problemele economice legate de somaj si inflatie.
    De asta ea se refera in special la inflatie in discurs, colegii dumneaei nu sunt surprinsi.
    Inflatia a scazut si in Europa (mai putin in UK, unde e la 5,2%, nu departe de cei 7% din Romania). Zona euro e la 3% in medie.
    Deficitul bugetar american a depasit pragul impus in UE-zona euro (3%) si daca adaugam planul Paulson presimt ca viitorul presedinte american va deveni unul dintre cei mai detestati din istorie, va trebui sa aiba parte de miracole economice :)

    Totusi ce spune Yellen e putin exagerat, dl. Bullard are dreptate, doar 2 trimestre consecutive de scadere a activitatii economice e interpretat ca recesiune (in Europa e deja cazul Spaniei, Irlandei, Frantei si UK). Abia la sf. lui 2008 se va sti daca economia USA e in recesiune sau doar in stagnare/incetinire.
    • -1 (3 voturi)    
      Leagana-te in iluzii,fiule! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:52)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Kapital

      Se vede cat de solida e economia USA,ieri toti indicii burselor americane au inchis pe minus in timp ce indicii burselor europene au inchis in crestere cu minimum 2%.Refuzul evidentei e una din definitiile clasice ale prostiei,eu iti urez la mai mare,fiule///
      • +3 (3 voturi)    
        e normal sa scada (Miercuri, 15 octombrie 2008, 12:28)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Se cheama "profit tacking".
        Oricum a fost doar un "bear market rally".

        N-are nimic de-a face cu economia. Ea, saraca, abia de acum incolo o sa inceapa cu compresele. Vine acum sezonu bilantzurilor. Atunci sa te tzii.
      • +1 (3 voturi)    
        hahahahah :) (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:51)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        N-am mai ras asa de tare de multa vreme....
        Pai dragule, bursele europene se iau dupa cele americane, urmeaza PERFECT evolutia pietei futures din SUA...
        Ieri, DJIA era cotat pe futures +400 de puncte, europenii au devenit euforici, cand s-a deschis sesiunea in SUA erau +3%, apoi au scazut si uite ce s-a intamplat in Europa....

        Azi DJIA e -80 si europenii deja sunt panicati.
        Daca bursele din SUA inchid diseara pe plus, sa vezi ce euforie vine in Europa...
        • 0 (4 voturi)    
          . (Miercuri, 15 octombrie 2008, 16:12)

          Mda [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          oricum toata economia europeana e dependenta de cea a statelor unite. ue fara sua... ar fi mai rau ca-n africa ;)
          • 0 (2 voturi)    
            hai serios (Miercuri, 15 octombrie 2008, 19:38)

            Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mda

            de unde ai scos asta?
        • +1 (3 voturi)    
          blablabla,ma simt vexat la culme!! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 16:29)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Anonimule,rastalmacesti faptele: luni,DJIA( Dow Jones Industrial Average,pt necunoscatori) a inchis la 938 de puncte,cotatia futures REALA pt a doua zi nu putea fi +400 decat in visele umede ale unora care au vrut sa manipuleze piata deoarece lumea se astepta ca piata sa efectueze o corectie.Citez de pe CNNMoney.com,13 oct:"Wall Street has stormed back from last week's devastating losses,sending the Dow Jones industrials soaring a nearly inconceivable 938 points: no one expected this kind of advance.Some of today's big gains may disappear when trading resumes tomorrow".

          Cu toata aceasta retinere pt ziua de marti,pietele europene,in pofida trendului aproape monoton descrescator,au evoluat pozitiv si fara picaje inopinate in timp ce pietele americane au evoluat aproape constant pe teritoriu negativ si la un moment dat Dow cazuse brusc pana pe la vreo -300 inainte sa inchida cu chiu cu vai la -76,62 puncte.Bursele europene nu mai dau doi lei pe cotatiile futures de peste ocean,desi trebuie sa recunosc ca ele sunt inca influentate de evolutiile de pe Wall Street.Dar aceasta influenta tinde sa scada de la o zi la alta,si eu am remarcat primul ieri (pe o alta postare) ca frapantul defazaj de ieri intre bursele din UE(toate pe verde)si cele din USA(toate pe rosu)e un semn mai mult decat elocvent ca decuplarea economiilor europene de economia falimentara a Statelor Unite e intr-un stadiu avansat,trendul e fixat,sincronizarea trans-atlantica da rateuri mult prea grave pt prestigiul Americii,practic Europa are deja in ranita bastonul de maresal planetar,mai e doar o chestiune de timp(short-time)pana ce "suprematia" USA--de 30 de zile doar o vorba goala-se va refugia definitiv intre copertile cartilor de istorie. Aloha!
      • -1 (3 voturi)    
        . (Miercuri, 15 octombrie 2008, 16:14)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        exemplul tau e cat se poate de prost. daca economia romaniei ar creste cu 50% dintr-o data, si economia sua ar creste cu 2% dintr-o data, ia ghici care din economii a crescut mai mult de fapt? ;) sua, si te las pe tine sa aflii de ce.
        • +1 (3 voturi)    
          Alo,e cineva acasa?? (Miercuri, 15 octombrie 2008, 17:42)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          Mai updateaza-te,little cowboy,Bush tocmai ce-a declarat ca economia USA e in recesiune. Deci eu am avut dreptate si tu--NU!!! Cine rade la urma rade mai bineeee!! Ha-ha! Pintea is the Best!!!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          alt caz (Miercuri, 15 octombrie 2008, 19:39)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          daca economia Chinei sau Germaniei creste cu 50% si a SUA cu 2%, ia ghici care din economii a crescut mai mult de fapt? ;) te las pe tine sa te prinzi
          nu mai compara SUA cu Romania, esti chiar comic
  • +3 (5 voturi)    
    Venituri si cheltuieli bugetare USA (Miercuri, 15 octombrie 2008, 11:40)

    Cifrus [anonim]

    In 2007, deficitul bugetar al USA a fost de 1,2% din PIB, la nivel de 162 miliarde $, unul dintre cele mai mici din ultimii ani, o performanta incontestabila a administratiei Bush.
    In 2008, deficitul bugetar s-a dublat procentual, la 3,2% din PIB. In cifre absolute e vorba de 455 miliarde $ (adica 333 miliarde€).
    Deficitul a fost marit de o dubla tendinta negativa, cresterea cheltuielilor si micsorarea veniturilor la buget. Astfel cifrele pe 2007 sunt urmatoarele:

    -cheltuieli 2.979 miliarde $ (+1,6%)
    -venituri 2.524 miliarde $ (-1,7%)

    La cheltuieli se remarca cele legate de serviciul de rambursare a datoriei (451 miliarde), circa 15% din bugetul anual USA e folosit pt. a plati datoria !
    Datoria a crescut cu 768 miliarde (455 miliarde pt. a acoperi deficitul bugetar si 300 miliarde ca sustinere pt. planul de redresare economica). Practic, daca nu ar mai avea datorie, USA ar avea echilibru bugetar !
    Urmeaza cheltuieli majore cu apararea (245 miliarde$), circa 8% din buget destinat ministerului apararii si celor 2 fronturi de razboi contra terorismului (Irak si Afganistan).
    Alte cheltuieli importante au fost facute de la buget pt. someri (nr. lor a crescut, de la 4,8% la 6,1%), Medicaid si cupoane de alimente date celor care nu au nici macar ajutor de somaj.
    Ce rezulta e destul de limpede, pt. un buget echilibrat USA trebuie sa reduca drastic datoria externa, simpla "retragere" din Irak fiind total insuficienta, demagogica (80% din deficit ramane neacoperit).
    Nevoia de imprumut poate fi redusa prin austeritate la cheltuieli (reduceri de personal si programe federale) si incasari sporite la buget (fie taxe mai mari pt. bogati, cum vor democratii, fie stimularea investitiilor private, cum vor republicanii).

    In UE, tari ca Franta, Italia, Grecia sunt la limita deficitului de 3%, francezii incercand chiar sa obtina o derogare pt. anul ce vine, cu un deficit de tip american, la 3,2%. O tara ca Ungaria e la 3,8% deficit bugetar, Romania e la 2,7% .
    • 0 (2 voturi)    
      asa e (Miercuri, 15 octombrie 2008, 16:32)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      bun comentariu!
  • 0 (2 voturi)    
    asta e... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:52)

    luci [anonim]

    inceputul...
  • 0 (2 voturi)    
    CITITIL PE MARX (Miercuri, 15 octombrie 2008, 18:31)

    YO [anonim]

    cand capitalismul va ajunge la apogeu urmeaza comunismul.......ha ha ha
  • +1 (1 vot)    
    toata industria este in China si Bangladesh (Miercuri, 15 octombrie 2008, 19:43)

    nexam productie [anonim]

    SUA nu mai produce nimica, este logic sa fie in recesiune cu sutele de ani de acuma!