Rezervele valutare ale BNR au crescut cu 335 milioane euro in noiembrie, la 28,73 miliarde euro
Aproximativ 2,13 miliarde de euro din totalul intrarilor au provenit din emisiunile de obligatiuni de stat in valuta vandute de Ministerul Finantelor.
Intrarile au fost reprezentate de modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice, venituri din administrarea rezervelor internationale.
In acelasi timp, iesirile au fost reprezentate de modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati, rate si dobanzi aferente datoriei publice externe directe si garantate de stat, plati din contul Comisiei Europene.
Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 2,59 miliarde de euro.
Rezervele internationale ale Romaniei, valute plus aur, erau de 31,33 miliarde de euro la sfarsitul lunii noiembrie, fata de 30,74 miliarde de euro in luna anterioara.
Platile scadente in luna decembrie in contul datoriei publice externe, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza 76 milioane de euro.

Marian Popescu, Centrul de Integritate al Universității București, despre frauda de la Drept: „Numărul studenților e șocant / Când copiatul ca mod de a funcționa ajunge la facultate, partida e pierdută”
Când marketingul ne păcălește să cădem în capcana consumului irațional/ Sunt diamantele valoroase sau nu?
Medicii de familie admit că unii dintre ei au refuzat să își programeze pacienții la vaccinarea împotriva COVID-19 și recomandă "utilizarea celorlalte 6 modalități de programare"
VIDEO Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Cum arată acum lucrările avansate de pe prima secțiune
VIDEO. A lăsat jobul din City-ul londonez pentru a cumpăra o clădire monumentală părăsită de pe o insulă grecească, pe care a transformat-o în hotel de lux