Calin Popescu Tariceanu: Guvernul are un plan de masuri pentru a depasi criza economica, plan ce va fi pus in aplicare in cel mai scurt timp

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2008, 16:31 Economie | Finanţe & Bănci


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, joi, la Brasov, ca Romania trebuie sa stimuleze investitiile, sa protejeze locurile de munca si sistemul bancar, daca vrea sa treaca cu bine de criza financiara internationala, iar Guvenul are un plan de masuri. Seful Executivului sustine ca exista un plan de criza care va fi pus in aplicare in cel mai scurt timp, "menit sa tina sub control efectele crizei si sa mentina ritmul de crestere economica din acest an", a afirmat premierul, citat de Mediafax.

"Efectele crizei financiare internationale incep sa se simta si la noi. Nu vreau sa ramanem pasivi si sa credem ca nu exista remediu la aceasta criza. Exista cateva directii pe care trebuie sa mergem. In primul rand trebuie sa avem grija de oameni si sa protejam locurile de munca si apoi sa avem grija si de intreprinderi si sa gasim remedii pentru investitii", a spus premierul.

El a adaugat ca pentru protejarea locurilor de munca si pentru stimularea investitiilor, Guvernul are o solutie, care consta in acordarea unor prime firmelor ce vor angaja someri in 2009. Aceste firme vor primi cate 1.000 de euro pentru fiecare somer cu o vechime mai mare de trei luni, angajat.

"Banii se vor acorda din schema de ajutor de stat. Masura ne va permite sa cream 80.000-100.000 de locuri de munca anul viitor. Nu vreau sa vad un somaj persistent", a declarat premierul, adaugand ca, dupa parerea sa, Comisia Europeana nu va avea obiectii in privinta acordarii acestor prime.
  • Tariceanu: Sistemul bancar are probleme serioase, dar e solid si va depasi criza

Calin Popescu Tariceanu spune ca interventii ale Guvernului vor avea loc si in sistemul bancar, care are si el "probleme serioase", din cauza lipsei de incredere care a creat si lipsa de lichiditati.

"Nu este o problema specifica Romaniei. Lipsa de incredere se reflecta si in alte sisteme bancare. Societatile comerciale nu-si mai pot realiza planul de afaceri. Este nevoie de asigurarea lichiditatilor pe piata, care se poate realiza numai prin restabilirea increderii, pentru ca lichiditatile nu au disparut ci s-au deplasat in alte zone", a spus premierul.

El sustine ca operatiunile interbancare nu se mai realizeaza tocmai din cauza neincrederii, iar pentru rezolvarea acestei situatii, Asociatia bancherilor si Banca Nationala au creat un grup de lucru care va propune masuri pentru reinstalarea increderii in sistemul bancar romanesc.

"Nu este nevoie de interventia statului. Sistemul bancar romanesc este solid si va depasi criza. Eu sunt optimist, vom depasi criza", a spus primul-ministru Calin Popescu Tariceanu.











434 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Lasa-ne! (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:33)

    same.dan [utilizator]

    Ba asta, lasa-ne!
    • 0 (2 voturi)    
      "cu gogosi ,cu minciunele ,te facusi vornic ,mise (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:13)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui same.dan

      Vasile Alexandri despre Calin Anton Popescu Tariceanu (2 in 1 acum si cu gust de gaina)
  • +2 (6 voturi)    
    Nu e zi sa n-ai "un plan de masuri" (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:44)

    'anii ceausesti [anonim]

    Planul de masuri trebuia sa fie DEMULT
    Si trebuia sa se numeasca CHIBZUINTA

    sa ECONOMISESTI si sa CONSTRUIESTI cand ai avut excendent bugetar, nu sa arunci cu banii in toate partile sa promiti pensii si salarii marite cu doua cifre cu criza economica mondiala la colt

    Au trecut 10 ani de crestere economica din care Romania nu s-a ales cu NIMIC.
    • +2 (4 voturi)    
      ba avem autostrazi subterane (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:01)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui 'anii ceausesti

      intre baietii destepti si mafiotii din politica, suspendate peste interesul cetatenilor aia avem
    • 0 (2 voturi)    
      lasa-l pana maine (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:03)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui 'anii ceausesti

      maine vine si ne spune altceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai invatati economie domnilor guvernanti (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:54)

    laurentiu [anonim]

    Nu asa se vor crea locuri de munca cu pomene de 1000 euro. Ne-am saturat de totii analistii economici crescuti ca ciupercile dupa ploaie.
    Daca doriti sa iesim din criza aplicati masurile pe care altii le-au aplicat acum 70 ani:

    --Trebuie sa intervina statul cu proiecte mari de investitii in infrastructura domnilor pentru a atrage somerii- statul este singurul care poate demara proiecte de anvergura in infrastructura
    -- Micsorarea dobanzilor pentru a stimula investitiile private
    --stimularea consumului si nu stimularea economisirii

    etc
  • +1 (3 voturi)    
    Planul-minune (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:59)

    Razvan_M [utilizator]

    O sa vorbeasca Tariceanu in fiecare zi, non-stop despre cate in luna si in stele si o sa adoarma lumea si o sa uite de criza... Si cand o sa ne trezim din somn, peste o vreme, criza va fi trecut demult...
  • +1 (3 voturi)    
    evitarea crizei.... (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:08)

    Valentin [anonim]

    Cum, in Romania si-a cam terminat programul, i-as propune acestui premier sa plece in Congo, si acolo,
    sa-si aplice acest plan de masuri nazdravan. Poate il gaseste acolo si pe Nastase , Iliescu si Geoana care sa-i dea o mana de ajutor in implementarea programului anticriza. Cred ca ne vom descurca si fara ei pe timpul crizei...
  • +1 (1 vot)    
    taxa auto si dl Prim-Ministru (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:09)

    Connaisseur [anonim]

    Nu stiu daca taxa auto este in vigoare.
  • 0 (2 voturi)    
    pa (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:22)

    unu [anonim]

    in cel ma scurt timp scapam de tine si de psd. sper ca asta era si planul tau
  • 0 (2 voturi)    
    MERGETI LA VOT !!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:03)

    vlad [anonim]

    cind va duceti la vot va rog sa va aduceti aminte de cuvintele celui mai arogant prim ministru pe care l-a avut romania vreodata care spunea lejer sinistratilor la inundatii “ca doar nu vreti hotel !”. lasa-ne taricene....ne-am saturat, crede-ne !!!
  • 0 (2 voturi)    
    comentatorii "penelisti" (Joi, 13 noiembrie 2008, 22:15)

    gigi [anonim]

    cred ca observati ca lipsesc comentatorii "penelisti" de pe hotnews :) se pare ca in unele zile au alte munci de facut sau pur si simplu lucreaza doar in unele zile la cele cateva calculatoare din cele 2 sedii . stiu despre ce vorbesc ;)
  • 0 (2 voturi)    
    varog frumos, mai rabdati 17 zile (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:57)

    mark [anonim]

    domnilor, stati linistiti, ca PNL-ul nu o sa mai guverneze dupa 30 noiembrie...ce tot faceti atata spume la gura?..in loc sa va bucurati ca mai are 17 zile de guvernare...o sa vina ori psd ori pdl. gata cu pnl-ul