Austria: Prima nationalizare in sectorul bancar - Kommunalkredit

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2008, 17:42 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Kommunalkredit Austria va fi nationalizata de statul austriac pentru suma simbolica de doi euro, anunta Reuters, preluata de Forbes. Guvernul de la Viena preia cele 50,8% dintre actiuni, detinute pina acum de Oesterreichische Volksbanken AG (Volksbank) si cele 49% din actiuni detinute de grupul franco-belgian Dexia.

Potrivit unui comunicat al Kommunalkredit, criza financiara a provocat o acuta criza de lichiditati.

Kommunalkredit a fost fondata in 1958 si ocupa pozitia a opta in topul institutiilor de credit din Austria.











1536 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Oare austriecii sunt de acord? (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:51)

    sorin [anonim]

    Criza asta e de fapt cel mai mare furt din istorie. Oare cei care platesc taxe sunt de acord sa dea banii bancilor? De fapt banii ajung la unii miliardari (proprietarii bancilor).

    Daca-mi fac eu o firma si fac 10mld de dolari datorie, mi-o cumpara guvernu?

    I-mi aduc aminte de crizele pe care le faceau unii din vest cand statul roman ajuta sidex-ul sau alte companii falimentare (care totusi erau firme de stat).
    Acuma cand sute si sute de miliarde de dolari sunt facuti cadou unor multimiliardari (ca vezi doame ia scazut averea de la 10 la 5miliarde si moare de foame), nu aud pe nimeni sa comenteze nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Iar la dascalii austrieci nu se gandeste nimeni (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:21)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui sorin

      ...Sper ca macar alte categorii profesionale .....sa protesteze....era candva si un banc cu KEFERE ul austriac PS. Apropo de banci. De cand cu falimentul prevenit in extrem cu banii extremistului Ghadafi, leul desertului....urmat de implicarea in tentativa de smenuire a leului romanesc....vad ca Unicredit , ramura valaha nu mai poarta in coada nelipsitul TZIRIAC .....Oare de ce ?
      • +1 (1 vot)    
        pentru ca (Luni, 3 noiembrie 2008, 20:18)

        mim [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        tiriac si-a cam vandut firmele cu care era in participatie la banca. si asta cu vreo sase luni inainte sa inceapa criza. informatia nu este 100% sigura dar la un moment dat cand verificam banca unicredit am vazut stirea pe net.
    • +1 (1 vot)    
      astia sunt mai smecheri (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Daca Sidexul si inca zece firme de stat din Ro dadeau faliment...lumea mergea inainte doar noi ramaneam la coada carutei.

      Daca Goldman Sachs, GM si inca vro zece firme din astea dau faliment... se duce lumea de rapa. De aia isi permit sa faca orice vor, sunt atat de mari incat lumea nu isi permite sa le lase sa intre in faliment.
  • +1 (1 vot)    
    da, sunt de acord (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:35)

    AndreiSe [utilizator]

    Pai nu vad de ce nu ar fi de acord sa o cumpere cu 2 euro. Ei de fapt cumpara o banca foarte ieftin, banca pe care o sa o vanda in catva ani astfe incat sa isi acopere pierderile. Daca nuo cumpara statul o cumpara alt rechin, stai linistit. Problema cu bancile este ca au datorii extrem de lichide, in schimb activele sufera de o lipsa de lichiditate. dar pe total activele sunt mai mari decat pasivele.
    • +1 (1 vot)    
      2 euro (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:14)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

      In clipa in care devin actionari isi asuma responsabilitatile, faptul ca acea banca valoreaza simbolic doar 2 eur, inseamna ca are nevoie mare de infuzie de capital ca sa supravietuiasca si sa isi revina, astfel ca vor fi cheltuieli semnificative..
    • 0 (0 voturi)    
      nu privesc pasiv ... pasivul (Luni, 3 noiembrie 2008, 19:55)

      sicmar [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Odata cu banca se cumpara si pasivul ei sau, daca vreti, mai ales pasivul. Cum s-a ajuns la pasiv este alta poveste si fostii proprietari sunt dispusi s-o acopere cu o infuzie de 373 milioane de euro (informatia nu apare in articol).
  • 0 (0 voturi)    
    MILENIUL III (Luni, 3 noiembrie 2008, 21:54)

    YO [anonim]

    DACA NU VA FI RELIGIOS VA FI......COMUNIST....