Standard & Poor's reduce ratingul BCR

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:45 Economie | Finanţe & Bănci


BCR, degradata de S&P
Foto: Hotnews
Standard & Poor's a coborat ratingul pentru creditele pe termen lung atribuit Bancii Comerciale Romane (BCR) de la "BBB minus" la "BB plus", cu perspectiva negativa, se arata intr-un comunicat al agentiei de evaluare financiara. Aceasta actiune vine dupa ce ratingul Romaniei pentru imprumuturile in valuta pe termen lung a fost coborat la "BB plus", de la "BBB minus", si calificativul pentru creditele pe termen scurt de la "A-3" la "B", cu perspectiva negativa, ca urmare a riscurilor legate de finantare.

"Fiind cea mai mare banca din Romania, performanta si indicatorii fundamentali ai BCR sunt foarte corelati cu capacitatea de plata a tarii, prin rolul sau de finantator al economiei locale si portofoliul de titluri de stat detinute", a declarat analistul S&P Magar Kouyoumdjian. Economia Romaniei s-a supraincalzit si supraindatorat in ultima perioada, proces sustinut de cresterea creditului neguvernamental. Aceasta a determinat cresterea gradului de indatorare a sectorului privat, calitatea activelor din sectorul bancar devenind mai vulnerabila, se arata in comunicatul S&P.

Ratingul BCR reflecta importanta strategica a bancii pentru banca-mama Erste Group Bank, precum si pozitia dominanta de pe piata financiara romaneasca, lichiditatea buna si imbunatatirea profitabilitatii.

Ratingul BCR reflecta importanta strategica a bancii pentru banca-mama Erste Group Bank, precum si pozitia dominanta de pe piata financiara romaneasca, lichiditatea buna si imbunatatirea profitabilitatii. Calificativele bancii raman insa constranse de nivelul relativ ridicat al creditelor indoielnice, intensificarea competitiei, in special din partea bancilor straine si de riscurile economice si inductriale ridicate din sectorul bancar romanesc.

"Perspectiva BCR o reflecta pe cea a statului, precum si temerile in crestere privind impactul mediului operational dificil din Romania, care ar putea exercita noi presiuni negative asupra calificativelor bancii", a mai spus Kouyoumdjian.   

Capacitatea Erste Bank de a oferi un sprijin puternic ar putea fi afectata de cresterea stresului macroeconomic in Europa Centrala si de Est, astfel incat Standard & Poor's ar putea sa tina cont de sprijinul pe care BCR l-ar putea primi de la banca-mama in analizele viitoare. Pe de alta parte, daca mediul operational din Romania se va imbunatati, am putea lua in considerare o actiune pozitiva asupra ratingului, se mai arata in comunicatul agentiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2616 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    De rating-urile celorlaltor banci ... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:49)

    Addy [utilizator]

    nu se spune nimic ?

    De exemplu ING sau RBS ?
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Nu sunt firme romanesti (sunt doar reprezentante ale bancilor-mama) , ratingul lor nu are legatura cu cel al Romaniei.
      • +2 (4 voturi)    
        Nici actionarul principal BCR nu este din Romania (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:09)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Nu asta era ideea care doream sa o aduc in prim-plan.

        Ma gandeam ca poate ING sau RBS sunt pestii mari, care vor sa inghita pestii mici, gen Erste Bank.

        Atacul speculativ asuprea leul a fost cel mai probabil pus la cale de aceste 2 banci. Ele nu au o participatia asa de mare in sistemul bancar din Romania, dar Erste Bank, prin BCR are.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:55)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Uite pentru ING
      http://www.banknews.ro/stire/21963_s__p_mentine_perspectivele_stabile_ale_ing,_dupa_capitalul_injectat_de_guvernul_olandez.html
    • 0 (2 voturi)    
      E clar (Joi, 30 octombrie 2008, 0:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Clar ca lumina zilei unde bate acest rating, mai ales ca e dat de S&P. Daca la noi inca nu e criza, in adevaratul sens al cuvantului, de ce sa nu fie indusa cu forta de altii, nu? E clar ca buna ziua ca face jocul cuiva.
      Nu ca as tine cu BCR-ul care, la cate experiente neplacute am avut cu ea, e in capul listei la Top cele mai proaste banci din Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    Sa mori de ras nu alta (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:58)

    un roman [utilizator]

    Adica ei reduc ratingurile unei banci care are profituri enorme, in timp ce au mentinut ratingurile bancilor americane falimentare?

    Bai astia de la S&P, BCR nu mai este banca romaneasca, asa ca plimbati vaca prin alte tari, de preferat prin America voastra.
  • +8 (10 voturi)    
    Dar lui Standard&Poor's... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:58)

    Claude [anonim]

    ....cine ii scade ratingul??
  • +8 (10 voturi)    
    propunere (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:00)

    ionut [anonim]

    S&P isi poate reduce propriul RATING ?
  • +2 (6 voturi)    
    Islanda (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:10)

    Albu [anonim]

    Iceland had fiscal surplus.They were given AAA rating. It collapsed.
  • +5 (7 voturi)    
    S&P again ?! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:13)

    irina [anonim]

    "Fiind cea mai mare banca din Romania, performanta si indicatorii fundamentali ai BCR sunt foarte corelati cu capacitatea de plata a tarii, prin rolul sau de finantator al economiei locale si portofoliul de titluri de stat detinute" - cu ce sa incepem?
    -"cea mai mare banca" in scadere: cota de piata a bcr parca s-a diminuat in ultimul timp, ca doar sta brd imediat in urma bcr-ului
    -"performanta si indicatorii fundamentali ai BCR sunt foarte corelati cu capacitatea de plata a tarii"-cum a fost stabilit gradul de corelatie, in urma unei analize statistice sau ochiometric ? sau la "bunul simt" ?
    In general bancile mari, avand o raspandire teritoriala mai mare, nu sunt nevoite sa faca diverse concesii in ceea ce priveste clientii pe care ii accepta in vederea cresterii cotei de piata, asa ca am nevoie de mai multe explicatii privind deteriorarea structurii portofoliului ca sa fiu de acord.
    Cat despre performanta, influentata de veniturile sub forma de dobanzi si comisioane: cine are credit la bcr stie cat plateste asa ca...need I say more ?
  • +6 (8 voturi)    
    rating & co (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:14)

    alpha [utilizator]

    din pacate ei sunt cei ascultati si cei ce au mare influenta in cercurile financiare.astfel de rating-uri pot avea din nefericire efecte importante asa ca politicienii nostri idioti (all of them) ar trebui sa aiba grija la ce declaratii fac si ce initiative au, mai ales din cele cu efecte economice
  • +6 (8 voturi)    
    Saraci cu duhul (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:17)

    valibb [utilizator]

    "Saracu Standard" da cu muci in ceai.

    Banuiesc ca ceea ce fac ei este sa execute un ordin de la Unchiul Sam. Sa platim dobinzi mai mari catre bancile lor falimentare.

    Dupa ce si-au falit bancile lor, vor sa isi scoata pirleala cum pot.

    "Saracu standard" sa se mai duca dracului si sa-si faca ratingul la ce se pricep mai bine, adica la prostie
  • +6 (8 voturi)    
    ANUNT (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:23)

    robbie [anonim]

    Pe aceasta cale anunt modificarea ratingului S&P din MEDIOCRU in PENIBIL
  • +7 (9 voturi)    
    Cea mai sigura agentie....investiti in Ungaria!!!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:29)

    Cristian [anonim]

    In timp ce Ungaria se zbate sa "tina"moneda proprie,baietii astia destepti zic sa investim acolo,ca e ratingul mai mare..
    Nu la noi,in Romania,ca e criza.
    Iminenta.Nu deja prezenta ca la unguri.
    Pericol de colaps.
    Iminent,nu deja prezent ca dincolo.
    Ciudat e ca nici Erste,nici ING,RBS-ex ABN...nici altii..nu "prea"se grabesc sa fuga de aici...
    Si nici nu o sa plece,stati linistiti...
  • +2 (4 voturi)    
    credibilitate (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:30)

    vlad [anonim]

    Asta e ca si cand ai un granicer pe langa care traverseaza ilegal un popor intreg si se trezeste el dupa ce au intrat toti sa arate cu degetul unul dintre ei si sa zica "STAI!"
    Incometenta crasa.
    Parca ei sunt experti in a aprecia starea financiara a unei entitati. De aici vad doar o alternativa.
    Sau sunt niste tantalai.
    Sau sunt pe aceeasi mana cu falimentarii.
    In oricare din aceste situatii, firmele de rating nu sunt de incredere.
  • +1 (3 voturi)    
    Mah sa fie !!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:48)

    Buster [anonim]

    Ei sunt cam "poors" la creieras ... interese meschine si speculative ca de regula.
  • +3 (5 voturi)    
    S&P... sau cum sa manipulezi (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:59)

    robert [anonim]

    Deja se simte disperarea... prin abundenta "calificativelor" acestor agentii de rating. Sunt disperati ca le mor "sustinatorii"... sustinatori care se pare ca acum au nevoie de lichiditatile din Europa Centrala si de Est. Vor sa falimenteze aceste regiuni furandu-le, prin tehnici de manipulare si speculative, si ultimul euro din cont. Ne falimenteaza ca mai apoi sa ne imprumute... FMI, Banca Mondiala, BERD... sau mai stiu eu cine...
    Cred ca in aceasta situatie 3 lucruri sunt esentiale: 1. sa nu disperam si sa nu luam de bun tot ce "anticipeaza" acesti criminali financiari. sa fim calmi si sa ne vedem de ale noastre. 2. sa consumam pe cat este posibil bunuri produse in romania si sa nu mai importam. 3. autoritatile, in loc sa se injure pe diverse posturi TV sa iasa cu explicatii si cu solutii, sa aduca replici obiective acestor rechini. nu cred ca Isarescu, singur, nesustinut de nici un om politic din aceasta tara, poate face fata situatiei. Oricum este de laudat ce a facut pana acum.
  • 0 (2 voturi)    
    jenibili (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:08)

    fenry hord [anonim]

    1."The tulip & the Pipe" - primul act al atacului ..."Mr "Blossom " has won :) din fericire pt noi
    2. scade ratingul de tara - "Mr. Blossom " revine discret si......castiga
    3. scade ratingul celei mai mari si mai performante banci,din Romania - "Mr.Blossom" va castiga din nou.

    Sper sa o tina tot asa "Mr Blossom". eu ,ii multumesc ca exista.
    Poate intr-o zi,poporul asta (in imbecilitatea lui actuala) va gasi un moment ,pt ati putea multumi cu adevarat.
  • 0 (2 voturi)    
    Razbiul psihologic se inteteste! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:27)

    Piciu' [anonim]

    Nu credeam sa aud de S&P asa curand, adica de ieri. E clar ca razboiul psihologic se inteteste. Sper ca Isarescu are centura pusa. Foarte probabil urmatorul atac la adresa leului ca veni curand!!! Ma intreb cat de puternic va fi de data asta?? Si oare care e limita la care BNR poate rezista?! E clar ca saptamana trecuta s-au fript pesti mari, mai mult, s-au inegrit si cand a mentionat Isarescu ca i-a fript si o sa-i mai friga. Atentie deci!!
  • +1 (3 voturi)    
    Sa ne tinem tari :) (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:37)

    sile [anonim]

    Vad ca astia de la S&P ne iau pe rand, nu vor sa ne ierte pe nici unul: Romania, Bucuresti, BCR, etc

    Acum se pregatesc rapoartele pentru orasul Calafat, echipa U Cluj si restaurantul Pelisor din Piatra Neamt...

    Si apoi fiecare dintre noi: aveti grija, ca S&P ne pregateste ceva ..
  • -1 (1 vot)    
    cum se fac banii (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:52)

    nobody [anonim]

    cautati pe google video cuvintul "money" si poate o sa ne intrebam......
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 29 octombrie 2008, 18:23)

    atreus [anonim]

    Incep sa cred ca evaluarile astea se fac in avantajul unei "clientele". Nu stiu care este dar nu am deloc incredere in ce zice S&P
  • +1 (3 voturi)    
    rateu-ringuri (Miercuri, 29 octombrie 2008, 18:49)

    men [utilizator]

    nu mai cumparati decat.......made in romania........asta e primul pas
  • 0 (2 voturi)    
    Varza !!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:27)

    Cojones [anonim]

    "Standard & Poor's a coborat ratingul pentru creditele pe termen lung atribuit Bancii Comerciale Romane (BCR) de la "BBB minus" la "BB plus", cu perspectiva negativa, se arata intr-un comunicat al agentiei de evaluare financiara. Aceasta actiune vine dupa ce ratingul Romaniei pentru imprumuturile in valuta pe termen lung a fost coborat la "BB plus", de la "BBB minus""

    In primul rand, cum poate sa "coboare"si ratingul BBB- la BB+ si in acelasi timp sa "coboare" si ratingul BB+ la BBB-? Daca unul "coboara", celalalt sigur urca ... parerea mea.

    In al doilea rand, pentru unii din panicatii de mai sus: cand se face clasamentul UEFA la fotbal si arata ca suntem zdrente, este doar realitatea, nu incercarea cuiva de a ne face sa nu ne mai uitam la Liga 1 sau cum ne bate Lituania cu 3-0 ... cam asa si cu ratingul asta, ne arata o realitate cruda, nicidecum o incercare sa ne atraga catre vest ... din cate imi aduc eu aminte, in vest incearca acum sa dea legi sa ne expulzeze la loc in tara noastra de maimute bananiere ... ;-) Are planeta destui "sclavi", sa nu uitam ca 22 de milioane de oameni reprezinta doar un sat in India cred ... daca au nevoie de fraieri ca sa munceasca pe 5$, iau din India sau China, nu din Romania, nu va mai dati atata importanta, ca nu ne cauta vestul pentru mai nimic ...
  • 0 (0 voturi)    
    intreb si eu... (Joi, 30 octombrie 2008, 9:32)

    Nepriceputeanu [anonim]

    ...sa nu mor prost. Da astora de la Standard & Poor's cine pana mea le urca si le coboara ratingul? Si cine o murit si i-o lasat pe ei inteleptii pamantului????????
  • -1 (1 vot)    
    chiar ca mor de ras... (Joi, 30 octombrie 2008, 10:48)

    beee [anonim]

    ...astia scade ratingul tarii si bcrului si s-a inverzit de tot bursa romana, erste a fost parcat astazi pentru ca a crescut prea mult. nu pot sa ne mai scada doua puncte, sa urce ronul pan' la cer :))))....