VIDEO Adrian Vasilescu (BNR): Reducerea TVA nu inseamna si scaderea preturilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:05 Economie | Finanţe & Bănci


Adrian Vasilescu
Foto: AGERPRES
Posibila reducere a TVA, despre care a vorbit, sambata, presedintele Traian Basescu, nu inseamna automat si scaderea preturilor, fiind posibil ca unii comercianti sa nu micsoreze preturile, in cazul reducerii taxei pe valoare adaugata la nivelul initial de 19%, de la 24%, cat este in prezent, este de parere Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, potrivit Realitatea.net.
  • "Pentru TVA, crestere cu 5 puncte procentuale, erau calculele facute, FMI-ul avea calculele facute. Acum exista o preocupare teribila pentru a largi baza de impozitare, nu pe verticala, ci pe orizontala. Singura crestere pe verticala este cea a TVA-ului. Cresterea TVA-ului inseamna ca intreaga populatie a Romaniei este lovita. Nu numai pensionarii, nu numai salariatii, ci toate sufletele din Romania, de la copii la batrani. Probabil ca de aici preocuparea presedintelui de a gasi o inlocuire", a declarat oficialul BNR, la Realitatea Tv.




Adrian Vasilescu a mai afirmat ca imprumutul extern de la FMI era absolut necesar pentru Romania, care, in lipsa acestuia, "claca urat de tot" si "am fi vazut pensiile neplatite cu lunile". In ceea ce priveste un eventual nou acord cu Fondul, Adrian Vasilescu spune ca "As prefera sa avem un acord cu FMI de o anumita factura. As prefera si un acord cu bani cu FMI, daca ar fi bani pentru investitii. Pentru ca noi avem nevoie de investitii ca de aer".


Citeste mai multe despre   








2794 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    vorbim discutii (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:43)

    hm [anonim]

    Nu trebuie sa fii de la BNR ca sa spui asta. Normal ca mici comercianti nu vor scadea preturile. Asta pentru ca trebuie sa ii plateasca lui Vladescu forfetarul inventat de Pogea... vorbim discutii.. pana nu se ia latul din jurul micului intreprinzator, indiferent cat de mult vor creste birurile, bugetul de stat nu va arata bine... Cred ca orice om cu putina inteligenta si cunostinte economice stie acest lucru. Doar Vlajdeanu si cu restul gastii nu vor sa stie. Sau poate ca nu au interesul sa stie. Poate nu au voie sa stie? Le bate cineva in geam??????
    • +4 (6 voturi)    
      si aberam inutil (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui hm

      forfetarul e impozit pe activitate.. tva-ul e taxa de consum.. daca nu scazi pretul ca sa acoperi forfetarul inseamna ca tu deja produci mai sump decat vinzi sau in cazul micilor comercianti ar insemna ca nu practica adaos comercial... :))))
      Cred ca orice intreprinzator cu putina inteligenta si cunostinte economice stie ca trebuie sa inchida baraca daca n-a reusit sa ajunga pe profit dupa ce a stat n ani pe scutiri de impozit ca microintreprindere.
      Mai greu e sa stabilim cine are inteligenta si cunostintele economice... pana atunci, noi, romanii, avem o vorba: "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul".
      • -3 (3 voturi)    
        si iar vorbim (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:34)

        hm [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Daca micul intreprinzator creste preturile, nu ne convine. Corect? Daca micul intreprinzator are preturi mici, inseamna ca lucreaza cu o margine de profit redusa. Corect? Asta inseamna ca orice bir suplimentar, pe activitate, pe limba romana, pe ce vrem noi, il va impinge spre faliment. Si atunci, de unde vrem sa avem bani de buget daca falimentam micii intreprinzatori? In intreaga europa, micul intreprenzator este cel care misca economia. Da un loc de munca, doua sau mai multe, plateste taxe, cumpara casa, masina, etc etc. Firmele mari au stiut intotdeauna sa faca un bilant la sfarsitul anului in asa fel incat sa plateasca cat mai putin. Sau poate vrem cu toti sa lucram la multinationale, eventual cu un chip in cap, si sa strigam " noi muncim, noi nu gandim"... Da, noi romanii suntem cei mai fuduli. Cel putin unii dintre noi...
        • +2 (2 voturi)    
          micul intreprinzator.. (Duminică, 11 iulie 2010, 12:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui hm

          cred ca n-ai inteles esenta evolutiei rasei umane. calitate, nu cantitate. scopul unei organizatii economice este profitul. daca nu te pricepi lasa-i pe altii. poti oricand sa faci o fundatie caritabila. nu avem nevoie de milioane de firme care sunt constant pe pierdere, dar patronii lor isi cumpara case, masini... si angajatii stau pe salariul minim pe economie.. si astia misca economia, dar nu in directia corecta.
  • +6 (6 voturi)    
    problema cu tva (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 18:53)

    daku [anonim]

    Evident ca dl. Vasilescu are dreptate....asta e problema cu cresterea de TVA ca masura fiscala, cel putin la romani, care sunt o specie nenorocita de profitori. Preturile nu au crescut doar cu 5% (cu unele exceptii), dupa cum o putem constata in orice magazin, iar daca maine TVA ar scadea cu 15% (sa zicem), preturile ar ramane foarte probabil la fel sau ar scadea extrem de putin.. Ca asa e la romani - sa facem profitul mare, cat mai repede, indiferent de ce se intampla in tara asta.
  • +3 (5 voturi)    
    BNR cereti PSD si PNL sa va prezinte programul lor (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:04)

    Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi [anonim]

    Daca se opun asa de inversunat reducerii salariilor si pensiilor, au obligatia sa spuna populatiei
    1. CU CE BANI LE VOR PLATI
    2. Si dupa ce le platesc, CU CE BANI MAI FAC INVESTITI

    BNR trebuie sa ceara de la PSD-PNL acest program si sa-l verifice ca sa spuna populatiei daca POATE AVEA INCREDERE IN EL.

    Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi.

    Nu avem incredere niic in televiziuni.
    Doar BNR ne poate spune daca PSD si PNL au un program economic care poate sa faca ceea ce spun ei.

    Despre Responsabilitatea lor: pe aceasta nu o mai poate garanta nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      Programul PSD-PNL sa fie prezentat si expertilor (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:49)

      Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi [anonim] i-a raspuns lui Nu vrem sa mai votam cu ochii inchisi

      de la Comisia Europeana, FMI si Banca Mondiala
      iar rezultatele evaluarii sa fie facute PUBLICE si comparate cu evaluarea BNR
  • -1 (3 voturi)    
    Chiar asa ??? (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:08)

    Prostu [anonim]

    Adica:
    -salariile reduse;
    -preturile crescute;
    -pensiile impozitate

    Cineva isi bate joc de noi ! Nu ar fi mai simplu sa plece incotro vad cu ochii.Oricum de PDL nu o sa mai auda nimeni , precum anticul PNTCD !
    • +1 (1 vot)    
      ?! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      Iti meriti pe deplin numele!
  • -1 (1 vot)    
    Dl. Vasilescu loveste din nou (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:27)

    C [anonim]

    Mai deunazi, inainte de cresterea TVA, dl. Vasilescu sfida si soca afirmand (in contradictie cu intreaga suflare analista bastinasa, care incerca sa convinga bizonul ca, de fapt, +5% la TVA nu inseamna mare lucru in materie de cresteri de preturi) ca cresterea de preturi va fi cam dubla fata de cresterea TVA.
    Desigur ca, intre timp, preturile au crescut cu de 3-4 ori cresterea TVA -- asa cum ne asteptam de fapt cu totii, si cum s-a intamplat dintotdeauna, ca doar suntem in Romanika.
    Acum dl. Vasilescu vine si ne spune, in esenta, ca de-acu' geaba mai scadem noi TVA, ca preturile n-or sa mai scada.
    Venite de la aceeasi persoana, la interval de cateva zile, cele doua afirmatii ne obliga sa conchidem ca, de fapt, cresterea TVA este doar un pretext pentru o crestere tzapana si durabila de preturi.
    Cat despre dl. Vasilescu, ce sa mai zicem...
    Ori obiectivele d-sale sunt altele decat cele declarate de BNR, alea de stablitate a preturilor, reducere a inflatiei (te pomenesti ca or fi cele reale, daca e sa judecam dupa cateva declaratii bizare ale guvernatorului), ori poate ar fi timpul ca doamnele "de la cadre" sa constate ca, la peste 74 de ani de munca rodnica si productiva, dl. Vasilescu merita cu prisosinta o activitate mai putin stresanta.
    Chiar nu e obligatoriu ca d-nii Vasilescu, Isarescu si altii, sa plece din pozitiile de top pe care le ocupa in BNR cu picioarele inainte...
  • +1 (1 vot)    
    Vasilescu (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:45)

    Gino [anonim]

    Ce facilitati de investitii au fost si sunt in Romania...
    Da-i afara pe bugetari dar dale 100.000 de eur la fiecare pentru investitii...oare cind angajeaza statul un bugetar nu este o investitie....Dl. Vasilescu da-mi bani de investitie nu am cu ce garanta ...daca nu-ti dau bani inapoi baga-ma la inchisoarea datornicilor....este incredibil ieri mareste tva astazi il scade daca nu are importanta in preturi ca sa dea bine la popor fal 10 %
    iti ridicam statuie Basescule se aude STATUIE....Daca se confisca la primi 100 de bogatasi averile traim bine 5 ani de zile pina trece criza...si pe urma o luam de la capat votam psd iar se imbogatesc....100 este mai usor de inhatat 100 decit 20.000.000 milioane...ce ziceti..
  • +3 (3 voturi)    
    Mai putin de la mai multi (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:54)

    drivex [anonim]

    Luati impozite de la florari, de la buticari, din piete (a se citi tarabe care vind produse de supermarket), de la frizerii/coafor, stopati contrabanda cu tigari, benzina, alcool (produse accizabile), trimitetii inapoi la munca pe cei pensionati pe caz de boala (nejustificat) sau lasatii in somaj, nu cu pensii normale, limitatii pensiile (prin lege fara nici un fel de posibilitate de ocolire) la, sa zicem, 5x salarii medii pe economie si nu o sa mai aveti nevoie de taieri de pensii, majorari de TVA, etc. Nu trebuie facut mai mult ca sa iesim din groapa asta, nu trebuie reinventata roata. Hai ca se poate!
  • +2 (2 voturi)    
    tara lu' papura voda.... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:10)

    lili [anonim]

    Azi marim TVA, poimaine o scadem. Pai, mai oameni buni, cand luati o masura , voi o analizati din toate punctele de vedere, din toate unghiurile de vedere sau o luati pe genunchi, la o sueta PDlista??!! Cum naiba, nu va e jena sa apareti in fata FMI, in fata lumii, a UE, a presei internationale care abia isi usca cerneala dupa marirea TVA in Romania la 24% !! In fata noastra, a romanilor precum vedeti am renuntat sa spun, ca stiu ca de noi nu va e jena DELOC. N-aveti pic de jena, dar sunteti de-o INCOMPETENTA ce nu am vazut la nici unul din guvernele de dupa '89. Cum naiba sa scapam de intrarea in incapacitate de plata cu voi??!!! Ganditi masurile pe care le luati, faceti scenarii, lasati pe cei competenti sa faca ce trebuie, masurile economice sunt departe de a fi cunoscute chiar de orisicine chiar de-i el Prim Ministru !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si tu esti (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:55)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui lili

      o parte din tara lui papura voda. S-a redus TVA cumva, ca eu n-am auzit ? Masurile care trebuie luate sunt cunoscute de toata lumea si toti cei neimplicati in politica o spun, dar cand vine vorba de politicieni nimeni nu prea vrea sa-si asume asemenea masuri
    • +1 (1 vot)    
      Relax, scenariile sunt deja facute... (Duminică, 11 iulie 2010, 6:33)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...doar ca nu ne includ si pe noi, amarastenii!
    • 0 (0 voturi)    
      "Competenta" PSD si PNL pe criza (Duminică, 11 iulie 2010, 10:51)

      SOLUTIA PSDNL:nici ei nu fac nici nu lasa pe altii [anonim] i-a raspuns lui lili

      Tovarasa,

      "Competentii" din PSD si P NL ne spun ca vor plati salariile si pensiile marite, dar nu spun niciodata DIN CE BANI.

      Daca ti se pare "compenenta" sa fii mintita la televizior pentru ca partidele tale au cumparat TOATA PResa, sa stii ca romanii au mai trait povestea asta odata, foarte recent, cand aceiasi competenti ne spuneau ca vor fi bani de pensii LA NESFARSIT.

      Ai dreptul sa acuzi de incompetenta numai cand alte partide vin cu ALTE SOLUTII mai bine dar REALE - nu fanteziste ca ale PSD-PNL. Ori asta nu s-a intamplat pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    OK tva 24% + forfetar, dar 10% cota unica (Duminică, 11 iulie 2010, 1:49)

    cineva [anonim]

    eu sunt pentru TVA de 24 %, impozit forfetar, impozit pe pensii si pe orice tip de venituri, care efectiv nu au nevoie sa fie urmarite si controlate, sunt cel mai usor de colectat, in schimb sa coboare taxa unica si sa se reduca CAS-urile; adika statul sa se asigure ca isi incaseaza veniturile, si sa descurajeze munca la negru si evaziunea fiscala; prefer sa dau 24 % pe TVA dar impozitul pe munca mea sa fie mai mic; forfetarul sa fie mentinut, dar povara taxelor angajatorilor sa fie miscorata; si uite asa reduci si somajul stimulzei munca, nu mai faci cozi de cersetori si asista
    TVA-ul de 24 % intr-o tzara consumatoare si mare amatoare de produse de import este de bun augur chiar

    nu la produse de stricta necesitate se pune problema, dar cand poti sa cumperi masini, plasme, mobila, iphone-uri si laptopuri si tot felul de si tot felul de produse care costa cu zecile si sutele de milioane ...atunci da si niste bani la statul roman sa aibe de scutece, pampersi, scoli, gradinite..etc ca e nevoie;

    referitor la forfetar, fratilor, era sport national sa tii firma pe 0 ca sa nu ai taxe de platit; totul se cumpara pe firma, pana si hartia igienica de acasa, masina, benzina ...totul pe firma; deci, ia da tu banii mai intai si plateste impozitele corespunzator cifrei de afaceri, si mai scuteste-ma cu faptul ca ai profit minim; iar daca nu esti capabil nici amaratul ala de impozit sa-l platesti inseamna ca nu esti capabil sa tii afacerea aia pe picioare, deci lasa loc altuia

    si nu este deloc de bun augur ca tot poporul sa aibe firme si firmulite; foarte bine ca s-au inchis din ele, nu trebuie tot omul sa aibe firma, pentru ca efectiv se sufoca unii pe altii; adaos mic per produs cu volume mari de vanzari; nr de clienti este constant, iar daca furnizorii cresc, practic isi dau singuri in cap unii altora; prea multi inseamna calitate slaba, capacitate mica de investitii, diversitate mica ...etc etc;

    plata taxelor si impozitelor trebuie sa fie urmarite precum criminalitatea;
  • +1 (1 vot)    
    Mult iubite si stimate tovarase presedinte! (Duminică, 11 iulie 2010, 6:30)

    iosiP [anonim]

    1. Ia va rog sa treceti dumneavoastra prin Damaroaia (da' nu cu Dusteru ca va faceti de cacao) sa vedeti viloanele conationalilor, mertzanele si bemeveurile aferente si afisele chemand la dezlegare din partea vrajitoarei Constitutia. O garda financiara, ceva? Sau si aici aveti vreun acord cu FNR (federatia nationala a rromilor) ca dvs. nu-i deranjati iar ei voteaza conform indicatiilor?

    2. Da' contabilitatea fotbalistilor ati vazut-o? Ca la meciuri stiu ca va duceti... poate platesc si flocoiasii aia impozite ca la cati bani iau ca sa dea cu shutu-n bashica nu cred ca le-ar cadea vopseaua de pe R8.

    3. Hai si cu aia "fara numar": Adrian (nu, nu Nastase si nici Videanu ci plodu fermecat) tocmai a renuntat la o masina de 'fo 300k, "din solidaritate". Un forfetar, ceva? Ca-i cam greu de numarat cata valuta i se lipeste pe frunte...

    Bun, nu spun ca asa s-ar rezolva problemele economice ale tarii dar macar am sti si noi, astia prostii, ca am trecut de faza cu "unii sunt si altii este"!
  • +1 (1 vot)    
    vuvuzela (Duminică, 11 iulie 2010, 9:07)

    citizen [anonim]

    Pe scurt:
    m-am saturat de fosilele astea de-alde vasilescu, isarescu, vladescu si mai stiu eu care. astia habar nu au ce e cu ei. sunt incompetenti. de unde stiu? simplu: uitati-va in jur si veti vedea roadele muncii lor. parte a muncii lor de proasta calitate este iesirea cu tot felul de declaratii care mai de care mai aiuritoare si dictate de nevoia de a directiona lucrurile intr-un anumit fel. declaratiile lor de presa sunt de fapt parghii financiare. vai a zis isarescu nu stiu ce, hai sa ne tinem banii in lei - ei asa cred ca gandeste norodul. mai bine ar pleca acasa, nu sunt altceva decat niste vuvuzele
    • 0 (0 voturi)    
      Programul economic al Vuvuzelei Antonescu-Ponta (Duminică, 11 iulie 2010, 10:42)

      citizen [anonim] i-a raspuns lui citizen

      Nu cred mai ca vasilescu, isarescu, vladescu stau calare pe televizor ca Ponta si Antonescu ca sa zici ca-s vuvuzele.

      Daca tot stau calare pe televizor, ar trebui sa le ceri vuvuzelelor Ponta si Antonescu sa va arate un program economic pe care sa-l prezinte la control la Comisia Europeana si la banca mondiala sa vedem si noi daca pot sa faca ce promit la televizor.

      De unde stii ca programele si solutiile lor sunt bune daca n-au curaj sa le faca PUBLICE si sa le supuna CRITICII analistilor economici si expertilor de la BNR, CE, BM si FMI ?
      • 0 (0 voturi)    
        m-ai confundat (Duminică, 11 iulie 2010, 15:54)

        citizen [anonim] i-a raspuns lui citizen

        m-ai confundat. uite, ca sa fii multumit si tu, rectific, m-am saturat si de vuvuzelele ponta, antonescu, ....si de cine mai vrei tu.
        ideea e ca as vrea sa vad rezultate (pozitive, desigur), nu sa tot aud declaratia mai stiu eu cui (care vrei tu) ca ar fi bine sa..., si dupa asta sa se bata pe burta de ras...nimeni nu are un program viabil in ro, pentru ro, si chiar daca ar avea, nimeni nu l-ar putea aplica. analistii tai pe care i-ai enumerat sunt niste baieti finuti, parfumati, de oras, care HABAR NU AU ce sa faca sau ii DOARE la spate de situatia grava a pseudoeconomiei romanesti. postac portocaliu, ce sa-ti mai zic? cat mai costa sa bagi pe net? vezi ca e igrasie in subsol, sa nu racesti. va da spor de subteran? plimba ursu, moshule...increngatura de partid, din care faci parte, a bagat ro in situatia asta. mai ai si tupeu sa te bagi in seama...
  • 0 (0 voturi)    
    2008, Vosganian: Isărescu să nu mai comenteze (Duminică, 11 iulie 2010, 10:44)

    Deficit PNL [anonim]

    VA SUNA CUNOSCUTE COMENTARIILE VUVUZELELOR DE MAI SUS ?


    2008, Vosganian: Isărescu să nu mai comenteze

    27 FEBRUARIE 2008
    de Victor ROTARIU

    Vosganian nu mai vrea sfaturi de la BNR
    Ministrul Finanţelor, Varujan Vosganian, a lansat ieri un atac foarte dur la adresa lui Mugur Isărescu, spunând că nu mai vrea să primească sfaturi din partea guvernatorului BNR. Ieşirea lui Vosganian a venit ca o replică la declaraţia lui Isărescu, conform căreia guvernul ar trebui să fie mult mai atent în dirijarea economiei.
    “Atunci când ministrul Finanţelor, odată ales în funcţie, preia realitatea şi arată naţiunii că trebuie restructurate cheltuielile, că trebuie introduse criterii de eficienţă, nu e în regulă ca guvernatorul, în loc să spună «da», sunt de acord să menţioneze că structura nu este bună”, a declarat ieri Vosganian, în cadrul unei emisiuni televizate.
    La sfârşitul anului trecut, Mugur Isărescu a atras atenţia Guvernului că politica de a genera cheltuieli de stat în ultima lună a anului pentru a îndeplini bugetul este greşită. Isărescu a explicat atunci că lansarea pe piaţa monetară a unei sume atât de mari de bani (circa două mld. euro, n.r.) în luna decembrie a anului trecut duce la creşterea inflaţiei, ceea ce poate destabiliza mediul economic.

    Pericolul inflaţiei

    Guvernatorul BNR a atras atenţia că din cauza unei inflaţii prea mari, România ar putea amâna adoptarea euro ca monedă naţională în 2014, cum fusese programat iniţial.
    “Dacă inflaţia nu va scădea în mod sustenabil în 2008 şi în 2009, mă tem că adoptarea euro în 2014 nu va fi realizată”, a explicat Isărescu, cu ocazia unui seminar privind situaţia economică a României. În luna ianuarie a acestui an, rata inflaţiei a fost de 7,26%, cel mai ridicat nivel din ultimele 18 luni.
  • 0 (0 voturi)    
    PORTOCALA (Duminică, 11 iulie 2010, 11:38)

    kolo [anonim]

    Auzi, alexandra p., eu cred ca daca ai cauta mai bine ai gasi vreo declaratie incendiara facuta de cineva de la PSD sau PNL, partidele tale de suflet, prin 1994 SAU CHIAR 1993.

    Iti dai seama ce argument tare ar fi unul ca asta?

    Nu ca ar fi ei mai breji decit PORTOCALELE tale
  • 0 (0 voturi)    
    legea firmelor start-up (Luni, 12 iulie 2010, 0:14)

    alex [anonim]

    Nu am mai auzit nimik de proiectul de lege privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor
    aparţinând întreprinzătorilor tineri, debutanţi în afaceri - firme starter


    http://www.minind.ro/propuneri_legislative/2010/februarie/LEGE_tineri_intreprinzatori.pdf
    Raspunde