Statele Unite au solicitat monarhiilor din Golf un ajutor de 290 miliarde dolari (presa)

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2008, 10:49 Economie | Finanţe & Bănci


Statele Unite au solicitat 290 miliarde dolari din partea a patru monarhii bogate din Golf, pentru a ajuta la combaterea efectelor crizei financiare internationale, potrivit cotidianului kuweitian Al-Seyassah, citat de AFP.

Cotidianul, al carui capital este privat, a mai precizat, citand "surse bine informate", ca autoritatile de la Washington au cerut 120 miliarde dolari Arabiei Saudite, 70 de miliarde dolari Emiratelor Arabe Unite, 60 de miliarde dolari Qatarului si 40 de miliarde dolari Kuweitului, scrie NewsIn.

Ziarul nu precizeaza modul in care Statele Unite ar urma sa primeasca acest ajutor, destinat, potrivit articolului, prevenirii unei recesiuni americane.

Al-Seyassah arata ca Statele Unite vor sa utilizeze aceste fonduri pentru ajutarea industriei auto, ce este in prezent in impas, pentru banci si pentru alte companii afectate de criza.

Cele patru state numite sunt membre ale Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC). Productia lor totala se ridica la circa 14 milioane barili/zi, aproape de jumatate din productia grupului, si asigura 17% din aprovizionarea la nivel mondial. 











1249 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    dolarii, petrolul si...americanii (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:41)

    iancu jianu [anonim]

    Asta va fi inceputul sfirsitului ptr America, sau mai bine zis caderea libera in neant. Dac pina acum se mai tineau cu ghearele de buza prapastiei, duca-se de acum.
  • +2 (2 voturi)    
    SUSTINERE USD (Joi, 20 noiembrie 2008, 14:18)

    Dorel [anonim]

    Caderea pretului la petrol pericliteaza fundatia USD.
    Cresterea accentuata a USD din ultima perioada a fost cauzata in special de repatrierea banilor de catre firme americane disperate dupa lichiditate pentru acoperirea gaurilor interne. In aceeasi masura, foarte multe entitati ce au avut imprumuturi in USD pentru carry trade, au trebuit datorita crizei financiare sa cumpere USD pentru rambursarea banilor. Acest lucru nu poate dura foarte mult, situatia critica a USD va reveni la "normal", asa cum era acum citeva luni.

    Lucrul cel mai daunator este pierderea sustinerii monedei americane prin intermediul pretului ridicat la petrol; sa explic:

    Tara "x" exporta bunuri si produse in USA, incaseaza bani dar nu vrea sa tina valoarea acestora in moneda USD si o scimba sa zicem in EURO sau altceva pentru protectie. Asta ar insemna si insemna o presiune pe devalorizarea USD versus alte bancnote. Intervine pretul ridicat al petrolului unde tara "x" ii trebuie petrol si brusc plateste de 3 ori mai mult pe el astfel ca o mare patre din banii cistigati din vinzari catre USA sunt dati pe petrol. Tarile exportatoare de petrol prin diferite intelegeri cheltuiesc doar o parte din banii incasati restul ii recicleaza in US tresury, astfel disparind presiunea pe USD ce ar fi fost initial exercitata de comportamentul tarii "x".

    Acum ca pretul la petrol a scazut la aproape o treime, tara "x" iarasi are surplus care nu vrea sa il tina in denominare USD si iarasi poate aparea presiunea pe moneda americana, de aici si necesitatea USA de a avea in continuare investitii masive din partea exportatorilor de petrol. Problema e ca statele producatoare de petrol nu isi mai permit sa recicleze bani in tresury care nu ii au. Ce se va intimpla nu stim, dar stirea aparuta mai sus nu ma mira. Exceptind situatia in care intram intr-o puternica recesiune globala, pretul scazut al petrolului se va dovedi o sincopa si va reveni undeva peste 70-80USD/baril.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am mancatzias, de unde sa va dau? (Joi, 20 noiembrie 2008, 15:39)

    Printsul Taric al Baril [anonim]

    Domnu Bush, sa traiti, doar ma stiti, eu tin la dvs si v-as da, ca daca nu erati dvs be fura tot saddam, dar n-am, sa moara camila daca am.
    Ca uite la ciorile astea somalineze care mi-a furat betrolieru de la bunicu aziz, va rog eu sa dati cu gaz pe ei. ca sunt niste rachetzi si vor sa le dau eu 25 de milioane, mda, poate 25 de milioane de qurane in capul lor de entitati sioniste proaste ca altfel nu pot sa le spun.
    de unde atatia betrodolari, ca jumate am pierdut la bursa si jumate am si io nevoie, ca am familie mare, 4 neveste si 28 de copii.
    dar lasati ca vorbesc eu cu niste baietzi de la mine la oaza, poate au ei asa, vreun miliard doua. daca nu, il sun pe hayssam in siria, ca asta si-a pus deoparte niste bani, a muncit mult prin romania, foarte gospodar, expert in tvauri (ceor mai fi si alea ca la noi in golf nu avema tvauri).
    bun, sa traiti domnu bush, si pe onoarea si cuvantu meu da arab ca daca vad niste betrodolari pe strada va sun imediat!
  • 0 (0 voturi)    
    20 % (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:55)

    immortal [utilizator]

    Oricum, doar arabia saudita detine 11 % din totalul actiunilor cotate la bursa. Acum va detine 20 %. Bine ca americanii se umfla in pene si continua sa cheltuiasca sume exorbitante pe niste razboie impotriva NIMANUI !.... si cand colo, ei sunt la mila prietenilor arabi ! Ca sa vezi dracia naibii !
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu poti face politica externa fara armata (Joi, 20 noiembrie 2008, 17:22)

      Nicolas Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui immortal

      SUA are cea mai performanta armata de pe pamint sa va avea asta multe generatii de acum incolo..Daca va uitati le fluxul de capital intrat in USA numai in luna trecuta este de sute de miliarde de dolari..toata lume vrea bondurile americane..si de ce ??pentru ca sunt cele mai sigure...
      de ce ? are cea mai tare armata din lume..
  • 0 (0 voturi)    
    Tzeapa (Joi, 20 noiembrie 2008, 17:04)

    anonimel anonimu [anonim]

    Cat de prosti ne credeti cu stirea asta? Cum sa faca mah SUA asa ceva, dupa ce i-au bombardat atat, cum sa se duca sa le ceara bani imprumut? E cumva stire de 1 aprilie? Oricum funny ;))
  • 0 (0 voturi)    
    Cuarata nebunie (Joi, 20 noiembrie 2008, 17:20)

    Hosama [anonim]

    Sunt varza amerlocii, pe zi ce trece ne dam sema ca nu mai au nici chiloti pe ei, ba dimpotriva trebuie sa ii ia cu imprumut de la teroristii arabi ca daca nu saracii ar fi in putzulica goala si cu o ghioaga pe umar. Poveste asta cu caderea imperiului nu este o noutate pentru nimeni, poate doar pentru capetele seci care se incapataneaza sa mai creada in visul american, care a fost pe credit si care nu va mai fi niciodata. Oricum slab imperiu, 100 de ani de existenta si o cadere fulminanta. Asta se intampla cand instalezii la carma tarii niste hoti prosti ajutati de o mana de evrei si mai prosti. Americanii au fost atat de cretini incat i-au furat pe chinezi si pe japonezi pe fata lasandu-i cu ochii in soare, iar acum plang pe la Beijing si Tokyo sa nu vanda mancatorii de orez dolarii. Sunt curios cum va mai fi intretinuta armada americana cand dolarul nu va mai fi rege. Va mai aduceti aminte de Rusia anilor 90?