Credit Europe Bank prezinta colectia de toamna-iarna

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:12 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
(26 Nov 2008) PDF, 767KB
Am primit Codul Vestimentar promovat de Credit Europe Bank. E usor amuzant, intrucat uneori se specifica inclusiv ce parfum e bine sa folosesti si ce nu. Aflu de pilda ca "NU sunt permise camasi descheiate la guler si cravata fara nod strans", scrie Dan Popa, pe blogul lui.

De slitul pantalonilor nu se sufla nicio vorba, semn ca materialul nu e riguros pana la capat. Mai aflu, de asemenea, ca "angajatilor nu le este permis sa foloseasca obiecte care sa poarte insemnele altei banci (jackete, umbrele)".

Corect, asta e de bun simt, mai putin grafia "jacketei". Mai notez, in treacat, ca barbatii musai sa aiba parul scurt si sa fie zilnic barbieriti. Din cauza unor regretabile erori nu au trecut si intervalul orar in care sa se barbiereasca si nici ce crema e indicat sa utilizeze.

Mai mult, angajatii CEB sunt lasati in bezna in privinta maiourilor. Nimeni nu le-a spus ce culoare sa aiba, asa ca unii traiesc o drama. Batistele de nas am impresia ca pot fi si colorate, ceea ce mi se pare la limita fitzelor.

Nici frizurile nu sunt reglementate ca lumea. Chiar asa, poti purta parul dupa cum te taie, ca sa zic asa, capul? Deja imi miroase a dezordine. Refaceti Codul Vestimentar! Asa nu se mai poate!

Codul Vestimentar poate fi consultat in atasament.











3624 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:27)

    Alin [anonim]

    Am si eu o intrebare: care este profilul angajatului care accepta fara sa cracneasca aceste "recomandari"? Cu siguranta sunt mult mai multe, ceea ce ne-ai prezentat aici se refera strict la vestimentatie.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte tare (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:30)

    titirica [utilizator]

    :) .. insa nu cred ca asa ceva apare chiar fara motiv, doar dintr-o obsesie a celor de la HR..

    am vazut in alte tari de exemplu angajati ( in relatia cu publicul) ce aveau doi - trei cercei in nas, buze, sprancene....imbracati de parca tocmai venisera direct de la un concert House, Emo, sau ce o mai fi la moda acum... amabili ce-i drept, dat totusi.....
  • 0 (0 voturi)    
    Banca (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:56)

    anticus [anonim]

    Oameni buni o banca e o institutie foarte riguroasa, iar in lucrul direct cu clientii reprezinti compania. Nu poti umbla cu cravata lalaie si descheiat la gat ca un controlor (iertati-ma domnilor controlori) pentru ca esti ridicol . Mai bine ii lasi pe altii sa poarte un costum.
    Eu unul nu as putea lucra niciodata in banca, dar nu din pricina articolelor vestimentare.
  • +1 (1 vot)    
    ce conteaza ? (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 10:58)

    cristus [anonim]

    conteaza vestimentatia cand multi dintre angajati (chiar si la "privat") sunt nepotei si cunostinte fara nicio legatura cu postul respectiv...???
  • +1 (1 vot)    
    Unde e problema? (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:10)

    gaspy [utilizator]

    Nu vad unde e problema. Un cod vestimentar se aplica in orice institutie care se respecta si in care angajatii au de a face cu publicul. Medicii si asistentele au un cod (fara unghii lungi sau inele), bucatarii pe al lor (parul strans), angajatii de la McDonalds au si ei uniforme...

    Daca intri intr-o firma si o vezi pe secretara imbracata ca de pe centura sau pe un alt angajat ca scos din masina de spalat, impresia se transmite asupra firmei.

    Apropo, am fost la un magazin Orange; unul din angajati avea un t-shirt negru cu orange scris frumos; vorbea la un telefon pe care era sigla Vodafone. Pacat ca nu am putut face o poza.
  • +2 (2 voturi)    
    maieao-utica :) (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:12)

    hashu [anonim]

    Ma bucur sa constat ca domnul Dan Popa are timp sa se uite la codul vestimentar bancar. Poate isi face putin timp si pentru cel al jurnalistilor biscuitari care trec pe la conferintele de presa doar pentru a vana fursecurile. Nu de alta dar sunt unii care vin doar in maieu. Cred ca si ei sunt lasati in bezna :)
  • 0 (2 voturi)    
    Niste grasane umflate de la Resurse Umane (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 11:15)

    Lord Brittish [anonim]

    Astia din banci ori sunt niste retarzi infumurati, ori grasanele de la Resurse Umane au ciuda pe "tipele de la ghiseu" - ca le sta prea bine in fusta scurta, bluze transparente.. etc, si le obliga si pe ele sa poarte haine gen "uniforma"

    Pune-mi o bunesa la ghiseu, tatuata pe tzatze, cu fusta scurta si decolteu "nesimtit" si va jur ca-mi bag toti banii la banca lor, imi iau credite numai de la ei, si imi vand casa numai sa am un motiv sa trec pe la banca.

    PS: M-as angaja la banca numai daca ar avea casual sex friday. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 12:00)

    maya [anonim]

    Sunt de acord cu uniforma, cu codul vestimentar, dar daca sunt asa disperati cu acest cod de ce nu le ofera angajatilor uniforma din partea bancii, pe gratis, poate cineva nu isi permite sa fie tot timpul la costum, mai ales ca unii dintre ei sunt foarte tineri. Sa nu ne gandim ca daca lucreaza intr-o banca au super salarii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:23)

    blablabla [anonim]

    Lucrurile nu sunt asa stricte acolo asa cum s-ar parea; codul vestimentar este praf in ochii lumii;
    unele din cele mai neingrijite persoane sunt chiar maharii turci (se poarta nebarbieritul, cerceii in ureche la serviciu, servetele in cap la petrecere etc etc); in rest, ca peste tot, depinde de manager, daca el e deshis, atunci vestimentatia nu e stricta; codul e valabil pt managerii asshole, pe care ii poti gadi oriunde, nu numai in CEB.
  • 0 (0 voturi)    
    banca (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:25)

    xyz [anonim]

    Consider normal un dress code strict, care oricum, in realitate nu e asa strict precum pare! Cine este in sistemul bancar...stie.