Reuters: Leul se va deprecia fata de euro pana la 4,29 unitati

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:04 Economie | Finanţe & Bănci


Leul, cea mai stabila moneda din Europa Centrala si de Est, se va deprecia pana la 4,29 unitati pentru un euro in urmatoarele trei luni, de la cotatia actuala de 4,237 lei.
Totusi, dupa 12 luni paritatea se va plasa la 4,15 lei/euro, considera mai multi analisti contactati de Reuters, relateaza Mediafax.

Banca Nationala a Romaniei a anuntat miercuri o rata de referinta de 4,2372 lei/euro, cotatia maxima a ultimelor sase saptamani.

Intr-un sondaj anterior, realizat de Reuters in luna august, analistii se asteptau ca leul sa se aprecieze fata de euro pe o perioada de trei luni, la un curs de 4,21 lei/euro.

Monedele din Europa Centrala si de Est isi vor relua aprecierea in raport cu euro in 2010, potrivit sondajului Reuters, derulat in perioada 28 august-2 septembrie, cu participarea a 38 de analisti. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1857 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    .. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:28)

    tudor [anonim]

    eh hai ca numai reuters nu-si daduse cu parerea aici :)))urmeaza badea cartzan si elena basescu
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:37)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Habar n-ai ce e Reuters in lumea financiara
  • -5 (7 voturi)    
    Ce idioti! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:56)

    Huitzilopoctli [anonim]

    Cine mai sint si astia de la Reuters? Niste neaveniti probabil. Altfel are fi auzit ca Euro va fi 4.8 lei la sfarsitul anului?

    A zis'o Patriciu!
  • 0 (8 voturi)    
    Cum se face? (Joi, 3 septembrie 2009, 0:16)

    ady624 [utilizator]

    Vreau și eu să învăț meseria asta de analist. Cum se face? Uzi degetul și vezi de unde bate vântul? Cum estimezi ce va face o monedă națională peste 12 luni? Și asta având 1. alegeri parlamentare și 2. un guvern care în mod evident nu se mai vrea pe sine decât până la alegeri după care speră să se recicleze?

    Poate vine răscoala în țară? Poate vine cutremurul lui Hâncu în cele din urmă (ha ha ha)? Sau moneda nu ia în seamă astfel de "previziuni"?

    Serios, vreau și eu să pot... vă rog!

    Adrian
    • +1 (9 voturi)    
      du-te la scoala! (Joi, 3 septembrie 2009, 2:00)

      abramburici [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      insa ai nevoie si de bun simt...
      • +1 (5 voturi)    
        Ia învață-mă tu (Joi, 3 septembrie 2009, 3:29)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui abramburici

        Cum e cu bun simțul? Explică-te puțin...

        Mulțumesc anticipat,
        Adrian
        • 0 (2 voturi)    
          Lectiile costa... (Joi, 3 septembrie 2009, 22:26)

          abramburici [utilizator] i-a raspuns lui ady624

          Nu are rost sa ma explic in legatura cu nesimtirea. MirceaA ti-a dat raspunsul in locul meu. Ca idee generala, asta ne lipseste noua romanilor: aprecierea pentru cei de langa noi si munca pentru a face ceva bun in viata si pentru tara. Crede-ma, bunul simt iti va ajuta.
          • 0 (2 voturi)    
            Tot nu m-ai lămurit (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:52)

            ady624 [utilizator] i-a raspuns lui abramburici

            Am făcut o greșeală (parlamentare în loc de prezidențiale) dar cred că tu nu ai proprietatea termenilor. Ce legătură are bunul simț cu ce-am spus eu?

            Nu consider că mesajul lui MirceaA este împotriva mea. Consider cumva că sunt analfabet?

            Mulțumesc din nou, anticipat,
            Adrian
            • +1 (1 vot)    
              again?! (Marţi, 8 septembrie 2009, 0:18)

              abramburici [utilizator] i-a raspuns lui ady624

              Tu chiar nu cunosti mare lucru, dar te lansezi in afirmatii... Sa-ti vand un pont: desi prognoza apare pe hotnews ca apartinand Reuters ea este de fapt media unui sondaj efectuat de Reuters. Adica, mai multi oameni pe care tu ii dispretuiesti au spus ce cred ei despre curs; Reuters nu a facut decat sa publice media... Care SCOP, care alte povesti de care pomenesti tu fara sa ai habar despre ce vorbesti... Te-ai gandit cumva ca oamenii aia sunt platiti pentru ce fac (adica aveau cifrele si doar au completat un chestionar) si ca orice prognoza inseamna incertitudine?! Tu crezi ca doar alegerile induc incertitudine?! Da, exista un SCOP: acela de a TE informa. Nimeni nu te obliga sa crezi, insa sa faci misto cand tu nici macar nu ai idee despre ce e vorba mi se pare prea mult. Ai dovedit clar ca esti pe langa. Imi pare rau. Ti-am spus: mai citeste...
    • +3 (3 voturi)    
      Esti tare! (Joi, 3 septembrie 2009, 5:51)

      edy007 [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Deja esti analist politic.Cum ai prevazut alegeri parlamentare ?
      • 0 (2 voturi)    
        Scuze (Joi, 3 septembrie 2009, 15:48)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui edy007

        Am vrut să spun prezidențiale...

        Adrian
    • +3 (3 voturi)    
      deh (Joi, 3 septembrie 2009, 12:38)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      intotdeauna analfabetul il va dispretui pe invatat pentru stiinta lui. Uita-te la Vanghelie ce mandru e de el.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu disprețuiesc pe nimeni (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:55)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Însă consider că a face o previziune pentru 12 luni în condițiile în care stabilitatea politică din țară este sub semnul întrebării este ușor hazardată.

        Dacă nu se întâmplă așa cum a prevăzut Reuters, ce se întâmplă? I se pătează imaginea? Sau uităm și nu băgăm de seamă? Vezi tu, există mereu un SCOP pentru care astfel de companii ies în față cu mesaje de acest tip și e posibil ca aceste scopuri să nu fie prea vizibile tuturor. Cum ar fi Vanghelie, de exemplu, că tot l-ai amintit.

        Iar dacă exemplul cu analfabetul se referea la mine, te provoc la un duel :D Din vorbe, firește :D

        Adrian
  • +2 (2 voturi)    
    sa se faca 10 unitati (Joi, 3 septembrie 2009, 3:37)

    devalorizarea [anonim]

    nema industrie, de unde economie?
    • +2 (2 voturi)    
      de acolo (Joi, 3 septembrie 2009, 9:19)

      Gigi Maybachistu' Economic [anonim] i-a raspuns lui devalorizarea

      Conform presei de specialitate, toate sectoarele economiei au inregistrat scaderi, cel mai jos cazand sectorul constructiilor. A existat o singura exceptie: industria a crescut de la inceputul anului cu 4,5%, atat in ceea ce priveste productia cat si veniturile. (Asemenea "epocii Ciorbea", cand unul din foarte putinele bunuri care aduceau profit din exporturi era Dacia 1310 "zambetul lui Iliescu")

      In concluzie, stii ce ai de facut pe partea economica, impreuna cu.... :))))))
  • +1 (1 vot)    
    Manipulare !!! (Joi, 3 septembrie 2009, 10:37)

    toto [anonim]

    Corect va fi 3.29 unitati pentru un euro !