Think-tank londonez: Desfiintarea zonei euro ar grabi relansarea economiei Uniunii Europene

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 iulie 2010, 15:21 Economie | Finanţe & Bănci


Desfiintarea zonei euro ar grabi relansarea economiei in tarile care au renuntat la moneda proprie in favoarea celei europene, sunt de parere analistii Capital Economics, un think-tank londonez, potrivit The Guardian. Analistii britanici sustin ca desfiintarea zonei euro este departe de a fi un potential dezastru care ar genera haos economic ci, dimpotriva, ar permite Europei sa iasa mai repede din criza.

"Este cea mai buna solutie pentru Europa. Pentru un viitor economic sanator si pentru succesul Uniunii Europene, zona euro trebuie sa dispara", sustine Christopher Smallwood, autorul raportului.

El mai spune ca Portugalia, Italia, Irlanda, Grecia sau Spania risca o perioada lunga - ani sau chiar decenii intregi de scadere economica si deflatie - daca nu renunta la moneda europeana. Grecia, Spania, Portugalia si Irlanda au anuntat, recent, masuri dure de austeritate, pentru reducerea cheltuielilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2914 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    ati vrea voi! (Duminică, 11 iulie 2010, 15:24)

    bigone [anonim]

    Eu as propune sa terminam cu M.Britanie din UE, prea submineaza din interior.De ce nu ne dati un exemplu si plecati din UE.
    • -4 (20 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Duminică, 11 iulie 2010, 15:39)

      ABS [anonim] i-a raspuns lui bigone

      Marea Britanie este in UE, nu in zona Euro. Ei au ramas cu lire si bine au facut. Propunerea se refera la EURO, nu la UE.
      • +7 (13 voturi)    
        uite cine vorbeste (Duminică, 11 iulie 2010, 16:02)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui ABS

        Cred ca tu nu ai inteles. Omul spune ca UK ar trebui sa inceteze cu subminarea din interior a UE. Ce nu iti este clar?
        • +4 (10 voturi)    
          cine vorbeste... (Duminică, 11 iulie 2010, 20:16)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

          asai dle Tomis...

          numai britanicii si americanii se trezesc sa prevesteasca moartea EURO pentru propriile beneficii.

          EURO nu va dispare chiar dimpotriva tot mai multe tari din cardul UE vor adera la EURO.

          Problemele cresterii economice nu se rezolva prin INFLATIA UNOR MONEDE PROPRII prin care insemana (extra) FURT din ECONOMIILE CETATENILOR !

          Oare cum SUA care are nu 27 de state membre ci 52 !! o duce foarte bine cu o moneda unica DOLARUL ???

          think-tank londonez.... ce sa zic.. .
          • 0 (2 voturi)    
            Iti explic eu (Luni, 12 iulie 2010, 10:50)

            Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            SUA e tara. In SUA statele au aceleasi economii si contribuie la acelasi buget national. In UE nu exista buget national pt ca ... ghici ce ... nu e tara. UE e doar o intelegere mai mult simbolica, pt ca nemtii nu ar fi deacord sa contribuie la acelasi buget ca romanii pt ca ei produc mult mai mult decat noi. Moneda in Germania ar trebui sa fie mai puternica decat moneda in Grecia de exemplu ca sa se inchida diferenta intre import si export.
            • 0 (0 voturi)    
              SUA e "tara" asa de mult cum este si UE "tara" (Luni, 12 iulie 2010, 19:30)

              Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

              exista un buget european doar ca nu este de acelasi tip cu cel american.

              Fondurile europene de unde crezi ca vin? din neant ?

              hai plimba ursu cu "SUA e tara" SUA este o federatie de state !!! Nu este tara.
              Mii de filme cu steagul american au fost facute de o propaganda (care a invatat de la sovietici cum se face) din Hollywood care au reusit sa incropeasca notiunea de "nationalitate americana"

              Asa ca mai lasa-ma cu ineptiile.
      • +6 (10 voturi)    
        Zona Euro (Duminică, 11 iulie 2010, 16:05)

        Radu Korne [anonim] i-a raspuns lui ABS

        Bineinteles ca este o prostie. Intotdeauna unirea monetara-vamala a actionat ca un accelerator de afaaceri (de la Imperiul Roman la Germania lui Bismaark). Nici nu exista argumente economice pentru contariu dincolo de spectacularul jurnalistic. Evident, astept cu nerabdare aparitia Coroaanei Scotiene si a Dinaarului in Tara Galilor. Pentru ca se stie ca UK are in persepctiva probleme economice iar spargerea uniunii monetaare a Pound-ului (de fapt e laa feminin dar nu stiu sa o pronunt) ar fi, nu-i asa, un stimulent de dezvoltare.
      • +12 (16 voturi)    
        Tu n-ai inteles (Duminică, 11 iulie 2010, 16:40)

        Overmind II [anonim] i-a raspuns lui ABS

        Englezii sunt oamenii americanilor in UE si fac tot posibilul sa submineze puterea UE pe scena internationala. De asta propun ei renuntarea la euro, pentru ca euro afecteaza interesele americane ca dolarul sa ramana principala valuta de rezerva.
        Anul trecut China, India si RUsia au inceput sa discute inlocuirea dolarului ca valuta de rezerva.
        http://www.reuters.com/article/idUSN0627861320090708
        Dupa aceste discutii au inceput speculatiile pe insolvabilitatea Greciei, care se pare ca au fost facute de niste firme americane.
        Liderii UE stiu ca America incearca spargerea zonei euro, de asta ei fac eforturi sa taie din cheltuieli si sa reduca indatorarea externa, pentru ca a devenit un risc de securitate nationala si a constructiei europene. Americanii sunt lispiti de scrupule, iar britanicii sunt cei mai soparlisti de pe glob in materie de bagat coada si nasul prin servicii secrete peste tot.
      • +5 (9 voturi)    
        UK este un cal troian al USA impotriva UE (Duminică, 11 iulie 2010, 19:41)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui ABS

        UK, fiind un cal troian al USA , au mers pe minarea din interior a UE.

        Ani de zile UK a incercat sa adere la Piata Comuna (mai tirziu UE) dar a fost blocata de Franta (in mod personal de generalul Charles de Gaulle) care stia foarte bine ca are de a face cu perfidul Albion si ce le poate pielea.

        La inceputul anilor '70, dupa moartea gen. Charles de Gaulle totusi UK a reusit sa adere la Piata Comuna (mai tirziu UE).

        De la inceput, UK au reusit sa faca opinie separata fata de UE, vroiau sa fie in UE la avantaje dar in acelasi timp nu doreau sa fie in UE cind se mergea prost in UE.
    • -2 (10 voturi)    
      papagalul roman (Duminică, 11 iulie 2010, 16:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bigone

      care le stie pe toate, si e contra orice, fara macar sa stie despre ce e vorba. Nu gindeste, dar vorbeste.
      Cum submineaza si ce submineaza UK din interior, ia da matale un exemplu, ca mai sint prosti ca mine care nu stiu.
      • +5 (9 voturi)    
        dolarul numai este singura amoneda de referinta (Duminică, 11 iulie 2010, 17:07)

        popper [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Dupa al doilea razboi mondial dolarul a fost singura moneda de referinta...nu le convine ca a aparut euro ult mai puternica...lira sterlina se tine in umbra acestui duel economic...miza este care va fi viitoarea moneda unica mondiala..Euro are cele mai multe sanse ..insa yuanul este cel mai mare inamic...daca nu intelegem aceste jocuri suntem niste timpiti cum credeti ca se va da inapoi acum sa se revina la monede nationale ? Directia este exact in sensul opus.
    • +3 (9 voturi)    
      regatul islamic al marii britanii are tot interesu (Duminică, 11 iulie 2010, 16:11)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui bigone

      sa distruga euro ,ca moneda lor de unica folosinta,bash..it..a lira sterlina, care nu mai are acoperire decat in ziarele britanice ,sa redevina vesela si jucause !
    • 0 (6 voturi)    
      Adevarul doare? (Duminică, 11 iulie 2010, 16:21)

      sile [anonim] i-a raspuns lui bigone

      Finantele nu sunt nici pe departe specialitatea mea. Totusi, e greu sa nu observi ca o uniune europeana nu prea exista. Nu exista o politica externa comuna. Nu exista o armata comuna. Nu exista o politica financiara, educationala sau culturala comuna. Politicienii au ales in schimb sa puna carul inaintea boilor si sa inceapa cu o moneda unica. S-ar putea sa nu fi fost cea mai fericita alegere.
      • 0 (2 voturi)    
        tocmai ca viitorul (Duminică, 11 iulie 2010, 20:51)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui sile

        va fi ceva de genul ca politica sa nu aiba prea mult de a face cu economia
      • +1 (3 voturi)    
        nu prea exista in Romania (Duminică, 11 iulie 2010, 22:49)

        marius [anonim] i-a raspuns lui sile

        Evolutia tarii noastre dupa integrarea in UE a fost o dovada privind ce nu ar trebui sa faca un stat UE. In momentul cand nu a mai trebuit sa fim controlati sever am lut-o pe ulei. Avem printre cel mai mari impozite din comunitate - TVA de 24(25 e maxim), dar fara TVA redus pe alimente si produse de baza, impozit forfetar, adica si pe pierdere, impozite pe masini de 4 ori ca in Germania, taxa de drum in pretul benzinei, rovigneta, de la anul taxa de autostrada, fara sa avem drumuri. Toti acesti bani se duc in buzunarul guvernului si reprezentantilor sai. La noi orice e rau , de vina e Europa. Noi nu avem euro, ca urmare economia noastra ar trebui sa o duca cel mai bine. Situatia o stim cu totii. Problema noastra este ca platim impozite ca in Europa si primim servicii ca in Africa.
    • -4 (8 voturi)    
      au dreptate (Duminică, 11 iulie 2010, 16:47)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui bigone

      Marea Britanie are dreptate, multe tari au pierdut din economie odata cu trecerea la euro. Marea Britanie e singura care nu a simtit criza si nici nu o va face datorita lirei ;)
  • -1 (3 voturi)    
    ha (Duminică, 11 iulie 2010, 16:18)

    m-vic [anonim]

    astia-s aerieni rau. cred ca polonezii au drept mai mare sa vina sa dea lectii. daca aia zic ca-i bine sa se destrame zona euro, poate o sa-i cred mai mult. nu englezii, care au intrat in rahat, cu tot cu lira lor.
    bine ca nu-s la fel si aia care chiar iau decizii
    pai daca la criza actuala s-ar adauga si haosul dezintegrarii zonei euro (chiar sa fii asa de prost sa crezi ca totul o sa mearga ca in scenariile astea optimiste...), cum sa fie rapida iesirea din criza? daca inflatie cu doua cifre, prabusire cu 60% a cursului noilor-vechilor monede si scadere economica de 5% inseamna iesire rapida din criza, atunci bine.
  • +3 (7 voturi)    
    ideea (Duminică, 11 iulie 2010, 16:19)

    cipri_ [utilizator]

    ce idee fantastica.
    De ce oare nu le propune si americanilor sa introduca in fiecare stat din USA o moneda diferita? ca sa iasa si ei mai repede din criza
  • -3 (7 voturi)    
    5 ani maxim (Duminică, 11 iulie 2010, 16:22)

    Boboc Cristian [anonim]

    In maxim 5 ani o sa dispara moneda euro si primul pas o sa-l faca nemtii cand vor iesii din UE..z
  • +5 (11 voturi)    
    Inteles: Adica ceva de genul vorba lui Dabija... (Duminică, 11 iulie 2010, 16:57)

    Covene [anonim]

    ...englezilor ce va ...aia grija?

    UK are o economie care nu merge grozav de ani de zile, lira sterlina nu mai e demult ceea ce era candva...si toate astea nu le poti pune pe seama zonei Euro sau a monedei Euro...

    Altfel spus, voi aveti aceeasi moneda, nu aveti euro, de ce nu va relansati voi economia de ani de zile?

    V-ati falimentat singuri banci ca Barrings...si acum va arde de speculatii cu moneda unica europeana...

    Keep your mouth shut...for your own sake!
  • +2 (8 voturi)    
    Think-tank-ul lu' peste (Duminică, 11 iulie 2010, 17:26)

    Gogu [anonim]

    Vrabia malai viseaza !
  • 0 (2 voturi)    
    USA (Luni, 12 iulie 2010, 0:31)

    Dragos [anonim]

    toata lumea vb de americani ca incearca sa distruga euro, pana la aparitia acestui euro era mai multa stabilitate economica .
  • 0 (0 voturi)    
    terra (Luni, 12 iulie 2010, 10:23)

    calator [anonim]

    o moneda unica e mai buna.se fura mai putin.suntem in sec.xxi. e normal sa avem o moneda unica si sa calatorim doar cu un act de identitate, fara mizerii pt.viza si schimbari de valuta.dar din pacate mai avem mult pana se va putea realiza acest lucru la nivel mondial.la urma urmei nu plecam in cosmos, tot pe pamant ne invartim cu totii.atatea piedici si reguli impuse....din cauza prostiei, egoismului si intereselor.