Mugur Isarescu: Pot modifica legislatia si ii pot destitui pe bancherii care maresc in mod nejustificat dobanzile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:07 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: AGERPRES
Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a amenintat, miercuri, ca poate modifica legislatia astfel incat sa ii poata schimba din functii pe bancherii care pun in pericol siguranta unei banci. Miercuri, bancile nu si-au mai acordat deloc imprumuturi, iar in piata, finantarile s-au facut si la dobanzi de 600%, pentru ca acei speculatori prefera sa forteze in continuare o crestere a cursului, spune Mugur Isarescu, citat de Antena 3.

  • Guvernatorul spune ca tot blocajul pietei creditelor ar fi fost provocat de trei banci mari, care tin dobanzile sus pentru ca au in spate speculatori cu pierderi mari in atacul asupra leului.

  • Mugur Isarescu este insa hotarat sa sanctioneze bancile care fac acest joc, pentru ca, spune el, isi pun in pericol proprii clienti, marindu-le anormal de mult dobanzile la credite. "E strigator la cer sa tii dobanzile atat de sus", a afirmat Isarescu.

  • Pe de alta parte, guvernatorul BNR a afirmat, miercuri, in cadrul unei intalniri de la sediul BNR cu seful directiei de supraveghere a Bancii Centrale, Nicolae Cinteza, si analistii economici, ca "E o minciuna grosolana ca ar fi lipsa de lichiditate pe piata" si a anuntat ca Banca Nationala a injectat lichiditate chiar de 4 miliarde de lei pe zi, in piata, atunci cand a fost nevoie, potrivit The Money Channel.

  • Aceasta lichiditate a fost injectata pentru bancile ce au avut nevoie si au putut garanta cu titluri de stat sau alte active pe baza unor acorduri bilaterale facute intre bancile comerciale si BNR, a explicat guvernatorul Bancii Centrale.

  • Mugur Isarescu a adaugat ca saptamana trecuta am avut de-a face cu un atac esuat asupra leului si nu unul speculativ, iar situatia de pe piata interbancara este o consecinta a celor ce au mizat pe deprecierea leului.

  • Prin urmare, pentru a limita din pierderi si pentru a face rost de lei, anumiti investitori au fost nevoiti sa se imprumute la dobanzi mai mari. Pierderile cele mai mari au fost inregistrate de cei care au mizat pe deprecierea leului si se incearca mascarea acestor pierderi printr-o criza de lichiditate care nu exista, a afirmat Mugur Isarescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12678 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    pff ce bine (Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:28)

    Niggerson [utilizator]

    Suna bine dar nu prea imi vine sa cred. Am un credit de la Volksbank in CHF, e o refinantare la un credit de la ING si l-am contractat in august. Ash vrea sa stau umpic mai linistit, dar nujtu de ce cred io` ca asa ceva nu se va intampla !
    • -9 (9 voturi)    
      Incompetenta crasa la BNR (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      Dragi BNR-isti, dati un search pe google dupa speculative attack si vedeti ca TOTI cei care au luptat cu speculatorii asta au facut -- au marit dobanzile -- in Hong Kong ajunsesera la 1000%.
      600% e un mizilic pentru Romania.
      Nu exista solutie magica: sau lasi euro sa ajunga la 4.1-4.2 sau distrugi economia cu dobanzi uriase.

      Uite, eu fac un mic pariu cu aplaudacii lui Mugurel: La sfarsitul anului cresterea economica va fi sub 8% datorita dobanzilor.
      • +2 (2 voturi)    
        ia fi sincer... (Joi, 23 octombrie 2008, 8:13)

        mim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ai cumparat si tu euro?
        si teoriile tale apocaliptice nu cred ca tin prea mult. atata timp cat o sa fie lichiditate pe piata o sa fie bine. si daca o sa fie o crestere economica la sfarsit de an iar e de bine. sau in perioada de recesiune tu speri sa creasca economia mioritica cu 20%?
        • +1 (3 voturi)    
          LICHIDITATE (Joi, 23 octombrie 2008, 9:01)

          Nicu [anonim] i-a raspuns lui mim

          Lipsa de lichiditate poate fi tolerata de economie doar pe termen scurt. Multe firme isi finanteaza activitatea prin credite, daca nu o mai pot face datorita costului exorbitant ale acestora vor fi fortate sa isi restringa activitatea si atunci sa vezi recesiune nenica!

          Baietii destepti din vest au realizat ca nu e bine sa faca competitie pe resurse naturale cu tarile din lumea a treia (China, India, Romania, America latina, Africa etc).. si au supus ca e mai bine sa avem o recesiune globala cara sa trimita tarile respective inapoi in dark ages sa nu mai poata consuma resurse... altfel cum cumpara americanul sau englezu in continuare benzina ieftina..?
        • -2 (2 voturi)    
          sincer... (Joi, 23 octombrie 2008, 11:09)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui mim

          ... nu am facut asta pana acum(si ma bucur, pentru ca as fi mizat pe deprecierea leului).
          Dar in perioada sarbatorilor(sau mai repede daca cursul mai scade) o sa cumpar euro.
          Va fi ultima bula de oxigen pentru BNR, de la anu' cred ca incepe distractia.
          • 0 (0 voturi)    
            eu am cumparat... (Joi, 23 octombrie 2008, 23:53)

            mim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            asa preventiv... dar sper sa nu castig prea mult.
      • +1 (1 vot)    
        baliverne diletantiste (Joi, 23 octombrie 2008, 8:56)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Anonimule, nu stii NIMIC despre mecanismul functioanrii sistemului bancar! Stai jos, nota 1!

        O banca nu are nevoie sa se imprumute de la o alta banca, platind dobanda interbancara de 600%, atata timp cat BNR are rezerve solide de lei, din care poate imprumuta cu 14.25%

        Cresterea economica poate fi franata in principal de franarea avansului din sectorului de constuctii, cauzat de criza financiara globala, nu neaparat din cauza dobanzilor ridicate, care in scurt timp se vor dezumfla.

        Mai bien da tu un search pe la vreo facultate economica sa inveti lucruri de baza
        • 0 (0 voturi)    
          vai-vai... (Joi, 23 octombrie 2008, 11:05)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

          "O banca nu are nevoie sa se imprumute de la o alta banca, platind dobanda interbancara de 600%, atata timp cat BNR are rezerve solide de lei, din care poate imprumuta cu 14.25%"

          EXACT!!!
          BRAVO!!
          Nota 2!
          Si ce se intampla cand BNR nu-i mai imprumuta de frica speculatorilor?
          Eeee???
          Ai ghicit, dobanzile ajung la 600%!
          Sigur, 2-3 saptamani, dupa aia BNR e FORTAT sa-i imprumute ca daca nu, dau faliment.
          Si atunci intra din nou si speculatorii.
          Asta am zis, BNR nu e magician -- sau lasa cursul sa mai creasca si avem inflatie, sau creste dobanzile si nu avem inflatie, cursul e mai mic, dar economia se duce de rapa.
          Simplu, nu?

          "Cresterea economica poate fi franata in principal de franarea avansului din sectorului de constuctii, cauzat de criza financiara globala, nu neaparat din cauza dobanzilor ridicate, care in scurt timp se vor dezumfla."
          Cand se vor dezumfla speculatorii vor intra din nou in piata, BNR iar va face criza de lichiditati.
          Atacurile speculative dureaza ~1 an daca Banca Centrala se impotriveste, nu prea e "scurt timp", nu?
          Da tu un search pe google sa vezi cum s-a intamplat in alte state.
          NICI UNUL nu a iesit cu fata curata (in afara de alea foarte mari -- gen SUA care s-a imprumutat de la FMI, dar asta e alta poveste).
          • +2 (2 voturi)    
            orice se poate rezolva daca se vrea (Joi, 23 octombrie 2008, 11:29)

            mim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            hai sa spunem ca BNR nu imprumuta bancile suspectate de atacuri speculative sau o solutie radicala si neortodoxa (ca si atacurile de altfel): singura banca pentru care se asigura lichiditati este CEC (care are avantajul ca este controlata de stat si se poate stabili o dabanda normala la imprumuturi). firmele nemultumite de activitatea altor banci si au nevoie de creditare se pot adresa cec-ului si trece de aceasta perioada urata. restul bancilor vor fi nevoite sa isi alinieze dobanzile cu acesta sau sa moara (doar e economie de piata).
            de solutia asta ce zici?
      • 0 (0 voturi)    
        incompetenta crasa... (Joi, 23 octombrie 2008, 14:31)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ...in capul tau. de fapt, impropriu spus, esti probabil exact in postura ingrata in care nu ti-au iesit calculele, ai?:))
    • 0 (2 voturi)    
      CARE 3 BANCI?? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:00)

      RON [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      Guvernatorul spune ca tot blocajul pietei creditelor ar fi fost provocat de trei banci mari. Care 3 Banci? Si daca bancheri romani au complotat pentru caderea leului in beneficiu personal si a bancilor in care activeaza nu e asta tradare de stat? Nu se pedepseste asta cu inchisoare vesnica? De ce mai sunt liberi si nu in arest? DNAul ce face? Doarme.. ?Dar SRI-ul..?
      • -2 (2 voturi)    
        cele 3 banci (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:21)

        claude [anonim] i-a raspuns lui RON

        Banc Post, Banca Româneasca, Piraeus Bank.
        • 0 (0 voturi)    
          ha (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:46)

          Crin [anonim] i-a raspuns lui claude

          de unde le-ai scos tu pe astea? Inafara de Banc Post, care mai e banca MARE de acolo? Eu mai degraba cred ca ING, BRD si Raiffeisen.
          • 0 (0 voturi)    
            alte 3 banci (Joi, 23 octombrie 2008, 7:26)

            TRF [anonim] i-a raspuns lui Crin

            Raiffeisen nu are cum sa fie...ca mereu cand BNR corecteaza cursul leu/euro neoficial o face bagand sau scotand euro in piata prin intermediul Raiffeisen plus inca o banca mai mica. Eu zic ca e vorba de Piraeus, BRD si Bancpost
            • +1 (1 vot)    
              3 banci (Joi, 23 octombrie 2008, 9:04)

              RON [anonim] i-a raspuns lui TRF

              Nu cred ca e BRD, mugur a spus filiale ori BRD e banca de sine statatoare, SGul francez e doar actionar... cele mai potente filiale ar fi ING, RBS, UNICREDIT...
              de fapt ca sa descoperi cine sunt culpasi trebuie sa ne uitam la declaratiile publice ale bancilor sa vedem care a strigat cel mai tare ca va cadea leul...
              • 0 (0 voturi)    
                3 banci (Joi, 23 octombrie 2008, 10:01)

                remus [anonim] i-a raspuns lui RON

                ... le vedem la emisiunile de stiri, cele cu dobanda de 80% in sus, :))
              • 0 (0 voturi)    
                corect (Joi, 23 octombrie 2008, 12:26)

                insider [anonim] i-a raspuns lui RON

                Intr-adevar, acestea sunt principalii trei intermediari ai atacului. Secundar, Bancpost si, se pare, BCR.
          • 0 (0 voturi)    
            crezi? (Joi, 23 octombrie 2008, 8:59)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Crin

            nici macar una din cele trei banci enuntate de tine nu si-a marit dobanzile... asa ca nu poate fi vorba de acestea.

            din ce am vazut la televizor zilele astea, bancile cae si-au marit dobanzile sunt OTP, Piraeus, Unicredit.

            Si sa stii ca Piraeus si Banca Romaneasca sunt banci mari... In romania exista aproxim 40 banci de care poate nu am auzit. Acelea sunt banci mici
        • 0 (0 voturi)    
          sunt prea mici (Joi, 23 octombrie 2008, 3:55)

          turnesol [anonim] i-a raspuns lui claude

          sunt prea mici
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      Afirmatii halucinante:

      "Guvernatorul spune ca tot blocajul pietei creditelor ar fi fost provocat de trei banci mari, care tin dobanzile sus pentru ca au in spate speculatori cu pierderi mari in atacul asupra leului."

      Pai acum cateva zile ne povestea BNR ce jmecher a fost ca a retras leii din piata si l-a impins pe iepuras sa faca 10 pasi in aer.
      Dobazile sunt mari pentru ca BNR nu injecteaza lei in piata TOCMAI pentru a creste dobanzile si a-i pedepsi pe speculatori.
  • +6 (8 voturi)    
    Daca va face asta, va deveni preferatul Romanilor (Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:35)

    Ovidiu [anonim]

    in topurile popularitatii si increderii pentru ca intr-adevar inseamna ca ii pasa de romani.

    Din acest motiv, mereu cand banca va mareste dobanda, faceti sesizare la BNR.

    Cand se vor aduna zeci de mii de plangeri, va pica drobul de sare in capul bancherilor.
  • +2 (2 voturi)    
    e nevoie de reglementari stricte (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:17)

    catalin [anonim]

    Cand esti tras in piept de o banca nu e ca atunci cand te fura la cantar vanzatorul de cartofi din piata...sumele si implicatiile sunt cu mult mai mari.

    De aceea Mugurel trebuie sa faca ordine serioasa in piata printre acesti nenorociti de bancheri
  • -20 (24 voturi)    
    ISARESCU-BNR (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:17)

    EccE [anonim]

    Bai fratilor ce naivi sunteti. Nea Mugurel e total paralel cu economia de piata si a facut varza amarata asta de economie de tranzitie. Eu am tot postat pe aici sa arat ca BNRu inseamna o shleahta de habarnisti, chibitzari si fosti ofiteri SRI. Nu au adus un om de valoare in 15 ani. Voi credeti in gargara mistico-economica a unor smecheri, care s-au trezit in Romania tzara fara stapani. de ce suntem noi programati sa aderam ultimii la euro, cand oricum tranzactiile mari se fac numai in euro in romania?? sa mai pape si nea mugurel cu ai lui un salar' si sa se sclifoseasca de mare economist la cine nu pricepe
    • +9 (11 voturi)    
      Ecce Ing (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:31)

      hm [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Tu esti de la ING, nu?
      Te inteleg, v-a tras-o de nu va mai vedeti.
      • -9 (13 voturi)    
        HAHA (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:50)

        EccE [anonim] i-a raspuns lui hm

        ..ma ghicisi. De la ING sunt. Ne-am fript in romanica..si asta se simte la cifra noastra de afaceri care e cam trei sferturi din pib-ul romaniei, respectiv de 3 ori rezerva valutara oficiala a BNR
        • +6 (6 voturi)    
          razi tu bizonasule (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:08)

          BBB [anonim] i-a raspuns lui EccE

          da ala nu e rasul tau :) .... AIG-ul avea cifra de afaceri de vreo 6 ori peste voi ... da' mai bine uita-te cum arata graficul cu pretul actiunilor voastre pe ultimul an ... trendul l-ai ghici chiar si tu :) ... de profit ce sa mai zic :)
          • -3 (5 voturi)    
            AI DREPTATE (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:42)

            EccE [anonim] i-a raspuns lui BBB

            le zishesi bine matale..care-va sa zica, noi ING care suntem in pragul falimentului, cu 10 bld bagate ieri de guvernul olandez, ce ne-a trecut prin cap: hai sa mergem sa cumparam lei de la nea Mugurel, speculam bine si ne recuperam paguba si salvam banca si economia mondiala. Ai dracu vesticii astia cum cauta ei sa profite de pe urma noastra. Bai dar cum de nu va mirati voi cand ajungea euro 3,3 leuroi si oamenii pica de foame pe strazi in romania iar deficitul comercial e la cer..ce sa mai vorbim
            • +2 (2 voturi)    
              mai "EccE" (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:48)

              carcotasu [anonim] i-a raspuns lui EccE

              chiar daca poate fi considerat off topic, vreau sa fac precizarea:

              tu nu esti la ING-olanda, tu esti la ING de la bucale! e o mare diferenta!

              numele/rspectul nu se cumpara, ele se castiga!

              indiferent de numele bancii (ING, AIG, Unicredit, citybank etc), cind e vorba de filiala din Romania ma gandesc de zece ori inainte de a merge acolo!
          • 0 (0 voturi)    
            Ai grija! (Joi, 23 octombrie 2008, 4:03)

            turnesol [anonim] i-a raspuns lui BBB

            Nu compara mere cu pere.
            ING cu AIG - cu toate ca si ING face asigurari.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu v-am facut-o (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:20)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui EccE

          Eu v-am fript in Romania!
          Mi-am facut card la voi cu promotia de jumatate pret la comisioane, iar cand ati vrut sa mi le dublati in al doilea an, am trecut la Banca Transilvania la cardul ce are doar comision de intrare in cont si v-am lasat cu buza umflata cu INGul vostru...
        • +2 (2 voturi)    
          ERA da nu mai e (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:34)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui EccE

          era 75% da s-a cam frant toata rezerva ING-ului./ v-ati frant si d-ai nu mai puteti.... ia invatati sa mai luati si voi teapa pt. ca nu aveti suficienta lichiditate
        • +3 (3 voturi)    
          Legea compensatiei (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:37)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui EccE

          Prietene, ING a aparut pe mina lui Nick Lesson - In corruptin we trust erau cuvintele lui preferate pina in 1995. Tot pe mina unuia similar o sa dispara ING.

          Mai vorbim.
        • +1 (1 vot)    
          Pentru 3 banci, fara numar (Joi, 23 octombrie 2008, 9:00)

          AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui EccE

          Exista o relatie matematica intre cifra de afaceri si profit? Eu nu am auzit!. Am auzit in schimb de niste rapoarte ale ING care anunta pierderi de nu stiu cate milioane. Si de un imprumut de circa 10 miliarde. Asat in conditiile in care toate bancile din Franta au luat cam 11. Mie asta imi spune ceva.

          Iar pentru cele 3 banci, daca informatia este adevarata, sa se gandeasca la un lucru: daca Mugurel le de numele, in momentul ala toata lumea se duce si isi retrage banii de la acele banci care vor inregistra pierderi enorme, pentru ca de, dobanda va fi la 600%, dusa tot de ei. Si daca vor incerca sa duca dobanda la creditele acordate prea sus, parca vad ca la 50% din credite au o clauza de genul: "In primul an dobanda este fixa...." si sa vezi cum le blocheaza BNR sau instantele judecatoresti orice incercare de a marii dobanda. Si cum bancile mame, o sa o ia in mana (DOBANDA!, nu la ce v-ati gandit voi). Iar la creditele in valute, legate de euribor, nu au ce sa le faca pentru ca asta nu creste asa peste noapte. Iar la creditele la care maresc legal dobanda, parca vad ca vine o banca romaneasca si zice: baieti, va refinantez eu (cu bani de la BNR, desigur) dar numai primele 2-3 luni, pentru ca dupa aia banca da faliment, si nu cred ca acele credite mai pot pastra dobanzile alea.
        • 0 (0 voturi)    
          Ecce expertule.... (Joi, 23 octombrie 2008, 18:08)

          pareristu' [anonim] i-a raspuns lui EccE

          ..habarnist. Hai ca m-ai facut sa ad cu lacrimi. Tu vii sa imi spui ca CIFRA DE AFACERI e de 3 ori mai mare decat REZERVELE VALUTARE. Pey mah monserule. Daca pentru tine faptul ca muti 100 de lei prin zece buzunare, inseamna ca ai facut o cifra de afaceri de 1000 de lei, cat de prost ne poti crede tu pe noi astialalti care avem in buzunar 700 de lei, atunci cand te lauzi ca tu ai o cifra de afaceri mai mare ca aia 700 lei ai nostri?
          Hai fugutza la Bricostore sa iti cumperi o foarfeca cu care sa mai tai din cifrele alea cu care te mandresti atat. Te simti bine cand zici matale ca daca ai 3 kg de prune putrede esti mai instarit ca mine care am un kg de miez de nuca? Bun rationamentul tau. La fel de bun ca si prunele tale.
    • +2 (6 voturi)    
      esti dus (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:32)

      bursucu [anonim] i-a raspuns lui EccE

      chiar nu traim vremuri de mistouri. mai bine taci, altfel te suspectam pe tine ca esti securist.
    • +4 (6 voturi)    
      lasa gargara (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Tu esti cel care nu se pricepe, ma intreb doar cine te-o sponsoriza.

      Nu esti capabil sa aduci un singur argument in sprijinul tau. Doar improsti cu noroi si atat. Cel mult reusesti sa pari un sfertdoct frustrat si invidios.

      Daca Mugur Isarescu va face vreo miscare gresita fii sigur ca se vor atotcunoscatori si in acelasi timp mari consumatori de pungi de seminte ca tine care-i vor sari in cap. Pana atunci numai respect .
  • +14 (14 voturi)    
    Un technocrat adevarat (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:18)

    Ion [anonim]

    Mugur Isareascu a fost si ramane un pilon de stabilitate si credibilitate in centrul unei cuib de serpi politici. Felicitari Mugur!
    • 0 (0 voturi)    
      Mugur Isarescu (Joi, 23 octombrie 2008, 16:43)

      alone [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Nu stiu daca mai este chiar asa Mugur; a fost un element de stabilitate si credibilitate atata timp cat erau si conditii de piata stabile si credibile; in situatii de criza,cum este acum se vede adevarata valoare a unui bun leader ; si dupa cum se vede il cam depaseste situatia;cel putin eu senzatia asta o am;poate gresesc..
  • +5 (9 voturi)    
    o bila alba, dar si una neagra (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:29)

    carcotasu [anonim]

    asta ii acord d-ului Isarescu.

    Bila alba este pentru avertismentul dat bancilor ca nu pot sa-si scoata "parleala" pe spinarea noastra.

    dar exista si o bila neagra! multi dintre noi avem credite la banci; toti stim ca in contract este stipulat ca "banca pate modifica dobanda daca conditiile petei o vor cere". de ce BNR nu a luat atitudine, nu a reactionat; nu a incercat sa forteze bancile sa elimine o astfel de clauza contractuala; sau macar sa impuna niste reglementari?

    oricum mereu l-am considerat pe D-ul Isarescu un profesionist (poate singurul!)
    • -8 (10 voturi)    
      Nici nu ma mira... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:54)

      EccE [anonim] i-a raspuns lui carcotasu

      ..frate ca il consideri pe Isarescu, cum? "un profesionist" daca ai ajuns sa iei credit cu dobanda variabila legata de cotele apelor dunarii.
      Cota variabila exista si la altii, dar e legata de un indicator fianciar care e in afara controlului bancii (LIBOR, BUBOR.. etc) ah..uitai ca bubor o controleaza expertul (poate unicul) isarescu
      • +4 (4 voturi)    
        pe mine ma mira... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:19)

        cacotasu [anonim] i-a raspuns lui EccE

        ce repede sunt categorisit drep "prostanac".

        am auzit si eu de L.. si B si etc! cum spuneai, cota variabila e legata de un indicator financiar...la altii! ca la noi nu s-au mai obosit sa scrie in contract!

        deci, exact pentru asta e bila neagra: ca nu forteaza bancile sa fie mai riguroase in relatiile cu clientii - persoane fizice.

        cind am fost la banci ca sa ma interesez de conditiile de creditare, discutau cu mine ca si cum imi faceau un favor ca-mi dau creditul! cind intrebam de DAE se uitau la mine cu o privire: "ce vrea si amaratu asta de la noi?"

        sa lasam ironia: poate am avut oarece motive cind am optat pentru aia variabila! nu asta e problema: ce vreau eu sa cumpar! problema e profesionalismul celor ce vand si respectul fata de cumparator!

        bancherii nostri se dau "mari si tari"! ar fi de ras daca nu de plans, si n-am timp sa va povestesc ce greu mi-a fost sa cumpar 100 lire sterline de la o banca! nu aveau! sau in ce situatii hilare am fost pus cand am vrut sa achit la o banca din romania niste descoperiri de cont cu cardul meu visa deschis la o banca undeva in europa!
      • 0 (0 voturi)    
        BUBOR? (Joi, 23 octombrie 2008, 7:44)

        Andrei30 [anonim] i-a raspuns lui EccE

        pe ce lume mai traiesti si tu?
        exista bubor in prezent? habar n-ai de banci, politici monetare etc daca tu crezi ca exista "bubor" in mom de fata :) citeste mai bine reglementarile amatorule!!
      • 0 (0 voturi)    
        mai oltean reshapat... (Joi, 23 octombrie 2008, 14:50)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui EccE

        ...plimba-ti imaginatia si scenariile economice abracadabrante la alta masa!
        cauta pe antene, otv sau ciutacu, acolo e plin de imbecili care pun botu' la aberatii neargumentate dar spuse pe ton academic.:)
    • +2 (2 voturi)    
      poti lua inapoi bila neagra (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:28)

      sorin sorescu [anonim] i-a raspuns lui carcotasu

      este foarte simplu. daca te uiti pe competentele BNR acestea vizeza dor stabilitatea financiara
      de protectia consumatorului se ocupa ANPC
      institutiile publice nu pot face ce vor ci doar ceea ce legea lor de functionare le permite
      o depasire a competentelor implica asumarea riscului de a plati daune bancilor care ar contesta masurile ce exced competentelor bancii centrale
      • +1 (1 vot)    
        desi m-ar tenta, (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:56)

        carcoatsu [anonim] i-a raspuns lui sorin sorescu

        nu cred ca o pot lua inapoi! tocmai pentru ca Isarescu e destept! Asa cum alti "baietii destepti" (in definitia lui TB) gasesc solutii, asa si BNR poate gasi solutii ( a aratat ca poate). In plus BNR nu e izolata! Poate (con)lucra cu ANPC, guvernul... (era sa zic "si cu parlamentul", dar m-am oprit cind mi-am adus aminte ce penibili si incompetenti sunt parlamentarii nostri)

        repet, lucrurile astea trebuiau facute cu mult timp in urma! cind inca era "liniste". acum, in perioada de criza, "descoperi" ca ai parghii ca sa modifici legislatia (cum a si spus)
    • 0 (2 voturi)    
      bravo ISA! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 23:49)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui carcotasu

      as vrea sa spun ca in acest moment Isarescu a iesit la rampa din proprie initiativa insa actiunile lui par sa semene din ce in ce mai mult cu cele ale lui Zeus. Mai ramane sa faca HA-HA-HA si totul este perfect. Probabil ca exerseaza la asta in baie. Primeste o mare bila neagra, nu de la mine, ci de la cei care au luat credite in ultimii ani. Dansul stie foarte bine ca oamenii acestia din bancile comerciale si de investitii nu prea sunt dusi la biserica, ci incearca sa duca cat mai multi bani acasa. A-i acuza de ceea ce reprezinta de fapt scopul lor in piata(viata), mi se pare pueril. O biluta alba se acorda pentru prezenta scenica.
      • -1 (1 vot)    
        o mare bila alba (Joi, 23 octombrie 2008, 10:51)

        alin [anonim] i-a raspuns lui kllaus

        .. de la mine, care n-am luat credit si consider ca rezervele valutare ale bnr nu trebuie sa-i salveze dosul vecinului cu rate.. eu nu stau in casa pe care si-a luat-o el in rate, nici nu ma plimb cu masina lui.. de ce trebuie sa plateasca toata tara pentru cativa care s-au intins mai mult decat le permitea.. rogojina?
  • +5 (7 voturi)    
    Nerusinarea bancilor a atins apogeul ... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:40)

    Marse [anonim]

    Speculeaza ca ultimii bishnitzari, iar dupa ce si-o iau infreza, scurt, de la Isa, maresc dobanzile "la cum vrea mushchii lor". Este necesar ca, pe langa masuri energice din partea BNR, sa existe si atitudine publica din partea clientilor jefuiti. Ma gandesc ca n-ar fi rea ideea de aforma un grup de initiativa.
  • +3 (3 voturi)    
    pentru EccE (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:32)

    :D [anonim]

    O fi vreo greseala?
    "Guvernul olandez a decis să sprijine ING Groep NV, cel mai mare grup financiar olandez, cu suma de 10 miliarde de euro. Compania olandeză a anunţat acum câteva zile că înregistrează primele pierderi de la înfiinţare"
    Oricum, a arata cu degetul fara a vedea si solutiile.. este inutil!
  • 0 (2 voturi)    
    I r economist! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 22:40)

    tod [anonim]

    Trista zi in care ajung sa ma gandesc cu cine tin intre o institutie a statului, care ca toate celelalte e plina de veri si de fini, si sistemul bancar plin de incompetenti, speculatori, veri, fini si vecini de la bloc.
    Asa ca o sa o las balta si o sa-mi vad de ale mele.
    Ma scuzati pt. offtopic.
  • +5 (5 voturi)    
    consideratiuni asupra speculatorilor (Joi, 23 octombrie 2008, 0:01)

    alex [anonim]

    Cateva comentarii legate de evenimentul in discutie:
    1. intr-adevar a avut loc o speculatie asupra leului.
    2. speculatia asupra leului nu este neaparat sa fi fost "planificata" in Romania. Leul are convertibilitate internationala deci se poate tranzactiona oriunde in lumea asta este cerere sau oferta de lei. Ordinele de pe pietele externe vin abia apoi pe piata valutara in Romania.
    3. filiera speculatiei este destul de simpla, in cazul in care nu a avut originile in Romania (asta inteleg din ce a declarat Isarescu): entitati din exterior (clienti straini, banci straine, fonduri de investitii etc) au dat ordine de cumparare de valuta prin intermediul unor banci romanesti si au intrat short pe leu- sperand in devalorizarea monedei romanesti. Dupa parerea mea originea speculatiei este pe piata din Londra.
    4. nu este obligatoriu ca bancile din Romania (cele trei mari banci) sa fi fost parte din aceasta speculatie. Bancile din Romania au primit ordine de cumparare de valuta de la entitatile din exterior pe care le-au plasat pe piata valutara din Romania.
    De aceea numele celor 3 banci nu este relevant, si de aceea BNR nu ii expune opiniei publice. Evident insa ca este posibil ca bancile din Romania, marsand pe trendul ordinelor primite sa fi "plusat" si ele la presiunile pe leu de acum doua saptamani.
    5. greseala bancilor din Romania a fost in mod cert una de planificare monetara si de trezorerie. Varianta blanda e ca nu si-au planificat in mod corect nevoile de lichiditati pe moneda nationala, intrand involuntar intr-o criza de lichiditati si ducand la escaladarea dobanzilor. Varianta mai putin blanda e cea in care au actionat in mod constient catre lipsa de lichiditati sperand ca BNR va arunca lei in piata si va duce la devalorizarea si mai mare a monedei nationale (urmata de inflatie masiva).

    Cresterea dobanzilor e insa o afacere pur romaneasca, cele trei banci sperand ca vor "jupui" clientii romani care au credite. Si de aia au fost chemati la ordin la BNR.
  • +1 (1 vot)    
    operatiuni simple?! (Joi, 23 octombrie 2008, 2:32)

    atreus [anonim]

    Nu vi se par operatiunile bancare simple in romania scumpe? Transferuri, check-uri, etc. toate cu comisioane anormal de mari. Complet diferit fata de SUA. Am fost socat!
    • 0 (0 voturi)    
      banking fara comisioane (Joi, 23 octombrie 2008, 5:26)

      Leonidas [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Eu nu platesc nici un comision si am tranzactii nelimitate, carnet de cec-uri gratis, overdraft protection etc. Unde? TD Canada Trust (TD Banknorth in state).

      In mod normal ai un plan cu 10 pana la nelimitate transactii pt 4-15$ pe luna pt un cont curent. De obicei iti ajunge pt ca majoritatea tranzactiilor se fac pe credit card si sunt nelimitate si nu costa nimic daca platesti soldul la timp.

      Dar daca deschizi o linie de credit poti sa-ti depui salariul direct pe credit line si mentinand mereu un sold pozitiv nu te costa nimic nici o tranzactie.

      Pe cand asa ceva la bancile din RO ???
      • 0 (0 voturi)    
        mda, ti se pare ieftin? (Joi, 23 octombrie 2008, 10:34)

        dsm [anonim] i-a raspuns lui Leonidas

        lasa, frate, ca nu e chiar asa.. ti se pare ca in Romania nu avem credit card, tranzactii si conturi curente? Vorbeste in cunostinta de cauza, please..

        Vino la Romania, sa vezi ca un cont curent are un comision lunar de 1 dolar, apoi platesti pentru fiecare tranzactie. Nu cred ca as avea mai mult de 3-4 tranzactii pe luna, deci nu cred ca ajung la 15$ pe luna costuri..

        Card de credit avem si noi, stai linistit. Platesti cu cardul si maxim 50-60 de zile ai timp sa platesti bancii sumele utilizate.

        Deci te invitam la Romanica, si aici se poate trai, stai linistit..
    • 0 (0 voturi)    
      fiecare tara cu sistemul ei (Joi, 23 octombrie 2008, 9:15)

      Esa [anonim] i-a raspuns lui atreus

      sa stii ca si mie ca si client al sistemului bancar mi s-au parut foarte multe comisioane in Romania. Dar asta doar pana am ajuns sa am de a face cu sistemul bancar din Elvetia ( 10 CHF - comision de schimb valutar indiferent de suma schimbata ).

      Asa ca pana la urma fiecare banca se adapteaza la piata.
  • -2 (2 voturi)    
    Isarescu (Joi, 23 octombrie 2008, 3:35)

    T [anonim]

    Nu am nici o pretentie ca m-as pricepe la macro-economie sau ca sunt foarte la curent cu situatia actuala, dar declaratiile lui Isarescu mi se par extrem de populiste, indferent de context.

    Acum deja ameninta cu modificarea legislatiei!? Deci guvernatorul BNR se apuca sa schimbe legile cum ii place, ca sa pedepseasca pe directorii unor banci private?! WTF. Maine o sa instituie legea martiala si o sa-i impuste pe nesimititii de speculatori straini (sloganul il avem deja: Nu ne vindem tara!)

    Pana la urma, acesti speculatori nu si-au riscat banii pentru ca au ceva cu noi. Asta e doar complexul nostru ca orice arbitru de fura.

    Banuiesc ca au existat destule semne ca leul o va lua in jos. BNR a intervenit puternic si a mentinut artificial cursul. Iar asta, int-o economie libera, nu e niciodata bine pe termen lung, prin simpla definitie a economiei libere. Totusi, toata lumea il prezinta pe Isarescu ca pe un erou -- salvatorul leului, unicul profesionist -- fara sa se intrebe care au fost conditiile initiale care au atras speculantii. Si care vor fi efectele pe termen lung ale acestor interventii in piata.

    Eu zic ca Isarescu aduna capital politic pe care-l va folosi cumva la alegeri. Si mai stiti ce s-a intamplat ultima oara cand a fost el premier? FNI.
    • +1 (1 vot)    
      sa stii ca poate (Joi, 23 octombrie 2008, 9:11)

      ESA [anonim] i-a raspuns lui T

      este doar o mica corectura la ceea ce ai spus tu - BNR este cf legii organismul de reglementare si supraveghere pe piata bancara din Romania. Ceea ce inseamna ca BNR poate modifica legislatia privitoare la acest domeniu. Mai mult cf legii bancare BNR "avizeaza" numirea in functie a oricarui presedinte/CEO/vicepresedinti din sistemul bancar. Deci guvernatorul BNR are parghiile necesare ptr a pune in practica "ameninatarile facute"
    • +1 (1 vot)    
      MR.T (Joi, 23 octombrie 2008, 11:55)

      marius [anonim] i-a raspuns lui T

      MR.T nu iti inteleg frustrarea vis a vis de scchimbarea legislatiei care oricum era facuta pe genunchi de niste baieti care ani de zile au trait pe spatele ei.Dca tot au avut comisioane peste tot la tranzactii si au avut legea de parte lor inseamna ca au stans ceva cocosei de-a lungul vremii(acum e randul lor sa mai dea ceva inapoi ca deja la noi unii l-au depasit si pe Dumnezeu)
  • +1 (1 vot)    
    Acum este aproape prea tarziu. (Joi, 23 octombrie 2008, 8:33)

    Alin [anonim]

    Bancile de ani de zile functioneaza impunand clientilor clauza cu dobanda variabila. Teoretic banca ar fi trebuit sa intervina inca de la inceput si sa interzica folosirea acestei clauze.
    In momentul in care cineva opteaza pentru dobanda fixa, sa plateasca mai mult , dar sa aibe siguranta ca nu ii vor creste dobanzile dupa bunul plac al bancherilor.
    Practic niste lupi au incheiat contract cu oile ca nu le vor manca decat daca li se va face foame si au lasat oile sa inteleaga ca lor nu li se face foame intrucat nu au mancat de foarte mult timp.
  • 0 (0 voturi)    
    CELE 3 BANCI SUNT: BRD, UNICREDIT, RAIFFEISEN (Joi, 23 octombrie 2008, 9:18)

    Alexia [anonim]

    !
  • 0 (0 voturi)    
    dobanda fixa... (Joi, 23 octombrie 2008, 9:33)

    luci [anonim]

    nu poti acorda credite cu dobanda fixa, decat daca au un termen de rambursare scurt, un an, doi, trei... in rest nimeni nu poate risca... mai ales intr-o economie de piata, sau ca a noastra, in care inflatia a crescut mereu, chiar daca politicienii ne spun altceva...
    deci dobanda variabila este corecta, numai ca trebuie raportata la ceva concret: ex. dobanda libor plus o marja fixa, care ar reprezenta profitul bancii...
    la noi este insa haos de mai mult timp, probabil din cauza asta au venit si bancile straine ca ciupercile, dobanda este cu mult deasupra inflatiei la care daca mai adaugam si comisioanele lunare, faceti si voi calculul...
    tonul a fost dat de bancile straine, ne-am bucurat degeaba cand au venit, nu este nici o concurenta intre oferte, decat modul cum prezinta produsul, la urma, cand tragi linia, vezi cat sunt de apropiate costurile...
    sunt de acord cu cei care sustin ca ar trebui sa intervina DNA-ul, este un atac nu numai asupra leului, este u atac asupra economiei nationale, iar daca bancile din romania au fost implicate, sa raspunda penal....daca au primit ordine din afara, este ok, este economie de piata, dar daca au incercat sa "ciupeasca" si ele ceva, este caz penal...
  • +1 (1 vot)    
    BNR si jocul pietei (Joi, 23 octombrie 2008, 9:53)

    Andrei P. [anonim]

    BNR isi face treaba cum trebuie. Este un fenomen destul de intalnit cel al atacurilor speculative asupra cursului de schimb. BNR a actionat asa cum trebuie, a contracarat o depreciere nedorita. Dupa parerea mea a venit timpul ca speculatorii sa invete ca piata de la Bucuresti nu e "sat fara caini" si ca exista o banca centrala.
    Legat de problemele de lichiditate, e o falsa problema. Nu putem spune ca exista criza de lichiditate. In mod normal dobanzile pe piata monetara se modifica doar in conditiile in care intervine BNR prin vanzari/cumparari de valuta sau prin operatiuni de atragere/plasare fonduri, in perioade de plati la bugetul statului sau cand creditarea economiei reale sau a entitatilor straine determina prin efectul de multiplicare cresterea rezervelor minime obligatorii.
  • -1 (3 voturi)    
    a prins diversiunea (Joi, 23 octombrie 2008, 10:10)

    george [anonim]

    diversiunea "salvatorii natiunii" a prins la prosti dupa cum se vede pe acest forum
    • 0 (2 voturi)    
      gica contra.. (Joi, 23 octombrie 2008, 10:39)

      hash [anonim] i-a raspuns lui george

      .. trebuie sa-si exprime si ei 'opinia' (adica sa arunce cu invective), nu-i asa? :)) :))
  • +1 (1 vot)    
    Re:Mugur Isarescu:pot modifica legislatia (Joi, 23 octombrie 2008, 10:20)

    roman [anonim]

    sper ca bnr sa modifice legislatia.
    in conditiile in care bancile noastre (perle ale economiei noastre) au fost vindute de tradatori , raminind doar cec , bnr este singurul jucator care ne poate proteja !

    e asa greu de inteles ?? e greu rau !?
    felicitari bnr !
  • 0 (0 voturi)    
    o scurta parare (Joi, 23 octombrie 2008, 10:33)

    Gabi C [anonim]

    In "inconstienta" acelor banci au executat ordinele clientilor. Asta pentru ca e o "piata libera", iar pe de alta parte au profitat si ele de "conjunctura" creata si au sustinut actiunea ca poate le iesea si lor ceva "un cistig sigur si imediat" pe fondul injectiei de lei a BNR. Dar Mugurel se nu a dat drumul la robinetul de lei sustinut de obiectivele princiale ale BNR.
    De accea Mugurel a iesit public si le-a amenintat "voalat" (a se citi direct) pozitia acelora care au profitat de actiunea ordinelor venite din exterior.
    Pe de alta parte de ce se impumuta bancile "ele intre ele" cu dob de 600%? cind exista lichiditate garantata la BNR de 14,5% sub anumite conditii..:).
    Raspunsul e probabil....lipsa de lichiditate...generata de INCONSTIENTA produselor denumite generic subprime (visul american), iar pe de alta parte piata speculatorilor care profita de oricine si orice in toate conjuncturile.
  • 0 (0 voturi)    
    reguli si bile (Joi, 23 octombrie 2008, 10:37)

    hash [anonim]

    cred ca bnr face regulile jocului in interesul tarii. daca nu sunt investitori straini regulile se relaxeaza, daca incep "sa si-o ia in cap" regulile se restrang. probabil ca asta a apreciat el ca e momentul in care trebuie pusa zabala creditarii.

    si pana aici cred ca face o treaba foarte buna. eu de exemplu am mizat pe leu si pana acum nu am pierdut ( e drept nici nu am castigat).
  • 0 (0 voturi)    
    stiati ca... (Joi, 23 octombrie 2008, 10:51)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    al doilea actionar mare la UNICREDIT este Muammar Gadhafi ?
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune? (Joi, 23 octombrie 2008, 11:19)

      dsm [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      Pe bune? Eu stiam ca Libia vrea sa ajunga la 4% participatie in UniCredit.. Sa nu ma intrebi cine e Libia, ca nu pot sa iti spun, cum nici tu nu stii cine e dl Ghadafi.. Ha?
  • -1 (3 voturi)    
    Isărescu premier? (Joi, 23 octombrie 2008, 10:56)

    coins.ro [anonim]

    Isarescu e deja in campanie electorala pentru a deveni viitorul premier :) - http://www.coins.ro/politic/isarescu-premier.html
    • -2 (2 voturi)    
      parca a mai fost .. (Joi, 23 octombrie 2008, 11:18)

      hash [anonim] i-a raspuns lui coins.ro

      .. odata si n-a facut mare lucru.

      ah, si de cand se voteaza prim-ministrii?

      lasa-l p-ala, n-ai vazut ca e analist politic cu ghilimele?
  • -2 (2 voturi)    
    Si in 90, 93 sau 96 ... (Joi, 23 octombrie 2008, 11:19)

    gsc [anonim]

    .... tot pe leu ai mizat ?

    Hai ca ma faci sa rad.

    Sa va readuc aminte ce a facut Mugurel cu economiile multora dintr noi in perioada aia ?

    Le-a topit pe toate.

    Ati uitat rapid .... ce dracu ma uitati de la mana pana la gura ?
  • +2 (2 voturi)    
    Re:Mugur Isarescu (Joi, 23 octombrie 2008, 12:45)

    roman [anonim]

    vad un atac sustinut pe aici in partea unora la adresa guvernatorului bnr.

    cine are interesul sa destabilizeze?
    cine are interes sa creasca dobinzile milioanelor de romani ?
    cine are interes sa prabuseasca leul ?

    deci, e greu de inteles cu cine a tinut bnr si mugur isarescu ? cu romanii !
    acum sa latre maidanezii cat vor !
  • 0 (2 voturi)    
    Nu e vreo manevra? (Joi, 23 octombrie 2008, 13:04)

    Benedict [anonim]

    Astazi 22 si maine 23 octombrie euro va fi atat de jos incat banca centrala va cumpara euroii pe care bancile comerciale ii scot la bataie pentru constituirea rezervei minime obligatorii.
    Sigur ca s-au creat probleme cu lichiditatile, cu expunerile, cu atacurile esuate, bla, bla, bla dar sa vedem si scopul: cumpararea de banca centrala a valutei la un pret cat mai jos in conditii de criza.
    Punct.
  • +1 (1 vot)    
    Re:Mugur Isarescu-pot modifica legislatia (Joi, 23 octombrie 2008, 14:38)

    roman [anonim]

    Cred ca cine citeste urmatorul articol va pricepe ce s-a intimplat . Doar daca nu cumva respectivul stie doar a desena sau e clar rau intentionat si duce un atac mass-media .

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4914758-cum-produce-atac-speculativ-explicatia-consilierului-guvernatorului-bnr.htm
  • -2 (2 voturi)    
    BNR a imbracat camasa mortii (Joi, 23 octombrie 2008, 15:29)

    idan [utilizator]

    La nivel mondial bancile se confrunta cu dificultati enorme!
    Bancile mari, de importanta strategica ptr. tarile in care au sediu (sau au operatiuni semnificative), sunt ajutate de statele respecitve/bancile lor centrale.
    Numai Romania / BNR s-a apucat de razboi cu bancile din ograda noastra. Cum marea lor majoritate sunt detinute de banci mama de peste mari si tari, se pare ca BNR a imbracat camasa mortii... Pozeaza in Sf. Gheorghe de Dambovita, pornit la lupta cu balaurii finantelor mondiale.
    Extrem de ciudata atitudine.
    Sa fie totul doar ptr. a avea pe cine sa dea vina?! Din cauza celor 3 banci se duce Romania la fund. Din cauza lor se devalorizeaza RON, cresc dobanzile, creste somajul, scade PIB-ul...
    Acum serios, cum poate o tara mica, ca Romania, cu banci detinute in marea lor majoritate de entitati straine, sa nu fie afectata de criza asta fara precedent?! Tind sa cred ca toata aceasta manevra cu asa-zisii speculatori (nu neg ca nu se fac speculatii pe RON, dar nu cred ca e prima si ultima oara cand se intampla asta), toata pov estea asta nu e decat un balon de fum, ptr. ca BNR si acolitii lor (politici) sa-si faca jocurile.
    Tot Isarescu spunea ca masurile BNR (dobanzi, reglementari, legi etc) nu pot da rezultate (bune) decat pe termen scurt. Daca economia reala nu face ceva (bun), totul se duce duce de rapa in cel mai scurt timp.
    • +1 (1 vot)    
      aproape (Joi, 23 octombrie 2008, 16:15)

      luci [anonim] i-a raspuns lui idan

      ca ti-ai raspuns singur...
      da-ne un exemplu unde bancile mari sunt ajutate de stat sa destabilizeze moneda nationala...
      un curs euro la 4.2-4.5 lei asta ar face, ar destabiliza economia romaniei...
      finalul este bun, dar nu depinde de bnr
  • 0 (0 voturi)    
    RE Mugur Isarescu poate modifica legislatia (Joi, 23 octombrie 2008, 21:40)

    Claus [anonim]

    Mai fratilor doar nu suntem neam de bolinzi. E de dorit o moneda nationala cat mai tare sau citiva ne indeamna sa devenim kongolezi si sa schimbam $ dand la schimb multe zerouri ??
    Chiar batuti in cap sa fim ?
  • 0 (0 voturi)    
    banci (Luni, 25 martie 2019, 19:20)

    Cuza Vasile [anonim]

    Oricum sistemul bancar va fi inlocuit cu blockchain.....Cine poate intelege