VIDEO PDL nu vrea sa auda de eliminarea cotei unice. Emil Boc: Ministrul Finantelor nu a avut mandat sa dezbata public cota unica. Interzic ministrilor sa vorbeasca fara mandat

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2010, 16:54 Economie | Finanţe & Bănci


Renuntarea in 2011 la cota unica - varianta lansata de Sebastian Vladescu - nu este acceptata de PDL. Potrivit surselor Hotnews.ro, democrat-liberalii nici nu vor sa auda de renuntarea la cota unica, insa se feresc sa afirme oficial acest lucru. Doar premierul Emil Boc a declarat ca Sebastian Vladescu nu a fost mandatat sa dezbata public tema cotei unice si a interzis ministrilor sa introduca in dezbaterea publica teme care nu au fost aprobate de Guvern. Vicepresedintele PDL, Sulfina Barbu, sustine ca nu a existat nici o discutie in interiorul partidului pe acest subiect pentru ca nu este momentul potrivit.

Declaratiile ministrului Sebastian Vladescu au agitat apele in PDL. Neoficial, democrat-liberalii se tem ca o astfel de masura ar submina relatia cu mediul de afaceri si IMM-urile. Sursele Hotnews.ro sustin ca a existat o discutie neoficiala in partid pe propunerile lui Vladescu privind cota unica, insa liderii democrat liberalii nu o accepta.

"Eliminarea cotei unice nu este oportuna intr-o perioada de criza pentru ca loveste in mediul de afaceri. Noi am promis mediului de afaceri si IMM-urilor ca nu vom lua masuri care sa loveasca si mai tare in ei. In interiorul partidului nu sunt voci care sa sustina o astfel de masura, ba dimpotriva, se opune toata lumea. Renuntarea la cota unica se poate face intr-o perioada de crestere economica, iar la noi nu este cazul deocamdata", au declarat pentru HotNews.ro surse din partid.

Imediat dupa interviul acordat de Vladescu in Ziarul Financiar, liderii PDL s-au grabit sa nege ca eliminarea cotei unice s-ar fi discutat in interiorul partidului si al Guvernului.

Contactata de Hotnews.ro, vicepresedintele PDL, Sulfina Barbu neaga exista unei dezbateri in partid pe tema eliminarii cotei unice. Barbu sustine ca pana in prezent nu s-a discutat acest subiect in PDL si nici la nivelul Coalitiei. Si prim-vicepresedintele Theodor Stolojan a negat o astfel de discutie la nivelul PDL.

Premierul Emil Boc a fost mult mai categoric si a cerut membrilor Guvernului sa nu mai vorbeasca fara mandatul sau. Boc le-a atras atentia ministrilor ca le interzice in mod expres sa introduca in dezbaterea publica teme care nu au fost aprobate de guvern.
 
'Va interzic in mod expres sa introduceti in dezbaterea publica teme care nu au fost discutate si aprobate in Guvern. Ministrul Finantelor nu a avut si nu are nici un fel de mandat pentru a dezbate public tema cotei unice sau a impozitarii progresive. Nimeni nu discuta inainte ca in guvern sa avem o analiza, o decizie, dupa care vorbim acelasi lucru(...) Acest guvern si-a pus mandatul pe masa cand si-a angajat raspunderea in fata parlamentului pentru a apara cota unica si TVA-ul. Nu a fost posibil pana la urma in cazul TVA din cauza deciziei Curtii Constitutionale', a declarat premierul, citat de agentia Agerpres.

 

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a declarat in cadrul unui interviu acordat Ziarului Financiar ca "Romania ar trebui sa treaca de la 1 ianuarie 2011, dupa sase ani de cota unica, la un sistem de impozitare progresiva a veniturilor, inclusiv a tuturor pensiilor, concomitent cu scaderea TVA".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3778 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    haide mai... (Marţi, 13 iulie 2010, 17:01)

    un roman [anonim]

    hai mai cum sa nu vrea PD asa ceva ,trebuie sa fii naiv sa credem ca vladescu vb de capul lui,dupa tva sunt sigur ca or sa umble si la cota unica ,si mai sunt sigur ca si basescu este de acord cu asa ceva,un lucru sa fie clar cresterea cotei unice inseamna somaj si evaziune duse la extrem
    • -3 (11 voturi)    
      mai inseamna ceva (Marţi, 13 iulie 2010, 17:45)

      andu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Daca PDL-ul va abandona cota unica (cea mai vizibila masura de dreapta) se va pozitiona alaturi de PSD si PNL (populism, stangism, campanie electorala continua). Ar da o sansa PNL-ului sa recastige alegatori, intrucat asocierea cu PSD la dus sub 5% din intentiile de vot.
      • -4 (16 voturi)    
        Nu am inteles.... (Marţi, 13 iulie 2010, 18:10)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui andu

        ...prea bine cine e la 5%? PNL-ul? Ce sondaje ai vazut tu in acest sens? In afara de propaganda portocalie ieftina pe forumuri aia cu "nu va mai asociati cu PSD-ul ca dispareti ca partid"? Sondajele zic ca PNL-ul e pe undeva pe la 25% ... e cam mare discrepanta intre realitate si dorintele unora... dar asta e viata.
        • +1 (11 voturi)    
          Mihaela, dragostea mea! (Marţi, 13 iulie 2010, 22:31)

          olandezu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          PNL la 25% :))
        • +2 (2 voturi)    
          Aceste 25% procente sunt cam fum.. (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:24)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Hai sa zic si eu o vorba.. PNL e acum pe la 20-25%. Adica foarte sus. Dar, daca te uiti zilele astea la Crin Antonescu, vezi ca e cam disperat. Ciudat, nu?

          PSD a decis sa mearga singur mai departe si sa castige alegerile din 2012 cu aproximativ 40%. PNL a fost lasat complet deoparte din planurile astea. Ei o dau inainte cu suspendarea presedintelui si cu alegerile anticipate, PSD a zis pas, ei vor sa creasca incet si sigur pana in 2012. Si sa ii lase pe Base si companie sa ia toata masurile dure, pe care altfel le-ar lua ei.

          Asa ca, in timp ce cresterea PSD e constanta si solida, cresterea PNL e o gogoasa marca APR. Isi mai aduce cineva aminte ca prin 1998 APR-ul lui Melescanu avea 25% in intentia de vot? Si apoi nici nu a intrat in parlament in 2000? PNL creste inertial, dar nu solid. Prin aproprierea repetata de PSD isi toaca nervos votantii de baza (10-15%). Nu cred sa ajunga ca APR-ul, dar oricum, in ziua votului din 2012, aceste 25% se vor topi ca gheata.

          Mai vorbim peste 1 an.

          Din pacate PSD (zic din pacate, ca nu ii simpatizez) are sanse foarte mari sa faca guvernul in 2012 doar cu UDMR-ul si minoritatile.
          • +1 (1 vot)    
            Este clar ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:02)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui ion

            ... ca PSD-ul vrea sa stea pe tusa ca sa ajunga daca se poate si la 50% in 2012. Se vede cu ochiul liber ca asta e planul.
            La fel se vede cu ochiul liber ca PNL-ul nu e de acord cu strategia asta... de unde si intepaturile din ultima vreme ... Mi se pare destul de cinic sa zici "ii lasam pe astia sa distruga in liniste tara si dupa aia venim noi in forta". Mi se pare normal sa vrei sa faci ceva ACUM, nu cand va fi prea tarziu.

            PNL-ul are de suferit nu doar din asocierea cu PSD-ul (asociere care oricum ii aduce mai putine daune de imagine decat i-ar fi adus asocierea cu PD-ul lui Basescu). Mai are insa de suferit si pentru ca oamenii incetul cu incetul isi pierd increderea in solutiile dreptei autentice.

            Din pacate PD-ul si-a arogat (pe nedrept spun eu) orientarea "de dreapta" si e foarte greu sa conving lumea ca vom iesi din criza tot prin cota unica sprijinita de Basescu. Asta chiar daca in esenta "a fi de dreapta" sau "a fi de stanga" nu este cea mai importanta problema in momentul asta (ci coruptia, incompetenta, prostia, nerespectarea legii in general).

            Din pacate, in ochii populatiei, politca e foarte simpla ... PSD vs. ceilalti. Asa a fost din 1990 si asa este si acum. Daca ceilalti (reprezentati acum prin PD si Basescu) o fac lata ... se contamineaza tot ce este non PSD ... Eu ma mir ca o parte din electoratul pierdut de PD a migrat si catre PNL. Ma asteptam mai degraba la stagnare…
    • +2 (2 voturi)    
      Vladescu poate gandeste bine (Miercuri, 14 iulie 2010, 7:01)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Un economist nu trebuie sa tina cont de natura masurii, daca este de stanga sau de dreapta in momente de criza. Daca aceasta masura ar aduce mai multi bani la buget atunci ar trebui sa se tina cont de ea. Sa nu uitam ca pensiile nu pot fi atinse DELOC altfel. Sa te ti cu dintii de o masura proasta doar ca "este de dreapta" mi se pare o prostie.
    • 0 (2 voturi)    
      O sa ne-o traga si cu impozitu diferentiat (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:13)

      O natie de ca ca o [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Si o sa scoata o lege frumusica prin care prostii (cei din afara PDL) vor plati mai mult si cei afiliati la basisme mai putin. Si gata, s-a rezolvat.
  • -8 (12 voturi)    
    vladescu=pnl (Marţi, 13 iulie 2010, 17:05)

    gigi [anonim]

    vladescu e platit de patriciu sa-i defaimeze pe boc si basescu
    pdl nu va sustine niciodata cresterea taxelor sau scaderea salariilor
    totul e o minciuna a psd si pnl
    • -1 (13 voturi)    
      Pai ... (Marţi, 13 iulie 2010, 17:41)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ... sa-l aduca pe metalurgistul Pogea inapoi...:))
      Cu tot cu impozitul lui forfetar! (ca aia nu intra la "cresterea taxelor") :))
    • +4 (6 voturi)    
      E hai! (Marţi, 13 iulie 2010, 18:15)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Traiesti intr-o realitate paralela unde TVA-ul si impozitele au scazut?
      • +2 (4 voturi)    
        nu (Miercuri, 14 iulie 2010, 3:34)

        nu [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

        nu au avut de ales in contextul respectiv. inca ceva: masurile de dreapta nu inseamna neaparat taxe mai mici, ci *taxe mai mici pe initiativa* (adica: impozit pe profit, scutirea de profit a investitiilor, a profitului reinvestit etc.),a dica pe acele lucruri care duc la punerea in miscare a capitalului. pe principiul "sa luam putin de la cel harnic si mai mult de la cel lenes". unul din cele mai bune mecanisme de acest fel este... inflatia (care spune: "investeste-ti banii in ceva care sa iti aduca profit, altfel vei pierde zilnic din puterea lor de cumparare).
        cei de stanga merg dupa principiul "sa luam mult de la cel care are si putin de la cel care nu are", fara a mai judeca daca unul sau altul sunt harnici/lenesi, productivi/improductivi etc.
    • +3 (5 voturi)    
      subiect (Marţi, 13 iulie 2010, 18:59)

      nume [anonim] i-a raspuns lui gigi

      da.
      si daca te uiti atent ai sa vezi si pixelul albastru!
      rusine dinu patriciu !
  • +3 (9 voturi)    
    terminati cu omul lui Tariceanu bun doar in (Marţi, 13 iulie 2010, 17:05)

    Eneas [anonim]

    patul lui Boureanu!sunt destui in BNR care se pot ocupa de finantele Romaniei !
    ce servicii l-au promovat pe acest fals finantist ?de cate ori da un interviu ne da pe spate ,frate bun cu Seitan alt obosit !a fost vazut Vladescu servind bautura la masa lui Tariceanu ,si era ministru in actualul guvern...
  • +2 (12 voturi)    
    E clar... (Marţi, 13 iulie 2010, 17:05)

    Gigi [anonim]

    ... se discuta la greu in Guvern si o vor introduce in curand! Deocamdata e "incalzirea". Nu asa ziceau ... "nu scad pensiile si salariile", "nu vom mari TVA-ul" ... etc
  • +2 (6 voturi)    
    Si ce va face Boc? (Marţi, 13 iulie 2010, 17:10)

    guru [anonim]

    Daca ministrii vor comenta, fara mandat, unele subiecte incomode PDL-ului si guvernului?
    Daca si-a asumat raspunderea pentru pastrarea TVA si n-a reusit , ce ar fi trebuit sa faca dl Boc?
    Adica ar fi trebuit sa mai auzim si de demisii sau remanieri.
    Dar sa avem putintica rabdare pana se mai infurie Basescu inca o data!
    Nu mai dezbatem strategii, ca sunt prea complicate si inabordabile, daca se schimba temele saptamanal!
  • +3 (9 voturi)    
    Vladescu (Marţi, 13 iulie 2010, 17:27)

    :) [anonim]

    tipul asta e facut ca sa fie ministru ...in piesele de teatru
  • +1 (3 voturi)    
    Gata! (Marţi, 13 iulie 2010, 17:39)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Si Boc este dictator!
    Sa intezica el se se mai vorbeasca!
    E prea de tot!
  • 0 (8 voturi)    
    episoade similare... (Marţi, 13 iulie 2010, 17:48)

    me [anonim]

    au fost si cu marirea TVA si cu scaderea pensiilor si salariilor...
    si uite ca s-au intampla amandoua...
    o sa mareasca si cota unica... bineinteles dupa ce o sa declare ca "o sa ne dam demisia decat sa marim cota unica" ... la fel au facut si cu TVAu si uite ca nu si-a dat nimeni demisia
    • +3 (7 voturi)    
      Pai... (Marţi, 13 iulie 2010, 18:08)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui me

      ...e foarte simplu. Fanii PSD vor zice "a avut dreptate PSD-ul cu impozitul diferentiat", fanii PD vor zice "eh, acum daca trebuie, ne sacrificam pentru tara" (ca atat ii duce capul) si toata lumea va fi fericita. Mai putin noi cei care nu suntem fani PD.

      Nu vorbesc in numele nimanui ("noi") dar presupun ca daca PD+PSD # 100% in sondaje suntem mai multi care nu suntem fani ai celor doua partide...
      • 0 (0 voturi)    
        eu personal... (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:02)

        me [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        consider ambele partide (de fat d c sa discriminam: toata partidele din romanica) criminale, hoata, mincinoase si incompetente... am uitat ceva?

        parerea mea e ca impozitul diferential = falimentul tarii... si fara el avem mari sanse dar mai e un 1% sansa sa scapam...
  • +5 (9 voturi)    
    Demisia Vladescu (Marţi, 13 iulie 2010, 18:19)

    Arlecchino [utilizator]

    Daca Guvernul vrea sa-si pastreze ce bruma de credibilitate i-a mai ramas, ministrul finantelor trebuie sa plece ACUM! Nu e posibil sa-ti bati joc asa, maresti tva-ul pe urma anunti ca-l scazi, vrei cota unica, nu vrei cota unica. Nu stiu daca masura de impozitare progresiva ar fi proasta sau buna dar, cu siguranta, acest dat cu parerea amatoricesc este foarte prost. si nu poate induce decat scadere economica: orice investitor fuge ca de mere padurete de o tara in care nu se stie ce va intampla peste doua saptamani, nu mai vorbim de 6 luni - 1 an. Plus ca, daca tot vorbesti de impozitare progresiva macar sa o faci la modul profesionist: sa vii cu un scenariu clar pentru care se pot evalua costurile. Asa, Vladescu nu face decat sa ne mentina in ceata, sa ne pastreze neincrederea in economie si, desigur, sa ne determine sa tinem banii la saltea. Dar poate are el vreun interes sa se prabuseasca leul (ati vazut ce a fost azi in piata) si sa scada economia. Mare investitor, probabil ca a pariat pe scaderea puternica a economiei Romaniei :)
    • 0 (6 voturi)    
      Care bruma? (Marţi, 13 iulie 2010, 18:46)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

      Pretena lu' Mircea Badea?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i de facut? (Marţi, 13 iulie 2010, 18:39)

    Observer [anonim]

    Puterea e intr-o debusolare totala, nici un plan coerent de relansare economica. Singurele tzinte sunt sa mai taie ceva si sa mai stoarca un imprumut de la FMI. Necazul e ca nici opozitzia nu inspira mai multa incredere.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu eliminam cota unica dar trebuie sa o crestem! (Marţi, 13 iulie 2010, 19:16)

    pipo1 [utilizator]

    Normal ca nu o sa introduca impozitarea progresiva pentru ca ar afecta salariile mari. Cand nu or sa mai fie bani la buget se va trece la majorarea cotei unice, pentru ca trebuie sa fim afectati toti in aceeasi masura.
  • -6 (6 voturi)    
    Introduceti cota progresiva,alfel va fi rau! (Marţi, 13 iulie 2010, 19:58)

    basille [anonim]

    Domnul Vladescu are dreptate! Cota progresiva ar aduce mai nulti bani la buget.Inainte de 2005,se platea un impozit de peste 38%,iar acum s-au dus in buzunarele celor cu pensii si salarii mari.Domnul Boc si domnul Basescu trebuie sa inteleaga acest lucru.Dar am impresia ca acum le vine greu celor cu salarii mari sa desfiinteze cota unica.Totusi Ponta si PSD au dreptate in aceasta privinta,Insa lui Iliescu si al altor ca el le convine asa.
    • +3 (7 voturi)    
      esti prost (Miercuri, 14 iulie 2010, 4:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui basille

      tu chiar nu intelegi ca cota progresiva nu stimuleaza competitia, munca, progresul? ce vrei sa fac? sa-mi mut firma in bulgaria? ca o mut imediat. ia fa tu calculele cam cat in plus o sa iei cu astia 38%? pai 24% din ZERO cat vine? cam atat o sa iei .
  • -2 (4 voturi)    
    Si eu ii interzic lui BOC (Marţi, 13 iulie 2010, 20:09)

    robin_hood [utilizator]

    sa mai deschida gura inainte de a gindi ce spune!
    Oare stam prost cu memoria?Mai acum 6 luni acelasi Boc(nu mai vrea sa plece) spunea aceleasi lucruri despre subordonatii sai.
    Astia ii rid in fata la sedintele de guvern lui Boc.Hahahahha.
  • 0 (2 voturi)    
    haos (Marţi, 13 iulie 2010, 20:28)

    gaga [anonim]

    Cel mai probabil ca Vladescu a vorbit cu dezlegare de pe la Cotroceni. Din pacate vorbele lui (cu sau fara vrerea lui Boc) arata haosul guvernarii. Parlamentari PDL care se trezesc la spartul targului sa vina cu o strategie anticriza, hilara oricum in actualele circumstante, strategie pe care o trimit finantelor spre studiu si ingropare eventual. In acelasi timp ministrul finantelor iese la rampa si declara modificarea modificarii in mai putin de 6 luni dupa ce guvernul isi asumase raspunderea pe cu totul alta structura de buget public. La 10 zile de la asumarea raspunderii ne-am trezit cu totii ca guvernul a lucrat degeaba si ca aplicam solutia propusa de FMI!!!
    Pana la 1 ianuarie se mai ajusteaza grila de impozite de cateva ori. Numai antreprenor sa nu fii in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    bai e iarasi comunism? (Marţi, 13 iulie 2010, 21:31)

    bula [anonim]

    cine mai iese in strada, ca noi astia sintem plecati la capsuni, nu ne pasa...
  • +2 (2 voturi)    
    De ce cota unica? (Marţi, 13 iulie 2010, 23:27)

    nuvreau [anonim]

    Cota unica din venit este o impozitare usor de realizat, urmarit si controlat..
    Impozitul progresiv are dichisul lui.Teoretic poate aduce mai multi bani la buget ... Cum vad eu problema acestui impozit, daca ai 2 sau 3 venituri - doua servicii, un serviciu si o colaborare, serviciu si scri o carte cum te impozitezi progresiv? Pai impozitarea se face in 2 etape 1 - la fiecare loc de munca sau sursa de venit se calculeaza un impozit care se varsa la buget, apoi trebuie ca venitul sa fie consolidat(adunat-cine va face asta si cand si cat va costa?!) lucru care te trimite automat in alta categorie si cere un supliment de plata(dupa ce ai cheltit banii-asa se intampla deobicei).Cand se face asta? Pai pot sa ceara consolidare lunar, trimestrial etc dupa cat de foamei-i este bugetului. Este clar ca rapid se poate lasa cu penalizari, amenzi etc. Practic acest impozit ne transforma pe toti in infractori la mana PSD-ului(sustinatorul sistemului) Cand ei vor vrea dau o mica inlesnire, se fac ca uita de ceva etc. Tipic PCR!
  • +5 (5 voturi)    
    Las' ca a venit cultul de Athanasiu... (Miercuri, 14 iulie 2010, 3:50)

    iosiP [anonim]

    ...si ne-a explicat ca impozitarea progresiva e normala, ca al de castiga mai mult consuma mai mult ("calatoreste mai mult, foloseste mai multe utilitati - electricitate si gaze...").
    Poate-i explica cineva aurolacului urmatoarele:

    1. "Cota unica" nu inseamna ca toti platesc la fel. Daca eu castig de trei ori cat Dorel voi plati de trei ori cat el. Daca to'arsu fost ministru crede ca fierb de trei ori mai multa ciorba sau ard de trei ori mai multe becuri prin casa... iar de calatorii nu prea am timp (si oricum nu vad cu ce sunt subventionate de la buget).

    2. Sansele mele de a contracta boli cronice sunt (statistic) mai scazute decat ale lui Dorel deci consumul meu din resursele ministerului sanatatii este mai mic decat al respectivului (si nu uitati ca platesc o contributie de trei ori mai mare). Mai mult, daca lucrez la o multinationala am probabil asigurare medicala privata deci nu (prea) calc prin polinicile de stat.

    3. Copiii merg la scoli private (economie pentru guvern), de subventii de toate felurile nu ma bucur si nici macar cu transportul in comun (subventionat) nu circul. Iar benzina pentru masina personala este deja super-taxata, ca sa nu mai vorbim ca partidul de dreapta (cum care, PDL) mi-a dublat impozitul pe masina.

    4. etc., dar ma opresc aici...

    Dar stiti care este partea nostima? EU pot oricand sa-mi fac bagajul si sa-mi gasesc un rost pe alte meridiane... si cand multi dintre cei ca mine vor fi plecati astept cu nerabdare (si amuzament) sa finanteze Dorel cheltuielile guvernului, din "progresivul" propus de PSD!
    • -2 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:37)

      ion [anonim] i-a raspuns lui iosiP

      Platesti mai mult decat dorel dar omiti o chestie.Nu stiu dar chiar daca muncesti mai mult decat dorel in mod sigur nu muncesti de 3 ori mai mult sau nu produci de 3 ori mai mult.Oricum pt dorel de exemplu 100 ron are o valoar mai mare decat pt tine.Deci daca ai plati sa zicem un 18% in loc de 16% nu te-ar afecta foarte tare.Nu zic sa se ia cotele astronomice propuse de psd de 50% 70% dar o cota de impozitare maxima de 30% pt un venit lunar ce depaseste 12000 ron mi se pare echitabila.
      Stiu ca cei care castiga foarte bine se tin cu dintii de aceasta masura comunista pt ca aceasta cota unica vine de la rusi.Si se vede clar faptul ca este un mod de impozitare comunist.
      Daca este asa avantajoasa aceasta cota unica de ce nu este adoptata in nici o economie performanta.
      • +3 (3 voturi)    
        Capra vecinului (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:08)

        Paul Fulea [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Procent de impozit diferentiat in functie de venitul obtinut seamana foarte mult cu zicala referitoare la capra vecinului. Ar trebui sa tinem cont si de diferentele existente intre Dorel, cel cu 8 clase sau liceu care castiga pana in 1000 de lei si cel cu facultate si eventual un master care castiga 3000 de lei. Pentru cel din urma, au fost, in primul rand cheltuieli aditionale legate de educatie. Si efort aditional facut in acest scop. De ce, dupa ce s-a investit mai mult in el - de catre familie - sa se taxeze mai mult doar pentru ca a reusit sa obtina un post mai bun cu un salariu bun? Sincer, aceasta abordare este comunista si nu egalitatea in tratament in ceea ce priveste taxele la stat. Sa nu mai vorbim ca cei 16% platiti de el reprezinta o suma mult mai mare decat cei platiti de Dorel.
      • +1 (1 vot)    
        Masura munci este resplata (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:04)

        Friedman [anonim] i-a raspuns lui ion

        Daca castigi de 3 ori mai mult inseama ca lucrezi cu cel putin de 3 ori mai mult. Iar daca vorbim numai numai de salariati, o differenta de productivitate de 1000% rareori rezulta un salar mai mare cu decat cu 30%.

        Sa privesti pe oameni cu un venit mai mare ca pe niste paraziti pe capul societatii este o relicva ideologica din comunism. Admit ca uni chiar sunt paraziti, dar sa tratezi pe toti asa este ridicol. Avem alte organe de control care ar trebui sa si faca treaba.
    • -1 (1 vot)    
      stai prost cu matematica (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:07)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui iosiP

      nu stiu ce faci de te lauzi ca esti asa bine platit, ca pe la scoala se pare ca nu prea ai dat. nu platesti mai mult decat Dorel, ci platesti la fel, sau DIRECT PROPORTIONAL cu venitul. mai pe intelesul tau; indiferent de SUMA pe care o versi la buget sub forma de taxe ea REPREZINTA 16% din venitul tau, LA FEL CA SI IN CAZUL LUI DOREL. din punct de vedere matematic PLATITI AMANDOI LA FEL. mama ei de matematica. dar si cu economia stai prost. nu exista nicio tara dezvoltata din punct de vedere economic care sa nu aiba impozit progresiv. la noi se doreste un capitalism 'original' cu cativa bogatani si restul muritori de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        Baza diferita de calcul (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:47)

        Paul Fulea [utilizator] i-a raspuns lui pcd

        Ai dreptate doar daca privesti procentul. Difera baza de calcul. 16% din 3000 este de 3 ori mai mult decat 16% din 1000, in valoare absoluta. Din punct de vedere matematic, nu este acelasi lucru.
        Din pacate nu se aplica aceasta echitate in ceea ce priveste cota unica de impozitare in restul situatiilor. Ar fi de dorit sa vedem si in cazul amenzilor contraventionale sau penale o cota procentuala din venit aplicata (se practica prin alte tari), pensia sa fie aplicata tuturor cu aceeasi cota procentuala, etc. Abia atunci vom discuta de echitate sociala. Atat ai muncit, atat primesti, respectiv atat platesti.
      • +1 (1 vot)    
        Pai ce sa-ti spun, mai baiatule... (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:43)

        iosiP [anonim] i-a raspuns lui pcd

        Trecand peste atacurile la persoana, "din punct de vedere matematic" platesc de trei ori mai mult decat Dorel si primesc aceleasi servicii ca acesta.
        Adica, sa priceapa si neuronul lui matale: ce-ar fi daca Dorel ar lua o bere la terasa si ar plati 5 lei iar tu (care castigi triplu) ai plati 15 lei PE ACEEASI BERE? Tie ti se pare corect, nu-i asa? Vezi ca "mama ei de matematica" e cu dus-intors...

        Si ca o paranteza: da, sunt de acord cu amenzile diferentiate in functie de venit! Amenzile au atat scop punitiv cat si disuasiv (pcd, ia DEX-ul sa nu pierzi firul discutiei) deci aplicarea unei amenzi reduse nu isi atinge scopul.

        "Draga" pcd, nu conteaza CE fac eu ci faptul ca firma care ma plateste considera ca sunt bani cheltuiti cu folos (adica aduc mai multi bani decat consum). Despre scoala prefer sa nu discut - accept faptul ca dupa un master la Ecole Polytechnique de Montreal nu ma compar cu Dorel care si-a luat doctoratul la Rahova!

        Traiasca revolutia socialista, moarte burjuilor, alea-alea...
  • +1 (1 vot)    
    Joaca la doua capete ?!?! (Miercuri, 14 iulie 2010, 7:54)

    Varanul cu antene [anonim]

    In nu mai stiu care emisiunede prin Mai chiar in ograda cu laturi de la Antene erau "invitati" Voiculescu si Vladescu. Cel din urma si-a inceput spiciu' asa "in primul rand in salut pe Domnul Voiculescu cel care mi-a fost unul dintre indrumatorii de lucrare de diploma din facultate" Acum acelasi Vladescu face declaratii fara noima pentru (culmea) Ziarul Financiar.
    Ma intreb serios daca nu cumva acest domn a devenit o scula abila si in acelasi timp subtila a PSD-ului (si a mamei Rusii) . Sunt de nerecunoscut pozitia radicalului Vladescu din Februarie si ideile de-a dreptul socialiste pe care le imbratisaza acum.
  • -1 (1 vot)    
    Guvernul SRL (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:28)

    Dedalus [anonim]

    Acest Guvern nu conduce tara, ci afacerile lui. Este Guvernul SRL. Prin urmare, toate masurile luate au fost, sunt si vor fi in directia maximizarii profitului Guvern SRL.

    Direct spus, impozitele si taxele cresc iar salariile bugetariilor scad pentru ca sa raman cat mai multi bani pentru firmele cliente abonate la contracte supraestiamte sau inutile cu Statul.

    Daca nu vor mai fi bani sa plateasca acesle firme, Guvernul SRL va creste taxele si impozitele, idniferent de efectele sociale sau economice pe care astfel de masuri le-ar putea avea.

    Povestea asta se sprijina pe uramtoarele picioare:
    a) indepartarea atentiei opiniei publice de la contractele uriase si/sau inutile cu Statul
    b) o legislatie a achizitiilor puiblice voit propice alegerii subiective a firmelor
    c) o politica de spoliere a populatiei si IMM-urilor, in special jecmanirea clasei mijlocii, in paralel cu o falsa atentie acordata paturilor sarace prin polica "micii pomeni" si a pretinsei atitudini anti-imbogatire ilicita

    Astfel, Guvernul SRL face rost de bani, inclusiv prin imprumuturi de la FMI. Aceia sunt bani pentru firmele lor, iar politica dusa in momentul de fata este cea a "golirii stupului" - adica spolierea la maxim a bugetului si a cetatenilor.
  • +1 (1 vot)    
    nu e eficient impozitul progresiv (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:00)

    bancher [anonim]

    Impozitul progresiv nu aduce neaparat mai multi bani la buget. El presupune impozitarea in functie de anumite cote/transe de venit. Cei cu venitul in cota 1 platesc impozite mult mai mici decat cei cu cota 4. Teoretic asa ar fi, dar imediat apare evaziunea fiscala, si fuga dintr-o cota in alta, apar contracte de colaborari, venituri pe firma, etc, etc, astfel incat un angajat sa se incadreze intr-o cota mai mica. Acestea sunt f greu de urmarit de niste organisme slabe de control, ca ale noastre.
    Cota unica e mult mai usor de aplicat si controlat: indiferent ce venituri ai, platesti impozitul de 16%. Asa dispare motivatia de a te muta dintr-o cota in alta prin tot felul de jonglerii.
    Parerea mea e ca se va mentine sistemul cotei unice, dar ea va creste la 19 sau 20%. Foame de bani la buget este, dar ea nu va fi stinsa (partial) prin impozit progresiv, ci prin cresterea cotei unice.
    • -2 (2 voturi)    
      sa-l eficientizeze, daca nu e eficient (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:56)

      ro [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Cota unica e cea mai mare prostie si marirea cotei unice ar fi o noua lovitura pentru oamenii simpli, de jos...ar trebui aplicat impozitul progresiv, cu toate controalele aferente...si atunci macar nu vor mai fi cei cu venituri mari (si aici nu ma refer la 3000 de lei, cum spunea cineva mai sus) care platesc un impozit relativ mic, fata de castigurile lor.
      Avem foarte multe de invatat de la tarile europene, dar politicienii nostri nu binevoiesc sa vada decat ceea ce vor ei...
      lor le convine sa ramana cota unica...
      faceti si voi un calcul la salarii de peste 10 000 ron...si vedeti cam cate pensii impozitate/reduse ar fi salvate cu un salar impozitat cu 40% de exemplu...sau, de fapt, asa cum spunea Paul Fulea mai sus, a fost investitie mare in domnii politicieni si alti afaceristi...acu trebuie sa isi scoata banii...
      • +1 (1 vot)    
        Daca cei 10 000 RON au fost realizati legal (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:22)

        Friedman [anonim] i-a raspuns lui ro

        nu e treaba ta sa faci calcule, venitul din impozitul pe cota unica precum si de activitatea economica care a generat acest salariu "salveaza" destule pensi.

        Daca a fost realizat ilegal, atunci cat timp organele noastre de control sunt asa cum sint nu vezi nimic fie cota unica sau nu.
    • +1 (1 vot)    
      Precizare (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:18)

      Friedman [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Un impozit progresiv corect implementat Radu cu un venit de 12000 RON ari plati impozit minim pe transa de 2000 RON, un impozit mai mare pe urmatoarea transa si unul si mai mare dupa. Astfel motivatia lui Radu de asi mari venitul cand el e deja la limita unei transe nu este distrusa.

      In rest de acord cat timpul suntem o tara in dezvoltare care mai e si in criza economica orice discutie despre trecerea la impozitul progresiv este demagogie pura.
  • -2 (2 voturi)    
    Cota unica (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:32)

    Morozan [anonim]

    Cunoasteti cumva un prost care sa recunoasca ca e
    prost?
    De ce ar face Boc si PDL-ul (PNL- la fel) exceptie?
    Cota unica o prostie cu uramri grele asupra bugetului dar agreata de milioanari.