Analist Commerzbank, citat de Roubini GE: Romania ar putea sa se gandeasca la introducerea unei taxe pe importuri. Ar fi mai eficienta decat taxarea in plus a firmelor

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2010, 10:34 Economie | Finanţe & Bănci


Nouriel Roubini
Foto: CNBC
Romania ar putea sa se gandeasca la introducerea unei taxe pe importuri care ar fi mai eficienta decat cresterea fiscalitatii aplicate unor companii care si asa merg mai degraba in pierdere decat pe profit, sugereaza Tatha Ghose din cadrul bancii germane Commerzbank. Declaratia ei este citata intr-o analiza dedicata economiei romanesti, facuta de a Roubini Global Economics, think-thank-ul american, specializat în analiza tendinţelor economice, condus de Nouriel Roubini.

Potrivit documentului, cresterea taxarii va lovi in perspectivele de crestere economica ale Romaniei, riscand sa se regaseasca, de asemenea, intr-o crestere a inflatiei. Analiza cuprinde si declaratiile reprezentantilor BNP Paribas, care considera “dezamagitoare” cifrele venite din zona constructiilor si a retailului.

In opinia analistilor de la Roubini Global Economics, BNR a incercat prin mentinerea dobanzii-cheie sa atenueze efectele cresterii TVA si a riscului venit din zona politicului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4977 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    import (Joi, 1 iulie 2010, 10:43)

    importu' lu mata [anonim]

    Bine ca le-a dat idei !
    La noi 95% din produse sint importate . asta insemna doar crestere de preturi.
    Sa-si puna papagalii aia taxa pe importurile lu masa !
    • +19 (23 voturi)    
      raspuns... (Joi, 1 iulie 2010, 11:11)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui importu' lu mata

      oare n-ar fi cazul sa incepem sa mai producem si noi ? si sa nu mai stam la mana importurilor...Intr-adevar ar fi cea mai usturatoare decizie, dar cea mai buna pe timp indelungat. Fara sa dea cineva de pamant cu noi nu ne vom trezi niciodata la realitate...suntem intr-o continua stare de somnolenta..parca am fi nsite drogati...
      • +3 (5 voturi)    
        lamurim expertu' (Joi, 1 iulie 2010, 15:17)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Va recomand sa va luati 1 ha in arenda sa bagati bani in semanat ,seminte,apa prasit iar in lunile august - octombrie sa stati de paza prin rotatie in camp. Veti avea o intalnire cu 20-30 de romi cu 2 carute care va vor strange recolta gratis. Dupa reclamatia la seful de post veti incepe sa socotiti cat de rentabila este investitia in agricultura.
        Un alt geniu ca dvs. propunea impozitarea suplimentara a terenurilor nelucrate.
        Solutia e simpla : liber la dreptul la arma si productia autohtona va creste exponential.
      • 0 (2 voturi)    
        avantajul importurilor (Joi, 1 iulie 2010, 15:24)

        ramonule [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Daca in Romanica s-ar gasi produse de calitate, in cazul meu ma refer la tabla zincata si tabla din aluminiu preturi si termene de plata ca in afara cu siguranta as prefera sa cumpar din tara mea, sa mearga economia la noi, nu la altii.
        daca ar fi avut grija unii de combinatele siderurgice si de Alro Slatina, cu siguranta erau mai putine importuri pentru aceasta categorie de produse.
        Asa ca la taxele pentru importuri nu vad sensul atata timp cat nu suntem in stare sa producem ceva de calitate, suntem in stare doar sa vindem toate fabricile la straini!
        Trist, dar adevarat!
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Vineri, 2 iulie 2010, 14:46)

        calin [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Nu va mai tot aberati pe aicea!
        Suntem in UE iar circulatia marfurilor e LIBERA! Nu se poate pune taxa pe importuri!
        • 0 (0 voturi)    
          a (Vineri, 2 iulie 2010, 15:40)

          calin [anonim] i-a raspuns lui calin

          Inca ceva... Mai bine am face produse competitive din punct de vedere al calitatii si pretului decat sa ne gandim sa fortam lumea sa cumpere ceea ce se fabrica in Romania.
    • +9 (11 voturi)    
      S-a aplicat aceasta metoda in RO... (Joi, 1 iulie 2010, 11:25)

      RazvanR [anonim] i-a raspuns lui importu' lu mata

      ... prin anii 1930 si a fost un succes, dar statul a oferit producatorilor locali sprijin real pentru export. Asa a iesit Romania din criza in acea perioda foarte grea, si a crescut econimia tarii prin dezvoltarea producatorilor autohtoni. Oare cand o sa intelegem ca numai cu comert, bazat in special pe importuri ne vom scufunda de tot?
    • +7 (9 voturi)    
      In sfarsit !!! Multzumim! Multzumim frumos! (Joi, 1 iulie 2010, 12:35)

      escu [anonim] i-a raspuns lui importu' lu mata

      In sfarsit !!! Doamne ajuta !!!
      Dupa 20 de ani de profituri nesimtzite din importuri..cauza dezastrului industriei si agriculturii romanesti, iata ca vine o nemtzoaica care tzine cu noi si ne spune ceea ce pentru anticomunistii romani era tabu: Taxatzi importurile !
      Este cel mai important apel la ratziune din '90 incoace !!!
    • -1 (1 vot)    
      de ex. (Joi, 1 iulie 2010, 12:47)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui importu' lu mata

      cumperi sare romaneasca, nu greceasca, cumperi cartofi romanesti, nu din egipt, cumperi rosii romanesti, nu turcesti. Trebuie doar putina atentie la cumparare.
      • 0 (0 voturi)    
        NUMAI la egalitate de pret (Joi, 1 iulie 2010, 13:59)

        bula [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        altfel platind cu 50% mai mult, nu fac decat sa ingras samsarii de piata, sindicatele agricultorilor si pe cei ce nu-si controleaza costurile. Subventiile (dincolo de ce s-a stabilit) sunt ILEGALE si nu cred ca cartofii din Egipt sunt subventionati, iar cand sunt importanti platest si taxa vamala si TVA in vama. PS. dl Roubini stie de comertul intracomunitar UE scutit de taxe vamale sau abereaza?
  • -9 (13 voturi)    
    Cainele moare de drum lung..... (Joi, 1 iulie 2010, 10:49)

    Kata [anonim]

    Frezatul asta nu are ce face pe acasa ? Sa le dea idei de taxe celor de acolo nu boilor de pe la noi. Cum ar fi sa ne dam noi cu parerea despre ce sa taxeze sau sa nu taxeze alte tari ?
    • +5 (5 voturi)    
      Dar nici nu gandeste... (Joi, 1 iulie 2010, 13:16)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Kata

      70% din importuri sunt din UE... care nu pot fi taxate... astia sa mai puna mana pe carte.
      • +3 (3 voturi)    
        Insa profiturile mari (Joi, 1 iulie 2010, 13:40)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        se fac cu importuri de la est, ca de exemplu bordurile din China. Concurenta pe piata rosiilor si ardeilor, de exemplu, nu vine din UE ci de la turci.
  • -6 (12 voturi)    
    exclus (Joi, 1 iulie 2010, 10:53)

    tyty [anonim]

    orice idee care nu-si are originea in mintea creatoare a conducatorului iubit nu poate fi aplicata la noi. chiar daca e salvatoare. restul e cancan...
    • +9 (11 voturi)    
      taxe pe import in UE (Joi, 1 iulie 2010, 11:09)

      Talau [anonim] i-a raspuns lui tyty

      asa aberatie mai rar ... cum ramane cu circulatia marfurilor garantata de eu

      is satul de dr doom - se pare ca e si cam incompetent

      dar poate nu - zvonistica asta pare sa urmareasca dezmembrarea UE
  • +6 (8 voturi)    
    taxele si UE (Joi, 1 iulie 2010, 11:02)

    ion [anonim]

    Oare idiotii astia au auzit de libera circulatie a marfurilor in CE? Probabil ca 80% din importuri sunt oricum din UE, asa ca...
    • +4 (4 voturi)    
      80% (Joi, 1 iulie 2010, 13:00)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui ion

      80% nu cumva sunt din China?
      80% din exporturi poate sunt catre UE.
  • +9 (9 voturi)    
    Idee falsa (Joi, 1 iulie 2010, 11:08)

    Alin M [anonim]

    Romania face parte din UE iar uniunea vamala in cadrul UE este o competenta exclusiva a acesteia cf. Tratatului de la Lisabona. Prin urmare, Romania nu poate impune taxe pe importurile provenind din tarile terte, cu atat mai putin pe cele din statele membre.
    • +3 (3 voturi)    
      Este aplicabila. (Joi, 1 iulie 2010, 13:04)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Alin M

      De mult intreb daca situatia este atat de grava, daca tarile isi pierd independenta, daca este considerat al treilea razboi mondial in care finanta americana distruge finanta europeana de ce nu se iau masuri specifice razboiului?
      Una ar putea fi interzicerea importurilor. Acestea s-ar putea face cu acordul unui consilier economic de pe langa CSAT doar pentru produsele care aduc cresterea productivitatii la export. In rest, orice pentru consum masini, hainute, mancare, turcisme, etc, etc, - interzise. Asta ar face ca o parte din valuta sa ramana in tara. Ar ridica sectorul agricol autohton (mancarea) si orice producator autohton. Discutiile referitoare la concurenta ("sa faca romanii produs bun si-l iau") nu isi vor avea sensul. Este razboi. Ne pierdem tara.
      Evident ca astfel de masuri, sugerate deci si de Roubini, nu vor fi bine vazute de Rusia sau de FMI. Asa ca vor face tot posibilul sa nu se aplice. La fel cum s-a intamplat cu taierea pensiilor. Nimeni nu are interesul ca Romania sa fie puternica. Lumea ne vrea prosti, ieftini si indatorati.
      Tocmai pentru a nu se intampla asta va trebui luata o alta masura de cate CSAT. Cu toata durerea in inima televiziunile vor fi cenzurate.
      O a treia masura ar trebui sa fie luare de detinuti politici demonstrativ. Va dati seama ca spionii rusi (vezi Geoana, Gyorgy Frunda) vor incepe sa agite spiritele. La cel mai mic semn - inchisi, fara discutii, palavrageli etc, etc.
      Daca nu se va intampla asta - si nu se va intampla - in 20 de ani nu cred ca va mai fi o Romanie. Avem nevoie de o mana de fier.
      • 0 (0 voturi)    
        Dictatura (Joi, 1 iulie 2010, 13:38)

        Sofer [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        O dictatura e foarte tentanta stiind ca rapid s-ar rezolva toate problemele. Dar ar stii dictatorul sa se opreasca imediat dupa? Istoria ne spune ca nu. Bunele intentii de la inceput invariabil o sa devina abuzuri si lucrurile incriminate si pedepsite o sa devina din ce in ce mai marunte.
        • +1 (1 vot)    
          dictatura (Joi, 1 iulie 2010, 13:54)

          donache [anonim] i-a raspuns lui Sofer

          O dictatura a unui conducator nu e deloc buna. Pentru ca pe langa el apar mii, zeci de mii de mici dictatori locali, regionali, institutionali cu dorinta de afirmare si avant spre abuzuri. Asa se intampla in orice sistem dictatorial.
          Ar trebui instaurata dictatura legii, dar mai intai imbunatatite legile. Si cum nu e cine sa faca asta... n-am solutie.
      • -1 (1 vot)    
        si iesim din UE (Joi, 1 iulie 2010, 14:01)

        bula [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        aderam la CAER, inchidem granitele. Traiasca noul infiintat PCR si imbecilii de pe langa el
        • +1 (1 vot)    
          Esti putin pe langa. (Joi, 1 iulie 2010, 14:31)

          AlinN [anonim] i-a raspuns lui bula

          Nu iesi din UE - nu pui taxe pe import - le interzici de urgenta pentru siguranta tarii prin CSAT. Asa ai putea spune pe principiul sula-prefectura ca Ungaria urmeaza sa iasa din UE pentru ca interzice creditele imobiliare in alta moneda decat forintul. Te interesezi, vezi in ce limite te poti misca si te misti.
          Nu inchizi granitele - este nevoie ca valuta sa intre in tara.
          Nu instaurezi comunismul, nu opresti economia de piata ci doar o dirijezi spre aducerea de valuta in tara nu spre consumarea valutei prin masura de interzicere a importului.

          Singurul PCR deci este cel din capul tau si singurul care ar fi pe langa el se pare ca esti tu.

          Sa traiesti!
  • +1 (9 voturi)    
    nu va grabiti (Joi, 1 iulie 2010, 11:10)

    andrei [anonim]

    intr-adevar o taxa pe importuri ar putea fi o sulutie !! preturile nu vor creste, nu va alarmati, ptr ca ar scadea volumul vanzarilor (se va suporta taxa prin alte mijloace) IN PLUS, se va PROTEJA productia interna. Stiu ca suna a protectionism, dar avem interese nationale care trebuie APARATE! si alte tari fac exact la fel! cele vestice evident unde exista opinie publica iar conducatorii lor actioneaza conform interesului national si nu al spagutei care imbogateste pe ei si familia lor..
  • +3 (9 voturi)    
    O idee foarte buna! (Joi, 1 iulie 2010, 11:14)

    Eugen [anonim]

    Din pacate nu cred ca UE ne-ar da voie!! S-ar mai orienta si fitzosii astia imbogatiti peste noapte si catre pantofi Comoda care oricum sunt la sfert de pret....nu ar umbla numai cu ochelari Gucci. Romanii nu au bani din salariu nici sa isi ia salam de calarasi...dar isi cumpara Mercedes pe credit ca Dacia e bleah...
  • +5 (5 voturi)    
    pai e ilegal (Joi, 1 iulie 2010, 11:15)

    zz [anonim]

    suprataxarea bunurilor in UE este ilegala pentru ca incalca libera circulatie a marfurilor, adica ideea de UE in sine.

    dar asa cum taxa de prima inmatriculare e ilegala si totusi se plateste, ne putem trezi si cu asa o aberatie.
  • +3 (9 voturi)    
    impozit (Joi, 1 iulie 2010, 11:17)

    patrulitere [anonim]

    Asta e nebun!
    Cum sa impozitezi afacerile mafiotilor nostri ?
    Adica hotii nostri s-au chinuit atata timp sa distruga productia romaneasca si sa faca import ( importul e mai usor decat sa produci ) si acum sa vina desteptul asta sa ne invete impozitul pe import. In felul asta ar impulsiona productia autohtona si ar reduce importurile. Grav!
    In Romania ? Doamne fereste!
  • +5 (5 voturi)    
    pai cum? (Joi, 1 iulie 2010, 11:18)

    MirceaA [utilizator]

    cum sa pui taxe de import, cand suntem membri UE? Poate doar la importurile din extracomunitar.
  • +3 (3 voturi)    
    strategia de export (Joi, 1 iulie 2010, 11:43)

    John [anonim]

    Acum ca. 6 ani, Romania a inceput sa lucreze la o strategie de export. Inca din prima intalnire a grupului de lucru am atras atentia asupra deficitului comercial la produse alimentare, pentru mine si atuncea alarmant ca. 450 Mio Euro. Sugestia a fost si o orientare mai serioasa a producatorilor din Romania asupra piete interne; rezultatul sa lucrat mai departe la strategia de export si deficitul la produse alimenate a trecut usor de 1,5 mrd Euro
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie de la distanta ... (Joi, 1 iulie 2010, 11:50)

    sicmar [anonim]

    In abstract solutia este buna pentru ca incurajeaza productia interna.

    Dar ea poate fi aplicata doar importurilor extracomunitare, ele reprezentand (pe primele 3 luni ale anului) 28% din totalul importurilor.

    Din astia 28% o pondere importanta o detin titeiul, gazele si alte produse petroliere care, printr-o taxare suplimentara, ar produce efecte proaste.
    • +1 (1 vot)    
      tratat (Joi, 1 iulie 2010, 12:21)

      AM [anonim] i-a raspuns lui sicmar

      Nu poate fi aplicata nici importurilor din tari terte. (articolul 31 TFUE)
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Joi, 1 iulie 2010, 13:54)

        sicmar [anonim] i-a raspuns lui AM

        Asa-i.
        Textul la indemana: "Les droits du tarif douanier commun sont fixés par le Conseil, sur proposition de la Commission."

        Ce nu stiam, iesind din sfera preocuparilor uzuale, este: La ce se aplica tariful vamal comun?
        • +1 (1 vot)    
          tarif exterior comun (Joi, 1 iulie 2010, 14:09)

          AM [anonim] i-a raspuns lui sicmar

          Se aplica in principiu oricarui produs care intra pe piata interna a UE cu exceptia:

          - anumitor produse pentru care s-a liberalizat complet comertul pe plan mondial via OMC
          -anumitor acorduri de liber schimb intre UE si tari terte sau regiuni (de exemplu Turcia cu care exista un acord de liber schimb de prin anii '90)

          Mai multe informatii despre UE poti gasi pe www.europuls.ro
  • +1 (1 vot)    
    suna a aberatie (Joi, 1 iulie 2010, 11:50)

    gore [anonim]

    Nu poti aplica mareata idee in UE . Cu asta mai mult ne gadilam sentimentul national ca vom sprijini productia autohtona decat realizam ceva. In domeniile tehnologiilor de varf suntem nevoiti sa importam. Dupa acesta taxa firmele romanesti vor avea accesul mai scump la aceste tehnologii iar produsele finite vor fi si ele mai scumpe . Rezultatul e ca ne taiem sansa la export pentru aceste produse.
    La stabilirea unei taxe ar trebui gandit efectul ei in ansamblu nu doar pe felii inguste. E posibil ca beneficiile sa fie mai mici decat pierderile.
  • 0 (0 voturi)    
    tva si alte taxe (Joi, 1 iulie 2010, 11:57)

    andrei [anonim]

    o asemenea masura nu cred ca poate fi aplicata
    sa nu uitm ca baietii de la FMI au spus ca daca marim TVA pt bunurile intracomunitare nu mai vine transa.
    deci taxa pe importuri - mai greu
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte probabil (Joi, 1 iulie 2010, 12:17)

    dave [anonim]

    Nu stiu daca este viabila aceasta solutie oferita de notabilul expert in domeniu.. deoarece eu cred ca nu ar duce decit la cresterea si mai masiva a preturilor. Tara noastra este depndenta in proportie de 75-80% de importuri.. deci nu ne descuram fara ele.. Nu cred ca asta ar fi o solutie viabila la noi in tara.. nu acum.. pina nu relansam economia ca sa avem alternative la importuri.
  • 0 (0 voturi)    
    s-a trezit vorbind (Joi, 1 iulie 2010, 12:24)

    dan [anonim]

    este imposibil sa aplici asa ceva ca membru EU, trebyuie intai sa iesi din Uniune ca sa pui taxa pe importuri.
    S-a trezit si nea Roubini vorbind, gura fara el.
    • +2 (2 voturi)    
      nu s-a trezit vorbind! (Joi, 1 iulie 2010, 12:39)

      dana [anonim] i-a raspuns lui dan

      Import fac toate tarile indiferent daca sunt sau nu in UE. Achizitiile din China, Taiwan, etc se numesc IMPORTURI, achizitiile din UE se numesc achizitii intracomunitare!
      Cum spuneau cativa care gandesc putin: e logic, trebuie stimulat exportul sau macar productia interna. Importam mult prea mult sau achizitionam de afara mult prea mult, ca sa ma exprim corect. Romania nu prea mai produce nimic. Achizitionam carne de porc cat un sfert de transa de la FMI, achizionam cartofi, fructe, tesaturi... nu se mai produce nimic sau mai nimic. Agricultura trage sa moara, avem terenuri necultivate, livezi neingrijite, nu mai facem nimic. E normal sa ne mearga prost!!!!
  • +1 (1 vot)    
    NU! (Joi, 1 iulie 2010, 12:26)

    Sebastian [anonim]

    Stimatilor, impunerea unui tarif pe importuri conduce la un volum de import mai scazut insa acest lucru nu conduce la exporturi nete reduse datorita faptului ca si exporturile vor scadea. Exporturile vor scadea pentru ca avem un curs flotant, care va creste implicit, iar cantitatea exportata va fi mai scumpa pentru stranieri relativ cu leul. In final, aceasta taxa afecteaza doar consumatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Un laureat dezinformat (Joi, 1 iulie 2010, 12:26)

    Dr. Cumlaudae Gionescu [anonim]

    Acest domn (merituos de altfel ) nu prea stie ce se petrece in RO - Ilie Serbanescu explica:
    http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/un-laureat-dezinformat-548041.html
  • -1 (1 vot)    
    Taxare importuri (Joi, 1 iulie 2010, 12:28)

    Cretul [anonim]

    S-ar putea taxa importurile extrcomunitare si ar fi ceva,nu?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu tine de Romania (Joi, 1 iulie 2010, 12:48)

      Anonimizat2 [utilizator] i-a raspuns lui Cretul

      Taxele vamale ale UE sunt prescrise de UE, colectate de tarile membre dar date mai departe catre UE. Nu tine de Romania sa decida nicio rata vamala (decat, poate, sa le influenteze la nivel european, in cadrul unor negocieri). Deasemenea nu este competenta Romaniei sa colecteze aceste taxe pentru sine.
      Atata timp cat Romania ramane in UE si vom continua sa avem libertate de miscare in UE (persoane, marfuri si servicii), nu se poate pune problema de introducere a unei astfel de taxe. Nu cred ca e in interesul Romaniei sa paraseasca UE ca sa incerce o resuscitare prin taxe vamale si sa piarda alte beneficii legate de UE (i.e. fonduri structurale, imprumuturi, libertate de miscare si munca etc.).
      • 0 (2 voturi)    
        Ba tine de Romania (Joi, 1 iulie 2010, 13:14)

        cretul [anonim] i-a raspuns lui Anonimizat2

        Ar putea fi o taxa asa cum era taxa pentru Asycuda ,daca cumva stiti despre ce este vorba,si nu s-ar mai duce la UE.
      • 0 (2 voturi)    
        Corect si nu prea (Joi, 1 iulie 2010, 13:40)

        Prostu [anonim] i-a raspuns lui Anonimizat2

        Fonduri structurale de care beneficiem de ne rupem. Bre omule , de fonduri bugetare au nevoie lighioanele ca sa fure. Alea europene sunt bine controlate, deci neinteresante !
  • +1 (1 vot)    
    de ce ne impiedicam imediat de UE? (Joi, 1 iulie 2010, 12:54)

    livia [anonim]

    China e in UE? nu stiam. ce chestie...
  • +1 (1 vot)    
    import (Joi, 1 iulie 2010, 12:56)

    exxu [anonim]

    Reactiile din comentarii dau o imagine destul de clara despre ce inseamna de fapt in Romania "intreprinzator" si "economia privata", toti cei care se lauda ca ii tin in spate pe bugetari. Importuri, tata... Adica un fel de bugetari care dorm pe spinarea clientilor din Cora.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Joi, 1 iulie 2010, 13:09)

    cocos [anonim]

    stie si ea ca asa ceva e imposibil in cadrul UE. oricat de bine ar fi pt Ro (si ar fi bine, pe termen lung). dar, eu cred ca altul a fost mesajul...... sa va ajutati singuri, iesind din UE, sa nu va mai dam noi bani, sa va relansati singuri, fara oprelisti din partea UE, si puteti impozita tot ce misca..... cam asta ar fi mai logic....dar nu util!
  • +1 (3 voturi)    
    ideea e buna, dar... (Joi, 1 iulie 2010, 13:10)

    bancher [anonim]

    ..dar dl Roubini uita ca suntem membri UE, si politica vamala a UE se face la Bruxelles, in functie de necesitatile tarilor membre, si este stabilita prin negocieri. Romania nu are cum sa impuna taxe vamale de import (directe sau indirecte) nici pt tarile UE (unde taxa de import e 0), nici pt tarile non-UE, (unde taxa de import se stabileste de la Bruxelles).
    Asa ca ramanem cu actualul tarif vamal, bun sau rau, ca nu avem ce sa ii facem.
    In rest sunt de acord ca importurile ar trebui restricitionate, dar cu alte masuri.
  • +1 (3 voturi)    
    ar fii excelent (Joi, 1 iulie 2010, 13:17)

    laur [anonim]

    Ar fi foarte buna taxarea importurilor, pentru ca ar incuraja productia interna si consumul din productia interna.
  • 0 (2 voturi)    
    Excelent ! Bravo ! (Joi, 1 iulie 2010, 13:36)

    Prostu [anonim]

    Excelent ! Foarte bine !
    Importurile au dat in cap agriculturii romanesti. In plus ,intermedierea produselor agricole din import a imbogatit o droaie de excroci care nu produceau de fapt nimic !
    Problema e ca indivizii astia sunt mana in mana cu politicienii. Ma indoiesc ca onor Guvernul carpato-ponto-danubian va lua o astfel de masura. Nici la supraimpozitarea profitului bancar nu se prea grabesc. Cum nici impozitarea progresiva nu-i incanta .Cum si combaterea evaziunii fiscale e doar la televizor ( o idee pentru guvernanti- majorati prescriptia la 10 ani , altfel principiul tu nu declari , eu nu te controlez va functiona la fel de bine ca si pana acum .S-ar recupera sume absolut fabuloase. Problema e ca aici intra multe firme de partid , de familie , de.....................................).
    Poate majorari noi de taxe ,noi reduceri de salarii la prostime ...................................

    Pa !
    • 0 (0 voturi)    
      dar putem pune taxe pe importuri? (Joi, 1 iulie 2010, 18:37)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      Conform acordurilor cu UE, noi nu putem pune taxe discriminatorii pe importuri. Incalcam angajamentele asumate prin aderare. Credeti ca daca desteptii nostri de guvernanti aveau aceasta optiune, nu o foloseau?
  • 0 (0 voturi)    
    Importuri (Joi, 1 iulie 2010, 23:07)

    plopianu [anonim]

    Avand in vedere ca suntem un stat membru UE acest specialisti ar trebui sa explice ce inseamana import.Importurile in aceptiunea codului fiscal inseamna achizitionarea(cumpararea) din piata NON UE de bunuri si servicii asupra carora se aplica taxele prevazute in codul vamal precum si TVA.O economie sanatoasa importa aceste bunuri pentru a le folosi in proces de fabricatie(produse finite) avand destinatie o parte piata interna si o parte piata externa UE si NON UE.Daca in aceptiune domnilor analisti sa luat in calcul bunurile de folosinta indelungata, pe acest segment piata nu va suporta o taxa in plus fara a exista riscul de contrabanda si evaziune, daca se refera la bunuri destinate sectorului constructii care cuprinde si lantul de retail deja vorbim de monopol in piata iar acete bunuri chiar daca sunt patentate in tari NON UE sunt vandute(comercializate) din piata UE deoarece tarii ca Germania Franta Italia au efectuat importuri de tehnologie, licente, e.t.c. si sunt scutite de taxe sau mai simplu produc in China la un pret ce acopera inclus costurile importurilor.
    Stiati ca daca vrei sa exporti materie prima in China te lovesti de mari investitorii europeni, care gandesc cam asa ne dai noua marfa la pretul asta si noi iti garantam ca primesti bani in termeni reali si garantam derularea contractului pe termen limitat de 3 sau 5 ani?Toti sunt patrihoti.