Comentariu AFP: In cautarea miliardelor pierdute pe planeta finantelor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:07 Economie | Finanţe & Bănci


Evaporate, pierdute in ceata sau volatilizate, mii de miliarde de euro, de dolari sau de yeni au fost date disparute pe bursele mondiale, iar daca unele voci intreaba unde au disparut acesti bani, economistii raspund ca nicaieri, comenteaza agentia de stiri France Presse, citata de NewsIn. La sfarsitul unei saptamani de fluctuatii, de pe Wall Street pana la Tokyo, pe parcursul careia pietele internationale de capital au afisat scaderi vertiginoase, fie ca esti trader intr-o mare banca, fie proprietarul unui mic depozit sau cotizezi de 20 de ani la un fond de pensii prin capitalizare, este greu sa nu iti spui ca ai pierdut foarte multi bani, scrie AFP.

Cine a avut de castigat din acest lucru? Vanzatorii de aur, al carui curs este printre singurele ce rezista in contextul actual gaunos? Investitorii care profita de scaderile bursiere, ca sa isi construiasca ieftin un portofoliu? Fondurile speculative care isi incaseaza si cele mai mici castiguri?

Spre deosebire de presedintele Bancii Centrale Europene (BCE), Jean-Claude Trichet, care spune ca "multe miliarde de euro sau de dolari erau artificiale inainte de corectia" bursiera, economistii  sustin ca banii exista in continuare. "Cand spunem ca mii de miliarde de dolari au fost pierdute, este un abuz de limbaj. Ceea ce ar trebui sa spunem este ca a scazut cu cateva mii de miliarde de dolari cotatia actiunilor listate pe piete, ceea ce este total diferit", estimeaza britanicul John Sloman, de la Universitatea din Bristol.

Americanul Robert Shiller de la Universitatea Yale face aceeasi analiza. "Imaginati-va ca intr-o zi cereti unei agentii sa va evalueze casa, daca ar trebui sa o vindeti. In ziua urmatoare, o alta agentie va spune un pret cu 10% mai mic. Inseamna ca ati pierdut bani? Cu siguranta nu, aveti in continuare bani in buzunar sau in contul din banca", a declarat Shiller, citat de AFP. "Cu bursele este acelasi lucru. Nimeni nu pierde bani in sensul strict al termenului. Nu este niciun fel de mister, banii sunt tot acolo. Piata este cea careia ii scade valoarea", a adaugat americanul.

De altfel, spun cei doi economisti, pietele de capital nu au o valoare absoluta. "Valoarea unui activ depinde intotdeauna de raportul dintre cerere si oferta. Asa se va fixa pretul pe care il veti obtine intr-o zi, daca va hotarati sa vindeti, si nu are legatura decat cu actiunile schimbate, nu si cu acelea care raman in portofoliu", atrage atentia John Sloman.

"Statele contabilizeaza banii disponibili facand adunarea monedelor si bancnotelor in circulatie, ca si a depozitelor pe care le au oamenii in banci. Aceasta evaluare nu reflecta deloc fluctuatiile cotidiene ale pietelor de capital", argumenteaza Robert Schiller, care admite, totusi, ca este "dificil si controversat" sa se efectueze o distinctie intre ceea ce inseamna pe piata conceptele de 'bogatie' si 'valoare'.

In Marea Britanie, potrivit datelor bancii centrale, 50 de miliarde de lire sterline (64 de miliarde de euro) circula in prezent, ca monede si bancnote, iar 1.800 miliarde sunt depuse in banci. Aceste sume, calculate lunar, cresc constant, chiar de la inceputul anului.

Toate aceste argumente reprezinta un mod de a-i da dreptate fostului magnat american Robert Sarnoff, care a murit in 1997 si pentru care finantele nu erau nimic altceva decat "arta de a face sa treaca banul din mana in mana pana cand il faci sa dispara", conchide AFP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2872 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Operation Bernhard (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:28)

    Addy [utilizator]

    In timpul celui de-al doilea razboi mondial, nazistii, in incercarea lor de a destabiliza economia britanica au inceput sa printeze bancnote si sa le plaseze indirect in economia engleza.

    Ceea ce se intampla acum, cu infuzia de bani pe piata monetara poate fi comparat cu Operatiunea Bernhard din timpul celui de-al doilea razboi mondial.

    Citez din articolul de mai sus :
    "In Marea Britanie, potrivit datelor bancii centrale, 50 de miliarde de lire sterline (64 de miliarde de euro) circula in prezent, ca monede si bancnote, iar 1.800 miliarde sunt depuse in banci. Aceste sume, calculate lunar, cresc constant, chiar de la inceputul anului."
  • +2 (4 voturi)    
    Normal ca nu sunt nicaieri... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:36)

    Traficantu' de Influentza [anonim]

    Pentru ca nu au fost niciodata.Sumele acestea uriase nu au avut niciodata acoperire fizica(aur,moneda,etc).Sunt doar numere intr-un cont.E logic...
    • +4 (6 voturi)    
      in cautarea ..... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:13)

      bob [anonim] i-a raspuns lui Traficantu' de Influentza

      Intrebare e de unde au venit? Din lacomie. Actiunile au crescut la stele doar pe baza asteptarilor si a speculatiilor. Partea proasta e ca acum gaurile se acopera cu bani reali. Acum firmele cu probleme sunt nationalizate(adica prostiile sa le plateasca poporul), dar cand va trece criza iar vor zice ca ele trebuiesc privatizate. In ce lume traim....
  • -2 (2 voturi)    
    Mari prostii vorbiti (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:07)

    X [anonim]

    Comparatia pe care ati facut-o cu evaluarea unei case e complet aiurea. Sau poate e valabila pt cineva care nu are bani in piata. Dar ce se intampla insa daca ieri ai cumparat o casa (sau actiuni) la un pret si astazi vine o agentie de evaluare si iti spune ca, de fapt, casa ta valoreaza doar pe jumatate. Ia intrebati-va, ai pierdut niste bani sau nu? Sau pierderile sunt fictive?
    • +1 (1 vot)    
      Prietene... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:33)

      Traficantu' de Influentza [anonim] i-a raspuns lui X

      Aici e vorba de supraevaluare si nu subevaluare...
  • +2 (2 voturi)    
    valoarea bursiera e un concept, nu o realitate (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:10)

    alex [anonim]

    Eu tind sa fiu de acord cu ideea ca valoarea actiunilor este o realitate, insa valoarea firmelor calculata pe baza valorii curente a actiunilor este un concept lipsit de realitate. La fel si in imobiliare.

    Exemplu: firma X se listeaza pe bursa si vinde actiuni la valoarea de 1 RON.Valoarea firmei la momentul emiterii actiunilor, pe baza pretului actiunilor sa presupunem ca este de 100 mil RON.
    Prin tranzactionari succesive de-a lungul timpului, actiunile firmei ajung sa fie cotate in mod constant la 25 RON, ceea ce inseamna ca valoarea firmei ar trebui sa fie de 2.5mld RON. Intr-o saptamana, pe fond speculativ long accentuat, se vand volume foarte mici de actiuni ale firmei la 50 RON. Asta inseamna ca intr-un termen foarte scurt valoarea firmei s-a dublat, iar fata de momentul emiterii actiunilor este de 50 de ori mai mare (??).

    Dupa cateva zile, vine criza financiara si nimeni nu mai cumpara actiuni. Valoarea actiunilor scade dezastruos si tranzactiile se incheie dupa cateva luni de scadere accelerata la 5 RON pe actiune, ceea ce inseamna o scadere de a valorii firmei de 90% (!!!) fata de maximul de 5 mld de RON.

    Acuma...in momentul de maxim...a fost intr-adevar valoarea firmei de 5 mld de RON? NU. Este o valoare pur teoretica, banii aia NU EXISTA. Valoarea firmei este data strict de valorile de tranzactionare, fiind de x actiuni a 1 RON (actiuni care nu au suferit nici o tranzactionare pe bursa) + y actiuni a 2 RON (actiuni care s-au miscat la 2 RON) + z actiuni a 3 RON + .... + 10 actiuni a 50 RON (actiuni care s-au miscat in momentul de maxim). Asta e valoarea in bani reali si este cu mult mai mica de 5 mld RON.

    La fel si cu pretul caselor. Pentru ca o casa de pe strada ta s-a vandut cu 100.000 de EUR, nu inseamna ca toate casele (inclusiv a ta) valoreaza 100.000 de EUR. Celelalte case valoreaza (in bani fizici) strict banii fizici care s-au platit pentru ele, banii la care s-au facut tranzactii fizice (15 mii, 20 mii, 30 mii etc).
    • +1 (1 vot)    
      sistem (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:11)

      Nnickx [anonim] i-a raspuns lui alex

      are logica ceea ce spui si cred ca tot sistemul asta cu bani fara acoperire in bacnote e special conceput
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:31)

      macchiavelli [anonim] i-a raspuns lui alex

      cei care liciteaza pretzul unei actziuni trebuie sa isi si permita sa o cumpere. nu poti face un ordiun de cumparare pe care ulterior s anu il mai onorezi. decibanii exista undeva...
    • 0 (0 voturi)    
      sint cistigatori (Duminică, 19 octombrie 2008, 1:49)

      Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui alex

      Smecheri ridica valoarea actiuni ai dreptate ,dar ei o vind cind este mare si o cumpara cina este mica si au facut mare geseft ,ast este si palmasi platesc. Treaba foarte tare asta ce este FURT MASCAT PT>CEI DESTEPTI CARE//?STAU FAC BANI SI NU MUNCESC.
  • +2 (2 voturi)    
    Valoarea activelor (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:54)

    LakOmu' [anonim]

    Candva am facut un curs de finante (unul adevarat, nu unul de sorginte marxista!). Primele doua lucruri invatate au fost urmatoarele: valoarea banului difera de la o zi la alta. Al doilea: valoarea a ceva (actiune, casa, aur, etc.) este ceea ce recunoaste piata=cu cat reusesti sa o vinzi NU CU CAT AI CUMPARAT-O! Exemplu concret: ai cumparat o casa cu 100 de Euro. A doua zi vine criza si reusesti sa o vinzi cu 1 Euro. Acum valoarea (aceleiasi case, fireste!) era de 100 de Euro IN MOMENTUL CUMPARARII si de 1 Euro IN MOMENTUL VANZARII. Nu se poate, este un non sens, nu? NU! Cine a pierdut? In acest caz, cumparatorul casei. De regula, pierd INTODEAUNA, ORIUNDE IN LUME FRAIERII=platitorii de taxe, oamenii obisnuiti, si inca pierd de doua ori: o data valoare bunurilor si a doua oara, COSTUL SOCIAL al pierderilor (banii trebuie "pusi la loc" prin NOI impozite si taxe. CONCLUZIE: is good to be king!
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbarie goala ca de obicei (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 16:24)

    nutzy spaima revolutiei [utilizator]

    Esec total al pietei financiare mondiale si americane in special cu ramificatii in toata lumea datorita sistemulu perfid de infiltrare a capitalului american in toate zonele globului. Deocamdata!!!!!
    Criza economica abia incepe sa se manifeste in SUA , Canada si Mexic si in unele tari europene si va avea efecte halucinante
    Intrebarile vin in tumult
    cine este in spatele acestei crize
    cine sunt sforarii
    cine sunt perdantii si cine castigatorii
    unde sunt marii finantisti a toate stiutori si stapanitori se ascund, parasesc corabia primii ca sobolanii sau sunt in croaziere pe banii poporului ca la o banca falimentara din SUA
    care sunt efectele asupra Romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    bani din aer (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:29)

    dei.fachiu [anonim]

    gugalati zetigeist addendum daca vreti sa incelegeti mai bine cum functioneaza sistemul financiar actual...pe urma mai vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    ZEITGEIST (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:39)

    Lica [anonim]

    Tocmai am vizionat ZEITGEIST (search pe google) si nu sint intru totul de acord, mai mult mi se pare film din categoria conspiratia mondiala. E cam tras de par. Dar mai bine pierzi 2 ore cu acest film decit uitindu-te la emisuni cretine la TV.
    In alta ordine de idei, in general VALOAREA unui lucru este exact cit este dispus altcineva sa plateasca la un moment dat, nici mai mult nici mai putin. Evident valoarea fluctueaza. Banii reflecta valoarea acelui lucru. Deci nu s-a pierdut nimic si nu s-a cistigat nimic. Simplist vorbind interesul pentru lucrul tau a scazut (din varii motive) cum foarte bine poate sa creasca in viitorul apropiat.
  • 0 (0 voturi)    
    bani, bani ,bani (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:24)

    sorin [anonim]

    Instructive comentariile de mai sus,
    dar ati uitat ca banii sunt un mijloc de schimb,
    nu scopul in sine.
    Cat "valoreaza"un izvor in curtea ta?
    Depinde.. de cata apa se gaseste in jur..
    desigur, veti spune ca pretul pamantului pe care
    e izvorul creste, daca in jur nu e apa, etc.
    Dar un astfel de izvor iti poate si salva viata.
    atunci, cat mai valoreaza? infinit?

    Uitam ca nu totul se cumpara... asa e?
    Ati mai gandi asa daca s-ar taia apa in orasul vostru?

    Scuze, nu e un atac la adresa celor care au comentat mai sus (chiar mi-ati lamurit niste lucruri),
    ci a mentalitatii de azi, in care lumea a devenit unidimensionala: doar banul da "valoare" unui lucru..
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Luni, 20 octombrie 2008, 9:41)

      falco [anonim] i-a raspuns lui sorin

      interesant ce zici tu cu izvorul, dar dupa mine la ora actuala se intimpla doar o schimbare de capital dintre anumite persoane care invirt miliarde si noi asti amariti de citeva 100 de mii sau chiar mai putin , incercam sa piscam si noi ceva macar sa nu pierdem prea mult , la ora actuala se schimba doar "stapinul" niste baieti "destepti " s-au prins ca capitalul mare e la niste oamni care nu mai stiu sa il "pazeasca" asa ca il "fura " ei , practic dupa mine asta se intimpla la ora actuala , nasol va fi dac in aceasta misunatie vor disparea vreo citeva sute de milioane de locuri de munca , atunci , noi astia "zdrentaroci" o cam luampe coaja