Bancile pot fi date in judecata pentru majorarea dobanzilor la credite - ANPC

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 21 octombrie 2008, 15:32 Economie | Finanţe & Bănci


Majorarea dobanzilor la creditele pentru persoane fizice, practicata de mai multe banci din Romania, poate fi contestata in instanta, potrivit vicepresedintelui Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), Gheorghe Ciubotaru.

"Chiar daca in contractul semnat intre banca si consumator este specificat faptul ca banca isi rezerva dreptul de a modifica dobanzile in functie de piata financiara, au fost cazuri in care instanta de judecata a considerat majorarea dobanzilor ca fiind o clauza abuziva din contract si a anulat acele majorari", a explicat, pentru NewsIn, Gheorghe Ciubotaru.

Vicepresedintele ANPC sustine ca bancile au obligatia de a notifica fiecare client cu privire la majorarea dobanzilor pe care le practica. "Nu este legal ca o banca sa isi modifice dobanzile fara instiintarea clientilor, pentru ca acestia din urma trebuie sa aiba posibilitatea de a alege intre a continua contractul cu banca respectiva sau de a opta pentru o refinantare la alta banca", a mai spus Ciubotaru.

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) a finalizat, la mijlocul lunii octombrie, un proiect de reglementare a creditarii, care va intra in vigoare cel mai probabil de la 1 ianuarie 2009, la 60 de zile dupa publicarea sa in Monitorul Oficial. Proiectul impune furnizorilor de servicii financiare, atat banci cat si institutii financiare nebancare (IFN), sa nu majoreze dobanzile si comisioanele pe durata derularii creditului si sa nu introduca altele noi.

Noua lege nu se va aplica celor care au luat deja un credit. "Legea nu se poate aplica retroactiv", dar, dupa ce va intra in vigoare, "bancile, cel mai probabil, nu vor mai modifica dobanzile, pentru ca altfel risca sa-si piarda clientii", spune presedintele ANPC, Dan Vlaicu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8003 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Actionare in justitie (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:42)

    Cristi [anonim]

    I-as da si eu in judecata sa-mi mai scada dobanda, sau sa mi-o anuleze........ca mi-e greu de tot cu ea.....as prefera sa le dau banii inapoi fara dobanda.....ce bine ar fi...
    • +3 (3 voturi)    
      nu avem legi ale concurentei ? (Marţi, 21 octombrie 2008, 18:37)

      c [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Clauza ca sa-ti majoreze dobanda cum vrea banca este abuziva. Ai luat 1 euro si maine iti cere 1 milion de euro si e legal. Formula trebuie sa fie trecuta in contract. Asa e in statele civilizate. Tu ca si client cum ai putea sa faci diferenta intre 2 concurenti(2 banci concurente) ca la mai toate lipseste formula ? Nu poti sa estimezi oferta cea mai buna si nici daca te inseala cu ceva la un moment dat. Pacat ca rolul ANPC si BNR l-a luat instanta, si ca institutiile astea lucreaza doar in folosul camatarilor.
      • +1 (3 voturi)    
        COMPLICI (Miercuri, 22 octombrie 2008, 9:07)

        RON [anonim] i-a raspuns lui c

        ANPC si BNR sunt complici la hotia bancilor! DE CE NE MIRA ASTA?

        INTREBREA E CE FACEM.. ? stam si ne uitam cum suntem badjocoriti?
        • -1 (3 voturi)    
          nu mai iei credit :) (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:58)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui RON

          simplu nu?
          Nu? eh, atunci ata ete sau te duci si iei din alta tara.
      • -2 (4 voturi)    
        intai informeaza-te temeinic (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:02)

        dsm [anonim] i-a raspuns lui c

        ca pe orice piata libera (si trebuie sa ramana asa), si piata creditelor bancare este dictata de cerere si oferta, echilibrate prin pret. Asta cu "ai luat 1 euro si maine iti cere 1 milion si e legal" nu face parte din piata.. Lasa exagerarile si mai bine informeaza-te cand iei un credit. Toate informatiile sunt acolo, si faptul ca banca isi rezerva modificarea dobanzii pe timpul derularii creditului. Daca te informezi bine din contract, vezi ca dobanda este fluctuanta, daca nu cumva ai ales un credit cu dobanda fixa pe toata perioada creditului.

        Totul tine de informare si de formare proprie (cultura bancara e mult spus..) - fiecare om trebuie sa aiba asta in vedere cand semneaza un contract. Si crede-ma ca ai de ales: sa mergi la alta banca, unde costurile sunt mai mici, sa te refinantezi, sau pur si simplu sa nu mai iei creditul. Si banca isi asuma un risc cand te crediteaza, asuma-ti si tu. Diferenta este ca tu nu te informezi cand ti-l asumi.
        • +1 (3 voturi)    
          nu pot sa cred ca esti de acord (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:59)

          c [anonim] i-a raspuns lui dsm

          Sa zicem ca banca pierde la bursa 10 milioane de euro. Cum face sa recupereze acesti bani ? Raspuns: Simplu, se duce la toti clientii care nu au o formula in contract si le mai pune 10 euro la rata. Poate fi orice alt cost pe care ti-l adauga banca in creditul tau, am dat doar un exemplu, si nu pot fi de acord ca clientii sa suporte ***orice*** cost doreste banca.
          Legat de informare, eu am fost pe la mai multe banci cand am facut contract. Nu-ti printeaza nimeni contractul ca are 50 de pagini. Iti printeaza un sumar si eventual un desfasurator care binenteles ca dupa primul an nu mai sunt valabile. Printarea contractului o fac doar in faza finala. Am pus tot felul de intrebari,dobanda, DAE...nu poti sa prinzi toate clauzele din contract din intrebari. Asta cu existenta unei formule in contract nu stiu cati s-au gandit sa intrebe, eu recunosc ca n-am stiut si nici nu auzisem inainte de problema asta...am presupus ca BNR-ul a reglementat destul de bine relatia banca - client pentru a preveni abuzurile si ca DAE este cel mai important. DAE n-are nici o valoare iar BNR nu si-a facut treaba.
          Nu avem experienta celor din vest, in domeniul creditelor si contractelor si nu toti cele cateva milioane de clienti sunt avocati. Te asigur ca toti se informeaza cand fac credite, insa nu toti au acces sau inteleg toate clauzele. E nevoie de niste relglementari BNR ca bancile sa nu intinda coarda.
          Sa nu iei credit nu mai este posibil in ziua de azi, decat daca vrei sa fii home-less.
          • -1 (3 voturi)    
            @ c (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:12)

            dsm [anonim] i-a raspuns lui c

            Treaba cu banca investind la bursa si pierzand banii si apoi punandu-i in carca clientilor, nu e asa.. Te asigur ca banii pe care tu si eu ii depunem la banca nu se investesc la bursa. Banca are alte vehicule: SAI-urile (soc pt admin activelor), si lucreaza cu aceste vehicule astfel: tu ai banii, nu vrei depozit la banca, ci alte investitii mai mult sau mai putin riscante (in fct de profilul tau de risc: conservator, mediu sau apetit ridicat pt risc), depui banii si SAI-ul te informeaza in ce investeste. Si daca tu esti unul cu apetit ridicat pt risc, SAI-ul respectiv iti investeste banii intr-un mix bine stabilit (ca procente per instrument) inclusiv pe actiuni la bursa. Insa, din nou, tu esti informat. Nimeni nu iti garanteaza un anume randament, insa nimeni nu te obliga sa investesti. Pt amanunte studiaza fondurile de investitii disponibile la multe banci din Romania.

            In legatura cu contractele: crede-ma ca ti se dau la orice banca. Ai dreptul de a fi informat, de aceea lupta pentru asta - ar fi un abuz daca ti s-ar refuza acest drept. Consilierul cu care ai vorbit are un sef, si acel sef are sef, etc. Ai de unde te informa. Just do it.

            Nu suntem toti avocati, insa unele lucruri sunt de bun simt si tot nu le vedem (adica dobanda fixa vs. dobanda variabila).. Ai libertatea de a nu crede consilierul din banca, ci de a crede ce scrie negru pe alb. Daca ai dubii, mai bine stai deoparte daca esti risk-adverse.

            Nu e nevoie de reglementari restrictive de la BNR ca "bancile sa nu intinda coarda", ci de formarea culturii bancare. Sa ne fie clar ca si creditarea e un motor fff important de dezvoltare, si pentru asta ne trebuie un minimum de cunostinte. Asta e treaba presei, treaba ONG-urilor, etc, PLUS a fiecaruia dintre noi (ca doar un minim de inteligenta sau macar instinct de conservare si aparare fiecare are..) de a ne informa.
            • +1 (3 voturi)    
              te inseli (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:50)

              c [anonim] i-a raspuns lui dsm

              Nu ai de unde sa stii ce face banca ta. Societe Generale a pierdut banii clientilor la bursa si nu putini, vreo 5 miliarde. Cand o banca pierde bani in felul asta, trebuie sa-si taie din profit ca ea a gresit, nu clientii. Oricum era doar un exemplu de cost care il vezi in dobanda.
              Ti-am explicat ca in ziua de azi creditul trebuie sa fie accesat de toti si de cel cu 4 clase si de cel cu doctorat. E o necesitate in societatea de azi, daca vrei sa ai casa sau alte bunuri. Nu mai suntem in comunism. Nu poti sa pretinzi la toti sa aiba cunostinte de avocatura. Cineva trebuie sa faca ordine in relatia client banca, clauza aia n-are ce cauta in contracte si e doar un exemplu de clauza abuziva.
              • -1 (3 voturi)    
                nu suntem in Franta (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:21)

                dsm [anonim] i-a raspuns lui c

                SocGen a pierdut, insa nu cred ca tu si eu o sa aflam curand cu exactitate cum. Oricum, nu suntem in Franta. Aici, bancile actioneaza pe bursa prin intermediul SAI si doar in numele clientilor lor si NU in numele bancii. Si se limiteaza doar la cat ii dai tu sa iti investeasca si atat. Daca ai 1000 ron si vrei fonduri de investitii, ti-i investeste inclusiv pe bursa. Dar asta nu il afecteaza pe Ion care are banii la banca..

                Desigur toti oamenii indiferent de stare sociala sau educatie trebuie sa aiba acces la creditare. BNR nu poate impune bancii sa scrie un contract in 20 limbi romanesti pentru 20 de clase sociale sau de educatie. Dar revin din nou la informare: clientii se pot informa, oameni buni! Adevarul este ca fiecare merge la banca, ia banii si isi face treaba si nu gandeste in perspectiva desi i s-a spus ca peste 1 an sau 2 dobanda devine din fixa -variabila sau ca dobanda variabila depinde de piata. Asta e una din tarele noastre, ale romanilor: Carpe diem, baby!
                • +1 (3 voturi)    
                  te faci ca nu intelegi (Miercuri, 22 octombrie 2008, 15:03)

                  c [anonim] i-a raspuns lui dsm

                  Clauze abuzive exista in contracte. Asta cu dobanda variabila dupa 1-2 ani nu o consider clauza abuziva si n-am nimic impotriva ei. Doar sa se lucreze pe formule pe baza de indicatori stabiliti de anumite entitati independente.
                  Clauza asta ca iti dau bani si iti spun eu din cand in cand cat tre sa-mi dai, e ce poate fi mai nesimtit si e un mare abuz.
                  Legat de solutia cu refinantarea... dupa cativa ani de credit e aproape imposibil sa mai renunti pentru ca ai platit intre timp doar dobanda si suma de returnat este aproape identica. Unde mai pui si costul ipotecilor. Daca iti faci un calcul costul refinantarii este enorm.
                  Sper ca macar altii sa fie mai atenti decat mine, ca la un moment dat tot o sa ajunga sa faca un credit. Lui Isarescu si la toti din BNR numai urari de 'bine'.
                  • -1 (3 voturi)    
                    inteleg cat poti tu sa explici :) (Miercuri, 22 octombrie 2008, 15:33)

                    dsm [anonim] i-a raspuns lui c

                    nu stiu daca exista clauza "iti zic eu cat tre sa imi dai", insa e clar ca sunt clauze care iti inspira nesiguranta. De exemplu, iti dau una din ele: "banca isi rezerva dreptul sa modifice dobanda sau comisioanele in functie de tendinta pietei". E un lucru destul de normal, INSA: nasol este cand piata e in lipsa de lichiditate. Atunci costurile finantarii cresc pentru banca, ii plateste lui Ion 10% la depozit si nu 7% cat platea cand ti-ai facut tu creditul. Asta pentru ca nici Ion nu si-a depus in banca banii pe 30 ani cu dobanda de 7%, si el e liber sa isi retraga banii.. Pentru ca acel credit al tau are alte costuri pe perioada celor 30 de ani.. It is a living animal, man!

                    Insa daca vrei sa fii sigur pe ceva, iti recomand produsele de economisire-creditare. Insa sunt pentru cei care gandesc in perspectiva si nu pe termen fff scurt. Nemtii le utilizeaza cu mare succes: ti se garanteaza ecartul intre dobanda la credit si dobanda la depozite. Adica ti se da 2% la economiile pe care le faci pe o anumita perioada, si ti se acorda apoi un credit de 4%, astfel incat si banca, si tu, sunteti siguri de costuri. Banca e sigura ca castiga 2% pe relatia cu tine, iar ti stii clar ce iei pe depozit si ce platesti pe credit. Dar noi nu suntem in Germania, ci acolo unde actionam instinctiv si dup'aia plangem de mama focului..
            • +1 (3 voturi)    
              Contracte (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:59)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui dsm

              Adica nu e nevoie de legi????
              WOW. Adica sa faca smecherii ce vor ei intr-o atmosfera cetoasa sau mocirloasa?
              Eu stiam ca numai mafiotilor si porcinelor le place ceata ,respectiv mocirla.
              Cat pot fi de banal... Astazi am constatat ca si bancherilor le convine ceata si mocirla.
              Daca imi aduc aminte nu stiu ce mare firma americana de imobiliare s-a impotrivit reglementarii pietei imobiliare si a platit 2 milioane usd ptr asta.Acum a fost preluata de statul american ptr ca este in faliment. Poate le convine falimentul asta.... mai ales ca preluarea s-a facut pe banii fraierilor de americani.
              • +2 (2 voturi)    
                @ Sinoda (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:30)

                dsm [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                E nevoie, a zis cineva ca nu? Daca nu iti convine contractul de credit, atunci te duci la banca ale carei contracte sunt ok pentru tine, si unde si costurile iti convin, etc.. Ceata si mocirla exista, desigur, insa daca nu iti pui cizmele de cauciuc si felinarul de ceata, macar sa vezi pe unde calci, ce sa-ti fac? Acum patimesti..

                "Firma aia mare de imobiliare" era de fapt o institutie de credit care se numea Freddie Mac.
                • +1 (3 voturi)    
                  credit (Miercuri, 22 octombrie 2008, 14:02)

                  Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui dsm

                  Din fericire nu am nici un credit. Eu oricum nu semnam o porcarie prin care eram la bunul plac al unor hoti cu gulere albe. Merci de completari.
                  Nu sunt adeptul ideii ca mortul e vinovat, ca a calcat in groapa si si-a rupt piciorul (eventual) .
                  Statul prin institutiile reglementate, in speta ANPC trebuie sa-si faca datoria si sa curete mocirla astfel incat totul sa fie curat si la vedere.
            • 0 (0 voturi)    
              @dsm (Miercuri, 22 octombrie 2008, 23:01)

              je [anonim] i-a raspuns lui dsm

              Nu crezi ca bancile se joaca riscant cu banii clientilor ? De ce crezi ca au sarit dobanzile zilele astea ? Oare nu pentru ca bancile au apreciat cursul euro si s-au jucat riscant cu leii clientilor ? Acum acele banci au de ales intre a sta cu euro in cont sau a schimba inapoi in lei pe pierdere. Din cauza pierderilor pe care le-au suferit in acest joc riscant, trebuie sa recupereze acum prin majorarea dobanzilor clientilor. BNR-ul nu vrea sa spuna cauza reala pentru ca nu vrea sa falimenteze acele banci. E singura explicatie logica pentru pierderile de zilele astea pe care le-a avut sistemul bancar.
        • +1 (3 voturi)    
          Imprumut (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:09)

          Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui dsm

          Te astept la mine sa-ti ofer 10000 roni imprumut pe 2 ani ,dar nu specificam in contract dobanda sau iti fixez eu dobanda in functie de bunul meu plac, eventual o cresc in fiecare luna, asa cum fac toate bancile acum. Nu tin cont de EURIBOR sau ROBOR ca asta e pentru smecheri si tu, ca si client ,esti un fraier in ochii mei.
          Facem afacerea???
          • 0 (2 voturi)    
            @ Sinoda (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:52)

            dsm [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            Adonis draga, daca asta e experienta ta cu bancile, ce sa zic, o meriti. Poate tu te-ai imprumutat de la Provident.. Desigur, citind comentariile mele, vei vedea ca bat moneda pe informare. Deci nu pot decat sa declin invitatia ta pentru imprumutul de 10,000 RON pe 2 ani in conditiile expuse de tine. In schimb iti spun cum voi face: ma voi informa la unitatile catorva banci sa vad conditiile, voi cere un model de contract, si apoi voi lua decizia. Decizia primara nu e intotdeauna daca sa iau de la una sau alta dintre banci, ci daca sa risc sau nu sa iau creditul. Asta, desigur, depinde de cat de necesare imi sunt cele 10,000 RON. De-abia apoi iau decizia "de la care banca", pe baza conditiilor de cost si a sigurantei conditiilor initiale.

            Sunt banci care au ca si referinta EURIBOR-ul si ROBOR-ul, deci nu e numai pt smecheri. Depinde foarte mult de sursele de finantare ale bancilor daca utilizeaza sau nu aceste referinte. Stiai asta, nu?
            • 0 (2 voturi)    
              Informare (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:24)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui dsm

              Orice obiect sau sistem trebuie sa fe proiectat astfel incat sa fie f usor abordabil de toata lumea. Asa cum ma duc la 2 supermarketuri sa verific preturile si stiu ca alea le platesc le casa asa e normal si la banci. Nu sa scrie DAE x% care e valabila o periaoda limitata de timp deoarece mai e o clauza care spune ca banca modifica DAE in fct de bunul plac sau "toate dobanzile si comisioanele se supun conditiilor generale de creditare ale bancii", unde scrie ca ei le modifica in fct de bunul plac.
              Revin la faptul ca este extrem de necesar reglementarea acestui sector in care fiecare sa joace corect, ca in exemplu cu supermarketul. Iti place pretul cumperi , nu-ti place pa....
              Esti foarte perspicace in privinta numelui dar nu si a presupunerilor nefondate.
              In momentul in care intelingenta este dublata de cinste esti sus de tot
              • 0 (2 voturi)    
                @ Sinoda (Miercuri, 22 octombrie 2008, 14:11)

                dsm [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                Nu stiu despre ce presupuneri nefondate vorbesti.. Dar sunt sigur ca imi spui in urmatorul comentariu :)

                Teoria cu obiectul sau sistemul proiectat si abordabil de catre toti e ok, si eu sunt de acord. Insa cred ca esti de acord cu mine ca nu poti sa compari complexitatea marului din raftul de la Carrefour, cu creditul bancar - doar gandeste-te la ciclul de viata al celor 2 produse. Deci sa fim cinstiti pana la capat, maestre. Ideal ar fi sa fim siguri de orice lucru si pe cat mai lunga perioada de timp, dar asta e o utopie. Pana una alta, ca sa minimizezi riscurile intr-o lume in continua schimbare, macar sa ne informam si sa fim convinsi ca daca am semnat ceva, ne-am asumat riscurile - INCLUSIV acela ca nimic nu e batut in cuie. OKI?

                Eu cred in continuare ca toate informatiile sunt in contractul de credit, iar semnarea lui inseamna ca iti asumi ce scrie acolo, cu tot cu riscuri. Ceva necinstit ar fi daca te-ar forta cineva sa semnezi - atunci DA, du-te si plange-te de abuzuri.
                • 0 (2 voturi)    
                  Informare (Miercuri, 22 octombrie 2008, 15:17)

                  Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui dsm

                  Mi se pare normal sa ma informez asupra unui pret si nu daca respectivul vanzator este un escroc sau nu. Aici intervine rolul statului.
                  Inteleg complexitatea unui credit si de aceea consider ca singurul cost variabil in cadrul unui contract de credit ar trebui sa fie rata dobanzii de interventie a bancii centrale (BNR sau BCE) ale caror criterii de evaluare si modificare nu au legatura cu profitul asa cum se intampla la bancile comerciale.
                  Consider ca nu pretul creditului pe parcursul contractului se poate modifica numai in functie de criterii independente de banca care l-a acordat si nu cum se intampla acum cand acesta se modifica in functie de nevoile de a crea profit a bancii.
                  Am raspuns mai sus dilemei dv.
                  • 0 (2 voturi)    
                    BNR si BCE? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 16:03)

                    dsm [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                    ai dreptate: si eu vreau sa stiu pretul cu siguranta, si eu am credite cu dobanda variabila si acum sunt afectat. Insa in cazul creditelor nu e simplu, si banca vrea sa se asigure ca primeste in fiecare moment un pret care reflecta piata. Si, desigur, depinde si de profitul pe care si l-a estimat prin buget. Si bancile merg pe sarma, ca si clientii: s-ar putea ca in cazul in care intind costurile prea sus, volumele sa le scada si clientii sa mearga la alte banci, si profitul se duce.. Cerere-oferta-pret si atat. Si mai multa pro-activiate din partea clientului la informare. Doar il afecteaza, nu?

                    Cu BNR si BCE si ratele lor de referinta, e non-sens sa zici ca ar trebui sa fie singurele variabile in contractul de credit. Atata timp cat costul finantarii nu depinde 100% de ratele astea inter-bancare, nicio banca nu o sa-ti ofere asa ceva.. Deci indirect am ajuns din nou la piata si pret - atata timp cat nu e un monopol in piata, totul se regleaza - chiar si in criza asta e un punct de echilibru numit pret, doar ca e sus :)
  • +2 (4 voturi)    
    chiar asa..? (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:43)

    claonic [utilizator]

    Chiar asa sa fie..? Sa le ia hotomanilor din banci painea de la gura? Pai ei din ce isi mai scot banii? Ca sa faca afaceri nu au habar, doar sa isi recupereze pierderile datorate incompetentei pe spatele clientilor si sa faca apoi profituri de camatari..
    Sa o vedem si pe asta... Cand un contract e un contract, nu un furt cu acte in regula.. Ce or sa mai inventeze asa zisii "bancheri"?
  • +6 (8 voturi)    
    rusine (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:45)

    luputehno [anonim]

    cand vezi cu ce dobanda si ce comisioane sunt impovarati romanii te intrebi fratii camataru de ce mai stau in puscarie?da este o piata libera dar reglementarile oare de ce sunt facute ?ptr a fi incalacate?rusine.cand te gandesti ca toate problemele actuale vin de la banci (lumea finantelor)cred ca lumea nu va mai avea incredere orbeasca in ele si in ratingurile lor.vai de cei nesabuitit.sclavi pe viata!am cazuri in familie ce au rate care acuma le dau insomnii...cumpatare .si lumea va fi altfel dupa aceasta criza
  • +7 (7 voturi)    
    Legile care te apara de abuzuri EXISTA !!! (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:54)

    Ovidiu [anonim]

    Banca incalca dispozitiile legii 193 din 2000 , 289 din 2004 si OUG 99 din 2006

    Dati in judecata dai in judecata banca si sa cereti instantei de judecata sa constate ca incalca dispozitiile OUG 99 din 2006 si pe cele ale legii 289 din 2004 privind creditul de consum intrucat au marit comisioanele, modificand conditiile initiale contractuale fara sa le negocieze cu clientul.

    Avem legi in Romania insa acestea sunt ignorate de catre banci si de catre autoritati, asa cum este ANPC sau BNR .

    O astfel de lege care-i apara pe romanii care apeleaza la banci , este OUG 99 din 2006
    care se poate gasi pe internet si care la art. 117 spune :

    Art. 117

    (1)Institutiile de credit pot derula tranzactii cu clientii doar pe baze contractuale, actionand intr-o maniera prudenta si cu respectarea legislatiei specifice in domeniul protectiei consumatorului.

    (2)Documentele contractuale trebuie sa fie redactate astfel incat sa permita clientilor intelegerea tuturor termenilor si conditiilor contractuale, in special a prestatiilor la care acestia se obliga potrivit contractului incheiat. Institutiile de credit nu pot pretinde clientului dobanzi, penalitati, comisioane, ori alte costuri si speze bancare, daca plata acestora nu este stipulata in contract.

    Cu taxa de prima inmatriculare am reusit.
    Cu indemnizatia pentru mame am reusit.

    URMEAZA BANCILE !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    cutia Pandorei (Marţi, 21 octombrie 2008, 15:56)

    Anonim [anonim]

    Dare oare de ce abia acum s-au sesizat?
    Modificarea la dobanzi se face de cand haul si paraul...

    Sigur, conjunctura internationala, pietele interbancare .... dar cum se face ca NICIODATA in Babuineea dobanzile la credite nu scad?

    Domnul de la ANPC ma face sa rad.... refinantare... cine iti refinanteaza acum un credit si mai ales... in conditii mai bune?

    "bancile, cel mai probabil, nu vor mai modifica dobanzile, pentru ca altfel risca sa-si piarda clientii"
    Asta nu suna a pipi in capul romanilor?
    Nu e acelasi slogan nesimtit "Sa traiti bine!" ?
    Serios, isi vor pierde clientii?
    Pai si atunci cum se face ca in prezent modifica dobanzile fara sa-si piarda clientii?

    Vai-vai... asta e retorica luata din gura de aur a lui Mugurel ("sa nu se impuste singure in picior", iepurasul mai face cativa pasi in aer...).

    Mie mi se par halucinante declaratiile BNR -- cum sa nu modifice bancile dobanzile daca ele sunt legate contractual de ratele de schimb interbancar?
    Tot ma astept ca BNR sa scoata iepurele din joben si sa scada dobanzile interbancare; sau macar sa inteleg ce poate fi in capul lor daca cred ca nu se va intampla nimic rau daca dobanzile au ajuns atat de sus.
    • +4 (4 voturi)    
      dobanzi (Marţi, 21 octombrie 2008, 16:21)

      ela [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      daca la semnare iti scrie pe contract euribor +3% si se trezesc acuma in criza si-ti spun euribor+6% normal ca incalca legea
      de aceea majoritatea nici nu trec pe contract o formula de calcul pentru a putea majora cum vor muschii lor
      din greseala euribor poate scade si la 1-2% si-atunci au muscat-o rau asa ca ei actioneaza preventiv cresc marja bancii
  • +2 (4 voturi)    
    Atunci ... (Marţi, 21 octombrie 2008, 16:01)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    ... ce rost mai are opc-ul ca autoritate administrativa ?

    dreptul la actiune este recunoscut si garantat de consitutie.
    chiar sa nu mi-o zica opc-ul, tot o faceam.

    intrebarea este: de ce platim taxe si impozite pentru tinerea in viatza a opc-ului daca tot nu face nimic ?
  • +4 (4 voturi)    
    Dobanzile interbancare scad in USA si UE (Marţi, 21 octombrie 2008, 16:01)

    Cifrus [anonim]

    Dobanda pe 3 luni intre banci:

    USA - a coborat azi la 3,83%

    UE/Euribor - a coborat la 4,96% (prima oara dupa 18 septembrie si faimosul faliment Lehman Brothers).

    Aceste dobanzi interbancare afecteaza nivelul dobanzilor catre societati si particulari.

    Deocamdata, e mai ieftin sa te imprumuti in dolari.
    • +1 (1 vot)    
      Daca esti platit in dolari da :) (Marţi, 21 octombrie 2008, 17:33)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cifrus

      Uite ce s-a intarit dolarul in ultima perioada....
  • +1 (3 voturi)    
    Algoritm simplu (Marţi, 21 octombrie 2008, 16:05)

    bogdan [anonim]

    If angajat == “contract nedeterminat” then “credit la banca = true”

    while ((rata credit + chirie + alte cheltuieli de baza) > salariu) { am belit-o..}.
  • +2 (4 voturi)    
    Protectia consumatorilor (Marţi, 21 octombrie 2008, 16:55)

    D.Lavrancea [anonim]

    Pai daca ANPC ma trimite in instanta el , ca institutie , nu mai are ratiunea de a axista . Cum ma protejeaza ? Romanii ii platesc ca sa ce ? sa-mi spuna sa acctionez in instanta sau prin natura existentei sale sa oblige prin acte normative emise de guvern bancile si IFN-urile sa nu mai "greseasca" sau daca au gresit sa le oblige sa repare gresala inclusiv restituirea sumelor incasate ilegal . Cta nerusinare din partea acestui organism de rahat care ar trebui sa impiedece patrunderea pe piata a produselor contrafacute -alimentare si nealimentare- , sa nu existe produse in magazine fara instructiuni de folosinta in limba romana , sa nu existe in romania unitati hoteliere si de AP care functioneaza de ani de zile fara autorizatie , cu inspectori care asteapta sezoanele de vara si iarna pentru deplasari de "indrumare si control" de imbuibare ... O institutie capusa pe bietul roman caruia in loc sa-i mia apararea il trimite in instanta . RUSINE !
  • -1 (1 vot)    
    nasol! (Marţi, 21 octombrie 2008, 19:28)

    Ivanhoe [anonim]

    Taticu'!

    Parerea mea este sa va incolonati si sa platiti ce ati semnat!
    Cand ati ati luat caramida de la casierie, v-ati bucurat!

    !hoe!

    p.s. Dimineata, stau la birou, beau cafeaua, si ma gandesc ca voi muncitzi!
    Da' va tzin pumnii , sa stitzi!
    M-am nascut cinic!
    hihihihihi!
    • -1 (1 vot)    
      si depozitele au crescut (Miercuri, 22 octombrie 2008, 0:47)

      down [anonim] i-a raspuns lui Ivanhoe

      unele banci trimit notificari. Cei ce le primesc se supara, spun ca la alta banca nu li s-a marit dar asta spera ei.

      de altfel si dobanzile la dep au crescut deci unii castiga altii pierd. Cand dob la dep erau mici toti spuneau ca sunt sub inflatie. Atunci sidob la credite erau mici. Piata se misca in sus si in jos. cine nu are nevoie de credit sa esconomiseasca si apoi sa doreasca si masina si tere si casa si plasma in acelasi an.
      • +1 (1 vot)    
        esti rupt (Miercuri, 22 octombrie 2008, 9:17)

        luci [anonim] i-a raspuns lui down

        de realitate...
        in general dobanzile au crescut mai mult le creditele pentru nevoi personale, care nu pp sa-ti cumperi plasma, casa sau masina...
        sunt o multime de oameni care au alte necazuri...
        este normal sa creasca dobanzile la credite in conditiile in care cresc la depozite...
        dar in momentul de fata dobanzile la depozite nu au crescut semnificativ, sau acolo unde au crescut cu 2-3 procente, erau intr-adevar prea mici, banca neavand nevoie de bani...
        plus ca sunt multe banci care au dobanda"zero" la contul curent, banci mari, care au multe unitati economice care au deschise conturi la ei...
        sunt banci care au dobanda de 24 % la valuta la credite, cat au la depozit?(alpha bank)...
        pe langa dobanzi, bancile practica acele comisioane lunare, care nu sunt deloc de neglijat, multe din ele concurand cu dobanda, mai ales ca la unele banci se calculeaza lunar la soldul initial al creditului...
        pacat ca bnr nu intervine pentru a obliga bancile sa afiseze dobanda la credit si atat, fara fel de fel de comisioane ascunse... astfel am putea face o comparatie intre banci, am sti daca majorarea dobanzii este sau nu corecta si reflecta situatia reala....
        pacat ca platim fel de fel de organisme care ar trebui sa ne apere de astfel de situatii...
        • -1 (1 vot)    
          esti foarte ancorat in realitate (Miercuri, 22 octombrie 2008, 9:51)

          ion ion [anonim] i-a raspuns lui luci

          deci tu esti unu d-ai care le are cu ingineriile financiare? Faci credit ca sa bagi banii in depozite?
          Esti tare baby....keep wlking!!!
          PS
          BNR a intervenit de mult in problema enuntata de tine ....dobanda de care vb tu acum se numeste DAE...
  • -1 (1 vot)    
    Deci pana la urma bancile sunt in criza. (Miercuri, 22 octombrie 2008, 8:23)

    Alin [anonim]

    Daca (doar daca) este adevarat ca bancile au crescut dobanda la credite cu mai mult decat s-a convenit initial, inseamna ca au nevoie de bani, inseamna ca nu sunt bani in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    ANPC? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 9:06)

    Gabriel din Deva [anonim]

    ANPC, ITM si toate institutiile statului de acest fel nu-ti rezolva de fapt nici o problema, doar sicaneaza putin partea cu care esti in conflict. Ce pretentii poti sa ai de la niste institututii in care legislatia nu este bine cunoscuta si actioneaza la comanda politica? Singura rezolvare este INSTANTA chiar daca este de durata si trebuie sa ai foarte mare grija la detalii. O curiozitate: stie cineva de vreun control ANPC la vreo banca?
  • +1 (1 vot)    
    banca iti da umbrela cind e soare ... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:28)

    break noon [anonim]

    ... si ti-o ia inapoi cind vin norii

    In criza actuala, cind multe banci dau faliment din criza de lichiditati, o solutie de a scoate o suma relativ mica de la oameni ar fi sa reduca dobanzile, si eventual sa elimine comisionul de returnare anticipata, poate chiar sa face ceva de genul cine aduce inapoi in mod anticipat 1000 de lei, primeste 1-2-3% in plus din suma adusa

    Atunci poate unii vor aduce mai repede bani, si vor alimenta cu lichiditati banca.

    Insa daca cresti dobanda, e posibil ca multi sa ajunga in imposibilitate de plata, si atunci nu mai returneaza nimic. Intervine recuperatorul, insa daca sunt tot mai multi cei in imposibilitate de plata, nici recuperatorul nu mai rezolva (unde sa vinda apartamente ipotecate, daca nimeni nu le cumpara)

    Dar ce sa ii faci, asta e un scenariu ideal, iar bancile daca se poate ar face profit in orice situatie.

    In cazul unor masuri ca cele de mai sus e posibil ca banca sa inregistreze "mici" pierderi, insa un faliment......
  • +1 (1 vot)    
    Referitor la atitudinea ANPC: (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:04)

    Alin [anonim]

    "Daca va simtiti nedreptatiti puteti sa dati bancile in judecata".
    Dar domnilor ANPC-isti, daca ne simtim nedreptatiti ca la un magazin se vand bomboane cu viermi nu putem, la fel, sa dam magazinul in judecata? Si daca tot ne rezolvam singuri problemele nu puteti, mai bine, sa incetati sa fiintati? Sau, daca este musai sa existati, nu mai bine va dati demisiile pentru incompetenta si lasati pe altii sa incerce sa-si faca datoria? Si prin asta ma refer mai ales la sefi.
  • +1 (1 vot)    
    pt ion ion (Miercuri, 22 octombrie 2008, 14:43)

    luci [anonim]

    ai un nume la fel de comun ca si tine, nici daca-l scriai de trei ori, tot asa ramai...