Criza financiara a dus la reducerea numarului de functionari in Rusia

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 23 octombrie 2008, 13:28 Economie | Finanţe & Bănci


Criza financiara a facut ceea ce nu a reusit niciuna din reformele administrative - numarul functionarilor a inceput sa se reduca, scrie Vedomosti. In administratiile regionale au inceput demiterile: in Tatarstan, Nijni Novgorod, in regiunea Ulianovsk si in republica Altai. Primul val al restructurarii ii afecteaza pe functionarii in prag de pensionare si pe cei cu randament scazut.

In Tatarstan, spre exemplu, concedierile vizeaza 10% din personalul administrativ, in Ulianovsk numarul urca la 20%, cu o economie de doua miliarde de ruble. La Nijni Novgorod vor fi concediate 100 de persoane din aparatul guvernamental regional, iar in Altai a fost pastrat procentul de 10%.

Dupa cum noteaza Vedomosti, este vorba de planuri concrete. Se pregatesc sa urmeze acelasi exemplu si alti subiecti ai Federatiei Ruse. Primul val al restructurarii ii afecteaza pe functionarii in prag de pensionare si pe cei cu randament scazut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





729 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    la noi o sa creasca numarul (Joi, 23 octombrie 2008, 13:43)

    gogu [anonim]

    la noi o sa creasca numaruld e functionari, si-asa e suprapopulat, locm ai este, muncim noi ceilalti sa tinem in spate.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Joi, 23 octombrie 2008, 13:47)

    justice [anonim]

    e pacat ca trebuie sa fie un scandal in presa ce dezvalui gainariile unora si altora pentru ca acestia sa fie demisi din functiile publice in care sunt. cred ca ne mandrim degeaba ca suntem democrati si europeeni. in mod normal, poate intr-o tara normala, astfel de oameni si-ar fi prezentat demisia singuri pana la clarificarea situatiei, sau ar fi ceruta de sefii lor. la noi, dupa modelul cainii latra , ursul merge, nu mai are nimeni nici un fel de onoare, de rusine, etc. nu stim daca domnul geica este vinovat sau nu, dar pana la definitivarea anchetei, este normal sa nu isi mai indeplineasca atributiile.
    imi e si frica sa ma gandesc cate alte cazuri asemanatoare sunt in administratia publica!!! pai cum ne putem astepta atunci la eficienta din partea acestora, sau la rezultate, cum putem dori educatie, infrastructura< democratie, cand posturile din administratia publica sunt ocupate prin nepotisme??????
    cum sa ne putem astepta ca acele contracte de interes national sa fie intocmite corespunzatori cand oamenii responsabili, nu au ajuns in posturile respective pe competente ci pe spagi, relatii politice sau de rudenie, etc???
    de ce sa ne asteptam ca bechetel sa ne construiasca o autostrada extrem de scumpa, pe banii nostrii, cand oamenii care au semnat contractul au fost niste incompetenti>??
    iar in romania, in administratie publice, incompententa nu se plateste!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ironia soartei (Joi, 23 octombrie 2008, 14:30)

    Global Stupidity [anonim]

    Aia dati afara pariez ca se bucurau ca tembelii cand citeau in ziare ca "se prabuseste America" :))) Dupa aia, unda seismica a ajuns in Rusia, bursa s-a dus in jos ca un bolovan si 33 miliarde $ au parasit tara lui Putin. Rezultat la falimentul lui Lehman Brothers? Mii de functionari rusi vor ajunge someri :)) Data viitoare se vor ruga sa mearga bine Americii ca sa traiasca si ei bine.
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 23 octombrie 2008, 17:28)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Global Stupidity

      corect! ca parca rusia era "the greatest", dupa unii :))
  • 0 (0 voturi)    
    Functionarimea... (Joi, 23 octombrie 2008, 14:57)

    Traficantu' de Influentza [anonim]

    In general numarul mare de personal functionaresc actioneaza ca o piatra de moara asupra unei economii la nivel macroeconomic.Investitiile masive in informatizarea acestei ramuri pentru a permite minimizarea numarului de angajati precum si reducerea birocratiei ar trebui sa fie considerate prioritati.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Joi, 23 octombrie 2008, 17:29)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu' de Influentza

      ce informatizare/automatizare, cand inca se mai lucreaza pe msdos la ghisee? :)
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 23 octombrie 2008, 18:37)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        vorbesti de Romania, nu? :)
  • +1 (1 vot)    
    ha! (Joi, 23 octombrie 2008, 17:26)

    Mda [utilizator]

    parca rusii erau imuni la recesiune =))
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 23 octombrie 2008, 17:31)

    Mda [utilizator]

    si uite asa se duce si rusia ;) oricum, acum conteaza cine isi va reveni mai repede, ca de dus la vale...se duc toti.

    astept cu nerabdare comentariile lui smen, pintea si alti rusofili :D
    • 0 (0 voturi)    
      uite-ma (Joi, 23 octombrie 2008, 18:41)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mda

      vad ca 4 din 9 comentarii sunt ale tale. ceea ce se intampla in Rusia se numeste progres, adica sunt dati afara cei care freaca menta in institutiile publice si cer salarii cu 50% mai mari. Mi se pare absolut normal sa fie luate asemenea masuri si abia astept ca ele sa fie luate si in Romania. Mda vezi ca recent a fost demis un batranel bugetar, mai exact directorul de la Autoritatea Aeronautica Civila care era in acelasi timp pensionar, director si propriul sau consilier. Cand o sa vedem in Romania mai des masuri de reducere a personalului care sta degeaba si e platit din banii nostrii, atunci sa spui ca in Rusia se procedeaza gresit.
      • +1 (1 vot)    
        . (Joi, 23 octombrie 2008, 19:39)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        n-am spus ca nu se procedeaza corect, si nici n-am facut o comparatie cu romania, am zis ca si rusia se duce la vale.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Joi, 23 octombrie 2008, 23:11)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          pai toate se duc la vale acum, va vedea cine isi va reveni mai repede. situatia din SUA nu arata prea roz, chiar politicienii in frunte cu Bush au inceput sa recunoasca faptul ca o redresare nu va avea loc in viitorul apropiat. De aici o scadere a importurilor care deja a inceput sa afecteze China in mod direct si alte state printre care si Rusia in mod indirect. Mai departe vom veda.
          P.S. De fiecare data cand pui un comment la adresa Rusiei sa te gandesti ca nu traiesti in Romania si nu simti pe pielea ta porcaria care te inconjoara zilnic, pt ca daca ai simti asta ti-ai da seama ca din unele puncte de vedere Rusia a inceput sa ia avans in fata noastra. Si ca un simplu exemplu sa iei invatamantul romanesc care e jalnic, penibil etc.