Seminarul EU-COFILE, ziua a IV-a

Nicolae Cinteza: "Creditele afectate de restante au o tendinta ingrijoratoare de crestere"/ "Au fost creditati dezvoltatori imobiliari care in momentul de fata nu au desfacere asigurata"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:19 Economie | Finanţe & Bănci


Creditele neperformante au crescut cu circa 2 procente din decembrie 2007 pana in prezent, ceea ce arata o tendinta ingrijoratare de crestere, a declarat directorul directiei de supraveghere a BNR, Nicolae Cinteza, in cadrul dezbaterilor din ziua a patra a seminarului EU-COFILE.

Cele mai importante idei prezentate de Nicolae Cinteza:

Credite cu restante
  • Din creditele acordate persoanelor fizice, de peste 20.000 de lei, totalul creditelor afectate de restante: 8,28% in septembrie 2008, ceea ce arata o tendinta ingrijoratoare de crestere, aproape 2% in 9 luni.
  • Din totalul sumelor restante de 852 milioane lei, ponderea cea mai mae 74% sunt credite sub 20.000 de lei in conditiile in care reprezinta doar 24% din totalul creditelor acordate populatiei.
  • Zilnic primim cate 25-30 de reclamatii, dintre care majoritatea sunt legate de comisioane majorate abuziv.
  • Ritmul de crestere a restantelor depaseste de 3 ori ritmul de crestere a creditului.Putem judeca nepreformanta in felul acesta dar nu exista o definitie clara a acestui indicator.
  • Exista banci la care restantele sunt de 2 ori mai mari decat media din sistem. Ce masuri luam in aceste situatii? Sistam acordarea creditelor acordate catre persoane fizice pe o perioada limitata de timp sau olicitat bancii sa constituie provizioane suplimentare. Solicitam modificarea normelor de creditare sau normelor de clasificare.
  • In opinia mea, bancile ar trebui sa-si publice indicatorii, clientii sa fie in cunostinta de cauza cand isi aleg banca.
Problema acordarii creditelor catre dezvoltatorii imobiliari

  • Scaderea reala a gradului de indatorare, in urma noilor norme de creditare, este de 14% la euro. La un venit de 600 euro, sa-i dai dreptul sa se indatoreze cu 45% mi se pare totusi mult. La lei, scaderea este de 4-6%. Influenta, va spun eu, e mica.
  • Problema lor provine din altceva: au fost creditati dezvoltatori imobiliari care in momentul de fata nu au desfacere asigurata.
  • m intalnit o astfel de situatie in tara. Banca mi-a explicat: "am dat un credit de 4 milioane euro, am clauza privind posibilitatea suspendarii liniei daca nu imi prezinta la un anumit termen, care a trecut deja, precontracte"
  • In momentul de fata opinia mea este ca se doreste reluarea creditului ipotecar pentru a se rezolva probleme nerezolvate

Structura sistemului bancar

  • sunt 7 banci, la 30 septembrie, care au o cota de piata peste 5%, detin peste 65,39% din sistem. Acestea formeaza grupa 1.
  • Grupa a II- ade banci detine 25,71 % din total active. In grupa a III-a sunt restul bancilor care detin 8,95% din sistem.
  • Inceputul problemelor in sistemul bancar a fost in luna august. La jumatatea lunii am inceput sa inventariem activele bancilor pentru a identifica bancile cu probleme.
  • N-am identificat nicio banca romaneasca cu probleme. Am avut o sigura banca cu active plasate la Lehman Brothers dar le-a scos inainte sa dea faliment.
  • A fost solicitata majorarea capitalului pentru doua banci. Una dintre ele avea solvabilitatea 14%. si nu are voie sa scada sub 10%.
  • Am facut o inventariere. La 31 oct.2008 aproape 90% din pasivele externe ale sistemului bancar romanesc proveneau de la banca mama. Din punct de vedere al valutelor - 45% pasive externe sunt in euro, 34% sunt in lei. 83% din cele din urma au maturitate mai mare de un an.
  • 41% din totalul activelor, de active respective sunt pe termen scurt. E posibil ca intr-un an 41% din cele 25 mld euro sa plece. Sunt sume venite de la banca mama, care se rostogolesc.
Noua banca pe piata romaneasca
  • exista o banca cu capital 100% romanesc anuntata pentru a intra pe piata. Aceasta banca a depus documentatia de autorizare in urma cu o luna.
Lichiditatea existenta, pentru acordarea de credite

  • Nu cred ca scaderea creditarii bancilor este cauzata de noul regulament al BNR.
  • Exista un stoc mare de bani pe care clientii ar fi incantati sa-l obtina dar pe care bancile nu-l onoreaza.
  • In cazul creditului ipotecar, cauza principala este lipsa finantarii pe termen lung. Sumele transferate de bancile mama, pe termen lung, in Romania, sunt puse sub semnul intrebarii. Inainte de aceasta perioada, au ajuns la intelegerea ca depozitele, imprumuturile se reprelungesc cand ajung la maturitate si dea aceea a fost posibila creditarea. In momentul acesta aceste surse sunt sub semnul intrebarii.











2231 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cine intarzie? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:28)

    www.khris.ro [utilizator]

    Daca majoritatea intarzierilor se inregistreaza la creditele mai mici de 20.000 ron, asta inseamna ca cei care si-au luat frigidere si tv printr-un credit cu 30%-40% dobanda, nu mai au bani sa plateasca. Vom avea si noi falitii nostri....
    • +1 (1 vot)    
      Partial corect... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:03)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui www.khris.ro

      Cei care au credite mici ( frigider, masina de spalat, gresie si TV) sunt cei care au luat credite cu buletinul sau la limita de sus a posibilitatilor de indatorare, credite cu risc ridicat, risc refelectat in dobanda mult mai mare de care au parte.
      Criza i-a dus exact unde erau inainte si anume la a pierde ceea ce nu isi permiteau, respectiv sa aiba acel frigider si TV.
      Asta e problema, ca au luat pt fite, nu pentru ceva util, pe principiul: De ce vecinu' sa aiba Plasama de 1 m si gresie si eu nu.
      Am o cunostinta care a luat masina de spalat de 16 mil. desi castiga salariul minim, desi la 8-10 mil isi lua o masina superOK. Acum chitaie si isi ia de la gura sa plateasca rata care e egala cu salariul.
  • +2 (2 voturi)    
    poate ar fi cazul (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:38)

    andrei [anonim]

    Poate le vine mintea la cap bancherilor si nu mai mareasca dobanzile in nestire.
  • 0 (0 voturi)    
    Imprumuturi pompate si incurajate. (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:30)

    Stefan A. [anonim]

    Adica apar si la noi falimente din imposibilitatea de a platii ratele, fie ca e la frigider sau la constructia de locuinte sau mai grav ,la cumpararea de locuinte. Exact ca in Occident de cel putin 35 de ani. Recuperam in viteza anumite decalaje ! Pacat ca vorbim doar de decalajele negative si nu de cele pozitive care ar crea un bun nivel de trai fara sa stai cu palaria in mina la banci.
  • +1 (1 vot)    
    Bancherii nostri sunt disperati... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:41)

    Anonim [anonim]

    Nu zicea unul zilele trecute ca vor sa relaxeze normele de creditare din nou?
    Eu am zis mai zic, au vazut si nespalatii nostri ca in afara bancile s-au bagat singure in kkt si au fost sterse din banii publici, deci vor si romanasii nostri la fel.
    /
  • 0 (0 voturi)    
    falitii (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:24)

    ela [anonim]

    cei care nu platesc la telefoane si frigidere nu au probleme financiare ...ii doare in cot de rate ...asa si-au luat creditul pe buletin ...ca n-aveau venituri legal declarate ...si acum sa vina sa-si ia inapoi idiotii telefoanele si frigiderele daca vor...ca pe ei nu-i intereseaza ...nu le au cu nimic la mana. Aici nu e vorba de probleme economice ci de cele etice atat din partea celor care au acordat fara garantii, cat si din partea celora care nu platesc. Hotul/ smecherasul/ afaceristul mic ii da teapa la ala mare... nimik nou.
    Cat despre constructori da s-a redus piata de desfacere ...dar daca bancile nu le dau banii nu mai pot termina lucrarile si clientii se reorienteaza spre lucrari finalizate prin urmare este un lant al slabiciunilor unde avalansa a fost declansata chiar de banci ...sa le fie de bine ...ei au copt-o.
    In opinia mea cea mai mare prostie este sa nu lasi o afacere sa dea faliment , dar bancile falimenteaza afaceri atunci cand ele sunt ajutate cu duiumul. Daca nu merge banca sa dea faliment vor veni altii care vor vrea sa fure mai putin si vor prospera.
    Problema se pune ca in Biblie cu cel caruia i-a fost iertata datoria dar la randu-i si-a batut datornicii sa-i dea banii inapoi. Ei bancile sunt si mai nesimtite nu doar le-a fost iertata datoria dar au mai primit si in plus bani (nerambursabili!!!) in schimb ei ce fac inchid liniile de credit de ce pentru ca afacerea a incetinit si nu mai poate plati in acelasi ritm ...nu se pune problema ca nu-si mai vad banii ci doar ar fi nevoie de o reesanolare ...dar bancile ce fac le iau banii inapoi cu forta de la datornici ( micsorarea/ inchiderea liniei de creditatre asta insemna), de ce? pentru ca ei au primit ajutoare de la statele in care aveau probleme si acum vor sa reorienteze banii care in romania au inceput sa circule mai lent fata de lunile anterioare spre zone unde sunt probleme ...adica risk maxim :D.
    Halal economie de piata.
  • 0 (0 voturi)    
    bancile si buba lor (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:26)

    daniela [anonim]

    cind vor invata bancherii ca nu se poate impune un targhet la nr. de credite acordate ????
    bonitatea si solvabilitatea clientilor sunt criteriile de selectie nu atingerea unui targhet.
  • 0 (0 voturi)    
    bacncile (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:56)

    IVAN [anonim]

    bancile, atat cele centrale, dar in special cele comerciale, ar trebui sa acorde bonusuri celor ce au credite si sunt buni platnici, de exemplu sa li se scada dobanda cu 3-5%, sau sa fie scutiti de plata unei rate lunare intr-un an, sau la plata anticipata a unui credit sa fie scutiti de plata comisionului de returnare anticipata-care ar trebui desfiintat pt. todeauna-, sau la plata anticipata a creditului sa li se inapoieze cheltuielile de acordare a creditului,e.t.c.. o astfel de atitudine a bancilor comerciale ar duce la incurajarea populatiei care are restante la plata creditelor sa intre in randul celor buni platnici si la o circulatie mai buna si mai rapida a banilor.
    • 0 (0 voturi)    
      asa ar fi bine (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:36)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui IVAN

      da, ar fi frumos din partea lor.
      In state, daca nu-ti platesti o rata la timp, indiferent de cat de mica este (chiar si a cardului de credit) iti cresc automat toate asigurarile: masina, casa, viata. Acolo cursa soricelului, nu gluma. In schimb au dobanzi omenesti.
    • 0 (0 voturi)    
      Un pas mic (Vineri, 28 noiembrie 2008, 19:25)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui IVAN

      Un pas mic a facut BCRul cu mine. Mai clar, aveam un credit ipotecar si l--am refinantat tot la ei. Cu ocazia asta am platit doar jumatate comisionul de rambursare anticipata. Stiu ca e un pas mic dar tot e ceva.