FMI si UE suspenda acordul de finantare cu Ungaria. Analistii se asteapta la o depreciere rapida a forintului

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 iulie 2010, 12:30 Economie | Finanţe & Bănci


FMI si UE au suspendat revizuirea programului de finantare pentru Ungaria, convenit in 2008 pentru a salva tara de criza financiara, afirmand ca guvernul de la Budapesta trebuie sa ia decizii dure pentru reducerea deficitului bugetar, anunta Reuters.

Prin suspedarea discutiilor Ungaria nu va mai avea acces la o finantare de 25,1 miliarde dolari.

Negocierile cu FMI si UE ar fi trebuit sa se incheie la inceputul saptamanii viitoare. Analistii apreciaza ca forintul ar putea suferi o depreciere rapida luni, din cauza incertitudinilor legate de posibilitatile de finantare ale Ungariei.

Noul guvern de centru-dreapta al Ungariei, care a preluat puterea dupa alegerile din aprilie, a afirmat ca doreste o extindere a actualului acord cu finantatorii internationali pana la sfarsitul anului 2010, urmat de un nou acord de tip precautionary pentru 2011 si 2012.

Ministrul Economiei, Gyorgy Matolcsy, a subliniat ca guvernul isi doreste reluarea negocierilor cu FMI. "Guvernul va continua discutiile cu organizatiile internationale, inclusiv cu FMI si UE", precizeaza el, intr-o declaratie preluata sambata de agentia de stiri MTI.

UE a publicat o declaratie separata, in care anunta ca se amana discutiile cu Ungaria pentru o etapa ulterioara.

"Ungaria a revenit pe drumul unei cresteri economice pozitive si acum are unul dintre cele mai reduse deficite bugetare din UE. Salut angajamentul autoritatilor in ceea ce priveste tinta de deficit bugetar pentru 2010", afirma Olli Rehn, comisar european pentru economie si afaceri monetare.

"Cu toate acestea, corectarea deficitului excesiv din 2011 va necesita decizii dure, in special in ceea ce priveste cheltuielile".

Ungaria are nevoie de acordul de ajutor financiar cu FMI si UE pentru a mentine increderea investitorilor de la care imprumuta bani. Tara ramane vulnerabila din cauza datoriei publice mari, de 80% din PIB, si din cauza dependentei de finantarea externa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





14679 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Vom vedea... (Duminică, 18 iulie 2010, 12:32)

    x-ulescu [anonim]

    ...ce ar fi patit Romania.
    • +3 (17 voturi)    
      "ce-ar fi patit"??!!!... (Duminică, 18 iulie 2010, 14:46)

      lili [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      Vi se pare ca a scapat, ca-i merge bine???!!! Mie, nu.
      • +4 (12 voturi)    
        da (Luni, 19 iulie 2010, 1:21)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui lili

        mai bine decat lor
        • -7 (11 voturi)    
          rabdare... (Luni, 19 iulie 2010, 10:48)

          me [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          rabdare cat de curand o sa o ducem mai rau decat somalia cu acest guvern sublim
          • +2 (2 voturi)    
            Ia-ti concediu (Luni, 19 iulie 2010, 16:37)

            FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui me

            Cat timp noi avem rabdare si depasim cu bine criza, tu ia-ti o pauza de rabdare; poti merge chiar in Somalia, probabil pt tine va fi mai bine acolo.
        • -6 (6 voturi)    
          ohoho (Luni, 19 iulie 2010, 11:50)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          se vede ca habar n-ai pe ce lume traiesti! in Ungaria, influenta statului asupra economiei este mult mai scazuta decat la noi, asa ca problemele bugetare nu au cine stie ce treaba cu firmele private! aia nu baga forfetare si nu inzecesc taxele, ca ai nostri
          • +5 (5 voturi)    
            aiurea (Luni, 19 iulie 2010, 12:28)

            nu [anonim] i-a raspuns lui srpc

            gresit! au majorat TVA la inceputul anului iar acum vor sa puna o taxa pe profiturile bancilor, asa ca las-o balta cu deciziile aiurite..si unguri sunt ff populisti si penibili, fix ca romanii, doar au mentalitate asemanatoare, cu radacini in comunism
    • -1 (11 voturi)    
      un guvern identic ca orientare cu PNL (Duminică, 18 iulie 2010, 19:28)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      a sa il vedeti in 4-6 luni cersind indurare de la FMI!
      • -5 (19 voturi)    
        soparle! (Duminică, 18 iulie 2010, 23:46)

        cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Ce va place voua, postacilor portocalii, sa mai bagati cate-o soparla! FIDESZ, la fel ca PDL-ul, este afiliat la populari.
        • +7 (11 voturi)    
          orientare economica ,lamaie! (Luni, 19 iulie 2010, 6:40)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

          aia de la fidesz sunt tot atat de bine pregatiti economic ca Patriciu si gaska -libertarieni din tata in fiu -vai de mama Ungariei....
          • +2 (12 voturi)    
            Bine,stai jos! (Luni, 19 iulie 2010, 9:43)

            cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            Doua comentarii:
            1) Pregatirea economica (expresie interesanta in sine!) a lui Patriciu nici nu se compara cu cea a lui Pogea!
            2) Situatia Ungariei era mult mai sumbra acum 1,5 ani comparativ cu cea a Romaniei, guvernantii de la Bucuresti, "super-pregatiti economic", reusind "performanta" de-a ne arunca intr-o criza mai profunda decat in oricare alta tara UE. Sa nu mai discutam ca guvernantii unguri au reusit sa duca tara pe plus la crestere economica, in timp ce la noi se merge din rau in mai rau!
            PS: "gaska" ai scris pentru a impresiona copiii din clasele primare?
            • 0 (0 voturi)    
              Masurile bune au efect pe termen lung (Luni, 19 iulie 2010, 16:46)

              FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui cenzurat

              Daca noi asteptam masuri bune cu efect imediat suntem naivi.
              Ma tem ca masurile cu adevarat bune sunt cele care pe termen scurt sunt dureroase.
              Deci nu mai judecati pe termen scurt, la genul: cresc pensiile = masura buna, scad pensiile = masura rea. Incercati sa vedeti in perspectiva si pe ansamblu.

              Si tineti minte urmatorul lucru: lucrurile cu adevarat rele sunt cele parsive, insesizabile. Masurile clare, la lumina zilei, vazute de toti, nu sunt rele, sunt doar aparent rele. Mai bine ganditiva ce masuri rele au adus Romania in starea de azi. Nu-i asa ca toti Romanii se bucurau acu 15 ani cand auzeau ca se mai privatizeaza cate ceva? Oare acele masuri, "bune" la acel moment, au fost cu adevarat bune pe termen lung?
        • +13 (15 voturi)    
          un simplu fapt (Luni, 19 iulie 2010, 7:05)

          bula [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

          UE si FMI NU PERMIT deficit peste cel acceptat de UE. Solutia Tariceanu-Vosganian pentru criza era marirea deficitului, dand exemplu USA cu 11% deficit. Crin a preluat aceasta idee si o gasesti in programul PNL de iesire din criza. E un fapt nu un comentariu.
  • +16 (36 voturi)    
    Uite de aia sa i multumiti lui Boc! (Duminică, 18 iulie 2010, 12:40)

    toto [anonim]

    Stati sa i plangeti pe "bietii" bugetari corupti si incompetenti
  • -9 (27 voturi)    
    Let the party started!!! (Duminică, 18 iulie 2010, 12:50)

    gecos [anonim]

    :) .... asa e cand ajungi la mana FMI. Vom urma si noi :D. Distractia incepe. Pregatiti focurile de artificii si tortul.
    • +13 (29 voturi)    
      Bun, (Duminică, 18 iulie 2010, 15:31)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui gecos

      si ce trebuia sa faca Romania??? Solutii, nu comentarii vagi! La critica suntem toti buni, la solutii ... injuram Guvernul!
      • +9 (17 voturi)    
        solutii (Duminică, 18 iulie 2010, 15:50)

        weekender [anonim] i-a raspuns lui lsm

        Sa nu mai fure.
        Sa o lase mai moale cu clientela politica.
        Sa incurajeze consumul prin o politica de preturi in favoarea consumatorilor si nu a importatorilor.
        Sa scoata piata neagra la suprafata printr-un sistem de taxe mai putin batjocoritor fata de cei care incearca sa produca ceva...
        Si multe altele.
        • +15 (15 voturi)    
          Da, dar (Duminică, 18 iulie 2010, 21:06)

          lsm [anonim] i-a raspuns lui weekender

          sa nu mai fure, cine??? Stim foarte bine ca si muncitorul de pe santier pleaca acasa cu cateva placi de faianta/gresie, deci: sa nu mai furam!!! In plus, tot ce enumeri tu se aplica la toate guvernele din ultimii 20 de ani! Eu am intrebat ce este de facut ACUM cand raul a fost facut si este multiplicat de o criza economica generalizata la nivel mondial!
        • +12 (16 voturi)    
          Stimate domn, nu va mai luati dupa toti ageamii... (Luni, 19 iulie 2010, 7:02)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui weekender

          Romania a juns in situatia actuala din cauza unui consum desantat, politica lui Tariceanu, Geoana si Vozganian. Daca nu va pricepeti, nu colportati aberatii. Asa-numita dezvoltare a tarii s-a bazat pe un consum anormal, nu pe investitii. Puteti sa-mi dati exemplu de o singura investitie mare si profitabila pentru Romania (nu pentru PNL si PSD) facuta de guvernul Tariceanu? Investitiile se fac in conditii de dezvoltare pentru a produce dezvoltare si bunastare sanatoase. Numai investitiile ne mai pot salva si in situatia actuala. Guvernul Boc, care a reusit sa pastreze echilibrul macroeconomic bine, va trebui sa faca tot posibilul pentru a demara investitii aducatoare de plusvaloare, chiar daca mai trebuie luat un nou credit de la FMI. Altfel, nu avem nicio sansa. Nu mai ascultati pe toti asa-zisii analisti si toate aberatiile! Si, mai ales, nu le mai colportati. Nu faceti nimanui niciun serviciu; si nici dvs.
        • +8 (10 voturi)    
          sa iti zic si io (Luni, 19 iulie 2010, 8:57)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui weekender

          reducerea coruptiei
          sa fie bine
          sa fie bine pentru toti
          sa ne schimbam mentalitatea
          sa ne reformam clasa politica
          sa ne reformam clasa muncitoare
          sa aplicam masuri de crestere economica

          si alte kkturi de baliverne ce sunt la gura opozitiei, masuri minunate la datu` cu gura dar care nu pot fi puse in practica.

          sa nu se mai fure, sa nu mai fure clientela politica: cat timp voiculesc, patriciu, vantu, catarama reprezentanti de seama ai top 10 au puternice implicatii politice in opozitie cu averi de ordinul miliardelor si cu furturi de ordinul miliardelor, cred ca va simtiti bine sa tipati: sora unui pedelist din mehedinti a vandut pampersi la spital cu 30% peste pretul pietei, si sa facem tam tam 3 zile la teve.
        • +6 (10 voturi)    
          Asa... si? (Luni, 19 iulie 2010, 9:18)

          dragos gos [anonim] i-a raspuns lui weekender

          Cine "sa nu mai fure"? PDL? Aceleasi povesti cu "PDL fura"? Nimeni nu vrea sa arate ca asa e. De ce? Pt ca e o minciuna. Nu ca PDL ar fi un partid de sfinti, dar nu am vazut sa demonstreze cineva "furtul" .
          Pe cine sa angajeze PDL? Clientela politica a psd? Sa-ti spun eu despre adevarata clientela, nu cei doar angajati pe preferinte politice, ci aia care luau bani din fonduri publice sub obladuirea lui Nastase.
          Politica de preturi in favoarea consumatorilor? Adica sa importe scump si sa se desfaca ieftin? Asta poate in comunism... In Europa de azi asa ceva e o fantasma.
          Taxe mai mici inseamna sa scoata economia neagra la suprafata? Pe dracu... De ce n-a obtinut Tariceanu rezultate cu aceasta fantezie?
        • -5 (5 voturi)    
          Nota 10 (Luni, 19 iulie 2010, 11:39)

          Ouroboros [utilizator] i-a raspuns lui weekender

          Probabil daca ai loat un minus e din cauza ca majoritatea nu s-au prins ca vorbesti de guvernul actual :))
    • +6 (10 voturi)    
      "desteptule"... (Duminică, 18 iulie 2010, 16:49)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gecos

      Spune tu care erau alternativele, in conditiile in care Romania cheltuieste cu mult mai multi bani decat produce?
      • +5 (7 voturi)    
        ?! (Duminică, 18 iulie 2010, 20:57)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        sa reduca cheltuielile prin simplificarea birocratiei? sa stimuleze economia (de productie) prin reducerea taxelor? sa investeasca in infrastructura? sa sprijine agricultura romaneasca? sa sprijine piata de desfacere a produselor romanesti? exemplele pot continua...
        • +6 (8 voturi)    
          pe miriste! (Luni, 19 iulie 2010, 7:08)

          bula [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          nu se pot lua masuri ce contrazic aderareala UE. Protectionismul NU ESTE permis. Ajutorul de stat trebuie aprobat ARGUMENTAT de UE. Iar din toate taxele, 80% se duc pe pensii, subventii, ajutoare, salarii bugetari. Ce sa scazi?
        • +8 (8 voturi)    
          Povesti de adormit Mitzura (Luni, 19 iulie 2010, 7:28)

          roberto [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          Ce are birocratia cu reducerea unor cheltuieli necesara unui buget mai putin dezechilibrat?

          Reducerea taxelor? Crezi ca CFR si Regia Huilei, Lignitului si Antracitului vor incepe sa plateasca datoriile curente sau cele din urma cu taxe mai mici?

          Investitii in infrastructura .... Se fac! Pationare, se refac diguri, se fac case pentru agronomi, centuri, etc.

          Agricultura. Aici e o mare buba. Politica agricola comuna ca si mecanismele concurentiale impiedica ajutorul "pe fata".

          Piata de desfacere a produselor romanesti.Telefoane Nokia gasesti peste tot. Auto DACIA idem. Carburanti Petrom la o groaza de statii. Te poti imbraca de la Botezatu si nu din China.
          -----------------------------------------------------------
          In umila mea opinie, daca am avea putin mai mult bun simt si am fura mai putin, ne-ar merge cu mult mai bine. Iar atunci cand am calca pe bec, s-ar apleca legea asa cum trebuie, ar fi un semnal pentru altii ca sa nu se poate.

          Si asta o stiu si ordonatorii de credit, si castigatorii de licitatii, si evazionistii din agricultura, si retailerii din food - si ca sa te citez - exemplele pot continua.

          Si mai scurt: bun simt iar atunci cand nu merge, ciomagul.
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Duminică, 18 iulie 2010, 20:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gecos

      Vrei sa zici la mana CCR...
  • -2 (16 voturi)    
    care erau aia... (Duminică, 18 iulie 2010, 13:04)

    kamaka [anonim]

    ... de pe site care ziceau ca Romania o duce cel mai prost ???
    • +12 (22 voturi)    
      tu ai fost pe acolo? (Duminică, 18 iulie 2010, 14:53)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui kamaka

      Romania chiar o duce cel mai prost. Cine a fost in Ungaria si a vazut ce e pe acolo stie ca mai avem mult pana sa ne comparam cu ei. Poate acum au mai multe probleme, ma rog, dar ei sunt deja la un nivel care ne e mult superior. Stiti ca nici Botswana nu are pe moment dificultati de finantare dar ma indoiesc ca ar vrea cineva sa facem schimb cu ei :D
      Mutatis mutandis, situatia Ungaria - Romania este similara.
      • +8 (10 voturi)    
        am fost! (Luni, 19 iulie 2010, 10:16)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Am fost si eu in Ungaria zilele astea... si situatia acolo e dificila... As zice ca e chiar mai dificila decat la noi! asta e impresia mea!
        Ps. oricat de mult iti place comparatia cu Botswana/Ghana/Congo si Romania si Ungaria sunt mult peste, atat economic cat si politic. Stiu ca te dezamagesc, dar ti-as recomanda 6 luni intr-una din tarile africane enumerate spre calmarea spiritelor "comparative". iti garantez ca Romania va fii un paradis la intoarcere... ;)
        • 0 (0 voturi)    
          bravo! (Luni, 19 iulie 2010, 21:00)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui dodu

          Nu ma dezamagesti deloc. Nici nu aveam alte asteptari. Sau "asteptariiiii" ca sa fiu in ton cu mesajul mesajul tau. In rest, de asta am si scris "mutatis mutandis" pentru ca situatiile pe care le comparam sunt similare dar, desigur, la dimensiuni complet diferite. Sunt perfect constient ca in Romania e mai bine decat in Botswana, asta era si ideea... La fel, in Ungaria e mai bine decat in Romania, desigur diferenta Ungaria - Romania e mult mai mica decat Romania - Botswana. However, e o diferenta iar ungurii sunt si mai civilizati si mai avansati economic. Multumit?
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 18 iulie 2010, 20:58)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui kamaka

      tocmai m-am intors de acolo si crede-ma ca iti zic cu tristete in suflet ca la noi e mult mai rau.
  • +2 (12 voturi)    
    Se strange latul (Duminică, 18 iulie 2010, 13:19)

    Grasul [utilizator]

    Tare sunt curios ce se va intampla in Ungaria pentru ca probabil ca ne asteapta acelas scenariu si pe noi, eventual chiar mai rau pentru ca ungurii au ajuns deja pe crestere economica.
  • +1 (11 voturi)    
    Asta chiar ca e de rau (Duminică, 18 iulie 2010, 13:47)

    Grasul [utilizator]

    Ungaria reusise chiar sa aiba o crestere economica pozitiva ceea ce noi inca nu am realizat. Tare imi e teama ca Romania urmeaza din toamna acelas scenariu iar la noi starea sociala e chiar mai proasta si in plus saracia populatiei mai mare. Sa urmarim cum se descurca ungurii ca sa stim ce ne asteapta si pe noi
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Duminică, 18 iulie 2010, 14:42)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Noi nu avem datoria publica atat de mare cat o au ei. Asta e diferenta intre noi si ei. Mai degraba o sa fie si la ei la fel de rau ca la noi.
  • -7 (17 voturi)    
    Luni - 500 de rol la euro (Duminică, 18 iulie 2010, 13:51)

    dana1245 [utilizator]

    Luni, leul romanesc va pierde 500 de rol in fata euroiului, Dixit! Vai de noi cu ungurii astia, iar astia par sa fie condusi de oameni ceva mai dedicati tarii lor.
    • +10 (16 voturi)    
      hellooo (Duminică, 18 iulie 2010, 15:01)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui dana1245

      Ce sunteti toti asa speriati? Da, leul va ajunge, probabil, la 4.3 luni. Asa si? Peste o saptamana lucrurile se vor calma iar Ungaria, care a avut ce-i trebuie unui om ca sa negocieze va fi mult mai bine. FMI-ul va avea contacte cu cativa politicieni americani care ii vor baga mintile in cap si ii vor spune ca 5% deficit bugetar nu e o tragedie. Daca forintul se mai depreciaza putin nu incurca pe nimeni, dimpotriva incurajeaza exporturile. Mi se pare complet exagerat sa impui deficit bugetar de 3% in criza cand, de exemplu, america are 10%. Si sa nu spuneti ceva de piete si de finantare ca, daca se facea acordul cu fmi-ul, ungaria nu avea nici o problema de finantare nici cu 7% deficit bugetar. fmi-ul pare sa o fi luat razna din nou si sa se indrepte spre aceeasi atitudine care i-a facut sa fie blamati pentru criza din argentina si pentru criza asiatica. a, si by the way, nu luati postul asta ca pe o aparare a lui che guevara si fidel castro (ponta si antonescu) pentru ca nu e asa. De cate ori ma satur de basescu, boc, udrea si gasca lor e suficient sa ma uit la cei doi neispraviti si la topping-ul mihai gadea ca sa imi dau seama ca singura alternativa e sa fugim pe unde apucam. chiar si in ungaria.
      • +5 (5 voturi)    
        deficitul de 3% (Luni, 19 iulie 2010, 7:11)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        e in tratatul de la Maastricht. America nu e in UE. Amesteci borcanele RAU DE TOT! De la anul, orice buget din UE va fi "vizat" de Comisia EUropeana, atunci sa vezi jale pe la unii.
        • 0 (0 voturi)    
          naspa cu borcanele (Luni, 19 iulie 2010, 21:11)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui bula

          Mda, am luat in considerare doar fundamentele economice si am facut comparatia cu statele unite. Mi s-a parut mai simplu. as fi putut sa tin cont de faptul ca economia a avut foarte putina legatura cu decizia FMI si UE care e, in esenta, politica. In acest caz, puteam sa spun ca in ultimii 7 ani, Germania si Franta au incalcat regula deficitului de 3% de vreo 5 ori fiecare, ba chiar in trei ani consecutivi ca sa fie totul bine :) Jale pe la unii, spui? Jale pe la toata lumea! Estimarile The Economist (destul de in line cu ce spun guvernele) pentru deficitul bugetar in diverse state UE in 2010: zona euro (total): -7; Franta: -8,4; Germania: -5,5; Olanda: -6,2; Spania: -9,9; Grecia: -9,9; Italia: -5,1. A, dar vei spune tu, astea sunt datele pe 2010. Desigur, toate statele de mai sus au respectat tratatul de la Maastricht in 2009... Hm, de fapt, nu! In 2008? NU. Ah, dar vor respecta marele tratat in 2011! Pe pariu?
          Multumit? Mai vrei exemple europene? Vezi cum e cu borcanele ;) si nu mai confunda interesele si politica economica proasta a germaniei cu realitatile economice.
  • -7 (25 voturi)    
    Sovinismul unguresc... (Duminică, 18 iulie 2010, 13:59)

    Doc [anonim]

    Atitudinea asta de superioritate a ungurilor i-a bagat in belea. Au venit cu tupeu la masa negocierilor si au crezut ca pot face ei regulile. S-au insleat. Iar acum o tara intreaga va suferi din cauza ifoselor baietilor de la conducere.

    Asa se intampla cand votezi cu extremistii...
  • -1 (19 voturi)    
    pt curiosi (Duminică, 18 iulie 2010, 14:11)

    jorj [anonim]

    Pt cei care se intrebau ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi luat de catre guvernul Boc masurile atat de hulite, acum ve-ti avea ocazia sa vedeti la vest de noi....Nu e un lucru bun nici pt noi ce se va intampla in Ungaria dar pt ei va fi teribil........
    • +4 (16 voturi)    
      ve-ti (Duminică, 18 iulie 2010, 15:08)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      Poate vei avea ocazia sa inveti sa scrii in limba romana... Sa stii ca e gresit si daca pui cratime in plus :D Doar de curiozitate, ce e "ti" la tine? Complement direct? Indirect? Incerc sa gasesc o urma de logica in fraza ta si nu-mi iese deloc.
  • +11 (19 voturi)    
    Oglinda ? (Duminică, 18 iulie 2010, 14:16)

    Marian [anonim]

    Ce urmeaza sa se intample cu Ungaria probabil s-ar fi intamplat si cu noi daca am renunta la acordul cu FMI (desi poate ar fi fost mai rau in cazul nostru). Noi din principiu am avea nevoie de un acord cu FMI nu pentru bani ci pentru consiliere, control, etc. Politicienii nostrii sunt toti populisti si fac idiotenii cu sute de mii de angajari aiurea si cresterea cheltuielilor mai ales in perioadele electorale.
  • +11 (25 voturi)    
    Incet...! (Duminică, 18 iulie 2010, 14:22)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Incet-incet, se prabusesc toate statele din jur... care ne erau date ca exemplu de... "specialistii in crize... de lombago si sciatica" de la Anateme si I-Realitati..:!
    Hai...unde sunteti acum, sa faceti o frectie la piciorul de lemn al Ungariei..:!...
    "...Realitatea bate filmul...!"
    ...prostanaci, antenei, vosganieni, ...si alti mari specialisti in crize de nervi, de creier si ficat prajit...!
    • -1 (1 vot)    
      ??? (Luni, 19 iulie 2010, 11:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      s-a prabusit Ungaria sau e pe cale? de unde scoti aberatiile astea?
  • -7 (11 voturi)    
    mama mama (Duminică, 18 iulie 2010, 14:25)

    florin [anonim]

    ..cand o veni si randul nostru, ne-am ars!
  • +2 (12 voturi)    
    ce ? (Duminică, 18 iulie 2010, 14:36)

    panadol [utilizator]

    Sunt convins ca Boc are o imixtiune aici
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 18 iulie 2010, 14:39)

    d [anonim]

    80% din PIB datorie publica si ei fac figuri cu FMI-ul. Vor trebui sa faca si ei reduceri serioase daca vor sa iasa din criza.
  • -4 (12 voturi)    
    Nu ... ? (Duminică, 18 iulie 2010, 15:04)

    utug [anonim]

    "Prin suspedarea discutiilor Ungaria nu va mai avea acces la o finantare de 25,1 miliarde dolari." !
    __________________________

    Nu ar fi bine sa vorbeasca Dl Academician Mugur Isarescu cu dl Dominique Straus-Khan si sa luam noi acesti 25 mld € ? Am plati o dobanda de 5%/an (1,25 mld €) si la randul nostru i-am imprumuta dlui Giorgios Papandreou cu o dobanda de 7%/an (1,75 mld €) si am ramane cu un profit net de 50 milioane €/an !
    • +4 (4 voturi)    
      grecia (Duminică, 18 iulie 2010, 15:58)

      raz [anonim] i-a raspuns lui utug

      dak ti-i mai da papandreu inapoi...
    • +3 (3 voturi)    
      camatarie (Duminică, 18 iulie 2010, 17:19)

      mazalardas [anonim] i-a raspuns lui utug

      Asta ne-ar mai trebui, sa ne prinda cu camatarie!
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 iulie 2010, 19:26)

      [anonim] i-a raspuns lui utug

  • +6 (12 voturi)    
    FMI Ungaria (Duminică, 18 iulie 2010, 15:17)

    UfoMan [anonim]

    Asteptam si comunicatul de la PNL si Antena 3?
  • +7 (15 voturi)    
    Basescu ... suna de 2 ori (Duminică, 18 iulie 2010, 15:21)

    Mileu [anonim]

    ma gandesc ca poate.... Basescu e de vina.... a terminat calamitatile din Romania si a trecut la altii. Astept postacii PSD si PNL sa ma convinga ....
    • +2 (2 voturi)    
      ..nu Basescu e de vina...! (Duminică, 18 iulie 2010, 19:16)

      bm [anonim] i-a raspuns lui Mileu

      Noi suntem de vina , cei care ii dam ordin !
  • +9 (9 voturi)    
    nu fiti chiar asa catastrofici (Duminică, 18 iulie 2010, 15:52)

    gioni [anonim]

    Nu fiti chiar asa de catastrofici. Or sa fie ceva tulburari de curs dar situatia se va calma.
    Guvernul Orban e in situatia guvernului Boc (mostenind de la guvernul socialist o situatie mai grea in realitate decat in cifrele oficiale). Din acest motiv ar fi dorit sa mearga pe un deficit de 4,5 (fata de 3 cat accepta fondul) ca sa nu mai ia si alte masuri de ajustare suplimentare. Se pare ca situatia se poate reglementa prin impozitarea dobanzilor bancare). Ungaria e pe crestere. In principiu si FMI merge pe ideea ca anul viitor vor avea o crestere de 2,5 dar se pare ca nu lasa din tinta de deicit de 3.
  • +9 (9 voturi)    
    n-am inteles nimic (Duminică, 18 iulie 2010, 16:18)

    Dl. Gica [utilizator]

    In titlu zice ca e suspendat acordul, in primele randuri ca e suspendata revizuirea acordului. Mai departe e dat un citat laudativ la adresa Ungariei ("Ungaria a revenit pe drumul unei cresteri economice pozitive si acum are unul dintre cele mai reduse deficite bugetare din UE.") dar in titlu se trage concluzia ca e de rau si forintul o sa scada. Ceva nu se leaga.
  • +3 (7 voturi)    
    ROMANIA, iese in 6 luni din criza--- (Duminică, 18 iulie 2010, 17:18)

    IONESCU [anonim]

    ...cam in februarie, 2011, criza va fi amintire...
    • -5 (7 voturi)    
      Dar cum??! (Luni, 19 iulie 2010, 3:19)

      Elena Basescu-Boc [anonim] i-a raspuns lui IONESCU

      cu picioarele-nainte!
    • 0 (4 voturi)    
      Da, da..... (Luni, 19 iulie 2010, 11:13)

      lili [anonim] i-a raspuns lui IONESCU

      Intr-o joi, pe 2 !!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    sa vedem cum comenteaza (Duminică, 18 iulie 2010, 18:11)

    panfil flecaru [anonim]

    specialistii vantului, ursul si invitatzii specialisti, kirekov si nasturesco.
    ca mereu dadea replica cu ce bine procedeaza ungurii.
  • -2 (6 voturi)    
    nu-i tot plangeti pe unguri..... (Luni, 19 iulie 2010, 8:49)

    lili [anonim]

    Le este mai bine, vor trece peste astea, investitorii se duc in Ungaria, nu in Romania.... Va mai amintiti Mercedes, si cati alti investitori mari, cel putin in auto ne dau clasa... Nu mai plangeti Ungaria......
  • +3 (7 voturi)    
    So pe ei (FMI, UE), domnule Frunda ! (Luni, 19 iulie 2010, 8:52)

    hotnewsfil [utilizator]

    FMI si UE trebue sa fie prudente, sa nu il supere pe dl. Frunda, ca ii desfinteaza, ca pe ANI.
    So pe ei, ca n-au gloante.
  • +1 (3 voturi)    
    Mioritza (Luni, 19 iulie 2010, 12:45)

    IMF [anonim]

    Bai hotnews, /// Ideea este ca ungurii nu mai au nevoie de banii de la FMI si UE pentru ca au inregistrat progrese considerabile in stabilizarea economiei. Ce te face pe tine sa crezi ca Romania este mai fiabila decat Ungaria pentru a obtine un imprumut de la FMI si UE? Cititi si voi mai multe surse inainte de a publica un articol.....fir-ar ea de manipulare!!!
  • 0 (2 voturi)    
    sunt departe ungurii de noi!!! (Luni, 19 iulie 2010, 13:10)

    eu [anonim]

    industria ungurilor este peste cea a romanilor cu cel putin 30%, este normal sa ai crestere, atata timp cat 80% din productie pleaca la extern, noi , romanii nu producem de cati bani am avea nevoie pt buget, la noi sti ff bine ca s-au vandut fabrici(sidex;imgb)de un renume mondial pe 1 euro, cine e raspunzator...?nu se stie, si daca se stie nu au cum sa isi taie singur fondurile pt campanii.
    Pt cei care nu vad dif intre noi si unguri , ii rog sa faca un tur pana la budapesta si sa vada dif, cea mai simpla si accesibila tuturor: AUTOSTRAZILE!!!
    Asa ca hai sa ne uitam la barna din ochiul nostru si nu la scobitoarea din ochiul lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Aspecte (Luni, 19 iulie 2010, 13:23)

    Dr. Gionescu [anonim]

    Ungurii nu pot fi decit model pt. noi. Uniti si muncitori, fara figuri in cap ca romanasii. Isi intretin tara. Avura ghinion cu Gyurcsany care i-a furat de i-a rupt (vezi faza cu inregistrarea din toamna 2005). Pe de alta parte HU va fi iertata chiar daca face tumbe acum si nu va ajunge la "default" (cum sigur va pati RO), pentru ca multi politicieni din SUA sunt de origine maghiara (Tom Lantos, Hillary Clinton).
    RO, cu cele 20 miliarde euro de la FMI nu face decit sa cumpere timp (pe datorie).
  • +1 (1 vot)    
    clarificari (Luni, 19 iulie 2010, 14:41)

    lefty [anonim]

    1. Ungaria de peste un an nu a luat bani de la FMI/UE, s-a imprumutat din piata bancara. Acordul cu FMI/UE are darul de a linisti investitorii, care, vazind sustinerea FMI, considera ca Ungaria este o tara stabila. Pe cind la noi, banii de la FMI erau critici, caci cum au venit, asa s-au si dus.
    Astfel, fara un acord cu organismele mai sus mentionate, Ungaria are probleme indirect, nu pentru ca nu primeste bani de undeva, ci pentru ca investitorii vor fi mai precauti. In Romania, daca nu ar intra banii, statul ar intra in colaps.
    2. Au fost doua puncte de ruptura in negocieri: a) Pastrarea acelei taxe suplimentare asupra bancilor si pe 2011, ceea ce inseamna un venit suplimentar de aprox. 1 miliard de eur/an (FMI/UE nu a comentat nimic vis-a-vis de aceasta taxa pe 2010) si b)tinta de deficit pe 2011, care a fost stabilita anterior la 3%. Tinta care poate fi atinsa prin pachetul de programe de reducere a cheltuielilor adoptat recent de guvernul maghiar SI prin taxa pe banci. Daca pierde taxa pe banci, guvernul maghiar in mod sigur ar depasi 3% pe 2011. Dupa cum se vede, cele doua sint strins legate.
    Piata reactioneaza normal, la fel a fost si la noi acum citeva saptamini, cind leul a urcat aproape de 4,40 RON, dar se va stabiliza. Totul depinde de semnalul pe care il va transmite Ungaria pietei si modul in care vor gestiona aceasta comunicare.
    Ca intotdeauna, zvonurile si panica fac rau peste tot.
    Taxarea suplimentara a bancilor nu este neaparat o masura populista si, personal, nu vad de ce nu ar contribui si bancile la restabilizarea unei situatii create pina la urma chiar de ele. Problema este ca daca se renunta la aceasta taxa pe 2011, vor trebui atrase alte surse de finantare, cele mai la indemina fiind masuri de austeritate impuse populatiei, o solutie delicata, dat fiind ca Ungaria deja a aplicat masuri severe in acest sens inca de la izbucnirea crizei.
    Oricum, negocierile continua in "background".