Presedintele Cehiei, Vaclav Klaus, se declara inspaimantat de Summitul G20

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 16:15 Economie | Finanţe & Bănci


Vaclav Klaus
Foto: AGERPRES
Presedintele Cehiei, Vaclav Klaus, cunoscut pentru atitudinea sa ultraliberala si eurosceptica, a declarat vineri ca este "inspaimantat" de summitul G20, care ar putea avea consecinte mai grave chiar decat criza financiara, relateaza AFP.

"Sunt inspaimantat de aceasta reuniune, sunt intr-adevar inspaimantat", a spus Vaclav Klaus, la Radio Cesko, comentand reuniunea care debuteaza vineri seara, la Washington.

"Aceasta reuniune nu poate aduce nimic altceva decat masuri insuficient analizate si precipitate, ale caror consecinte vor fi chiar mai amenintatoare decat criza insasi", a subliniat el.

Economist de formatie, liberal si admirator al tezelor lui Milton Friedman, Vaclav Klaus crede ca "actualul ciclu ar trebui lasat sa se inchida", evitandu-se astfel "provocarea unei noi crize si a unei panici financiare".

Criza financiara este generata, crede presedintele Cehiei, de "crearea excesiva de moneda" de catre banca centrala americana, care a avut drept consecinta o "bula pe piata imobiliara".

"O noua reglementare este un non-sens tragic, care va frana cresterea economica", a adaugat Klaus.

Cehia urmeaza sa preia presedintia Uniunii Europene de la 1 ianuarie 2009.











4968 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    in sfasit cineva care incepe sa spuna adevarul (Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:25)

    ecologistul [anonim]

    pacat ca presedintele Cehiei este in minoritate...Klaus a fost intotdeauna un lider lucid si care nu s-a ferit sa spuna lucrurilor pe nume, indiferent cat de neplacut si "politically incorrect" a fost pentru ceilalti lideri ai UE...si cat de nebunesc ar fi sunat pentru neo-lingaii conceptului de guvernare mondiala....Klaus a fost singurul lider al lumii care s-a ridicat in plin summit ONU pt schimbarile climatice sa spuna adevarul...si a fost huiduit de o liota de sefi de state spalati pe creier si plini de auto-infatuare si sete nestavilita de putere...
  • -7 (7 voturi)    
    Klaus & gacicile de pe avioane ... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:08)

    Ekonomitza [anonim]

    bataranul tap va freca menta UE timp de 6 luni !
  • -5 (5 voturi)    
    Klaus (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:17)

    releu, din Cehia [anonim]

    e un bosorog tampit, si asa este considerat chiar si in Cehia...
    • +2 (2 voturi)    
      ce (Vineri, 14 noiembrie 2008, 22:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui releu, din Cehia

      vorbesti franz? De unde stii tu ca e timpit? Micimea maxima care este creierasul tau ti-a spus asta? Cum iti permiti sa vorbesti asa ,, mai animalule", ca sa citez din mentorul tau, tovarasul ion, da ion, iliescu? Ca orice comunist adevarat , adica mai pe scurt criminal virtual, n-ai nici rusine , nici onoare, doar tupeu. Exact ca profesorii tai, iliescu, nastase, tariceanu, voiculescu.
      Heil siktir !
      Zi merci si de asta, vorba marelui murphy, se poate si mai rau.
      • -1 (1 vot)    
        Ce propuneti dl. Bec? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:29)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Ce propuneti dl. Bec?
        Bretton Woods s-a terminat, Reaganomics si-a dat obstescul sfirsit in anul de gratie 2008.

        Care ar fi ideea/ideile prin care se poate redresa lumea?
  • +3 (3 voturi)    
    noroc ca va fi presedinte ue (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:24)

    ady [anonim]

    poate va ajuta cumva uniunea asta de kko
    • +2 (2 voturi)    
      nu doresc sa te contrazic (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 8:46)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui ady

      Klaus are dreptate pe fond-este greu de vorbit despre 'economie de piata' sau 'piata libera' atunci cand statul injecteaza miliarde din banu' public in chiar motoru l de dezvoltare al capitalismului,sistemul bancar-dar acum cand 'fandaxia' e gata si recesiunea s a instalat ,ea tinde sa imbrace forma cea mai grava-criza de incredere-ori impotriva -ei- este greu de luptat o data instalata,asta v a conduce la convulsii sociale ,la o noua configuratie pe harta geo-politica ,ori toate astea vor avea un pret uman si material greu de platit
      • +1 (1 vot)    
        economie de piata ?? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:24)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        economie de piata in UE ? Sigur ai citit reglemetarile ?

        UE are un nucleu de mari companii care se coordoneaza, si intre ele, si cu statul, si care sunt protejate de multele de reglementari privind calitatea etc., si un "al treilea sector", cum se spunea despre economia subterana din Uniunea Sovietica, de companii independente care se chinuie sa supravietuiasca si care ocupa nisele pe care cei mari nu vor sau nu pot sa le ocupe. Firmele din CEE au intrat direct in esalonul trei, mai putin cele care au fost cumparate de greii din Uniune sau de companiile de stat din Uniune.

        In uniune nu e "economie de piata", e corporatism, asa cum se definea corporatismul pe vremea lu' Mussolini si Oswald Mosley.
    • +1 (1 vot)    
      cand o fi sa aiba Marea Uuniune E. presedinte ales (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:18)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui ady

      cand o fi sa aiba M.Uniune Europeana presedinte ales, o sa il votez pe Klaus daca o sa candideze ...

      Uniunea e in kkt pana sub nas, dar si-a pierdut mirosul si nu isi da seama ... uitati-va cate tari au datorii publice mai mari decat GDP-ul, in cate din EU15 somajul declarat este peste 10% (iar ala mascat cu "cursuri de perfectionare", concedii medicale, pesionare pe caz de boala etc. nu il stie nimeni exact). Au trait si traiesc inca din capital, nu din venit.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 16:44)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui emilper

        Tu pentru ce traiesti in afara de munca?
        • +1 (1 vot)    
          sunt sigur care e relevanta intrebarii tale (Duminică, 16 noiembrie 2008, 6:06)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui toro

          Nu sunt sigur care e relevanta intrebarii tale relativ la ce se discuta in articol sau in comentarii, dar o sa raspund: ce fac la munca mi se pare destul de fun ... mi-am schimbat meseria acum cativa ani cand m-am saturat de ce faceam pe vremea aia.

          Problema UE15 nu e neaparat ca se intind mai mult decat le ajunge plapuma, ci ca se mint singuri: vezi grevele studentesti din Franta ... lumea nu mai e aia din 1945, si "colonialii" nu mai au asa multe motive sa se uite in sus la Europa. "Colonialii" au inceput sa se trezeasca si sa depaseasca complexele de inferioritate (well, mai putin aia din Romania): anii trecuti cateva tari din Africa (care impreuna au o populatie cam cat UE15) le-au taiat macaroana si au pus taxe pe exporturile europene de carne de pasare care sa compenseze "compensatiile de export" date de Uniune, asa ca greii UE au cam ramas cu stocuri pe care au incercat sa le plasese noilor membre, de plangeau cehii sa primeasca si ei "compensatii de export" sa poata sa isi vanda gainile macar afara din uniune, daca la ei acasa nu mai aveau loc ... asta e si explicatia pentru epidemiile de "gripa aviara" de la noi si de la bulgari ...
  • 0 (0 voturi)    
    bula (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:36)

    john [anonim]

    hotnews: 'bula pe piata imobiliara" - cica e traducerea expresiei "housing bubble".
    "Invatati, invatati, invatati" - V.I. Lenin
  • -2 (2 voturi)    
    si daca? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 13:24)

    Gogu [anonim]

    Daca Iliescu era inca presedintele Romaniei ar fi vorbit la fel
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 18:19)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      mda... Iliescovici Ilici Ici marele liberal.