Banca Centrala Europeana a modificat acordul monetar cu Vaticanul

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 2 decembrie 2009, 9:51 Economie | Finanţe & Bănci


"Cetatea Vaticanului se angajeaza sa adopte toata legislația comunitara pertinenta din domeniul bancar și financiar daca și atunci cand este creat un sector bancar in Cetatea Vaticanului. Monedele euro din Cetatea Vaticanului vor fi batute de Instituto Poligrafico e Zecca dello Stato (Institutul Poligrafic și Monetaria de Stat). Volumul monedelor emise de Cetatea Vaticanului va fi adaugat la volumul de monede emise de Italia, pentru ca BCE sa aprobe volumul total al emisiunii” se arata intr-un proiect postat pe site-ul BCE, citat de Dan Popa pe blogul lui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





912 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:03)

    [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      Rationament cretin (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:59)

      Dumnezeu [anonim] i-a raspuns lui

      La Stefan Gheorghiu si in alte "locuri de gandire luminata" de genul asta, se reduce tot ce inseamna Dumnezeu sau religie la "a promite proprietati pe lumea aialalta". Cretin nu? Ah! Uitam... Pentru tine Paradisul exista si se chiama Republica Populara Chineza!
    • -2 (2 voturi)    
      reflexul trepadusului ateu (Miercuri, 2 decembrie 2009, 12:05)

      Pavlov [anonim] i-a raspuns lui

      Nu vad legatura dintre articol si mizeriile scrise de tine, dar imi dau seama ca esti frustrat rau de tot.
      E amuzant cum detineti voi ateii adevarul absolut.

      Un mic exercitiu mental:

      Basescu fie l-a lovit pe copil fie nu l-a lovit pe copil.
      Toti ateii au aceleasi dovezi la dispozitie.
      Nu toti ateii sunt de aceeasi parere legata de Basescu.
      Deci unii atei cred eronat ca Basescu l-a lovit sau nu l-a lovit pe copil, in ciuda dovezilor stiintifice puse la dispozitie.
      Deci ateii nu detin adevarul suprem in interpretarea dovezilor "stiintifice".

      Q.E.D.
      • +1 (1 vot)    
        Sunt un om fericit (Miercuri, 2 decembrie 2009, 18:30)

        Moucha [anonim] i-a raspuns lui Pavlov

        Pentru ca lumea mea s-a schimbat radical. Va multumesc ca m-ati facut idiot si imputit. Ma simt mai aproape de Patapievici, de Galilei, de Jan Hus, de Martin Luther. Si sunt fericit ca azi am de incasat voturi negative, acum 400 de ani as fi incasat o parlire ca Hus sau ca Bruno. Va plang insa de mila, pt ca dvs - fundamentalistii religiosi - va credeti inca sexy cu cipilica de inchizitor. Eu am 30 de ani, pe cand Stefan Gheorghiu se desfiinta aveam 10, deci nu aveam cum sa studiez acolo. Va intreb insa, ce varsta aveti voi mai copii, de inca mai credeti in povesti cu zane si feti frumosi? Creatia este muuuuult mai mult ca Biblia. Ea este quasari, gauri negre, quarcuri, molecule, viata, gandire, fulgere, lava, explozii, magnetism, coincidenta, predictibilitate, amintire, imaginatie, lumina, unda, particula, filosofie, respect, credinta, bine... Iar lista este infinita. Dumnezeu e mai mult decat infinit, dar voi copii nu il vedeti nici cand e in voi. Va asteptati sa apara un batran cu barba si un ochi in triunghi. Dumnezeu e tanar si vesel, ii plac muzica, artele dar in special matematica si fizica.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 3 decembrie 2009, 1:34)

        [anonim] i-a raspuns lui Pavlov

    • +2 (2 voturi)    
      O parere oportuna (Miercuri, 2 decembrie 2009, 13:14)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui

      Ceea ce moucha spune are valoare doar pentru cei care pot privi in ansamblu toata discutia, daca esti limitat in vreun fel, nu ai cum sa ajungi sa intelegi niste informatii care necesita un nivel mai elevat de constiinta, intelect si credinta.
      Parerea mea e ca fiecare trebuie sa invete sa inteleaga, sa invete sa invete, exact ce zicea si moucha, nu sa critice pe cel cu o alta parere, oricare ar fi ea. Asta daca vrem o lume in care sa ne intelegem, stiind ca... cu sabia in numele crucii ne-am facut lumea care vrem sa o schimbam acum.

      Voie buna!
      • 0 (0 voturi)    
        Uita-te cine a dat minusuri dragul meu activist (Miercuri, 2 decembrie 2009, 14:16)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Si o sa vezi cine respecta opiniile celoralti si cine nu ;)
        • +1 (1 vot)    
          Voturi (Miercuri, 2 decembrie 2009, 14:52)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Oricine poate sa puna un click, mi se pare la fel de relevant ca si orice sistem de vot - pentru sondaje. O idee, un gand in schimb, parerea mea e ca aduce mult mai multa valoare decat oricate voturi in orice directie.
          Conteaza ce si cum gandeste lumea... pana la urma nu vrem reprezentarea noastra sa fie doar un numar nu?

          PS: Habar nu am cum sa ma uit cine ce a votat si nici nu conteaza.

          Voie buna!
          • 0 (0 voturi)    
            uita-te la ideile exprimate si la voturi (Miercuri, 2 decembrie 2009, 16:21)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Atunci o sa-ti dai seama ce categorie de oameni voteaza negativ.
            Un vot negativ atrage o cenzura.