Mugur Isarescu: Saptamina trecuta a avut loc un atac esuat asupra leului / Bancile care vor mari dobinzile in lei la 40% si-ar trage un glont in picior / Creditele in valuta nu se simt prea bine

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2008, 12:10 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, a anuntat luni, intr-o declaratie de presa, ca saptamina trecuta a avut loc un atac speculativ esuat asupra leului. Isarescu a dat detalii despre interventia BNR, dupa care a avertizat bancile comerciale care vor ridica dobinzile in lei ca isi vor pierde clientii. Guvernatorul BNR a mai vorbit si despre creditul in valuta, spunind ca "nu se va simti bine".

Isarescu despre atacul la leu: si-au primit portia

Mugur Isarescu a anuntat ca leul a fost tinta unui atac esuat saptamina trecuta, BNR intervenind in piata printr-o injectie de 2 miliarde de lei. "Ea n-a fost suficienta pentru toti lacomii, mai cu seama cei din exterior", a spus Isarescu.

Isarescu despre dobinzile la creditele in lei: nu va trageti un glont in picior

Cresterea dobinzii ROBOR de saptamina trecuta pina la 40% (dobinda la creditele in lei interbancare) nu ar trebui sa se reflecte in rata dobinzii catre clienti, a spus Isarescu.

Guvernatorul BNR a numit "conjuncturala" aceasta crestere pina la 40% si a spus ca bancilor care vor creste dobinda pina la acest nivel "si-ar trage un glont in picior".

Isarescu despre credite: creditele in euro nu se vor simti bine

Guvernatorul BNR a anuntat si o incetinire a ritmului de crestere a creditarii catre populatie. "Este cel mai bun lucru care se poate intimpla in Romania", a completat Isarescu.

El a insistat asupra creditelor in valuta, spunind ca "nu se vor simti bine". Prima victima a acestei scaderi este creditul in franci elvetieni, la care au renuntat cele mai multe banci

Cele mai importante declaratii ale lui Mugur Isarescu:
  • Saptamina trecuta, a avut loc un atac esuat asupra leului. In cursul saptamanii trecute s-au mai calmat lucrurile pe piata valutara, ele s-au mutat pe piata monetara
  • Cei care au anticipat gresit, si-au primit portia
  • N-as fi aici sa explic daca nu ar fi aparut un impact asupra economiei reale: au existat banci comerciale care s-au repezit sa taxeze clientii si au creat tensiuni
  • Dobinda Robor a crescut. Vreau sa fiu cat se poate de clar: in mod categoric, datorita consecintelor comerciale, asemenea anomalii nu pot sa reziste prea mult in timp pentru a nivelul Robor nu poate sa se situeze prea mult timp peste Lombard
  • Ar fi de neinteles ca bancile, mai ales cele care au renuntat la prudenta, sa transfere aceste dobinzi asupra clientilor. Ele sint insa tentate sa transfere  dobanzile asupra clientilor
  • Eu nu pot sa intervin in politica comerciala a acestor banci
  • Dobinzile ROBID/ROBOR* nu mai reflecta decit partial realitatile pietei monetare
  • Noi am calculat pentru vinerea trecuta o dobinda efectiva de tranzactionare de 22%, in conditiile in care ROBOR a depasit 40%. Sugestia mea, prin acest exemplu, este ca bancile sa nu-si traga un glont in picior si sa-si sperie clientii: "aceasta este dobinda la care ne raportam"
  • Salutam faptul ca si in Romania au aparut banci care isi anunta clientii ca au o dobinda de baza in functie de care se raporteaza
  • Vineri s-a asigurat lichiditatea, am facut o injectie de vreo 2 miliarde de lei in piata. Ea n-a fost suficienta pentru toti lacomii, mai cu seama cei din exterior
  • Sugestia mea este ca aceste reguli de stabilire a ratei ROBID/ROBOR sa contina o clauza care sa prevada ca daca se depasesc limitele avem de-a face cu o anomalie a pietei
  • Mesajul meu este ca dobanzile se vor calma; nu va fi usor, exista ambitii, dar si mari dureri
  • A existat o stire dupa intilnirea mea cu presedintele Basescu de la BNR, cum ca s-ar teme sa investeasca banii statului in banci cu probleme. Sint dator sa va spun ca asa ceva nu s-a discutat
  • Una dintre prevederile documentului discutat la Consiliul European din Bruxelles a fost ca elementele parteneriatului stat-privat sa fie comunicat publicului
  • Noi, bancherii, nu putem sa avem pretentia de sanctionare a raspindacilor daca nu sintem noi primii care ne abtinem de la raspindirea zvonurilor
  • Mesajul catre bancile care vor mari dobinzile in lei la 40%: isi vor pierde clientii
  • Urmatorul care nu se va simti bine va fi creditul in valuta
  • Incercarea de diversiune a bancilor "nu mai dam credite caci ne osandeste BNR" nu este adevarata
  • Avem comentatori TV de 12 noaptea care spun ca daca BNR da o dezmintire, inseamana ca e adevarat
  • Va scadea ritmul de crestere a creditarii pentru populatie, acesta fiind lucrul cel mai bun care se poate intimpla Romaniei.
  • Sint depozite si deponenti carora poti sa le dai orice garantie si nu-si pot gindi economiile protejate decit intr-un cufar. Ce sa garantez, un vis urit intr-o noapte de toamna?
* ROBOR este rata medie a dobanzii pentru creditele in lei acordate pe piata interbancara si este stabilita de catre BNR, in fiecare zi, la ora 11.30

HotNews.ro transmite LIVE TEXT declaratiile guvernatorului BNR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





23812 vizualizari

  • -24 (30 voturi)    
    Oare ce-o sa ne mai povesteasca? (Luni, 20 octombrie 2008, 12:37)

    ciubex [utilizator]

    Sunt curios oare ce ne va mai povesti Mugurica? Ca e bine sa mizam pe leu, ca leul este mare si tare?
    Of, daca ar fi asa de simplu...
    • +23 (25 voturi)    
      ce o sa povesteasca (Luni, 20 octombrie 2008, 13:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      O sa povesteasca cum le-a dat BNR-ul teapa celor care au speculat pe scaderea leului. Vezi Ziarul Financiar de azi.
      • -1 (13 voturi)    
        Da de scaderea ECB si FED ce zici? (Luni, 20 octombrie 2008, 14:40)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        eu zic ca mai degraba scaderea de dobanda la FED si ECB au apreciat leul in raport cu euro si dolar, nu interventiile lui Isarescu. Deci nu prea le-a dat BNR-ul teapa, mai degraba valutele care le-au cumparat ei.
        • +7 (7 voturi)    
          aia a fost acum doua saptamani (Luni, 20 octombrie 2008, 15:45)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          Isarescu a pomenit de un atac speculativ ce ar fi avut loc saptamana trecuta, FED si ECB au redus dobanda acum doua saptamani (pe 8 oct). Dupa acea reducere de dobanda leul a inceput sa se aprecieze, dar cred ca s-a mizat pe o noua depreciere in contextul situatiei din Ungaria si Ucraina.
          • 0 (0 voturi)    
            atac speculativ ? (Marţi, 21 octombrie 2008, 11:44)

            c [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            Lumea e inebunita sa-si protejeze economiile. Cand auzi in presa stiri din astea africane, ca de maine salariile a milioane de oameni(bugetari si pensionari) cresc cu 50% chiar in timpul crizei, atunci nu incerci sa te protejezi ? Nu stiu de ce n-au votat ca salariile tuturor romanilor sa se dubleze poate asa aveau mai multe voturi :)).
            Ca fond de investitii din afara care ai scop profitul, nu ai incerca sa profiti de prostia altora ? Asa merge piata, fiecare incearca sa faca profit cat mai usor, nu se cheama atac speculativ. Normal ca daca avem cantareti si circari prin parlament care ne voteaza legile fara sa face analize amanuntite, n-are cum sa ne fie bine. Sunt si eu curios dintre cei care au votat legea cati inteleg criza internationala mondiala sau daca au macar un habar despre economie. Isarescu incearca sa repare aberatiile cantaretilor de prin parlament, insa echilibrul deja a fost rupt, ceva trebuie sacrificat pe termen scurt, ori cursul euro ori dobanzile bancare, ori altceva poate mai scump.
        • 0 (0 voturi)    
          fals (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:10)

          me [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          Scaderea de dobanda ar trebui sa *deprecieze* dolarul si euro, nu sa le *aprecieze*.
          De ce comentezi numai ca sa te afli in treaba ?
      • -3 (5 voturi)    
        bad karma (Luni, 20 octombrie 2008, 14:46)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Pentru speculatori dar si pentru BNR; mie personal nu mi-a placut partea cu "atac speculativ", la fel cum nu-mi plac cei din ZF care-si freaca mainile de bucurie ca dobanzile interbancare au fost mari si speculatorii si-au luat tzeapa...
        Atentie, chiar daca Mugurica da din gura, pe banci le va durea fix in pix si vor creste dobanzile la clienti, mai ales daca sursele de finantare din exterior vor scadea (nu e clar?).
        Americanii s-au crizat pentru un libor de 5% in conditiile in care dobanda FED e 1.5%
        • 0 (2 voturi)    
          dar creditele se dau cu 15% (Luni, 20 octombrie 2008, 15:34)

          ela [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          tot in america cu libor de 5% si fed de 1.5% saptamana trecuta a luat cineva un credit cu dificultati enorme (desi suma era mica si avansul de30%!!!!!!)
          Credit ce cu 2 luni in urma se acorda cu dobanda de 5%, avans 0 si pe loc.
    • +4 (6 voturi)    
      JOB WELL DONE!!! (Luni, 20 octombrie 2008, 15:23)

      RON [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      ciubex.. pevesti ne spune negresit... dar hai sa ii dam lui Mugurel citeva aplauze.. a gestionat un moment de criza destul de bine! Arata ca stie si se pricepe cind vrea!

      Ahh.. domne.. de ar vrea sa avem inflatia mai mica ce bine ar fi...
      Cit despre cine are credit in EUR teapa.. hai sa fim seriosi.. vreau sa vad acea zi in care creditul in RON e mai ieftin ca cel in EUR! Imposibil....

      In situatia in care leul se devalorizeaza teoretic in RON iti creste rata la banca... daca ai credit in EUR... dar nimenu nu se gindeste ca in caz de devalorizare banca centrala e fortata sa tina dobinda suficinet de sus sa impiedice un colaps al monede... iar acea dobinda... va face ca rata variabila sa cresca mai mult ca rata la credit in eur!
      • -1 (1 vot)    
        BASESCU A PRESIMTIT TOTUSHI (Marţi, 21 octombrie 2008, 9:03)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui RON

        cu o zi inainte de atac , sau poate chiar vineri, carmaciul a facut o vizita de lucru la banca nationala unde a dat indicatii pretioase. facuse omul un recensamant si constatase ca era ultima structura a statului care mai functiona coerent. s-a dus deci si a transmis un mesaj catre bizoni in care se vorbea despre institutii financiare cu probleme .....probabil despre banca transilvania pe acre i-o facaduise lui vantu si mircea toma. isarescu s-a comportat insa ca o unealta liberalo pesedista.... jos cu el ! ce berceanu n-ar fi bun de guvernator al bnr ?
  • -17 (19 voturi)    
    cine? cine? cine? (Luni, 20 octombrie 2008, 13:52)

    Ionut [anonim]

    Hai sa vedem ce banci vor mai crapa ... Mai mult ca sigur asta o sa se intample in viitorul apropiat... Pentru cunoscatori de altadata: Bancorex, BTR, BIR, BPR, Albina ...
  • +3 (9 voturi)    
    poate asta (Luni, 20 octombrie 2008, 13:53)

    eugen [anonim]

    poate o sa ne spun cat or sa aiba de suferit si cei care au credite in lei nu numai cei in valuta
  • +18 (18 voturi)    
    inca odata.... (Luni, 20 octombrie 2008, 14:43)

    sile [anonim]

    Bravo Isarescu!
    Transparenta este cel mai bun medicament in situatii de criza.
  • +5 (5 voturi)    
    nesatui (Luni, 20 octombrie 2008, 14:48)

    kllaus [anonim]

    marile banci din Romania tocmai se pregatesc sa anunte profituri record la 9 luni. Asta nu pentru Romania ci pentru Europa(in acest an). Putem doar sa ne bucuram ca are cine sa ne beleasca(fara conotatii sexuale).
  • +10 (10 voturi)    
    Tare baiatul (Luni, 20 octombrie 2008, 14:53)

    Alex [anonim]

    realist mesajul, parca si evolutia generala a lucrat in favoarea interventiei BNR
  • +10 (10 voturi)    
    jos palaria pt isarescu (Luni, 20 octombrie 2008, 15:02)

    claude [anonim]

    bravo lui!
  • +8 (8 voturi)    
    Bun mesajul (Luni, 20 octombrie 2008, 15:03)

    gaspy [utilizator]

    Mi-a placut "Noi, bancherii, nu putem sa avem pretentia de sanctionare a raspindacilor daca nu sintem noi primii care ne abtinem de la raspindirea zvonurilor" -- asta apropo de ce zicea saptamana trecuta de pedepsirea celor care "denigreaza" bancile....
  • +7 (7 voturi)    
    Bravos Mugurel (Luni, 20 octombrie 2008, 15:10)

    joe the plumber [anonim]

    Foarte bun articolul asta din ZF:

    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/isarescu-i-a-ars-pe-speculatorii-pe-euro-lasandu-i-fara-lei-3336148/
  • -7 (7 voturi)    
    am inteles (Luni, 20 octombrie 2008, 15:19)

    ion [anonim]

    Deci intalnirea cu Basescu avea loc cand atacul era in floare!!!
    Deci pozitia este comuna cu presedentia, iar el(Isarescu) are spatele asigurat!! Bravo!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari Mugur Isarescu ! Chapeau ! (Luni, 20 octombrie 2008, 15:38)

    - [anonim]

    Superba miscare, sa va tina dumnezeu tot asa !
  • +7 (7 voturi)    
    pe val (Luni, 20 octombrie 2008, 15:42)

    eu [anonim]

    Mda, omu' e pe val. Oare cina va candida la prezidentiale anul viitor? ......
  • -5 (5 voturi)    
    adica ? (Luni, 20 octombrie 2008, 16:47)

    iul [anonim]

    Mi se pare ca Mugurel a dat vina pe bancile comerciale si s-a spalat pe maini. Asteptam un mesaj pt audienta larga, dar el s-a adresat voalat bancilor...
    • 0 (2 voturi)    
      bancile (Luni, 20 octombrie 2008, 17:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui iul

      Cred ca doar vrea sa le puna in garda sa nu arunce costurile din aceste zile, pentru cei care au fost prinsi pe picior gresit, asupra clientilor. Din pacate asta tot se va intampla, chiar si fara voia D-lui. Isarescu.
  • -4 (4 voturi)    
    Mai usor cu laudatu' pe scari (Luni, 20 octombrie 2008, 17:27)

    gigi [anonim]

    Ce-mi place ca astia 3-4 de mai sus s-au apucat sa-l ridice in slavi pe Mugurel fara sa aiba habar de ce a facut ala sau daca intradevar a facut ceva...

    Bravo bai, tara are nevoie de oameni ca voi :)))
  • +5 (5 voturi)    
    Jos palaria domnule ISARESCU! (Luni, 20 octombrie 2008, 17:27)

    cristian [anonim]

    Felicitari d-le Isarescu! Cred ca sunteti printre putinii oameni din conducerea statului care aveti capul pe umeri, comparativ cu ceilalti,care din pacate pentru noi nu au ce pune pe umeri. Bravo!
  • -1 (3 voturi)    
    de ce exista bursa?!?!? (Luni, 20 octombrie 2008, 17:58)

    dan [anonim]

    de ce valutele sunt evaluate pe baza tranzactiilor si nu fix pe eficientza tarii respective?

    de ce actiunile sunt evaluate pe baza volumului de tranzactii si efectul de turma/domino (vinde unu incep sa vanda toti) cand valoare actiunii unei companii trebuie sa fie direct proportionala cu eficientza ei???

    in zilele astea trebuie facute alte reguli si sa nu le faca un economist/finantist ci un inginer/matematician...

    oricum nu se va reforma nimik...

    parerea mea e ca odata la nushcati ani (50-100) trebuie sa fie o kestie d'asta...
    • -2 (2 voturi)    
      Se cheama economie de piata.... (Luni, 20 octombrie 2008, 18:30)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dan

      Piata e mai inteligenta decat orice inginer/matematician/finantist.
      La orice lucru exista ramificatii la care o singura persoana nu s-ar putea gandi, per ansamblu piata insa se gandeste.

      Dovada vie este prabusirea si lipsa de viabilitate a comunismului.
  • -1 (3 voturi)    
    ce NU a spus... (Luni, 20 octombrie 2008, 18:57)

    CiprianVS [anonim]

    ...dl. Isarescu este ce-au avut ei cu RON-ul nostru? S-a intamplat acelasi lucru si cu alte monede "europene non-euro"? Din cate stiu eu, nu. Atunci? De ce tocmai leul?
    Nu sunt finantist si tot ce-i aici reprezinta doar o parere personala de om care incearca sa fie informat. Daca gresesc, astept critici.
    Cred ca leul a fost atacat pentru ca era vulnerabil. Mai vulnerabil decat celelalte monede similare. Iar vulnerabilitatea lui crescuta nu a fost cauzata de motive economice (care, in contextul crizei, se aplicau si altor monede). Leul putea fi destabilizat mai usor pe fundalul neincrederii in evolutiile viitoare cauzate de aberatiile clasei politice aflate in campanie. Nu e vorba de un partid anume ci de TOATE formatiunile politice romanesti importante, pentru ca nu e una de la care sa nu fi iesit in public reprezentanti care sa arunce populisme cauzatoare de inflatie. Clasa politica romaneasca, intr-un avant de aparenta stupiditate colectiva, a dat in cap leului cu maciuci populiste pana cand era sa-l omoare. De ce? Cat ne costa?
    Mi-as fi dorit sa aud raspunsurile astea de la dl. Guvernator. Si, atunci, l-as fi respectat si ca om, nu doar ca excelent profesionist (un meserias care reuseste sa vada clar prin ape tulburi si spune si face doar ce e nevoie ca sa ramana cu gura deasupra noroiului).
    In context am o intrebare: cati dintre politicienii nostri (indiferent de partid) au incercat sa speculeze, direct sau prin intermediari, posibila cadere a leului? Evident, nu se stie. Asa cum "nu se stie" daca, in alte situatii, bursa a fost manipulata prin actiune politica atent concertata. Nu se stie si nici n-o sa se afle. Noi doar vedem cum cresc viloaie si mertane fara explicatie logica in veniturile posesorilor.
    Inchei tot c-o intrebare: cand radem si ii numim prosti pe politicienii care fac lucruri stupide, se razgandesc la 24 de ore, actioneaza parca spre propria pieire si adopta legi atacabile si de copii de gradinita... cine e, de fapt, prostul?
    • 0 (2 voturi)    
      Iti raspund eu (Luni, 20 octombrie 2008, 21:18)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui CiprianVS

      Exista in firea umana tendinta de a forta limitele. Mai ales in perioade tulburi. Parerea mea este ca acestea au fost incercari ale bancilor straine care au sucursale care nu se supun normelor BNR. Retine, este doar o parere personala.
      Referitor la politicieni, pleci de la premisa gresita ca sint oameni cu o anumita capacitate de a rationa. Gresit, sint niste indivizi ratati moral, cu frica ca vor fi schimbati din patru in patru ani, care tin cu dintii de micile potlogarii care le fac - furt la deplasari, o tarancuta pe post de amanta adusa din circumscriptie, papitoiala in fata nevestelor, copiilor, rudelor, prietenilor, sluj ordinar la sefii de partid, etc.
      Indiferent cine este la putere, acesti politicieni sint un rau necesar.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi Ungaria (Marţi, 21 octombrie 2008, 11:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui CiprianVS

      Ce au ei cu leu nostru.. Ia vezi ce s-a intamplat cu forintul unguresc saptamana trecuta. Exact acelasi lucru care s-a incercat si la noi, doar ca acolo a si mers
  • -1 (3 voturi)    
    pasol na.. (Luni, 20 octombrie 2008, 19:13)

    capcaunul [anonim]

    doua babe si trei hrebenciuci au atacat piata valutara, mai precis leul. tremurand sub puternicul atac, leul a aratat de ce e regele animalelor: s-a retras prudent, a analizat situatia la rece, si cand a vazut ca de fapt babele au adormit cu mana pe mouse, a iesit ragind la atac.. pe ei, pe ei, pe mama lor! vai noua..
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare de bun simt (Luni, 20 octombrie 2008, 19:18)

    nano [anonim]

    Nu am sa ma lansez prea mult in comentarii. Unii au o parere mai mult sau mai putin avizata.
    Dar, ma uimeste raportul dintre vizualizari 15702 si comentarii 25!
    Oare nu este o problema. Numai aceeaiasi comentatori?
    • +1 (1 vot)    
      raspuns de bun simt (Marţi, 21 octombrie 2008, 9:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nano

      Nu toti au o parere avizata. E mai bine asa decat se improaste unii pe altii cu invective.
  • +1 (1 vot)    
    De data asta... (Luni, 20 octombrie 2008, 22:26)

    W. [anonim]

    Ok. Vorbim de Goldman Sachs, Morgan Stanley si Barclays, cel putin asa se spune. In alte conditii aceste banci ar fi putut pune la bataie peste 26 de mld. de EUR - care este rezerva valutara BNR. Insa in alte conditii, BNR nu se putea apara de speculatorii cu pozitii long EUR/RON decat marind masiv dobanda de referinta pentru cateva zile, poate peste 50-80 %. Astfel asupra speculatorilor initiali ar fi aruncat alti rechini care ar fi cumparat agresiv RON impotriva celorlalte valute. Asa a procedat cu ceva ani in urma Riksbank (Banca Centrala a Suediei). Daca unii si-au mai pastrat ceva partiale EUR/RON long cumparate la 3,8 - 3,9 RON acum sunt intr-o durere teribila. Vor fi fortati sa inchida datorita rollover-ului si asta duce chiar mai jos EUR/RON. Ce sa zic...traim vremuri istorice...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari dle Isarescu... (Marţi, 21 octombrie 2008, 0:03)

    Ovidiu [anonim]

    Sunteti unul din putinii in care mai avem incredere dintre cei care ne conduc.
  • -1 (3 voturi)    
    Mandra corabia, mester carmaciul! (Marţi, 21 octombrie 2008, 6:38)

    Alien [anonim]

    Mai aveti putin si-i cantati osanale marelui conducator! BNR nu a facut decat ce trebuia sa faca, ce face de fapt orice banca centrala responsabila. Asta nu scuza BNR pentru toate celelalte momente cand a asistat pasiva la prabusirea cursului de schimb, nu ii scuza lipsa totala de reglementari asupra bancilor comerciale, care a condus la dobanzi de 2-3 ori mai mari decat in Vest, nu mascheaza faptul ca BNR a fost de fapt cea care a permis ca leul sa intre in corzi favorizand intrarea capitalului speculativ prin politica de dobanzi. Il aplaudati pe Isarescu pentru ce? Pentru ca a facut ceva bine, o singura data in 20 de ani de cand tot pune piedici economiei? Va imbatati cu apa rece, pur si simplu a actionat ca sa-si protejeze interesele, daca interesele sale ar fi dictat altfel, leul s-ar fi prabusit linistit fara ca BNR sa dea vreun semn de viata!
  • +1 (1 vot)    
    Mugurel (Marţi, 21 octombrie 2008, 8:13)

    Vuck [utilizator]

    De abia astept sa-i vad laudatorii de azi ai lui Mugurel peste vreo 3 luni...
  • 0 (0 voturi)    
    sfat dezinteresat (Marţi, 21 octombrie 2008, 10:08)

    eu [anonim]

    Daca aveti nevoie de euro cumparati saptamana asta. De saptamana viitoare va va costa mult mai mult...
  • -1 (1 vot)    
    cine are, se lauda (Marţi, 21 octombrie 2008, 11:15)

    Rezervele altora [anonim]

    BNR a jonglat cu banii la fel cum un arbitru ar intra in jocul pe care il arbitreaza. Banii nu erau din rezerva proprie, ci din rezervele pe care sunt obligate bancile comerciale sa le tina la BNR, lucru care nu se intampla in alte tari, fie din Europa sau din SUA. BNR s-a comportat ca un imberb de 15 ani care ia mingea celor de 10 ani, facand ordine pe teren. N-a atacat nimeni leul de dragul leului ci de dragul profitului. Profit pe care bancile comerciale din Romania il numara lacome, in conditii de cote de piata minuscule. Asta nu este o evolutie normala si duce la inchiderea pietei. Cine sustine un leu tare, un deficit comercial in crestere de la an la an? Vai mie...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu zau (Marţi, 21 octombrie 2008, 13:47)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Rezervele altora

      Poate si demonstrezi ce spui, si nu prin vorbe goale, cu ceva plauzibil.
      • 0 (0 voturi)    
        plauzibile (Marţi, 21 octombrie 2008, 14:15)

        Rezervele altora [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Citez din Regulamentul 6/2002 disponibil pe siteul BNR:

        "Bancile sunt obligate sa depuna la BNR, pana pe 23 ale lunii, 20% din pasivele in lei, respectiv 40% din pasivele in valuta, cu scadenta reziduala mai mica de doi ani, sub forma de rezerve minime obligatorii.

        Pentru pasivele cu scadenta reziduala mai mare de doi ani, bancile trebuie sa constituie lunar rezerve de 20% din pasivele in lei cu clauza de rambursare anticipata, in vreme ce pentru pasivele in moneda nationala fara o astfel de clauza nivelul este de 0%.

        Pentru pasivele in valuta cu scadenta reziduala mai mare de doi ani, bancile trebuie sa constituie lunar rezerve de 40% din nivelul acestora, indiferent daca au sau nu clauza de rambursare anticipata.

        Nivelul rezervelor minime obligatorii la pasivele in lei a fost modificat ultima oara in iulie 2006, de la 16% la 20%, in vreme ce nivelul ratei rezervelor la pasivele in valuta a fost majorat in martie 2006, de la 35% la 40%."

        Deci bancile sunt OBLIGATE sa constituie la BNR rezerve obligatorii.

        Despre deficitul comercial sunt suficiente informatii publice, iulie 2008 - deficit 12,9 miliarde, in crestere fata de 2007 cu 1,4 miliarde. Daca asta trebuia sa demonstrez...
  • 0 (0 voturi)    
    ATACUL LA LEU (Joi, 30 octombrie 2008, 9:22)

    K [anonim]

    Stiti care sunt cele 4 banci la care Isarescu facea referire cand spunea ca leul a fost atacat ?