Calin Popescu Tariceanu: Cresterea economica in 2009 va fi mai mica decat in 2008. Cei mai optimisti se asteapta sa fie in jur de 6%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:24 Economie | Finanţe & Bănci


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
"O recesiune economica puternica va avea un impact mare asupra Romaniei. Cresterea economica in 2009 va fi mai mica decat in 2008. Cei mai optimisti spun ca va fi in jur de 6%", a afirmat, vineri, premierul Calin Popescu Traiceanu, la sediul Academiei de Studii Economice din Bucuresti. Primul ministru ii invitase, vineri, pe contracandidatii sai la functia de premier, Teodor Stolojan si Mircea Geoana, la o dezbatere la sediul ASE, insa aceastia nu au dat curs invitatiei.

Cele mai importante declaratii ale primului ministru:

  • "Regret ca contracandidatii mei la functia de premier au refuzat invitatia de astazi. Vor exista dezbateri, probabil televizate, intre candidatii la functia de premier saptamana viitoare".
  • "Campania electorala ar trebui sa fie si o dezbatere de idei intre adversari, insa campania electorala de la noi seamana cu un meci de fotbal."
  • "Convingerea mea este ca planul de masuri anticriza si pentru crearea si mentinerea locurilor de munca va avea acelasi impact pozitiv asupra economiei ca si scaderea cotei unice de impozitare la 16%, care a stimulat cresterea economica si a dus la scaderea numarului celor care lucrau la negru."
  • "Ne dorim sa micsoram decalajele fata de tarile dezvoltate si sa atingem cat mai repede criteriile de convergenta cu UE."












1006 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cifrele mele (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:33)

    www.khris.ro [utilizator]

    cresterea PIB anul viitor +3.75%
    inflatie +5%
    • -1 (1 vot)    
      hai sa facem concurs (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:56)

      Jon [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      crestere PIB 3,5-4%

      inflatie 8-10%

      deficit 3,8%
    • +1 (1 vot)    
      dupa ureche! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:19)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      E interesant cati cantareti "dupa ureche" prevestesc prohodul economiei romanesti!
      Daca ai fi avut cat de cat bunul-simt sa te informezi inainte de-a trimite comentariul, ai fi aflat ca, la fel ca oriunde in lume, cifrele din dreptul cresterii economice sunt ajustate cu inflatia, ceeace inseamna cu totul altceva decat aritmetica elementara pe care o propui tu!
      • 0 (0 voturi)    
        dupa ureche.... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:20)

        www.khris.ro [utilizator] i-a raspuns lui johnny

        johnny, sunt mai informat decat tine, te rog sa ma crezi pe cuvant. INSSE anunta in fiecare trimestru cresterea PIB reala, adica ajustata cu inflatia si cursul de schimb si nu cresterea nominala la care te referi tu. Am spus 3.7% crestere reala, dar sunt convins ca stii asta si ai vrut doar sa ma incerci.... Iar in ceea ce priveste ultima afirmatie, sunt unul dintre cei care sustin ca in RO nu vom avea recesiune, deci fac parte dintre optimisti.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa da! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 15:17)

          johnny [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

          Comentariul tau initial inducea o concluzie total opusa celei din raspunsul la postarea mea. Precizarile ulterioare au lamurit confuzia si sunt de acord cu cele scrise de tine, ramanand totusi un semn de intrebare in legatura cu metoda prin care oricare dintre noi (ma refer la forumisti in general) am putea sa apreciem in mod obiectiv o ierarhie in functie de cat de bine sau mai putin bine suntem informati!

          PS: tin sa precizez ca n-aveam cum sa ma refer decat la cresterea reala, singura care apare in statisticile oficiale. Cresterea nominala este doar o baza de calcul, nu un rezultat final.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:20)

      John [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      Crestere economica negativa 1-2% (industria se contracta, retailul va fi pe minus, proiectele de infrastructura nu vor demara, agricultura nu o poti revitaliza in 12 luni, constructiile pe minus, banii europeni vor continua sa fie blocati in hatisul administrativ, etc.) - asa ca nu vad ce ar putea produce crestere economica
      • +1 (1 vot)    
        Crestere economica negativa (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:26)

        www.khris.ro [utilizator] i-a raspuns lui John

        John, nu cred ca vom avea crestere negativa. Agricultura nu va scadea, consumul nu va scadea, constructiie isi vor tempera ritmul de crestere dar nu vor scadea (rezidentialul reprezinta doar 10-15% din total constructii deci, chiar daca va scadea nr apartamentelor si/caselor livrate in 2009, constructiile per ansamblu vor sta mai bine). Plus, vor intra in tara fonduri UE in valoare de cel putin 2-3mld eur, investitiile guvernamentale vor creste. Mai sunt multe de spus, nu ma intind acum. Sunt de un optimism moderat in ceea ce priveste cresterea economica la momentul asta. Peste 6 luni, vom mai vedea.
      • -1 (1 vot)    
        dupa urche (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:28)

        Buster [anonim] i-a raspuns lui John

        Generalitati fara justificare...acum tu faci prognoze dupa ureche.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea este alta (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:16)

    costi [anonim]

    De fapt toata aceasta criza este o reasezare a pietelor.Cine pierde ?China
    Cine castiga ?Westul si Grupurile bancare mari.
    Cine are din nou rolul de echilibrare a pietei .SUA.
    Cine a pierdut o multime de cash /Arabii si rusii din petrol .Acum s-au cumintit nu mai macane.
    Este bine, totul va revenii la normal dupa sarbatori
    Toate contractele de livrari in viitor pentru materii prime altele decat otel si petrol au crescut de ieri.
    petrolul este acum petrol si nu mijloc speculativ de imbogatire.daca petrolul s-a ieftinit la adevarata valoare atunci toate economiile au mai multi bani acum .bugetele care erau proiectate la 147 usd/baril acum au 100 dolari reverva cu petrolul la 50 dolari baril.
    deci toate bugetele , si cel romanesc.
    Mai lasa nenea tariceanu baubaul crizei ca se sperie pensionarele de la blok si ti se duc votantii
  • -1 (1 vot)    
    Cifrele mele (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:16)

    Vali M [anonim]

    crestere PIB -0,5%
    deflatie! 1%
  • 0 (0 voturi)    
    am uitat (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:19)

    costi [anonim]

    am uitat sa remarc profunda zicere a lu tariceanu : Cresterea in 2009 va fi mai mica decat in 2008 . De unde stii tu ? Nu totul se reduce la industria auto.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai fugi de aici.. (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:28)

    Tudor [anonim]

    In sfarsit scapam de motocicleanu asta.Oricum e doar o marioneta acolo!
    • 0 (0 voturi)    
      Si vine unul care nu e marioneta? Cine o fi ala? (Vineri, 21 noiembrie 2008, 14:17)

      Rica [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Si vine unul care nu e marioneta?

      Cine o fi ala?

      Ce Prim Ministru crezi tu ca o sa vina si nu o sa fie manevrat din culise...

      Ne lasi!
  • 0 (0 voturi)    
    crestere? (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:29)

    Ant [anonim]

    Care crestere?
    Jumatate de Europa e in recesiune cu prognoza sumbra in 09 si se viseaza crestere? Din ce? De unde?
    • 0 (0 voturi)    
      Alt guvern! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 17:47)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui Ant

      Cresterea economica e foarte posibila si mai mult e chiar posibil sa fie mai mare decat anul asta, cu o singura conditie: noul guvern sa fie competent si sa urmareasca interesele economice ale ROMANIEI!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu nu candideaza ca premier (Vineri, 21 noiembrie 2008, 15:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Tariceanu a fost prost-inspirat sa "convoace" o astfel de intalnire, mai ales ca nu are pe ce sa se bazeze pentru a-si aroga o asemenea pozitie.

    Mult mai echilibrata ar fi fost o invitatie nepolitica din partea ASE la dezbateri si nu pt. candidatii la functia de prim-ministru, ci pt. sefii partidelor... Prin subordonarea fata de un partid, ASE-ul a ratat o buna ocazie de a se situa la centrul dezbaterilor politice.