- "Recunosc, comunicarea nu este punctul nostru forte, dar vom incerca sa comunicam mai eficient. Daca doua lucururi se intampla in perioada urmatoare: sa avem o comunicare mai eficienta intre toate structurile si daca sectorul bancar va intelege ca trebuie reluata creditarea, avem sansa sa incepem relansarea economica din acest an", a afirmat Adriean Videanu.
Ministrul Economiei mai spune ca neincrederea investitorilor si a populatiei si culpabilizarea oamenilor de afaceri ar afecta economia mai mult decat aspectul financiar sau chiar cel economic:
- "Drama mioritica se rasfrange in mod dramatic asupra Romaniei. Efectul psihologic amana sansa revenirii economice a Romaniei. Pe fondul apocalipsei prezentate de toate canalele media, cel care vrea sa-si cumpere o casa este stimulat sa amane decizia, la fel si cel care vrea sa-si extinda afacerea. Omul de afaceri nu poate intra in opozitie cu afacerea. Culpabilizarea oamenilor de afaceri este cea mai mare greseala. Este o reminiscenta pe care o vad si la oameni tineri si care nu vad in oamenii de afaceri sansa de iesire din criza a economiei romanesti".
economia de piata va regla totul: daca vom avea productivitate ne vom reveni, daca nu va fi vai de noi..
- La noi, în America, medicina e aşa de avansată, că scoatem un
rinichi de la unu' , îl transplantăm la altu' şi după 6 săptămâni ăla
deja îşi caută de lucru! Doctorul rus spune:
- Asta nu-i mare scofală; la noi, în Rusia, scoatem jumătate de inimă
de la unu', o transplantăm la altu' şi după două săptămâni amândoi
deja îşi caută de lucru! Se ridică şi doctorul român şi spune:
- N-avem ce să comparăm, toţi sunteţi înapoiaţi faţă de noi, în
România, am luat câţiva fără creier, alţii fără inimă, i-am pus în
fruntea ţării şi acum toţi ne căutăm de lucru!
Din pacate asta este sleahta de hoti pe care i-ati votat dragi romani ... ca sa TRAITI BINE !!!
problema noastra ca natie, dupa `89, a fost aceea ca o gramada de smecheri, ratati, oameni de partid, ce nu au habar de nimik au ajuns sa conduca aceasta tara;
chestia cu oameni de partid nu este noua: ana pauker, si restu` tovarasilor erau din acelasi aluat, membrii de partid, slugi credincioase;
domnu` vindeanu nu se dezminte, debiteaza ineptii pe banda,
creditarea nu se poate relua din 2 motive:
- fraierii ce erau de fraierit sau ars, gradu` de incredere a romanului in banci este printre cele mai reduse din Europa - constiinta colectiva spune ca singuru` scop al bancii este sa fraiereasca clientu`, nu sa incheie o intelegere clara asumata cu clientul;
- impotenta intelectuala a conducerii banci centrale si a bancilor comerciale: dobanda de referinta este exagerata si nu incurazeaza creditarea - creditarea poate fi incurajata doar de o dobanda redusa (in us, japonia, apropiata de 0 %) - la noi scopu` bnr este protejarea catorva deponenti cu depozite mari, mare parte nerezidenti ai acestei tari, si nu creditarea economiei;
- momentu` la care bnr`u va pricepe ca activitatea de creditare este strans legata de dobanda, de nivelul acesteia si masurile pe care trebuie sa le impuna pt. limitarea unei dobanzi si a unor costuri de credit exagerate, este de departe depasit, suntem deja cu mult in intarziere;
momentele de criza impun masuri serioase...
domnu` vindeanu` poate pune mana pe pix sa calculeze cate lucrari mari in infrastructura va face statu` cu angajatii disponibilizati, in vederea reducerii impactului economic al disponibilizarilor - toata lumea se felicita ce destepti conducatori avem daca dam afara nu stiu cati bujetari, fara sa aiba in vedere ca, concedierea lor poate duce la moartea multor intreprinzatori ce depind de acestia;
sau domnu` vindeanu` nu vrea angajari la stat pt. infrastructura, mai bine facem 3, 4 licitatii ca la astea suntem siguri ca ne luam malaiu`.
Ce parere aveti de punctul meu de vedere domnule Videanu? Si daca nu gasiti imediat un raspuns poate ii aratati si domnului Berceanu commentul meu, sau lui Blaga (apropo de firma ginerelui).
Ce spuneti dumneavoastra este filozofie de 2 lei amestecata cu competente economice de elev de liceu, adica hahaiala pe banii nostrii.
Sa va dea Dumnezeu ce va doresc romanii zilele astea. Si nu numai dumneavoastra ci tuturor celor ce guvernati romania de 20 de ani incoace fara exceptie.
Sau mai bine mai cere ceva fonduri europene pentru la fabrica!
sunteti niste nenorociti ma.daca va luati de salarul meu de 8 milioane va dau foc ma nemernicilor.in spital nu avem vata si voi furati fara nerusinare , aveti inclusiv afaceri cu biserica ortodoxa romana ma gunoaielor.
va dau foc.
Incredibil cum acest personaj, un adi minune al economiei care se plimba de cel putin un deceniu pe la varful politicii romanesti, poate debita senin numai gogomanii cu un tupeu greu de egalat. A fost viceprim ministru, primar al Bucurestiului, ministru al economiei in mai multe guverne boc insa singura lui realizare o reprezinta bordurile supraetajate din Capitala. Poate o data cu criza dispare si generatia actuala de asa zisi politicieni.
Nu inteleg de ce toata lumea se fereste s-o spuna. O sa vina peste ceva timp vremea cand o sa ziceti ,,ce bine era in iunie 2010". Asa ca luati-va masuri. Sa fim sanatosi.
deci, mai draga adrieian, ramane cum s'a stabilit.