Adriean Videanu: Nu stam deloc rau la masurile anticriza

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iulie 2010, 7:26 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a declarat ca Romania "nu sta deloc rau" la masurile anticriza comparativ cu marile puteri economice europene, transmite Agerpres. Tara noastra "a luat masurile de reforma in functie de resursele pe care le are", a spus Videanu, intr-un interviu pentru postul public de televiziune.

Ministrul a afirmat ca "Romania are nevoie sa-si reia cresterea economica", adaugand ca "sfarsitul lunii iulie, inceputul lunii august ar putea fi un moment bun de lansare a noilor masuri de reforma pe care le avem in vedere in aceasta perioada".

"Am avut sansa sa ma vad cu marea majoritate a ministrilor responsabili de reforma din Franta, Italia, Germania. Daca vom face o analiza comparativa cu masurile anticriza luate la nivelul Uniunii Europene, Romania nu sta deloc rau. Romania a luat masurile de reforma in functie de resursele pe care le are. Romania nu poate sa injecteze 38 de miliarde de euro, cum a injectat Franta in sprijinirea sistemului bancar si a economiei franceze. Romania nu are 60 de miliarde de euro sa injecteze, cum a injectat Germania. Romania are resurse limitate si din aceasta perspectiva, parghiile importante pe care le are un Guvern legat de ajutoarele de stat si garantiile de stat, au fost antrenate in economia nationala in zonele care au efect de multiplicare. Am sa va dau exemplul Renault. Ajutorul de stat dat Renault a facut ca in mod indirect sa fie ajutate 600 de intreprinderi mici si mijlocii care furnizeaza subansamble pentru Renault', a declarat Videanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2098 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    bine spus NU stam (Miercuri, 14 iulie 2010, 7:39)

    gogu [anonim]

    Adica ei nu stau rau, clientela, restul, prostimea, sa natate sa fie, ca restul, ni le dau guvernantii pe toate.
    • +6 (8 voturi)    
      Guvernarea cu parul de foc. (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:36)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Pai nu stam rau, ca 0 (zero) nu poate fi cuantificat. Cine nu munceste nu greseste. Nu au luat nici macar o masura anticriza - toate deciziile pe care le-au luat sunt impotriva populatiei, niciuna nu vine sa relanseze economia, sau sa incurajeze investitiile - fie ele straine sau din partea romanilor. O sleahta de acvile care ne explica noua, porumbeilor, ca e greu, si sa dam dovada de solidaritate.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu ti-e rusine, mai, infractorule? (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:44)

      vindeanu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Dupa ce ai furat atat cat sa plateasca doua generatii dupa tine, mai ai tupeul nemasurat sa mai faci declaratii d-astea?

      Ce masuri ai luat, ma?
      Masura sa aduci cat mai multi bani la buget (saracind populatia) ca sa aveti de unde fura voi in continuare? A slabit scroafa si nu mai aveti cu ce bani sa puneti borduri, sa cumparati "softuri" si "autostrazi", mai ordinarilor? Ce v-ati gandit: decat sa umblam la modalitatile mafiote si securiste in care se fac achizitiile publice de sute de milioane / mld. de euro, mai bine taiem prostilor salariile. Prostii care te-au invatat abecedarul, nesimtitule, si care ti-au dat pastile cand erai mic si prost.

      Si v-ati mai gandit voi, asa.... cum sa indatorati pana peste cap 2 generatii dupa voi cu imprumuturile voastre la FMI. Imprumuturi care va sunt necesare pentru a avea de unde fura in continuare.

      Nu va mai ajunge, ma? Cat mai vreti sa furati?
      Luati-va o casa in partea cealalta a lumii si lasati-ne! Duceti-va invartindu-va cu toata camarila voastra de infractori!

      Ce masuri ACTIVE de incurajare/reluare a activitatii economice ati luat?
      • -2 (4 voturi)    
        Lasa ca nici PSDNL (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:37)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui vindeanu

        Nici cu ei nu faci nimic .Am auzit aseara la irealitatea un interviu cu Ponta .Ponta declara ca se afla in Grecia unde in 2 zile de discutii a gasit solutii mai bune decat a auzit in 7 luni in Romania .Omul a declarat textual asta si nu exprima decat ca impotenta este comuna politicienilor .Degeaba striga PSD ca are solutii.Nu le avea.Sa dus Ponta in Grecia si le-a gasit.Sa vedem ce zice cand vine si incepe sa schimbe foaia zicand ca sunt ale lui.Omul a fost un pic sincer .
        • +1 (1 vot)    
          toti o apa si-un pamant (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:24)

          vindeanu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          (aproape doar ) din pur spirit civic, la ultimele alegeri, am acordat increderea mea portocaliilor din speranta desarta intr-o schimbare.
          Regret profund ce am facut deoarece au ajuns acesti infractori (a se citi blaga, videanu, berceanu si, probabil, si altii) sa aiba toate fraiele puterii. Nici alternativa n-ar fi fost mai buna, oricum.

          Toti politicienii romani (trecuti de o anumita varsta si cu o anumita "pregatire") sunt la fel. Pana nu dispare generatia lor si copii lor (care le vor mosteni metehnele in mod sigur), nu vom vedea nicio schimbare adevarata in mai bine in .ro. Ca si orizont de timp: 2030+.

          Emigrati, emigrati si iar emigrati, dragi compatrioti! Sa vedem de la cine or sa mai fure cand raman singuri in .ro.
          • 0 (0 voturi)    
            Emigrati...??? (Miercuri, 14 iulie 2010, 15:48)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui vindeanu

            Pai daca toti oamenii cu cap pe umeri emigreaza...cine ii mai schimba pe hotii astia?
            V-ati obisnuiti toti sa votati PDL,PSD,PNL...si cand nici unu nu-i bun...gata, plecati.
            Da ia votati si altceva...Mai sunt partide...Daca toti sunt cum sunt...de ce va incapatanati sa alegeti dintre ei?
            Imediat..emigrati. Stiu, e simplu. Dar pt Romania e f rau !
  • +6 (8 voturi)    
    artistul, miliardele si injectatu' (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:07)

    stupidu [utilizator]

    bine ca n-are romania miliardele alea ca vi le-ati injecta direct in buzunarele voastre. na, da' nu-i bai ca le rezolvati pe alea de la FMI, incompetentilor!
    • 0 (2 voturi)    
      Profunda neintelegere... (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:30)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui stupidu

      ... pai domnul Videanu si ceilalti ca el din PD nu sunt "de dreapta"? Daca sunt de dreapta inseamna ca sunt oameni cu initiativa, care dezvolta afaceri (bine, uneori pe baza unui monopol asupra unei resurse naturale), creeaza locuri de munca? Daca creeaza locuri de munca adica reduc somajul, cresc nivelul de trai, incasarile la buget etc, nu e normal ca sa injecteze banii aia initial direct in buzunarele lor? Sa vezi apoi ce o sa bubuie economia...Mie mi se pare logic... :))
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne, iarta-l.... (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:18)

    lili [anonim]

    O tara intreaga, analisti, reprezentanti ai BNR, oamenii de afaceri din Romania si straini, parlamentari ai PDL si reprezentanti ai partidelor aliate ai PDL din arcul guvernamental vorbesc despre lipsa masurilor de relansare economica si despre necesitatea urgenta a unor masuri de relansare economica. Si cand colo Dl Videanu vine si ne spune cum ar cadea Europa pe spate si specificand chiar , marile puteri europene de masurile anticriza ale Guvernului Boc si ma gandesc cum ar putea guvernantii nostri chiar sa le dea lectii la masuri anti criza !!!! Nu-mi vine a crede, dar este grav daca acesti guvernanti care in mod evident nu au fost in stare sa gaseasca solutii, vin si spun cate au facut si-au dres, ba chiar la nivel de performanta !! Pai, ce sa mai asteptam, ca noi chiar asteptam sa apara ceva masuri anticriza !!! NO COMMENT !!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      poti preciza (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:48)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui lili

      poti preciza care sunt acei anlisti, reprezentanti ai BNR ,parlamentarii aia PDL ? Pentru a avea masuri anticriza AI NEVOIE DE BANI !!!!. Masuri anticriza luate desi nu au fost bani : ajutoare de stat in sectoarele strategice (a fost dat exemplu Dacia), garantii guvernamentale (exemplu Ford), rabla , prima casa. Nu poti folosi banii pentru masuri anticriza cand te imprumuti sa platesti pensiile.
      • +3 (3 voturi)    
        Desi nu merita sa ma deranjez cu raspunsul.... (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:17)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Nae

        Va enumar: Dl Adrian Vasilescu consilierul personal al Guvernatorului BNR, Dl Lucian Croitoru consilierul Guvernatorului BNR, Dnii Ioan Oltean si Dl Mircea Toader parlamentari de PDL, Dl Ilie Serbanescu-analist economic, Dl Mihai Tanasescu-reprezentantul Romaniei la FMI, la oameni de afaceri va recomand Money Channel televiziunea unde oameni de afaceri cu afaceri importante din Romania reclama lipsa masurilor de stimulare a facerilor Si va mai recomand analiza facuta de Financial Times pe care am postat-o mai jos. A 2-a oara nu ma voi mai deranja, va recomand sa mai cititi si alte opinii, sa nu ramaneti numai la culoarea portocalie.... Oricum, intrebarea Dvs, arata daca nu ignoranta completa, cel putin partinire portocalie....
        • -2 (2 voturi)    
          voi cauta aceste declaratii (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:37)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui lili

          voi cauta aceste declaratii si voi reveni cu un raspuns chiar daca imi va lua mult timp. Ignoranta completa ....?
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate... (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:23)

        me [anonim] i-a raspuns lui Nae

        avem un guvern sublim... cezar, napoleon, merkel, cleopatra etc etc etc ar trebui sa invete de la el...
        ar trebui sa-i pupam si maiile si picioarele, sa-l sangtificam si sa ne donam toate averile Lui pentru ca El stie ce sa faca cu ele.

        PS: daca tot e criza si se taie bani de peste tot... d c se tot inlocuiesc borduri (ale lui vi(n)deanu evident)
        • 0 (0 voturi)    
          guvernul sublim (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:39)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui me

          nu am zis ca e un guvern sublim. Am spus doar ca in contextul dat au reactionat in parametrii normali. Opinia mea e ca nu se putea face mult mai mult (poate doar mai mult).
      • 0 (0 voturi)    
        chiar asa? (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:24)

        ICS [anonim] i-a raspuns lui Nae

        Programele rabla si prima casa nu sunt masuri anticriza, programul rabla este de ani multi in Romania. In acest moment aceste programe adancesc criza, sau mai bine zis celalalte masuri luate de guvern. S-a stimulat achizitia de masini si case, evident majoritatea cu credite (in afara de Base nu mai stiu altul sa cumpere masina cu banii jos) si apoi le tai 25% din salarii (bugetari) plus 8-10% din cresterea TVA speculata si de firme. Acei oameni care au luat credite mai pot plati ratele? R: cei mai multi nu. Asta ii va duce la executari silite. Halal masuri economice a lluat guvernul!
        • 0 (0 voturi)    
          rabla si prima casa (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:42)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui ICS

          rabla si prima casa nu sunt creatia acestui guvern. Dar , sustinerea in perioada de criza si stimularea cererii sunt in opinia mea masuri anti-criza.
  • +5 (5 voturi)    
    Si rezultatele ???!!!?????!!!!!!!!! (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:26)

    marietta [anonim]

    Pai, daca ati luat asa masuri bune anticriza ca o sa cada Europa de invidie, unde sunt rezultatele ???!!!! Ca Europa incepe sa dea semne de reluare a cresterii economice, Romania se scufunda , anul asta o sa fie cam -3% la PIB pe langa alte rele,o sa mai luati un imprumut de la FMI ca bani IOC !!! Cam pe cand o sa vedemn ce masuri grozave ati luat si cam pe ce indicatori??!! Creste nivelul de trai, aduceti mai multi bani la buget, opriti falimentul firmelor, scade somajul, scad preturile ca-n occident, cresc investitiile, creste consumul???!!! Care sunt acei indicatori care arata minunea de masuri pe care le-ati luat??!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      cum care? (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:24)

      me [anonim] i-a raspuns lui marietta

      pai averile lor cresc...
      mai conteaza ce face restul romaniei?!
  • +4 (4 voturi)    
    dintre masurile anti criza... (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:30)

    x [anonim]

    forfetarul este masura anticriza?
    s-a tot spus ca o sa investiti masiv in infrastructura....sau poate ca s-a investit si nu vedem noi.....
    acuma vorbiti si de impozite diferentiate--si romanu prost pune botu--- normal, ca sa moara si capra vecinului.
  • +2 (2 voturi)    
    ajutor de paste mari (si tari) (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:34)

    Dedalus [anonim]

    WAWWWW!!!

    Bai, grozava masura antictriza!

    Mie nu mi-ar fi dat prin cap sa ajut o firma franceza ca sa combat criza din Romania...

    Eh, mai e un pas: sa ajutam si OMV Petrom, ca si austriecii merita ajutati de Romania, ganditi-va ce greu o duc si desigur ca daca austriecii o duc bine, si noi o ducem bine.

    Sigur mai sunt si alte state sarace care ar merita atentia Romaniei: Germania, SUA de ce nu si Australia....

    Hai dom Videanu, inca un mic efort sa scoatem oamenii aia din criza! Gandeste-te : tu sa fii in locul lor....

    Sau poate...
  • +2 (2 voturi)    
    Masuri anticriza? (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:35)

    Rhadoo [utilizator]

    Declaratia asta e una din-aia, din ciclul "habar n-am" sau "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul".
    In timp ce in tarile astea, care e drept ca au o baza materiala solida si o infrastructura dezvoltata,s-au facut reforme, nu doar taieri, la noi s-au facut doar taieri de buget, in timp ce licitatiile trucate, achizitiile publice aiuritoare au continuat in nestire.
    Pe de alta parte, in Occident se vorbeste doar de o criza, la noi este in plus si recesiune economica, care este foarte dureroasa.
    Taierile nu sunt reforme! Sa nu ne mire scaderea economica de la sfarsitul anului.
    • -1 (1 vot)    
      La noi e mai mult CRIZA DE COMPETENTE..... (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:53)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Si cat timp PDLeii portocalii cu Dl Boc in frunte despre care chiar vicele de PDL, Dl Cezar Preda spune ca nu este in stare sa conduca guvernul, ca nu-l asculta nimeni, pai cum sa faca reforme acest guvern??!! Dl Boc nu are AUTORITATEA de a conduce, el nu are stofa de CONDUCATOR, programul de reforme e sortit eseculyui cu acest guvern. INCOMPETENTA portocalie....
  • +5 (5 voturi)    
    stam chiar excelent (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:41)

    alin [anonim]

    astia sunt tampiti...daca asta e tot ce pot, sa taie salariile la bugetari si sa mareasca tva, si sa se mai si laude cu asta mi se pare de-a dreptul jenant,,,tara se scufunda si tampitii se lauda
    • +2 (2 voturi)    
      masuri anticriza (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:54)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui alin

      taiatul salariilor la bugetari si maritul TVA sunt solutii disperate ,de carpire a bugetului si nu au nici-o legatura cu masurile anticriza. Politicienii romani (toti care au fost la guvernare in ultimii 10 ani) sunt vinovati ca au aruncat in stanga si in dreapta cu banii publici fara sa se gandeasca la perioade de stagnare sau recesiune economica.
      • +1 (1 vot)    
        NEPOTISME (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:54)

        crin antonexu [anonim] i-a raspuns lui Nae

        Corect! masura cea mai buna este disponibilizarea masiva de paraziti care au sufocat sistemul bugetar si se ingrasa pe banul public. Dar cine ne garanteaza ca vor fi disponibilizate amantele, nepoatele si reteaua de obligatii creata in sistem? Tot prostii care au intrat pe merit si care le-au facut munca nepotilor sunt carne de tun. Tot ei vor pleca... si raman dejectiile.
  • +2 (2 voturi)    
    resurse = salarii (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:45)

    ggjupanu [utilizator]

    Tara noastra "a luat masurile de reforma in functie de resursele pe care le are",

    RESURSE = VENITURILE ROMANILOR.

    si din resursele astea se face orice , se fura, se implementeaza masuri anticriza, se fura, se ciordeste ... an so on...


    , criminali sociali in serie ce sunteti voi! asa sa va ajute D-zeu!
  • +2 (2 voturi)    
    cum poate ??? (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:00)

    doru [anonim]

    Asta se aude ?? Nu stam rau la capitolul masuri ??/Doamne, cat ne prostesc astia...In Europa se iese din criza, noi ne afundam.Una peste alte, este un guvern absolut impotent, care se contrazice de pe o zi pe alta, face si desface, dar numai treaba nu face.Masurile anticriza reale sunt cele de ridicare a capacitatii de productie, de dezvoltare, nu de marirea taxelor.Asta e cel mai simplu lucru : dai o ordonanta de pe o zi pe alta, maresti cu 5 %, tai cu 25 %, faci ce vrei.Astea-s masuri ??Sincer, eu pe astia i-as spanzura in piata publica.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu stam deloc (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:02)

    vlad [anonim]

    Adica n-avem masuri anticriza. Asta a vrut sa spuna.

    Videanu e ca un copil in prag sa ramana corijent si se lauda ca totul e bine la scoala.
  • +2 (2 voturi)    
    Financial Times zice altceva, Dle Videanu..... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:05)

    lili [anonim]

    Guvernul României este în cel mai bun caz "disfuncţional" şi în cel mai rău caz "incompetent". O spune Financial Times, care face o analiză a situaţiei economice din România. Jurnaliştii susţin că ţara noastră are şanse din ce în ce mai mici de revenire şi avertizează că Europa trebuie să privească cu îngrijorare spre România.


    Dle Videanu, acum am citit despre analiza celor de la FT si NO COMMENT !!!
    Ar fi interesante comentariile Dvs !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      link (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:54)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui lili

      poti da link-ul articolului ?
      • 0 (0 voturi)    
        link (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:50)

        cristicl [utilizator] i-a raspuns lui Nae

        http://english.hotnews.ro/stiri-regional_europe-7581624-financial-times-romania-39-government-best-dysfunctional.htm

        http://blogs.ft.com/beyond-brics/2010/07/13/romanias-vat-hike-makes-for-grim-gdp-reading/
  • +1 (1 vot)    
    foarte bine (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:06)

    Alex [anonim]

    foarte bine ca stati bine, dar de la mine nu se vede nici un efect inca. Poate trebuie sa mai asteptam, si poate si guvernul ar trebui sa mai astepte inainte de a se lauda ca sta bine.
  • +1 (1 vot)    
    Altceva zice Financial Times...... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:08)

    lili [anonim]

    Guvernul României este în cel mai bun caz "disfuncţional" şi în cel mai rău caz "incompetent". O spune Financial Times, care face o analiză a situaţiei economice din România. Jurnaliştii susţin că ţara noastră are şanse din ce în ce mai mici de revenire şi avertizează că Europa trebuie să privească cu îngrijorare spre România.

    Financial Times scrie despre perspectivele economice sumbre ale României, ţară pentru care vin vremuri grele. "Realitatea românească o să dovedească faptul că greul abia acum începe şi că o sa vină în valuri", comentează analistul economic Chris Bryant, pentru prestigiosul cotidian.

    "Săptămânile nefericite pentru ţară par să continue şi mai rău, după ce ministrul de finanţe Sebastian Vlădescu a avertizat că economia se va contracta cu mai mult de 1,5% în acest an" scrie publicaţia citată.

    Jurnaliştii de la Financial Times apreciază că România are un guvern despre care se poate spune, "în cel mai bun caz, că este disfuncţional, şi în cel mai rău, incompetent" la care adaugă faptul că ţara este condusă de un preşedinte impulsiv.

    "Traian Basescu, preşedintele impulsiv al ţării, s-a pronunţat împotriva deciziei guvernului de a majora TVA, propunând în schimb indexarea pensiilor, fapt care dezorientează, în plus, pe toată lumea" scrie Financial Times.

    Bucureştiul a majorat TVA pentru a se menţine în ţinta de deficit bugetar de 6,8% convenită cu Fondul Monetar Inţernational, "ţintă care a devenit unica preocupare a premierului Boc". Investitorii înteleg, cu fiecare zi, că Romania se afla într-o situaţie foarte grea, care nu se va îmbunătăţi prea curând", mai scrie Financial Times.

    Potrivit cotidianului britanic, în aceste condiţii, deprecierea leului nu trebuie să surprindă pe nimeni şi avertizează că Europa trebuie să privească atent şi cu îngrijorare spre România, unde iarna care va urma va fi crâncenă.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:20)

    Gigi Maybachistu' Economic [anonim]

    România nu are 38 de miliarde, nici 60 de miliarde, are în schimb dreptul la 30 de miliarde de euro nerambursabili, din care nimeni şi în primul rând nimeni din ministerul matale nu a cerut măcar un leuţ. Se aude?... :))
  • +1 (1 vot)    
    Hi Hi Hi... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:23)

    miratu' [anonim]

    Asta-i ca raspuns la aprecierea Financial Times:
    "Guvernul României este în cel mai bun caz "disfuncţional" şi în cel mai rău caz "incompetent". O spune Financial Times, care face o analiză a situaţiei economice din România. Jurnaliştii susţin că ţara noastră are şanse din ce în ce mai mici de revenire şi avertizează că Europa trebuie să privească cu îngrijorare spre România... Jurnaliştii de la Financial Times apreciază că România are un guvern despre care se poate spune, "în cel mai bun caz, că este disfuncţional, şi în cel mai rău, incompetent" la care adaugă faptul că ţara este condusă de un preşedinte impulsiv."
    E si una si alta, o adunatura de incompetenti, si excroci....
    Traiasca PD-L in frunte cu iubitul conducator Traian Basescu!!
  • +1 (1 vot)    
    Nu stam rau... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:30)

    calin [anonim]

    dar rezultatele "vorbeste"...
  • +1 (3 voturi)    
    sa ajutam si Japonia sa iasa din criza! (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:30)

    Dedalus [anonim]

    Videanu: "Ajutorul de stat dat Renault a facut ca in mod indirect sa fie ajutate 600 de intreprinderi mici si mijlocii care furnizeaza subansamble pentru Renault'.

    Ati inteles ce masuri anticriza a luat domnul Videanu?

    A ajutat Statul francez, dupa care a pretins ca "Ajuta indirect IMM-urile romnanesti".

    Pai, sa ajute atunci toate statele din vestul Europei, ca toate au investiii in Romania: Germania, UK, Austria. Sunt multe firme straine care ar putea primi ajutor de stat din partea Romaniei...

    Sigur, sigur, firmele romanesti nu trebuie ajutate, ele "actioneaza pe piata", contractele de stat trebuie date tot firmelor straine, in nici un caz celor romanesti.

    Domnul Videanu vrea sa spuna de fapt, ca este in favoarea transferarii unor sume din buget catre firme straine, sub forma de ajutor de stat.

    Pentru o asemenea declaratie inepta si iresponsabila (insotita de fapte, ca aia e problema, prostii poate sa spuna, dar sa le si faca...), omul asta ar trebui deferit justitiei.

    Domnul Videanu face parte din Consiliul de Administratie al Guvernul Romaniei SRL.
    • -1 (1 vot)    
      stupid (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:56)

      crin antonexu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      amice ai probleme de logica...
      • +1 (1 vot)    
        Nu are... (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:10)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui crin antonexu

        ...nici o problema de logica. Discutia e mult mai complicata ... faptul ca in 20 de ani capitalul autohton nu prea s-a dezvoltat ... ca nu avem clasa de mijloc samd...

        http://www.money.ro/macroeconomie/cincizeci-de-firme-au-generat-anul-trecut-41-din-pib.html

        Intreaba-te cate din firmele astea au capital majoritar autohton si apoi vei afla cat de dependenti suntem de capitalul strain. Ala care o data cu evenimente nefericite (de tipul crizelor financiare) fuge imediat din tara ...
        • +1 (1 vot)    
          da, merita disucutia - e despre copii nostri (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:27)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Pai aia e...am vrut sa facem capitalism autohton cu capitalisti de import.

          Dar nici acum nu vedem ca aia nu e o coproductie - "cu actorii lor si caii nostrii".

          Ajutand Renault, este de fapt ajutat actionarul Renault. Chestia cu 600 de firme romanesti e o aberatie, pentru ca de fapt consolidarea nu e a lor. Se pune problema de ca statul roman ajuta capitalul strain si nu pe cel romanesc.

          E ca si cum statul francez ar ajuta firmele romanesti- n-ai sa vezi....

          Aici avem un pseudo-liberalism, de fapt este un corporatism salazarist. Chiar mai rau de-atat, pentru ca respectivele corporatii nu sunt cuplate cu Statul ca atare, ca in cazul lui Salazar, ci cu persoane din Stat

          Nu vreau sa spun prin asta ca ar fi vorba de coruptie, ci ca unul ca Videanu favorizeaza constient corporatiile, in dauna firmelor romanesti. Chiar daca o face cu buna credinta, viziunea anti-capital autohton e prfund distructiva.

          Ma rog, discutia e mai complexa, dar pe mine m-a socat faptul ca asta a fost un exemplu de masura anticriza. Mergea daca era una dintre masuri. Dar pare sa fie singura..
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:53)

    me [anonim]

    tara/barca se scufunda si voi zice-ti ca nu stam rau...
    poate voi pentru ca ati putut fura in compensatie si nu s-a simtit...
    pana una alta e criza... da borduri tot se pun in tot bucurestiul...
    dar noi stam foarte rau!
  • +2 (2 voturi)    
    nu stam rau la masuri... (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:36)

    eee [anonim]

    mai rau stam la rezultate!
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:56)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:56)

      cristicl [utilizator] i-a raspuns lui

      Aplauze pentru sinteza!
    • 0 (0 voturi)    
      Bine (Miercuri, 14 iulie 2010, 15:37)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui

      Spus Razvane.Toti sant inchegati si manjiti .Sant bine interconectati.Hotii,falsuri,trafic de influenta,cozi de topor,mincinosi,farsori,teatrali.Pacat ca mai sant votanti care inca mai cred ca ai lor sant spuma si va scoate romania din cacat.