Economia Chinei conduce la nivel global eforturile de iesire din recesiune, inregistrand cel mai rapid ritm de crestere

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci


Economia Chinei a cunoscut cea mai rapida dezvoltare din lume, intr-un singur an. Stimularea cheltuielilor si cresterea creditarii a ajutat Beijingul sa conduca la nivel global, in lupta de iesire din recesiune. Produsul intern brut a crescut cu 8,9 procente in trimestrul al treilea, informeaza Bloomberg. Alte rapoarte arata ca productia industriala si vanzarile de retail s-au accelerat in septembrie.

Dolarul a inregistrat cresteri notabile, iar bursele asiatice au scazut, insa, pe fondul ingrijorarilor ca accelerarea dezvoltarii Chinei va impinge factorii de decizie politica sa ia in considerare retragerea stimulilor fiscali in urmatoarele trimestre. In acest context, presedintele China Merchants Bank Co, Qin Xiao, a declarat ca banca centrala trebuie sa inaspreasca "urgent" politicile fiscale, pentru a preveni cresterea preturilor.

In urma cu o saptamana, analistii economici sustineau ca economia Chinei ar putea ajunge, pana in 2011, pe locul al doilea in lume, depasind Japonia. Produsul Intern Brut (PIB) al Chinei s-a plasat anul trecut la 4.300 miliarde de dolari, fata de 4.900 miliarde in Japonia, potrivit datelor Bancii Mondiale. Cea mai mare economie a lumii este cea a Statelor Unite, cu un PIB de 14.200 miliarde de dolari in 2008. Dezvoltarea accelerata de la Beijing ar putea detrona Japonia de pe pozitia de cea de-a doua mare economie a lumii si cea mai mare din Asia, ocupat in ultimii 40 de ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1193 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    economia chinei este un fals.... (Joi, 22 octombrie 2009, 10:02)

    nenea [anonim]

    ...cum a fost si falsa economie bazata pe imobiliare si credite. china se bazeaza pe produse de proasta calitate si ieftine, care se vand bine in momente de criza. in plus, se bazeaza pe munca oamenilor multi si platiti extrem de prost. cand acei oameni vor cere propriile drepturi banesti, iar lumea va acorda din nou atentie calitatii, economia chinei se va prabusi frumos. si la noi pe timpul comunismului s-au facut lucruri pe care politicienii de azi nici nu viseaza sa le faca, dar toate s-au facut luand painea de la gura altora......
    • +1 (1 vot)    
      China (Joi, 22 octombrie 2009, 12:08)

      sabo [anonim] i-a raspuns lui nenea

      Mi se pare o judecata bazata pe ideologie si nu pe fapte.
      Multe din firmele din China sunt straien, deci o parte din as4ertiuni nu sunt adevarate.
    • +1 (1 vot)    
      pune mana si citeste........... (Joi, 22 octombrie 2009, 15:21)

      capatu' satului [anonim] i-a raspuns lui nenea

      nu te lua dupa toti fraierii dastepati, carora le lipseste capacitatea de analiza si sinteza,
      ai fi uimit sa afli ca marea majoritate a telefoanelor mobile, calculatoare, televizoare, si nu ma refer la produsele expirate, ci la produsele de varf,
      sa-ti dau cateva exemple: am cumparat de cateva saptamani un camera foto digitala SONY, are o rezolutie de 12,4 megapixeli si este produsa.....ai ghicit: China,
      Panasonic are fabrica in China,
      Mercedes are uzina in China,
      VW la fel,
      Porche a lansat Panamera - primul sedan produs de aceasta companie in China,
      IKEA are fabrica in China din care exporta in restu' lumii,
      ASUS ce produce calculatoare, laptopuri, si componente de calculatoare produce in China,
      mare parte din calculatoarele actuale, inclusiv laptopuri sunt produse integral sau cele mai multe parti in China,

      faptul ca in Romania se importa marfuri de proasta calitate din China, gen: orice produs la 5 lei, 10 lei, s.a.m.d. nu poate fi generalizat la intreaga productie industriala a Chinei...............
  • +1 (1 vot)    
    Nu neaparat. (Joi, 22 octombrie 2009, 10:53)

    AlinN [anonim]

    Si Japonia era renumita pentru masinile ieftine dar proaste. Acum insa japonezii au masini foarte scumpe, dar in schimb si foarte proaste..., desigur, glumesc, foarte bune. Aaa..., si Japonia inca este superputere economica. De ce n-ar putea sa faca la fel si chinezii?
    • 0 (0 voturi)    
      oho (Joi, 22 octombrie 2009, 17:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      vor fi mai repede decat ne imaginam
  • 0 (0 voturi)    
    incep sa cred (Joi, 22 octombrie 2009, 17:11)

    MirceaA [utilizator]

    ca un comunism bine condus este mai productiv decat capitalismul.
  • 0 (0 voturi)    
    Chinezii (Joi, 22 octombrie 2009, 18:23)

    soferul [utilizator]

    Au lansat la sfarsitul lui 2008 un plan anticriza pe doi ani: 500 miliarde de dolari investitii in INFRASTRUCTURA.

    Nu in cresteri salariale artificiale. Nu in amanari de credite. Nu in pomana pt saraci. Partidul lor comunist are idei mai de dreapta decat orice partid politic din Romania.