Fed va aloca 800 miliarde dolari pentru deblocarea pietei creditelor

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:04 Economie | Finanţe & Bănci


Rezerva Federala Americana (Fed) a anuntat marti un nou program de sprijinire a sistemului financiar american, alocand 800 miliarde de dolari pentru dezghetarea pietei creditelor, potrivit Reuters. In cadrul acestui program, Fed va cumpara datorii si active ipotecare si va sustine creditele de consum si pentru intreprinderi mici si mijlocii.

"Actiunea are ca scop reducerea costurilor si imbunatatirea accesului la creditele ipotecare, ducand la sprijinirea sectorului imobiliar si ameliorarea conditiilor de pe pietele financiare", a anuntat institutia.

Secretarul Trezoreriei americane, Henry Paulson, a declarat in cadrul unei conferinte de presa ce a avut loc la Washington ca programul Fed va permite bancilor sa acorde mai multe credite.

Fed a anuntat ca va cumpara datorii ale Fannie Mae, Freddie Mac si Federal Home Loan Banks, o banca de locuinte finantata de guvern, in valoare de pana la 100 miliarde de dolari. De asemenea, cu 500 miliarde de dolari va cumpara active ipotecare ale Fannie Mae, Freddie Mac si Ginnie Mae.

Cu restul sumei de bani, adica 200 miliarde de dolari, Fed va sustine acordarea de credite pentru consum si pentru intreprinderile mici si mijlocii.

Acest program "demonstreaza sprijinul nostru pentru piata imobiliara. Nimic nu este mai important pentru a trece prin aceasta corectie a pietei imobiliare decat posibilitatea de a accesa credite ipotecare", a spus Paulson.

"Eu si colegii mei suntem hotarati sa folosim toate instrumentele pe care le avem la dispozitie pentru a pastra puterea institutiilor financiare si a stabiliza pietele financiare, pentru a minimiza raspandirea efectelor in economie", a mai precizat secretarul Trezoreriei.

Bloomberg scria luni ca autoritatile americane sunt pregatite sa imprumute peste 7.400 de miliarde de dolari, sau jumatate din valoarea produselor realizate in SUA in ultimul an, pentru salvarea sistemului financiar. Aceasta masura fara precedent ar include si fondurile in valoare de 2.800 de miliarde de dolari acordate deja institutiilor financiare in cadrul celui mai mare ajutor economic acordat de la programul New Deal aplicat in anii '30, in perioada marii depresiuni economice.

Pana in prezent, singurul program aprobat de autoritatile americane este cel in valoare de 700 miliarde de dolari al Trezoreriei americane.











667 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    CIFRE !!!!!! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 17:44)

    Stefan [anonim]

    Cum trece timpul , aflam de cifre tot mai mari in joc. Pina acum, au fost alocate sume guvernamentale de peste 1.600 miliarde de dolari. Noua administratie pregateste alti 800 - 1.200 de miliarde. Cred ca anul urmator vor descoperii ca pierderile sint atit de mari ca nici banii astia nu vor ajunge. Urmeaza inevitabil UE.
    • +2 (2 voturi)    
      si totusi $ creste!!! (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:40)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Nu este ciudat?
      se diminueaza dobanda, se arunca cu bani in piata, economia americana pica... si totusi dolarul creste!!!

      Cum se pot juca oamenii acestia cu nervii tuturor? Au bagat pe gatul europenilor active financiare toxice, le-au trimis si pe la chinezi, le-au impartit in toata lumea... iar acum... acum mii de mahari care au citit scenariul se bucura de control din ce in ce mai mare asupra economiilor voastre!

      si partea cea mai interesanta: nu exista nici o solutie!
      • +2 (2 voturi)    
        Au nevoie de bani pentru pariuri (Marţi, 25 noiembrie 2008, 20:04)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Ia uitati ce face Goldman Sachs :
        http://www.nj.com/starledger/stories/index.ssf?/base/news-12/1227417449161150.xml&coll=1

        "Pariaza" pe incapacitatea de plata a unui stat federal ...

        Uitati ce economie functionala are SUA ! Statul da bancilor cu speranta ca ele vor da mai departe. Dar de fapt ele incep sa se manance intre ele iar fiecare in parte "pariaza" pe moartea celeilaltei parti.

        Intrebarea deschise pe care v-o pun este : Ce se va intampla cand vom aceste institutii vor da de "default" ?
  • +2 (2 voturi)    
    in plus (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:02)

    gogu [anonim]

    astia sunt in plus fata de cei 700 de miliarde deja anuntati? da' stiu ca gafaie tiparnita aia de bani a fed-ului...
    • 0 (0 voturi)    
      America se imprumuta (?) (Marţi, 25 noiembrie 2008, 19:09)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Pai nu cred ca o sa tipareasca ei prea multi bani (din cauza inflatiei).
      Cred ca o sa se imprumute de pe pietele internationale.
      Si uite asa o sa creasca datoriile externe ale americanilor.... si cineva va trebui sa plateasca...
  • +2 (2 voturi)    
    pe cine imprumuta? (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:52)

    uzyy [anonim]

    firmele iau banii,produc ,dar cui vand?populatia este super indatorata,daca continua asa mai tare se afunda,parerea unui ''neavizat''scuze,o seara buna!
  • +2 (2 voturi)    
    Obama catre americani: "Ciocu mic!" (Marţi, 25 noiembrie 2008, 18:58)

    Secta lui Obama [anonim]

    Un nou dush rece pe fetzele uluite ale sustinatorilor lui Mesia "post-rasial", dupa cel al invaziei de clintonisti si sionisti:

    In conferinta de azi, Obama va lasa deoparte programul sau electoral si va prelua pe cel al lui McCain: "reduceri de cheltuieli si control strict la bugetul federal" !!
    Staff-ul Obama a dat primele indicatii asupra conferintei, preluate de AFP si AP:
    "Pt. a putea face investitiile de care avem nevoie, suntem obligati la sacrificii si taieri din cheltuieli, vom contrla bugetul federal linie cu linie"'. Practic, exact aceeasi expresie folosita de McCain in dezbaterea televizata pe probleme economice "taierea cheltuielilor si controlul fiecarei linii de buget"!

    Pozitia actuala a lui Obama e in totala contradictie cu aceea de pe 16 noiembrie (interv iu CBS) in care zicea ca "nu conteaza daca adancim deficitul bugetar, cheltuielile suplimentare ne vor permite o relansare a economiei. Nu trebuie sa ne ingrijoram pt. deficitul de anul asta sau de anul viitor", a spus atunci Obama!

    Intre timp insa, viitorul ministru de finante, Geithner, un economist conservator, l-a avertizat asupra pericolului de derapaj si mesajului prost trimis catre burse. Dupa interventia lui Geithner, bursa a crescut rapid, pt. ca investitorilor le place disciplina bugetara.

    In ciuda promisiunilor pt. care a fost votat, Obama nu are cum sa respecte programul sau stangist, pur si simplu lipsesc lichiditatile necesare. Chiar daca ar lua toti banii de la bugetul pt. lupta contra terorismului (200 miliarde) si i-ar da somerilor si saracilor, asta ar insemna mai putin de 1.000$/adult american, total insuficient pt. a rambursa credite sau a relansa consumatia. In plus Irakul ar ramane in rahat:) Inca o minciuna care a prins doar la cei fara multa educatie, dar sustinuta cinic de cei f. educati (ca da bine pe ecran cand zici ca iei banii de la militari si-i dai la nevoiasi:).
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 1:07)

      ioan timisoara [anonim] i-a raspuns lui Secta lui Obama

      pffhahahhaha
      @redactie
      rog redactia sa-i ofere acestui utilizator o rubrica permanenta!! Serios, atata umor involuntar e greu de gasit. Atata ura, calomnii, jumatati de adevar, sferturi de adevar, minciuni, argumente simpliste,a firmatii nefondate comprimate intr-un text relativ scurt, fara egal.
      Va rog sa-i acordati o rubrica permanenta ca sa fie mai usor de gasit postarile sale ca sa ne putem delecta zi de zi in urmatorii 8-12 ani.