ING Bank Romania: Nu facem parte din niciun "cartel" care sa manipuleze piata monetara

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 19:05 Economie | Finanţe & Bănci


ING Bank Romania a respins, sambata, intr-un comunicat, relatarile de presa care legau numele bancii de speculatiile din piata monetara si mentionau despre o presupusa intelegere intre mai multe institutii financiare care sa distorsioneze dobanzile din piata romaneasca, informeaza NewsIn.

"ING Bank Romania respecta legislatia in vigoare, respecta principiile concurentei loiale si, mai ales, isi respecta clientii. Volatilitatea pietei interbancare locale nu s-a reflectat in nivelul dobanzilor la creditele pentru clientii nostri, persoane fizice si juridice", a spus directorul general al bancii, Misu Negritoiu, citat in comunicat.

De asemenea, ING Bank precizeaza ca nu a deviat de la dobanda pietei publicata de Banca Nationala a Romaniei (BNR) si ca a respectat si respecta toate regulile pietei interbancare definite in prezent.

"Nu facem parte din niciun fel de intelegere sau cartel care sa distorsioneze dobanzile de piata. Asa-zisa intelegere la care se face referire este, de fapt, un schimb de mesaje intre cativa membri ai Asociatiei Dealerilor din Romania, care nu are nicio legatura cu participarea bancilor din care provin acesti dealeri", se mai arata in comunicat.

Reractia ING vine dupa mai multe relatari de presa din aceasta saptamana, care indicau ca de la una din banci ar fi fost trimis un e-mail care sugera ca dobanzi de 50% pe an la depozite ar fi fost mai apropiate de realitate.

In presa au fost indicati, printre posibilii participanti la "cartel", Bancpost, ING Bank, Unicredit-Tiriac si Royal Bank of Scotland (fosta ABN Amro), mai ales dupa ce guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a declarat ca 3-4 banci din piata tin cotatii foarte ridicate pe dobanzile la lei, ceea ce a ridicat si dobanda medie a pietei.

Vineri, Consiliul Concurentei a anuntat ca a declansat din oficiu o investigatie avand ca obiect o posibila intelegere intre anumiti agenti economici activi pe piata serviciilor bancare si inerbancare, practica interzisa de Legea Concurentei (21/1996), anunta un comunicat al institutiei.

„Investigatia are la baza suspiciuni privind posibilul schimb de informatii, precum si anumite conduite comerciale evidentiate, de altfel si de mass-media, in acest sector”, a declarat domnul Gheorghe Oprescu, presedintele Consiliului Concurentei.

Anuntul a alimentat si mai mult suspiciunile legate de o posibila miscare premeditata din partea unor banci cu scopul de a salta dobanzile, in contextul in care, de cateva saptamani, dobanzile din piata monetara interbancara s-au mentinut mult peste dobanda cheie a BNR.

Ca reactie, banca centrala a decis sa plafoneze dobanda ROBOR a pietei monetare, folosita ca referinta pentru multe din creditele in lei cu dobanda variabila acordate de banci, la un nivel cu cel mult 25% peste dobanda la facilitatea de credit (sau de credit Lombard) a BNR, care este in prezent de 14,25% pe an.

In Romania, ING are afaceri in domeniul bancar, al pensiilor si asigurarilor.  ING Bank Romania are statut de sucursala a unei banci dintr-un alt stat membru al UE.











3456 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Cartelul pe cartela (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 19:56)

    Frobenius [anonim]

    E cineva interesat sa faca un cartel? Trimite-ti, va rog, adresa de e-mail!
    Banca serioasa, spam garantat!
    • -1 (1 vot)    
      MARE RISC CU SUCURSALE!!!! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:15)

      RON [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Toti ar trebui sa fim foarte atenti cu sucursalele bancilor straine, ce nu au depozite garantate de statul roman ci de tara de provenienta. In cazul lui ING daca ei dau CHIX... mai vede vre-un depunator Roman vreodata banii? ING este o banca foarte mare, Olanda un stat foarte mic, daca ING o ia la vale, acest mic stat nu are cu sa despagubeasca toti depunatorii.
      UITATI LA ISLANDA!!!!! Peste 300 mii cetateni britanci si-au pierdut banii la sucursalele bancilor islandeze. Statul islandez a acoperit doar pe cetatenii sai nu si pe cei Britanci chiar daca UK a facut fel si fel de presiuni si amenintari asupra Islandei. Noi fata de Olanda suntem o nimica toata! Daca se intimpla ceva, vor fi despagubiti mai intii cetanetii olandezi apoi cetaeni altor state vestice importante... pine se ajunge si la cetatenii din tari estice..... e drum lung... Am dat aici exemplu ING, dar nu e bine sa singularizezi pe cineva, asta e valabil pentru toate sucursalele.
  • +7 (7 voturi)    
    care sunr bancile? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:09)

    adriano [anonim]

    Ar fi bine sa ne spuneti care sunt bancile acestea ca sa ne retragem banii de acolo si sa-i trimitem inapoi in tara de hoti de unde au venit.
    • +1 (1 vot)    
      Niste dealeri, dom'le... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:45)

      Olandezu' zburator [anonim] i-a raspuns lui adriano

      Dar este foarte clar: nu a fost vb de banci cum ar fi ING (institutii 'serioase' moncher, chit ca din cand in cand mai dau chix-uri de bilioane de para), ci doar de niste dealeri de la aceste banci 'serioase', care in pauza de masa isi trimiteau mesaje in vederea 'trantirii' RON, folosind in mod abuziv serviciile de email ale bancilor respective :) De altfel, dealerii respectivi au si fost sanctionati prin retinerea a 5% din salariu pe timp de trei luni :) :) :) Cu alte cuvinte, cum stiam noi pe vremuri, astia mai batrani , Partidul nu greseste niciodata... Altfel, daca stau bine sa ma gandesc, un Razvan Temesans-a nascut prea devreme ca bancher. Acum era de el...
  • +8 (8 voturi)    
    Sa nu va jucati cu serviciile secrete romanesti! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:19)

    Un client [anonim]

    Mare atentie! Serviciile secrete romanesti probabil ca v-au luat in vizor si cred ca pe buna dreptate. A facut bine B.N.R. ca v-a luat jucariile. Daca cumva se va dovedi ca sunteti partasi la aceasta mizerie indreptata impotriva romanilor eu, impreuna cu alti 10 prieteni o sa renuntam la serviciile voastre. Daca faceti aceste lucruri cu banii dati de statul olandez pentru a nu falimenta, sunteti cu atat mai jalnici. In speranta ca sunteti totusi "curati"i va doresc succes!
  • +8 (8 voturi)    
    ING BANK, UNICREDIT-TIRIAC, BANCPOST si ROYAL BANK (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:21)

    Alex Giosanu [anonim]

    Deci, sa intelegem bine : nu a fost o actiune concertata a celor 4 banci, ci doar a unor dealeri de la acele banci... Ce mai inseamna un dealer acum, in vreme de criza ? Mai nimic. Aproape zero. Ca sa ramai cu onoarea nepatata sacrifici oricat de multi dealeri poti !
    Nu-i asa, domnilor de la I Am DoING NothING ?
    Vorba lui Isarescu : Nu s-au adunat toti prostii la noi si toti desteptii la ei.
    Propun sa repetati la nesfarsit pe toate forumurile : ING BANK, UNICREDIT-TIRIAC, BANCPOST si ROYAL BANK OF SCOTLAND (fosta ABN AMRO)

    Cu litere MARI !!!
  • +4 (4 voturi)    
    VOI II CREDETI? EU NUUU! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:37)

    Manole [anonim]

    Fum fara foc nu exista.. asa ca....
  • +3 (5 voturi)    
    Marea banca ING (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:50)

    puscas2 [utilizator]

    Baietii astia de la ING sunt niste mari tepari. Personal am avut niste neplaceri cu ei si am decis sa nu mai bag nici un ban in banca lor de doi lei.
  • +5 (5 voturi)    
    Si marmota uite asa facea .... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:56)

    georgio [anonim]

    Un raspuns in ton cu reclamele de la tv ale ING. Cu zane, balauri, pitici care lucreaza pt tine impreuna cu elefantul roz :)
    Nici usturoi nu am mancat nici gura nu ne pute.
    Curat murdar coane :)
  • +5 (7 voturi)    
    Rusine ING, RUSINE (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:00)

    Ovidiu [anonim]

    pareati banca serioasa, si putina lume din Romania mai inghite bancile cu comisioanele voatre si cu aroganta voastra de nenorociti..
  • +5 (7 voturi)    
    eu unul cred (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:11)

    eu [anonim]

    M-am lovit in septembrie de ceea ce inseamna ing... pana acum aveam depozit la ei, card control, am dus o gramada de prieteni si le-am facut card la ei... super seriosi am zis eu... pana cand am depus actele pt un credit ipotecar... de-atunci au inceput problemele... s-au legat de toate chichitele posibile si imposibile, de detalii de la reforma lui Cuza... m-au plimbat cu vorba, m-au amanat timp de 5 saptamani pline... ca in final sa nu-mi acorde... acum am inteles adevaratul motiv...
    • 0 (6 voturi)    
      esti eligibil ? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 7:54)

      cameleon [anonim] i-a raspuns lui eu

      vad ca toti dati cu noroi intr-o firma dar nu aduceti nimic concret va repetati unul dupa altul. iar colegul cu creditul ti-ai pus intrebarea daca esti eligibil pentru un credit ipotecar ???
    • 0 (0 voturi)    
      confirm (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui eu

      confirm cele spuse de eu. am conturile de peste 5 ani in ING (cu bani multi si rulaje mari), atat pe ale mele personale cat si pe ale firmei (multinationala, bani multi). In schimb cand mi-au dat creditul ipotecar s-au legat de tot felul de rahaturi, nu au vrut sa negocieze nimic, mi-au facut mizerii si de curand mi-au marit rata la credit. desi dobanda a sarit doar cu un punct procentual, mie rata mi s-a marit de la 530 la 640 de euro pe luna. in curand ii voi lua la intrebari.
  • +5 (7 voturi)    
    Fapte (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:20)

    marinelu turmentat [utilizator]

    pai este simplu cei care au bani la ei sa-si lichideze conturile. Daca 100000 de oameni vor face asa se vor duce in cap cu curul innainte pana i Olanda natala.
    • +1 (3 voturi)    
      interesant (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui marinelu turmentat

      Ar fi interesant de stiut ce se intampla daca lumea isi lichideaza conturile la ING si filiala da faliment...

      "Începand cu 1 ianuarie 2007, depozitele persoanelor fizice şi persoanelor juridice la sucursalele din România ale instituţiilor de credit străine cu sediul în celelalte state membre ale Uniunii Europene vor fi garantate de schema de garantare din ţara în care îşi are sediul instituţia de credit-mamă a sucursalei respective."

      Deci...statul olandez garanteaza depozitele la ING...
      • +3 (3 voturi)    
        Sucursale straine (Duminică, 2 noiembrie 2008, 7:46)

        dudu [anonim] i-a raspuns lui alex

        Daca ne retragem banii de la ei nu va fi nici un deranj, nimic, nu vor da faliment pentru ca sunt SUCURSALA la fel ca si RBS (fost ABN). Astfel ele nu s-au supus BNR intr-u totul. Vor fi doua sucursala care nu mai genereaza profituri astronomice direct banciilor din Olanda. Au inceput ca banci corporatiste si acum cand servicii pentru clientii mari sunt pregatiti si altii sa ofere vor sa rupa clientii retail. Nu ar trebui sa fie autorizate sa functioneze pe retail daca nu se autorizeaza ca si celelalte banci.
        • 0 (0 voturi)    
          sucursale? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:04)

          alice_g [utilizator] i-a raspuns lui dudu

          Stii ce este defapt o sucursala? RBS Romania este filiala a grupului RBS , mai concret se supune BNR-ului, este independenta de RBS. In Romania , pana in prezent , ING si City sunt branch-uri directe... inainte sa vorbesti mai documenteaza-te !
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-i chiar asa!... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:43)

          Sabato [anonim] i-a raspuns lui dudu

          Majoritate scucursalelor ING din tara , daca nu cumva toate, sunt FRANCIZE !!! Deci.... daca toti romanasii ar fi uniti ca alte minoritati nationale si si-ar retrage banii de la ING si isi vor rula banii prin alte banci, toate acestesucursale ar disparea inntr-o perioada deloc prea lunga! ;)
  • +3 (5 voturi)    
    Lichidat ING (Duminică, 2 noiembrie 2008, 3:34)

    Galateanu [anonim]

    O fraza alambicata , a se citi :

    - BNR NU GARANTEAZA depozitele din ING , nici macar un euro

    Intrebare: Ce se intimpla cu depozitul meu din ING cind banca da faliment (curind)?
    Raspuns: Dispar amindoua ( banca cu tot cu depozit)

    Consecinta:
    - mi-am lichidat contul acu doua saptamini, transferat toti banii la alte banci si spus "Dav-as..."
    - lichidat polita de asigurare la ING Asigurari

    ATENTIE: ING Asigurari refuza sa dea toti banii inapoi, motivind ca tre sa acopere salariile agentilor si toata organizarea lor DIN BANII NOSTRI

    Pe scurt: ING = Incompetenta Nulitate Grosolanii
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi corect sa-i nominalizeze BNR. (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:10)

    Alin [anonim]

    Daca nu poate sa le opreasca activitatea pe teritoriul tarii si pe angajatii implicati sa-i puna in spatele gratiilor, n-ar fi o idee rea sa le dea acele amenzi de doar 10% din cifra de afaceri si apoi sa-i nominalizeze pentru ca romanii sa stie sa nu mai faca vreo afacere cu ei vreodata.
    Adica am impresia ca suntem chiar prosti: niste banci straine, care o duc bine la noi in tara, fata de alte locuri, in loc sa ne multumeasca, comploteaza sa destabilizeze economia nationala si sa ne mai stoarca de bani. Iar noi nici macar nu-i nominalizam, le dam eventual o amenda nesemnificativa fata de gravitatea faptelor (10% din cifra de afaceri), si-i lasam sa-si faca jocurile in continuare.
    Daca as sti cu siguranta numele astora, chiar de mi-ar da cu 5% mai mult dobanda decat piata, nu as pune un ban la ei, si le-as fi spus si exact motivul.
  • +1 (1 vot)    
    sa-i terminam atunci! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:16)

    none [anonim]

    Nu va mai faceti depozite card-uri etc. la aceste banci, ar fi bine sa nu va mai faceti asigurari la ei.Sa se invete minte sa mai muste mina celor care le-au facut profit.
    • -1 (1 vot)    
      VISEEEEEEEE (Duminică, 2 noiembrie 2008, 13:57)

      nomane [anonim] i-a raspuns lui none

      "Sa se invete minte " Cine? Stai fara tema ca nu eu si tu suntem cei care-i sustin, Suntem niste muste. Vorba aia, cu sistemul nu prea te poti pune daca esti o furnica.
      In rest, VISEEEEEEEEEEE
  • +1 (1 vot)    
    Precizari pretioase (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:30)

    anonimus [anonim]

    Depozitele la ING sunt garantate la nivelul de 100 000 euro pentru deponent, de catre statul olandez, mai mult decat garantia oferita de statul roman.
    Astfel, este tocmai invers fata de ceea ce s-a exprimat pana acum, respectiv, cu ING ai o garantie mai mare decat cu alte banci.
    Si privitor la asigurari, acestea au un mecanism de functionare mai complex, sunt incheiate pe o durata mare de timp si de aceea este foarte probabil ca domnul din galati sa fi ratat logica produsului.
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:46)

    Alex [anonim]

    Toti sunt niste escroci si niste hoti. Eu si cei ce au scris aici suntem cei mai cinstiti si onesti, Nu va obliga nimeni sa luti credite de la o anumita banca sau sa va faceti card. Au servicii care nu sunt indispensabile, dar toti am vrea credite doar cu buletinul, sa giram cu mancarea pisicii si sa nu dam banii inapoi. Tocmai de aici a inceput criza financiara. Multi rabufniti prin aceste comentarii de doi bani , tocmai pentru ca sau nu faceti nimic altceva sau faceti exact ce scrieti ca fac altii. Nu vad un comentariu serios , documentat si din care sa ramai cu ceva. Acum astept minusurile celor minusculi si care ar da plusuri pentru cine ar injura mai tare, mai urat si mai cu incultura. Urmariti voturile la toate articolele. Va doresc succes.
    • 0 (0 voturi)    
      Cam asha... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:41)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Sa vedem deci: ING BANK, UNICREDIT-TIRIAC, BANCPOST si ROYAL BANK OF SCOTLAND (fosta ABN AMRO)
      Capital olandez, italiano-german, grecesc si american (parca), respectiv britanic.
      Afara cu toti... noi ramanem... hmmm, chiar, noi cu cine ramanem, avand in vedere ca, indiferent de criteriu, 90-95% din sistemul bancar romanesc e controlat de grupuri straine?
      Pai, ramanem cu austriecii si francezii... ahhh, si poate aducem si niscaiva rusi, ca tot nu stiu oligarhii lor pe unde sa-si mai plaseze petrodolarii...
      Toata povestea seamana socant cu o vanatoare de vrajitoare; pana la comunicatul asta (comentat asa cum se vede mai sus) in presa nu a aparut decat pozitia autoritatilor.
      In niciuna din suprinzator de numeroasele sale luari de pozitie, dl. guvernator n-a precizat ce lege/regulament au incalcat bancile alea, care-or fi fost ele. Stiind ca dl. guvernator nu face parte din cei ale caror guri vb inaintea mintilor, pare destul de probabil sa presupunem ca, de fapt, n-au incalcat nimic. O sa vedem daca investigatia CC (cu data de finalizare probabil prin 2015) o sa demonstreze altceva.
      In rest, numai de bine. O noua revolutie -- de data asta anti-bancara -- o sa ne ajute mult. Injurati-i pe toti strainii, spargeti-le ferestrele, scoateti cocktailurile Molotov... sa plece toti, 're-ar ai dreak de plosnite capitaliste (care plosnite, in treacat fie zis, erau bune acu' fo 9-10 ani, cand eram toti -- inclusiv BNR -- cu mana-ntinsa, sa vezi dracie, taman la ING si ABN...).
      Dupa aia, peste vreo 3-6-12 luni, o sa stam cu deshtu-n gura si-o sa ne miram de ce nu mai exista credit si 50% din economie da faliment...
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:17)

        ALEX [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

        Ai dreptate Catalin. Cred ca majoritatea celor ce au scris pana acum la acest articol au avut banii la Bancorex , BIR sau Banca Albine. Unii chiar la Dacia Felix. Toti o luam de buna ce zice Isarescu . Ai citit articolul acesta :http://www.banknews.ro/stire/22337_surse_banca_transilvania,_de_vanzare.html. Citez: Banca Transilvania nu are nicio problema. Banca Transilvania ar putea fi de vanzare. Potrivit unor surse bancare citate de Mediafax, actionarii au angajat banca Merrill Lynch drept consultant pentru vanzarea institutiei de credit si au primit deja doua oferte neangajante. Una dintre ele, de la o banca straina prezenta si in Romania. Oare cine o va cumpara? ING, UniCredit sau RBS ?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stiu... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:11)

          Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui ALEX

          Eu m-as astepta mai degraba la niste americani... dar oricum n-ar fi decat pure speculatii. Om trai si-om vedea.
          Din perspectiva thread-ului asta, mai relevant mi se pare altceva -- ca se vinde BT (daca intr-adevar se vinde). Nu par vremurile cele mai bune sa vinzi o banca (nici altceva, de altfel).
          O fi BERD cel mai mare actionar la BT, dar, din cate stiu eu, BT e singura banca semnificativa din sistem care are inca actionariat majoritar romanesc (afara de CEC, dar aia e de stat). Iar actionarii mari, Ciorcila & Co, au spus de nenumarate ori in ultimii ani ca nu vor sa vanda.
          Ce i-o fi facut sa se razgandeasca? Poate si cruciada anti-bancara din ultimele saptamani?
          • 0 (0 voturi)    
            eroare (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:06)

            8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Nu se vinde banca BT, se vinde divizia de credite a BT. E o diferenta, banca ramane asa cum e...15% BERD si 85% la alti investitori, niciunul neavand procent semnificativ. Cititi mai atent stirile.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:26)

    nibiru [anonim]

    ING avea de ales intre a spune ca a subminat economia nationala sau ca este de partea statului.

    daca ati vazut fimul zeitgeist-addenum, ati intelege ca tot terorism la patru ace se numeste.

    http://video.google.com/videosearch?q=addendum+zeitgeist&emb=0&aq=0&oq=addenum#q=addendum%20zeitgeist&emb=0&aq=0&oq=addenum&start=40
  • 0 (0 voturi)    
    ING o banca ce se crede mai mult decit este (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:29)

    pOPESCU [anonim]

    ING nu este decloc ce crede ea si ce vrea sa para!
    Niste nmilogi, care la Pilonul 2 pareau cei mai tari, acum nu mai sunt interesati.Cresterea lor pe pensiile facltative este negativa , in 5 ani ai 65% din suma depusa.
    Asta este ING!
  • 0 (0 voturi)    
    Cominicatul in original... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:13)

    Cineva [anonim]

    Interesant comunicatul in original postat pe site-ul www.consiliulconcurentei.ro. Citez:
    "CONSILIUL CONCURENTEI A DECLANSAT O INVESTIGATIE PE PIATA SERVICIILOR BANCARE SI INTERBANCARE


    Consiliul Concurentei s-a autosesizat si a declansat din oficiu o investigatie avand ca obiect o posibila intelegere intre anumiti agenti economici activi pe piata serviciilor bancare si inerbancare, practica interzisa de Legea Concurentei (21/1996).


    „Investigatia are la baza suspiciuni privind posibilul schimb de informatii, precum si anumite conduite comerciale evidentiate, de altfel si de mass-media, in acest sector”, a declarat domnul Gheorghe Oprescu, presedintele Consiliului Concurentei.


    în cadrul acestei investigaţii, inspectorii Consiliului Concurenţei au realizat o serie de inspectii inopinate la sediile principalilor actori din piaţă.



    In ultima perioada, Consiliul Concurentei s-a autosesizat si a efectuat inspectii inopinate in domenii diverse de activitate, cum ar fi piata distributiei de produse farmaceutice, piata cerealelor de panificatie, piata serviciilor de scolarizare auto, piata serviciilor de taximetrie, piata deseurilor industriale reciclabile, piata administrarii fondurilor de pensii private obligatorii (Pilonul II).


    31 Octombrie 2008
    Biroul de Presa Tel: 405.44.29 ; fax: 405.44.02; E-mail: presa@consiliulconcurentei.ro "
    Am incheiat citatul.
    Dupa cum lesne se vede, nu se da nici un nume de banca. De unde si pana unde numele vehiculate in presa? Dar poate reporterii stiu mai multe, ca deh, ei sunt cei mai destepti. Sau sunt sifonari prin bancile respective care si-au mai rotunjit veniturile sifonand. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Misu (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:48)

    cristi [anonim]

    dl Misu ne considera prosti pe toti ! cum adica e o simpla corespondenta intre membri ai Asociatiei Dealerilor? pai aceasta asociatie nu a fost constituita tocmai de angajatii trezoreriilor bancilor? este pur si simplu o jignire la adresa noastra....a inteligentei noastre....ca sa fie clar, pentru cine nu stie....angajatii din trezorerii si-au creat aceasta Asociatie, un fel de casta.....