Proiect de lege: Fiscul va fi obligat sa plateasca penalitati pentru intarzieri la rambursarile de TVA si accize

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 17:38 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor lucreaza la un proiect de lege potrivit caruia Fiscul va fi obligat sa plateasca penalitati catre agentii economici pentru intarzieri la rambursarea taxei pe valoare adaugata si a accizelor, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. "Vrem sa instituim o procedura prin care si Fiscul sa fie penalizat daca nu plateste la timp datoriile, nu numai agentii economici. Trebuie sa existe un raport de corectitudine", au afirmat sursele citate. Cuantumul penalitatilor aplicate pentru stat va fi acelasi ca si in cazul agentilor economici.

Potrivit OUG 39/2010 privind modificarea Codului de Procedura Fiscala, in cazul agentilor economici nivelul penalitatii de intarziere se stabileste astfel:

    * daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
    * daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatii de intarziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
    * daca perioada de neachitare depaseste termenul de 90 de zile, penalitatea va ajunge la 15% din obligatiile fiscale principale stinse.

Noul proiect de lege se afla in lucru, urmand sa fie "calculat" impactul asupra bugetului.

"Fiscul ar trebui sa plateasca in termen de 45 de zile datoriile catre agentii economici. In realitate, se platesc in cateva luni", au afirmat sursele citate.

"Restituirea TVA va continua sa fie o prioritate a Ministerului Finantelor si doresc sa informez toti contribuabilii ca nu exista probleme de lichiditate care sa impiedice intrarea in parametrii legali de restituire a TVA-ului. Usurarea rambursarii TVA a fost doar un prim pas - avem in vedere un plan de monitorizare detaliata si corectie imediata privind sarcina fiscala si birocratica pe care statul o pune pe mediul privat. Intentia este ca in urmatoarele luni sa diluam aceasta povara pentru a mai da putin vant in panzele mediului privat", a declarat in luna martie ministrul finantelor, Sebastian Vladescu.

Agentii economici pot verifica pe portalul ANAF, data la care vor primi TVA datorata de catre stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2342 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Dupa 3 luni vor scadea penalitatile aberante! (Luni, 12 iulie 2010, 17:45)

    dookuhaka [utilizator]

    Daca aceasta ordonanta se aplica bat pariu ca penalitatile impuse agentilor economici vor scadea la un minim rezonabil?
    • +1 (1 vot)    
      iluzii (Luni, 12 iulie 2010, 21:07)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Nu va faceti iluzii, la noi nici hotararile judecatoresti nu se aaplica. Legile care sunt in fvoarea functionarii normale a statului, de cele ai multe ori devin simpla maculatura. Sa dea Dumnezeu sa functioneze.
  • +8 (10 voturi)    
    pai fiscul de unde dreaq plateste??? (Luni, 12 iulie 2010, 17:51)

    zaboo [utilizator]

    sa plateasca functionarul care a dormit pe dosare si seful care il tine acolo, nu tot noi!!!
    • +1 (1 vot)    
      buna intrebare (Marţi, 13 iulie 2010, 0:49)

      hm [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Corect! Functionarii sa plateasca. De fapt, sefii acestora sa plateasca. Un functionar nu face altceva decat sa execute ce ii spune sefu. Pestele de la cap incepe sa se strice. Personal, consider ca e doar praf in ochi... aparatul e foarte bine organizat, aprovizionat mereu cu cadre noi dintre aceeasi indivizi, inruditi, incuscriti, in...etc.
  • +4 (10 voturi)    
    : (Luni, 12 iulie 2010, 17:51)

    Nelu [anonim]

    Nu va avea nici un efect o asemnea lege, doarece fiscul va plati penalitatile tot din buzunarul cetateanului, asa ca nu o sa ii intereseze pe ei cate de repede si eficient isi fac treaba avand in vedere ca nu din buzunarul lor vor plati intarzierile.
    • +1 (1 vot)    
      nu-i asa (Luni, 12 iulie 2010, 19:52)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Nelu

      angajatii fiscului pot fi sanctionati daca datorita lor fiscul va fi amendat. deci actualul proiect de lege e inca un mecanism de control al calitatii muncii angajatilor fiscului.
  • +6 (6 voturi)    
    Lipsa de respect 100% (Luni, 12 iulie 2010, 17:55)

    Doru [anonim]

    De ce nu se aplica EXACT aceleasi criterii si plafoane de "sanctionare" ca si in cazul in care contribuabilii nu isi achita obligatiile fiscale?
  • +8 (8 voturi)    
    EI, DA (Luni, 12 iulie 2010, 18:04)

    carat [anonim]

    o veste buna ! Dar cum vor vota oare PSDNL-istii ? Va trece legea de parlament sau vom auzi iarasi tot felul de *argumente* impotriva ?
    • +4 (4 voturi)    
      cum va fi (Luni, 12 iulie 2010, 18:07)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui carat

      stai linistit... legea va fi atacata la Curtea Constitutionala, si va fi declarata neconstitutionala! Asa ca...
    • +2 (6 voturi)    
      trece legea! (Luni, 12 iulie 2010, 18:31)

      getodacul [utilizator] i-a raspuns lui carat

      gandeste-te numai la faptul ca asta e o modalitate perfect legala ca anumiti "baieti destepti" cu relatii sus-puse sa faca rost de bani de la fisc.

      E suficient sa ai un TVA mare de recuperat si sa aranjezi sa nu ti se dea decat peste 4-5-6 luni ... cu dobanda de 15%.
      Nu exista vreo banca in lumea asta sa-ti dea o asemenea dobanda pentru un termen atat de scurt :)
      • -2 (2 voturi)    
        clar ca esti getodac (Luni, 12 iulie 2010, 19:54)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui getodacul

        mi-am dat seama dupa cum gandesti.
      • -1 (1 vot)    
        bravo! (Luni, 12 iulie 2010, 20:16)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui getodacul

        asta este raspunsul corect!
        singurul care a sesizat motivatia acestei legi! (din pacate pt noi, muritorii de rand)
      • 0 (0 voturi)    
        si de unde vor plati? (Marţi, 13 iulie 2010, 7:20)

        bula [anonim] i-a raspuns lui getodacul

        daca sumele penalizatoare cresc? Exista si audit intern si Curtea de Conturi. Sigur, daca ai o criza acuta de scenarita, vei crede ca au aparut inundatii ca unii sa poata invoca forta majora.
  • +2 (6 voturi)    
    Da bine pt ei (Luni, 12 iulie 2010, 18:16)

    Cristi [anonim]

    Pai in felul acesta o sa fure mai linistiti de la stat (de la noi din buzunare)
    Cine or sa fie firmele care nu si recupereaza la timp tva?
    Ale acestora care ne fura si azi pe fata
    Ps: vor cere ei sa nu le ramburseze la timp sa faca un ban "cinstit" nu de alta...
  • +4 (6 voturi)    
    O bila alba ptr guvern! (Luni, 12 iulie 2010, 18:19)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Vad ca nimeni nu pomeneste de guvern, cand e de bine...Oricum, ceva tot nu e in regula, ca nu se marcheaza nici un plus la comentarii.. Aloooo, IT department, s-a terminat week-end-ul!!
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine (Luni, 12 iulie 2010, 18:21)

    releu [utilizator]

    sa plateasca la timp... ca ii omoara pe aia, daca platesc cun intarziere. de penalitati o sa le cumpere mai multe lumanari.
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca Fiscul tot intarzie ... (Luni, 12 iulie 2010, 20:50)

    Tavi [anonim]

    ... sa zicem mai mult de 6 luni, cu rambursarea TVA catre un anumit agent economic, poate acesta din urma sa puna poprire pe conturile Fisculuil ?

    Nu de alta, dar un agent economic asa pateste daca intarzie prea mult :D
  • 0 (2 voturi)    
    yhaaa (Luni, 12 iulie 2010, 21:05)

    ramen [anonim]

    Inca o lege pentru oamenii destepti!!!!

    Cum sa mai dai un ban de la stat clientelei politice si nu numai!
  • 0 (2 voturi)    
    corect getodac (Luni, 12 iulie 2010, 21:05)

    eu [anonim]

    chiar inainte de a citi comentariile m-am gandit si eu la manevra asta de a scoate bani de la fisc...totul e sa aranjezi cu cineva de acolo sa doarma pe dosare si apoi ii dai din banii obtinuti din penalizare....of,of, of...
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nou sub soare (Marţi, 13 iulie 2010, 9:47)

    Gabriel Sincu [hotnews.ro]

    Prevederea conform careia statul datoreaza dobanzi de intarziere pentru neefectuarea la timp a rambursarilor exista in Codul de Procedura Fiscala (art. 124). de multa vreme . Problema a fost, este si va fi faptul ca procedura de a-i primi este lunga si costisitoare, presupune sa te tarasti prin tribunale si sa ai norocul de un judecator care intelege problema.
    Deci "sursele guvernamentale" citate sa nu mai arunce cu fumigene si sa ce concentreze pe starpirea evaziunii fiscale :)