Criza financiara ar putea marca sfarsitul suprematiei dolarului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 12:05 Economie | Finanţe & Bănci


Traim vremuri de haos economic. Banci, case, slujbe si afaceri sunt confruntate cu riscuri enorme. Si totusi, in mod curios, singurul lucru care pare a ramane stabil este dolarul - simbolul puterii si dominatiei americane, perceput adesea, in timpuri de criza, drept un refugiu sigur.

Si totusi, o serie de experti sustin ca actuala criza financiara va marca, pe termen lung, un punct de cotitura in ceea ce priveste suprematia bancnotei verzi in finantele mondiale, scrie profesorul Ngaire Woods, analist la BBC Radio 4.
(Articolul aici)

"Cred ca actuala criza financiara va grabi momentul in care dolarul american isi va pierde suprematia de valuta mondiala", crede Avinash Persaud, presedintele Intelligence Capital Limited.

"Pentru prima oara in istorie, vedem ca, in pietele financiare, greselile guvernului american costa bani".

Privilegiul exorbitant

"Pentru guvernul american nu exista conceptul de a te intinde mai mult decat ti-e plapuma. In conditiile in care intreaga lume cere dolari, tot ceea ce Statele Unite trebuie sa faca este sa tipareasca bancnote verzi", spune profesorul Ngaire Woods.
 
"Pentru guvernul american nu exista conceptul de a te intinde mai mult decat ti-e plapuma. In conditiile in care intreaga lume cere dolari, tot ceea ce Statele Unite trebuie sa faca este sa tipareasca bancnote verzi"
 
 
Prof. Ngaire Woods

Pierderea statutului de valuta mondiala de referinta ar insemna insa, pentru Statele Unite, sfarsitul unui urias bonus de care americanii s-au bucurat pana in prezent - abilitatea de a scrie cecuri pe care nimeni, niciodata nu le va incasa.

Acest privilegiu permite actiuni pe care niciun alt guvern nu si le poate imagina - o putere pe care rivalii Americii o denunta drept un "privilegiu exorbitant".

La inceputul anilor '70, secretarul Trezoreriei a transmis un mesaj brutal intregii lumi - Dolarul "este moneda noastra si problema voastra".

Sovaiala Euro

De la acel moment, Europa si-a creat propria moneda, euro, care a inceput usor sa joace un rol global.

Pe masura ce s-a apreciat in fata dolarului, a inceput sa puna sub semnul intrebarii suprematia bancnotei verzi. Chiar si supermodelele din industria modei New York-eze au inceput sa solicite contracte in euro.

Dar europenii sunt departe de momentul in care moneda batranului continent va deveni valuta de referinta a intregii lumi, in conditiile in care "ambitiile Europei sunt mult mai limitate decat cele ale Statelor Unite", spune  bancherul David Marsh.

China si puterea de a submina dolarul

China are un interes enorm in ceea ce priveste evolutia dolarului, dupa ce a acumulat o avere de peste 1.000 de miliarde de dolari multumita boom-ului exporturilor din ultimii ani.

Fabrica lumii are, astfel, un interes major in mentinerea unui dolar puternic. Dar ii ofera si puterea de a submina moneda americana, daca decide sa-si schimbe valuta de referinta.

Acest potential a fost denumit de un fost secretar al Trezoreriei "balanta terorii financiare".

"Este un fel de control reciproc. Sper ca toata lumea va privi cu respect putea financiara a celeilate parti, dar sper, totodata, ca o astfel de putere distructiva nu va fi dezlantuita vreodata", spune expertul in stiinte politice Barry Eichengreen.

Dolarul devine problema SUA

In acest fel, este evidenta necesitatea unui nou tip de diplomatie economica a Statelor Unite, in principal in ceea ce priveste statele din Golf - care nu doar detin extrem de multi dolari, dar isi vand aurul negru in "petrodolari".

Guvernul american este divizat in fata acestei probleme. Statele care detin cantitati mari de dolari cer o bancnota verde puternica, dar o valorizare a dolarului este de rau augur pentru exportatorii americani.

Un dolar puternic face ca fiecare masina sau computer exportat sa devina mai scumpe. Aceasta este cauza pentru care moneda americana a fost lasata, tacut, sa se deprecieze in ultimii sase ani, generand o crestere masiva a exporturilor.

Jim O'Neill, seful Global Economic Research de la Goldman Sachs, crede ca "ne indreptam inspre o situatie confuza, in care nu va mai putea exista un singur lider care sa conduca lumea de maniera in care Statele Unite au facut-o pana in prezent". Acelasi lucru se poate spune si despre existenta unei singure valute de referinta la nivel mondial, crede el.

Viitorul presedinte american se va afla intr-o situatie delicata. Daca tarile care detin multi dolari nu vor fi multumite de evolutia dolarului, vor incepe sa caute alternative. Si toata lumea stie ca puterea dolarului se va eroda pe masura ce echilibrul economic mondial se schimba.

In acest fel, dolarul nu mai este valuta SUA si problema celorlalti. Dolarul este, in prezent, valuta mondiala, dar devine, in principal, problema Americii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6404 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Moartea dolarului pe dracu (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:42)

    Alex S [utilizator]

    S-a apreciat o gramada in ultimale 3 luni fatza de euro.
    • +11 (15 voturi)    
      Obiceiul stramosesc (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:06)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      al romanului, de a nu pricepe nik dintr-un text scris. Unde ai citit tu ca dolarul s-a depreciat in ultimele luni, sau ca nu s-a apreciat in ultimele luni, sau ca se va deprecia in viitor? Ideea articolului este cu totul si cu totul alta, si anume, ca dolarul este de zeci de ani valuta de referinta a intregii omeniri. Acest lucru oferea guvernului american un avantaj (privilegiu) extrem de consistent: tot ce trebuie guvernul american sa faca pentru a duce un razboi de 1000 de miliarde de dolari pe an, este sa vrea! De ce? pai simplu, tot ce inseamna cheltuiala, plateste cu dolari, si deficitul pentru ei este doar un numar pe o hartie, pentru ca orice deficit, oricat de aberant, este sustinut de intrarile de dolari.
      Pe viitor, probabil, nu va mai fi dolarul singura valuta de referinta, si asta se va traduce prin necesitatea subventionarii unui deficit, prin intrari de capital, imprumuturi, exporturi, etc. cu alte cuvinte, pe viitor, guvernul american va putea sa mananece exact atata placinta cata are, nu ca acum, cand mananca atata placinta, cat au toate statele lumii, si ce mananca de la altii, va trebui sa returneze candva, fara termene fixe.
      si o ultima observatie: un dolar puternic este o veste proasta pentru economia americii, care poate exporta mai greu.
      • -8 (12 voturi)    
        Cred ca tu nu ai priceput ce am scris eu (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:28)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Eu am scris ca s-a apreciat , pune-ti ochelarii.
        • +10 (10 voturi)    
          Exact (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:41)

          zet [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          looollll
          tu nu pricepi nici macar ce nu ai inteles!!! loool
          hai sa binevoiesc sa pierd putin timp. Ai spus :
          Dolarul s-a apreciat, asadar dolarul va muri pe dracu!
          Asadar, tu ai inteles din acest articol ca:
          Dolarul va muri, pentru ca s-a depreciat.
          sau poate ai inteles ca va muri pentru ca se va deprecia. Cine mai poate sti ce intelege un om care nu pricepe?
          lol.
          Raspunsul meu la ce nu ai priceput, in replica mea de mai sus.
  • +5 (7 voturi)    
    Frumos final, incununeaza opera. (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:54)

    Petre [anonim]

    Dolarul nu mai este valuta SUA si problema celorlalti. Dolarul este, in prezent, valuta mondiala, dar devine, in principal, problema Americii. :D
  • +7 (9 voturi)    
    Si daca dolarul nu isi mai revine? (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:57)

    crizafinanciara.com [anonim]

    Daca de exemplu China se supara si isi transforma uriasa rezerva in alta moneda? Daca statele OPEC se supara si ele?

    Va dati seama ce ar reiesi din asta? Niste fluctuatii de curs nemaintalnite de zeci de ani, blocaje financiare majore pe relatiile comerciale intre state.

    SUA are in acest moment un deficit urias, pe care intreaga lume il finanteaza. Cred ca ar trebui sa inceapa sa plateasca si ei. Oare nu ii imprumuta FMI? :)
    • -5 (7 voturi)    
      Si-a revenit deja (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:30)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui crizafinanciara.com

      Si-a revenit deja cu tot cu scaderea la 1% a dobanzii FED, dolarul sta la 1.27 in raport cu euro. Daca FED ar mari dobanda la dolar un pic mai mult, ai vedea 1 dolar = 1 euro fara nici o problema.
      • +1 (1 vot)    
        Inceputul sfirsitului (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:51)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        In momentul cind 1 eur = 1 usd eu va pot garanta ca Republica Populara Chineza isi va converti toata rezerva de USD in EUR de urgenta. Daca se va intimpla asta dolarul si automat SUA vor fi intr-o mare gaura.
    • -4 (8 voturi)    
      NU POATE! (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:36)

      ISI TAIE CRACA [anonim] i-a raspuns lui crizafinanciara.com

      cum sa se supere pe cei 1000 miliarde de dolari pe CARE II ARE, adica are interes ca tot banetul asta sa valoreze zero????
  • -6 (16 voturi)    
    leul mai tare ca totzi (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:18)

    Iliescu2008 [anonim]

    Dupa ce Romania devine a saptea putere economica europeana propun leul in locul dolarului. Oricum criza mondiala a "ocolit" cu mare grija Romania...
    • +2 (4 voturi)    
      Ai venit si tu ca nuca in perete (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:55)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Iliescu2008

      ia un minus si fugi :))
    • +1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:45)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui Iliescu2008

      lol. a 7-a putere inainte de zimbabwe?
  • +2 (2 voturi)    
    Emisiune (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:15)

    Gabi [anonim]

    Articolul original este după emisiunea radio de pe BBC "The future of the dollar"
  • +2 (4 voturi)    
    Europa va avea probleme mai mari (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:35)

    BEDE [anonim]

    In USA, FED incearca sa gestioneze craiza, fiind un organism unic. Dar in Europa? Sunt multe banci nationale. Cum se poate ca toate bancile nationale din Europa sa actioneze coerent, fara sa se faulteze unele pe altele, ca sa limiteze efectele crizei?
    Daca nu va ramane USD la putere, oricum EUR nu ii va putea lua locul pe plan mondial... Cum va face Europa fata unui santaj energetic al Rusiei?
    Probabil ca recesiunea va inceta in 2009 in USA, dar si mai probabil ea va continua in Europa si in 2010...
    Cat despre OPEC, las' ca un razboi cu Pakistanul, si posibil si cu Siria, ii va aranja bine. Dupa primul razboi din Irak, Arabia Saudita acumulase 48 mld USD datorie... Ce va insemna o extindere a razboiului, care ar putea cuprinde Pakistan si India?
    Nu dispare USA ca putere asa de repede. Si, daca dispare, nu va bucurati, ca va fi jale mare. Vreti anarhie? Sau sa invatam limba rusa? Sau, mai bine, chineza?
    • +2 (2 voturi)    
      Bineinteles ca nu dispare (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:08)

      zet [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Si oamenii cu capul pe umeri nu isi doresc asta. Dar in acest articol este vorba de altceva! Este vorba de valuta de referinta a lumii, care pentru moment este una singura, si nu este vorba de puterea americii. Cele doua nu sunt legate intre ele, america poate fi puterea nr. 1, si valute de referinta sa fie mai mult de una, si chiar mai mult de doua. Toata dezbaterea asta nu are legatura cu criza actuala, este mai veche decat criza. Discutia a fost reincalzita cu ocazia acestei crize deoarece europenii spera ca poate o parte din omenire isi vor intoarce privirile spre euro. Si inca o chestie: mai multe valute de referinta in lume ar fi benefice si pentru america, ar calcula de doua ori cat costa un razboi si poate nu l-ar incepe decat daca chiar trebuie.
  • 0 (2 voturi)    
    Amero (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:52)

    berni [anonim]

    Dolarul va fi inlocuit din 2009 cu AMERO, moneda SUA, Canada si Mexic
  • +1 (3 voturi)    
    Ngaire Woods.. ha-ha-ha!! (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:10)

    crap [anonim]

    dolarul e legat direct de economia americana, tartanilor, si cat timp va exista perceptia (sustinuta desigur de datele economice) ca USA e cea mai puternica economie a lumii, nu are cum sa nu fie valuta preferata! cine sa-i ia locul, euro? moneda chineza? hai bre, ca ma faceti sa rad! daca japonezii nu au reusit sa-si ia revansa, desi au a doua economie mondiala, o sa si-o ia China? Doar Euro ar putea avea ceva in viitor, dar trebuie lucrat la conceptul de unitate la nivelul UE, altfel atat timp cat uni hais si ceilalti cea, nu se va petrece mai nimic.. si apropo, ptr vanatorii de iluzii, daca euro e mai sus decat dolarul american asta nu reflecta decat politica americana de incurajare a exporturilor si deficitul enorm de la razboi, nu ca sunt americanii pe copca.. si va doresc sa nu va doriti asta, ca sa nu ajungeti sa cunoasteti ce-i aia bocancul rusesc sau chinezesc, ca am vazut cu totii lipsa de coloana a liderilor europeni..
  • 0 (2 voturi)    
    Amero (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:42)

    berni [anonim]

    da de ce nu vorbeste nimeni de Amero??
    • +3 (3 voturi)    
      Mighty $ (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:52)

      Mighty $ [anonim] i-a raspuns lui berni

      pentru ca "Amero" nu exista decat in imaginatia ta...
      • +1 (1 vot)    
        ia d-aici (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 2:19)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mighty $

        http://en.wikipedia.org/wiki/Amero
      • 0 (0 voturi)    
        ia si d-aici (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:12)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Mighty $

        Pentru cei care nu cred ca exista Amero un link sa vedeti:

        http://www.youtube.com/watch?v=15yzzw1ym74&NR=1
    • +1 (1 vot)    
      amice (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 10:49)

      radukku [anonim] i-a raspuns lui berni

      "The hypothetical currency for the union is most often referred to as the amero."

      stii ce e aia ipoteza? in 2009 e schimbat dolarul cu o moneda ce exista in imaginatia unora? ce fantezii au unii :0
  • 0 (2 voturi)    
    Asa este...dolarul va fi schimbat cu Amero (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 6:57)

    Ion [anonim]

    Cu criza financiara dolarul este cautat foarte multe in lume, dar si guvernul american a imprumutat $700 milliarde la bancile din america. Daca china vinde 1.000 de miliarde de dolari in bonds si credituri ce au acumulat, SUA va da faliment pentru ca nu au asa de multi bani sa plateasca. Atunci guvernul american va devalua dolarul si vor introduce Amero ceva fi folosit inloc de dolar. Amero se va folosi in SUA, CANADA si MEXICO si dolarul nu o-sa mai fie.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre Amero (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:50)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pentru toti care spun ca Amero este o fantezie uitati aici:

      http://www.youtube.com/watch?v=ge2J2lNusJs

      SUA, CANADA si MEXICO se va numi North Atlantic Union similar cu EU si Amero va fi moneda pentru NAU cum este acuma euro.