VIDEO Mugur Isarescu, guvernatorul BNR: Rata inflatiei va fi in jur de 8% la sfarsitul anului 2010

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 12:51 Economie | Finanţe & Bănci


"Nu trebuie sa demonizam creditul in valuta", a declarat, luni, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, in cadrul unui seminar pe teme economice. "Exista motive sa avem credite in valuta cu maturitati mai lungi", a afirmat Isarescu, care a adaugat ca "are incredere in leu" si ca "mi-am tinut si voi continua sa-mi mentin economiile in lei". El a mai spus ca ultimele estimari arata ca rata inflatiei va fi de circa 8% la sfarsitul acestui an.

Iata cateva dintre principalele declaratii ale guvernatorului BNR:
* rata inflatiei va fi in jur de 8% la sfarsitul anului 2010.
* exista motive sa avem credite in valuta cu maturitati mai lungi.
* nu trebuie sa demonizam creditul in valuta.
* o tara care vrea sa se dezvolte nu poate sa renunte la creditul pe termen lung.
* trebuie sa facem mai mult in privinta informarii clientilor bancilor.
*
valoarea medie a creditelor in valuta acordat populatiei este de 5-10 ori mai mare decat a celor acordate companiilor.
* bancile incarcate cu credite in valuta vor trebui sa aduca capital.
* vrem sa transmitem un semnal de incredere in economia nationala.
* am incredere in leu, voi mentine grosul economiilor mele in lei.
* veniturile mele principale sunt in lei, acolo voi economisi.
* daca majorarea cu cinci puncte procentuale a TVA s-ar transmite integral si daca ar fi aplicata la toate produsele din cosul de consum, cresterea inflatiei ar fi de 4,2%.
* in cosul de consum sunt produse cu o cota de TVA de 9%, adica cam 5% din cos, si la aceste produse TVA a ramas la 9%. Mai sunt produse cu TVA 0, ponderea lor fiind cam de 4% din indicele preturilor de consum.
* cu un calcul aritmetic simplu, vedem ca majorarea inflatiei ar fi, cu transmitere integrala, cam de 3,9%. Acestea sunt calculele aritmetice, iar economia este ceva mai complicata.
* observam pana in prezent ca aceasta transmitere integrala nu s-a aplicat. Explicatia este legata de un substantial deficit de cerere si in aceste conditii, chiar din reactii publice ale unor producatori si lanturi de magazine, observam ca o parte a agentilor economici nu au procedat la o transmitere integrala a cresterii TVA in preturile produselor. Aceasta transmitere se poate realiza pe o perioada mai indelungata, de cateva saptamani, maxim cateva luni.
* avem in vedere si experienta tarilor baltice si a Ungariei, unde preturile au crescut cu mai putin de jumatate din nivelul majorarii TVA.
* in acest moment estimarea noastra este ca la sfarsitul anului vom avea o rata a inflatiei pe undeva la 8%.
* nu este proiectia noastra finala.
* proiectia finala ar putea sa sufere modificari in urma informatiilor pe care le vom primi si o vom da publicitatii la inceputul lunii august.
* vom urmari modul in care actioneaza actorii din piata.
* speram ca in aceasta perioada sa se stabilizeze piata valutara la niveluri mai bune pentru inflatie.
* vom urmari cu vigilenta, de remarcat acest cuvant care arata din partea bancii centrale o preocupare deosebita. Este obiectivul nostru principal sa asiguram stabilitatea preturilor, vom urmari modul in care actioneaza actorii in piata marfurilor.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4979 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    ce pacat ca sunt putini (Luni, 5 iulie 2010, 13:00)

    Dedalus [anonim]

    Singurul om lucid al Romaniei, Isarescu...

    Ma rog, mai sunt doi-trei: Sima, presedintele UGIR, Mercea samd.

    Dar nu ajung nici pentru 1/2 dintr-un guvern, daca ar fi sa fie...
    • -3 (5 voturi)    
      gresit (Luni, 5 iulie 2010, 14:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      nu stiu cine ti-a spus sa postezi aceste nume, dar esti in gresala, cetatene!
      • -1 (5 voturi)    
        MUGUR ISARESCU -PAUSARUL ISRAELITILOR (Luni, 5 iulie 2010, 15:14)

        cris [anonim] i-a raspuns lui eu

        Se spune ca Isarescu este premierul ascuns al Romaniei.
        Poate ca asa este dar aceasta minte lucida a reusit sa faca jocul politici globale. Aceea de a indatora ratile foste comuniste si a le face "chiriase in propriile case" (toata industria a fost vanduta conform casei regale ce controleaza bancile ce tiparesc dolari).
        Nu este nici o diferenta intre sistemul fanoriot si cel actual. Fiecare trebuie sa detina susficiente resurse pentru a plati taxele si nimic mai mult. Inflatia si crizele economice capitaliste ii aduce pe toti in punctul de unde au plecat
  • 0 (2 voturi)    
    Nu trebuie sa demonizam creditul in valuta! (Luni, 5 iulie 2010, 13:07)

    AlinN [anonim]

    Trebuie doar sa interzicem creditul imobiliar in valuta prin lege, asa cum au facut ungurii. Credit imobiliar doar in moneda tarii altfel va trebui si cu alta ocazie sustinut cursul valutelor artificial.
  • -9 (11 voturi)    
    De ce asa de sofisticat!? (Luni, 5 iulie 2010, 13:08)

    Virgil Madgearu [anonim]

    De ce oare guvernatorul Mugur Isarescu foloseste termeni atat de pretiosi daca
    vrea sa il inteleaga toata lumea, spre ex. :"...credite in valuta cu maturitati mai lungi"...Nu este vorba de vinuri, ca sa spunem ca un vin este cu atat mai bun cu cat este mai matur, adica mai vechi. Ar fi trebuit sa foloseasca cel mai adecvat limbaj, de specialitate si pe intelesul tuturor, adica : "exista motive sa avem credite in valuta PE TERMENE mai lungi"... Simplu , nesofisticat si pe intelesul celor multi care vor sa stie ceva despre credite.
    • +9 (9 voturi)    
      De ce sofisticati? (Luni, 5 iulie 2010, 13:15)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Virgil Madgearu

      Pai omul a facut declaratia "in cadrul unui seminar pe teme economice" dupa cum se vede in articol...
  • 0 (4 voturi)    
    eu prefer sa stau cu (Luni, 5 iulie 2010, 13:13)

    panfil flecaru [anonim]

    $$$$$$$$$$$$$$$ !

    de gustibus ..:-))
  • +1 (1 vot)    
    Acel director din BNR,ce face? (Luni, 5 iulie 2010, 13:28)

    mircea [anonim]

    Isarescu trebuie sa-si puna la punct oamenii din BNR,pentru-ca nu este normal ca un director din BNR sa isa la presa si sa dea declaratii alarmiste,nici ca o parere personala.Radulescu,daca mai este director,ar trebui dat afara.Daca nu e director si a vorbit in numele BNR ar trebui sa faca puscarie.Eu l-as impusca.Si pe ziaristii care au preluat zvonul.
    • 0 (0 voturi)    
      nu are temei legal sa il dea afara sau sanctioneze (Luni, 5 iulie 2010, 21:34)

      andreea paun [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Radulescu e director la o directie de administrare interna, nu are treaba cu cursul de schimb, deci ce spune el nu are valoare din perspectiva bnr. exista directii de politica monetara, operatiuni de piata si nimeni din banca inafara de ai si de CA nu cunoaste deciziile si prognozele acestora, in nici un caz un director la audit
  • +2 (2 voturi)    
    Pensionarii si PSD-PNL au castigat 2% si alegerile (Luni, 5 iulie 2010, 13:29)

    SOLUTIA PSDNL:nici ei nu fac nici nu lasa pe altii [anonim]

    daca asta se poate numi castig pe banii TUTUROR romanilor
  • 0 (6 voturi)    
    isarescu fie minte, fie e inconstient (Luni, 5 iulie 2010, 14:02)

    centauru comunal [anonim]

    cum o tine dumnealui banii la banca in lei, cand rata anuala a inflatiei e 8%, iar bancile ofera la depozite pe un an http://www.bancatransilvania.ro/persoane_fizice/dobanzi_depozite.html
    eu nu vad nicio dobanda mai mare de 8% => isarescu tine banii in lei ca sa le scada valoarea????????? hahahahah fie e prost fie e tampit :)
  • +2 (2 voturi)    
    inflatie (Luni, 5 iulie 2010, 14:06)

    gheo [anonim]

    cum spuneam si prin februarie, vom avea o inflatie oficiala de 8% si de vreo 12% reala.
    asta pentru ca acel cos zilnic nu e nicidecum reprezentativ si este special tinut ca baza.
    in plus, inflatie apare si din procesul invers, adica atunci cand masa monetara scade mai putin decat scade volumul de bunuri si servicii...
    si indiferent ce solutii gasea guvernul, inflatie tot ar fi venit. scrie in toate manualele serioase de economie ca pe final de recesiune apare inflatia.
    iar cresterea economica reala apare cand aceasta inflatie incepe sa se domoleasca. si totusi sunt multi care cred ca reinventeaza apa calda si nu sunt de acord cu istoria...
    inflatia va avea insa costuri proportionale cu buzunarul. cei mai saraci vor avea probleme in a cumpara cele strict necesare iar constructiile noi vor fi afectate de costuri mai mari.
    daca vrei sa-ti faci o casa si 3-4% in plus e mult, 12% e enorm....
  • -4 (6 voturi)    
    nea isarescule, nu ne mai minti, bre! (Luni, 5 iulie 2010, 14:51)

    e un mincinos dezgustator [anonim]

    cica-si tine grosul economiilor in lei, cind inflatia e mai mare ca dobinda; mosule, ne lesi?
  • +1 (1 vot)    
    Pentru un trai mai bun... (Luni, 5 iulie 2010, 16:11)

    adrian [anonim]

    Toti cei care mai sunt prin Romania trebuie sa plece din ea si sa munceasca in strainatate. La nivelul actual de impozitare ia ganditi-va. 3 mil de carcashi tre sa duca in spate 1.5 mil pensionari+ functionari publici+politie+armata+medici+profesori+asistenti sociali+handicapati+actori si dupa tre sa se intretina si el ca sa poata sa munceasca in continuare. Oare se poate? In urmatorii 5 ani pentru omul de rand va fii o foame crunta, bucurati-va cat mai puteti abia acum incepe criza adica foamea. Tara e bagata in datorii iar oamenii nu mai au banii chiar si bogati au saracit. 30 de miliarde alea trebuie platite de 3 mil de muncitori care tot ei tre sa tina si tara sa mearga cat de cat. Imposibil
  • +1 (1 vot)    
    In euro (Luni, 5 iulie 2010, 16:17)

    Isaurescu [anonim]

    O evaluare corecta din partea cinstitului Isarescu, atat ca inflatia va fi de 8% la preturile exprimate in euro. Oricum ne asteapta si o devalorizare intentionata a leului ca sa poata raporta berbecii din guvern o crestere a veniturilor bugetare si sa se cocoseasca cu succesele obtinute in aplicarea masurilor anti criza.
    • 0 (0 voturi)    
      proba (Marţi, 6 iulie 2010, 10:47)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui Isaurescu

      devalorizare intentionata - cum poate fi probata? hai sa o probam! la puscarieeeeeeeeeeeee!
  • 0 (2 voturi)    
    managerial talk (Luni, 5 iulie 2010, 20:53)

    Popescu [anonim]

    "am incredere in leu, voi mentine grosul economiilor mele in lei"

    Wahahahah! Ce gluma buna :)
  • -1 (3 voturi)    
    la cit se ridica suma pierderilor in buzzunarul rm (Luni, 5 iulie 2010, 21:39)

    irina [anonim]

    si uite asa, 25% reducere salarii + 5% majorare tva, +8% inflatie +x% devalorizare leu cam asta este formula saraciei noastre iminente. Asta fara sa mai punem la socoteala prabusirea economica ce va fi determinata de alungarea oricarui investitor sanatos la cap care vede impredictibilitatea sistemului fiscal, modificat de azi pe miine impotriva prevederilor din codul fiscal. NU E VINA LUIiSARESCU, EL DOAR TRANMITE UN AVERTISMENT, GUVERNUL E CEL CARE DA O ULTIMA LOVITURA ECONOMIEI.
    Cine ar mai investi in romania cind miine poate sa apara un OUG care ridica impozitul pe profit de la 16 la 40/50 la suta?