Valentin Lazea (BNR): Introducerea impozitului progresiv e exclusa, bogatii nu sunt dispusi sa ii sprijine pe ceilalti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 21 iulie 2010, 13:42 Economie | Finanţe & Bănci


Introducerea cotei progresive de impozitare este "exclusa din start", intr-un mediu in care oamenii bogati nu sunt dispusi sa ii sprijine pe ceilalti, care stau si asteapta serviciile sociale, a declarat, miercuri, economistul-sef al BNR, Valentin Lazea, care considera ca "un sistem de solidaritate sociala nu functioneaza in Romania", potrivit Mediafax.

"Nu o sa fac o recomandare pentru introducerea unei cote progresive pentru ca in acest mediu este exclusa din start", a afirmat oficialul BNR, la dezbaterea cu tema "Romania 2010: constrangerile economico-financiare si imperativele sociale".

In plus, Valentin Lazea i-a indemnat pe romani sa inceteze sa mai astepte "salvarea din exterior": "Fiecare cetatean trebuie sa inceteze a mai astepta salvarea din exterior (de la Guvern, FMI, UE etc). Aceasta inseamna maturizarea si responsabilizarea individului".

"Solutia responsabila este ca fiecare sa-si asume raspunderea individuala pentru viitorul sau si sa suplimenteze prestatiile insuficiente oferite de stat, cu investitii in sisteme alternative, private, de pensii si sanatate", a spus el.

Pe de alta parte, economistulul şef al BNR a precizat ca asigurarea unei stabilitati financiare este mai importanta decat reluarea cresterii economice.

"Mi se pare evident ca pentru Romania stabilitatea trebuie sa vina inaintea cresterii economice, oricat de mult timp ar trebui pentru asta", a spus Valentin Lazea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4393 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    wow. (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:45)

    martianu [utilizator]

    Big surprise!
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martianu

      se poate va rog frumos sa virez cota de sanatate platita la stat intr-un cont de asigurari private? Nu? hmm... dar cota pentru pensia de stat? Cel 2% tocmai s-a redus? hmm...
      Despre ce vorbeste domnul Lazea? despre cum se va revolutiona mentalitatea Romaneasca incepand de la porcar si vacar si terminand cu Parlamentul si Presedintele Romaiei?
      Eu nu sunt asistat social dar parca evolutia normala a lucrurilor ar trebui sa se desfasoare invers. ...in rest, tot respectul, pe fond are dreptate
      • -3 (3 voturi)    
        rezon! (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:55)

        Sica [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Bravo,domnule Lazea!nu ati vrea sa va luati-par un egzamplu-si dvs.soarta in propriile maini si sa parasiti scarbosul post platit de la stat(impreuna,fireste,cu ceilalti savanti de la BNR?de ce sa stea asemenea minti luminate ,care ar putea conduce stralucite afaceri(va dau eu o idee,camataria,ca la asta sunteti traznet)si sa ne aratati cum va descurcati?stiti cum se zice..."verba docet,exempla trahunt"!
  • +3 (5 voturi)    
    Statul ... (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:50)

    Gigi [anonim]

    ... roman nu este suficient de puternic si eficient functional pentru a fi un stat social. De aceea fie se urmeaza sfatul lui Vantu ("intariti-va statul!") fie se merge pe o varianta minimalista. Actualul stadiu (un fel de "si in caruta si in teleguta") trebuie depasit.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:52)

    unul [anonim]

    Eu nu inteleg ce zice domnu asta. Daca bogat inseamna sa ai sal peste 1500 roni sau bogat inseamna om de afaceri care a luat o groaza de bani de la stat. Rolul STATULUI ar trebui sa fie sa identifice sursele pe unde se scurg banii catre bogati prin tot felul de afaceri 'legale'. Solidaritatea ar trebui sa apara atunci cand statul si-ar indeplini functiile de baza dar atata timp cat nu este in stare nu ar trebui sa se astepte la cei carora le pica in carca toata nepasarea si neputinta lor sa-i mai salveze si pe ceilalti...
    • +9 (15 voturi)    
      ,,,,,,, (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:04)

      eu [anonim] i-a raspuns lui unul

      Lasa-o incolo de treaba, nu toti aia bogati au luat bani de la stat, despre ce vorbim ...? Sunt care au luat de la stat, dar nu tre sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.
      Din pacate noi romanii ne-am cam invatat sa indtindem mana.....hai sa gandim un pic si sa muncim, da-o incolo, mie mi-au murit 3 afaceri pana acum, ce sa fac sa cer mila statului, incerc sa gasesc solutii singur....hai sa mai muncim...nu doar sa cerem,
    • +3 (5 voturi)    
      - (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:07)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui unul

      Ce are a face una cu alta? Da, justiţia ar trebui să împiedice încălcarea legii, dar nu înseamnă că dacă ai bani eşti automat în ilegalitate.
      • -3 (3 voturi)    
        ba da (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:34)

        Fiscul normal [anonim] i-a raspuns lui Me Again

        Esti in ilegalitate pana demonstrezi ca ai obtinut banii legal.
        • +5 (5 voturi)    
          Mda (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:40)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui Fiscul normal

          Normal este ca esti nevinovat pana se dovedeste contrariu, insa romanii sunt mereu pe invers. Nici nu-i de mirare ca suntem unde suntem.
        • +4 (4 voturi)    
          ba nu (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:43)

          Me Again [anonim] i-a raspuns lui Fiscul normal

          Asta ar fi cazul doar dacă judecătorii ar fi la fel de ignoranţi ca tine.

          Uite, un mic citat din "Convenţia pentru protecţia drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale" a Consiliului Europei: "Oricine este cercetat pentru încălcarea legii va fi considerat nevinovat până la proba contrarie."

          Acest principiu de drept, numit "prezumţia de nevinovăţie" se regăseşte în legislaţiile multor ţări şi organizaţii internaţionale.
          • 0 (2 voturi)    
            Si totusi... (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:19)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Me Again

            ...de ce in tari mai breze decat a noastra daca ai un stil de viata (casa, bunuri etc) flagrant disproportionat in raport cu veniturile esti luat la puricat imediat de catre Fisc? Nu zice nimeni de sentinte judecatoresti finale si executorii ... la noi nu am auzit insa Fiscul sa mearga la Domnul X si sa-i zica ... aaa, frumoasa casa! Cat a costat ... cam 800K euro? Pai nu prea corespunde veniturilor dvs din ultimii n ani.

            Si apropo ... X poate fi usor inlocuit in aceasta ecuatie cu Ioana Basescu. Si nu numai cu ea...
            • 0 (0 voturi)    
              - (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:36)

              Me Again [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              În primul rând un disclaimer: nu sunt jurist.

              Da, o investigaţie s-ar putea face. Dar fiscul ar trebui să dovedească faptul că persoana X a realizat venituri pe care nu le-a declarat, deşi (important) ar fi trebuit să le declare. Este posibil de exemplul. ca acele venituri să fi fost realizate în alte ţări şi să fi fost declarate acolo. Chiar dacă fiscul poate dovedi aşa ceva, te poate acuza cel mult de evaziune fiscală. De acolo până la a dovedi alte infracţiuni (furt, delapidare, abuz în seviciu etc) mai este.
          • -1 (1 vot)    
            intrebare (Miercuri, 21 iulie 2010, 18:03)

            sica [anonim] i-a raspuns lui Me Again

            si aceasta prezumtie de nevinovatie inseamna ca unii sunt nevinovati pana strang averi pentru sapte vieti,iar altii sunt mereu vinovati-si pedepsiti ca atare prin tot felul de taxe,sau acuzati ca "stau cu mana intinsa"cersind doar dreptul la munca?astia din urma nu ar avea dreptul la "prezumtia"ca ar vrea sa munceasca,dar nu au unde(decat "afara") si,ca urmare,sa nu mai fie atata porcaiti peste tot?
            • -1 (1 vot)    
              - (Miercuri, 21 iulie 2010, 19:12)

              Me Again [anonim] i-a raspuns lui sica

              Ăăăă, ok. Eu vorbeam din punct de vedere legal, nu din punct de vedere moral.
        • +1 (1 vot)    
          din putul gandirii (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:09)

          evz [anonim] i-a raspuns lui Fiscul normal

          asta inseamna ca 98% din romani sunt in ilegalitate..toti banii castigati de tine au fost impozitati? daca ai cumparat-vandut ceva ai declarat suma reala la care s-a defasurat tranzactia? daca unul te acuza ca ai omorat un om..tu trebuie sa demonstrezi ca nu ai omorat un om sau el trebuie sa faca asta?
        • 0 (0 voturi)    
          Prezumtia de nevinovatie? (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:26)

          DB [anonim] i-a raspuns lui Fiscul normal

          Orice om este nevinovat pana cand se demonsteaza fara urma de indoiala ca este vinovat. Scrie in Constitutie, e un drept fundamental.

          Tu poti demonstra ca ai obtinut banii legal? Ai toti fluturasii de salariu? Cum demonstrezi care e vinovat?

          Hai sa ne gandim si la toti cei care nu au salariul intreg trecut pe cartea de munca. Sunt foarte multi si nu e vina lor, ci a patronilor. Le iei tuturor banii?
          Din pacate nu merge asa. Trebuie sa ii prindem pe cei care nu sunt cinstiti, nu sa ii pedepsim pe toti, fara discriminare...
        • +1 (1 vot)    
          nu cel imbogatit (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:28)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fiscul normal

          trebuie sa demonstreze ca s-a umplut de bani in mod legal ci statul trebuie sa o faca. de asta exista prezumtia de nevinovatie, de asta ar trebui sa functioneze real si eficient ANI, DNA, ANAF, sau mai stiu ce institutie aparuta mai mult fortat (la cererea UE) dar care practic nu functioneaza.
          in rest, sunt de acord ca nu trebuie sa ne intoarcem la vremurile ilici+nastase, pt. ca nu se va obtine decat o crestere a evaziunilor fiscale. ce memorie scurta au oamenii!! s-a uitat ca dupa trecerea la cota unica de 16% incasarile la buget au crescut.
  • +3 (11 voturi)    
    nesimtirea progresiva (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:00)

    noname [anonim]

    prietene adept al impozitarii progresive. oricare ai fi tu ala. lucrurile stau foarte simplu. uite cum e cu cota unica. pentru suma S, care merge la stat, ar merge de la N oamenii ai muncii cate B bani, daca toti am castiga la fel. dar pentru ca nu castigam la fel, de la tine merg 0.5 B si de la mine 1.5 B. Si pentru ca se consuma toti, si , mai mult, pentru ca eu nu am nici un avantaj, de la sistem, pentru banii pe care ii platesc in plus sistemului, diferenta in beneficii de 0.5 B o primesti de la mine. astfel ca, pe langa ca ti-am demonstrat ca-s mai marinimos decat ma-ta, nu fii nesimtit, si lasa-ma sa-ti dau banii astia, desi nu i-ai produs tu, sa mearga si fii-tu, pe drumul pentru care am platit de 3 ori mai mult decat tine, la mall sa-si cumpere un mp3 player sa aiba de pe ce asculta manele.
    • -4 (6 voturi)    
      manelistu striga manelistii (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:46)

      lix [anonim] i-a raspuns lui noname

      Prietene care te certi cu oameni invizibili ai o gandire clara de manelist cocalar, sunt bani mei etc etc. Uite ma substitui eu adversarului tau
      In primul rand asa ca idee intelege ca eu care dau 0,5 B sunt la limita, si nu pot trai, tu care dai 1,5B nu esti asa asa ca eu nu vad un lucru rau sa dau eu 0,3 B mai pot trai nu ma imbogatesc iar tu sa dai 1,7 B, ce desigur te va afecta si pe tine dar nu in sensul ca nu vei avea ce manca ci ca va trebui sa muti concediul de la 5 la 4 stele.

      In al doilea rand prietene cu gandire de furnica, tu care ai bani multi, te plimbi prin oras cu masina, te duci prin tara la plimbare, te duci la mare, vizitezi muzee, esti bolnav te duci la spital cand curge nasul, pe copii ii trimiti la facultate, pai cine plateste mai nesimtitule drumurile din tara, ingrijirea plajelor, monumentelor, politistii care urmaresc traficulauto, doctorii din spitale, si profesorii nu bugetul.
      Pai daca tu le folosesti pe toate mai mult ca mine ca ai bani, nu trebuie sa platesti mai mult, eu daca n-am bani, n-am nici masina nu merg pe strazi si drumuri, nu-mi permit un concediu sa folosesc plaja cabanele din munti salvamont, nu vad muzee si altele, nu ma dus la doctor decat cand sunt foarte grav pentru ca n-am bani de spaga pentru orice raceala, n-am bani sa imi tin copilul in facultate, asa ca eu nu folosesc toate serviciile statului precum tu, asa ca lasa mentalitatea ciobaneasca.
      Nu stiu cum toti europenii sunt idioti si au impozit progresiv si ne-am trezit noi savantii.
      • 0 (2 voturi)    
        Hmm (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:52)

        pprog [anonim] i-a raspuns lui lix

        Auzi tu asta care zici ca nu castigi foarte mult, cine te opreste sa nu faci ceva sa castigi mai mult? Adica tu in loc sa pui osul la treaba vii si imi ceri mie mai multi bani, nu? Pai de unde sti ca eu daca am bani ma duc sa stau in hotel de 5 stele? Sau de unde sti tu ca eu ma duc la spital de stat si nu ma duc la un spital privat? E foarte important sa se descurajeze cerseala. Eu daca am un salar de 5000 de RON si lucrez 9-10 ore pe zi intr-o companie in ce categorie mai baga? Ar trebui sa fiu impozitat la sange iar cei care platesc salarii minime si restul la negru sa platesc eu pentru ei, nu? Nu mai fi asa categoric, solutia e undeva la mijloc, uite daca copilul tau se dovedeste inteligent ar trebui ajutat sa isi faca un liceu, o facultate. Dar nu as vrea sa platesc mai mult pentru lenesi, evazionisti si alte astfel de categorii.
        • 0 (2 voturi)    
          desprins de realitate (Miercuri, 21 iulie 2010, 16:41)

          lix [anonim] i-a raspuns lui pprog

          In primul rand nu e cazul meu, iar salariu mic spre mediu eu il consider chiar la 5000 Ron cat zici tu pentru o tara cu pretentii. Daca va fi progresiv discutam de bareme peste 7-8000 Ron sau chiar mai mult.
          Iar chestia cu a castiga mai mult e cam afara din realitate, ia zii tu femeii de seviciu de la tine de ce nu face ceva sa castige mai mult,poate ai si solutii pentru ea, ia zi-le unora de prin zone sarace, de ce nu -si iau copii si vin in bucuresti sase faca manageri.
          Idei sunt multe putine gandite!
          Ia du-te tu in vaslui, dolj, botosani teleorman si fa o statistica la oameni intre 35 si 65 de ani si zi-mi de cate ori in viata lor au fost la mare sau in concediu prin tara si vei afla ca nu cred ca iese o medie de 5 concedii/om in viata sa. Dar tu vrei sa fie egal cu unul care seduce vara in fiecare week end la mare, si saplateasca sa aiba ala si drul ca lumea, autostrada.
          Asta nu se intelege, cine castiga mult, beneficiaza si mai mult de serviciile statului prin viata-i proprie, de aia discutam de progresiv. Ce se vrea ? O femeie de serviciu din Dorohoi care nu vede autostrada in viata ei sa contribuie si ea ca e egalitate, sau sa se faca manager de multinationala
          • +1 (1 vot)    
            Hmm (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:02)

            pprog [anonim] i-a raspuns lui lix

            Pai eu automat daca am salar mai mare platesc mai mult, nu inteleg care e problema...Daca eu am 8000 de RON platesc impozit 1280 RON. Cel cu salar de 1000 de RON plateste impozit 160 RON. Ti se pare ca 1200 nu e mai mult decat 160 RON? Pe acelasi principiu as putea zice ca eu daca ma duc in spital si platesc la asigurari de sanatate mai mult decat cel care castiga mai putin ar trebui sa fiu pus intr-un salon separat,nu?
            Daca se face o autostrada sigur vei plati pentru accesul pe ea, asa ca daca ma duc de 10 ori pe an, platesc de 10 ori. Daca tanti de la Dorohoi nu se duce nu va trebui sa plateasca nimic. De asemenea sunt oameni care nu aduc venituri la stat. Ar trebui sa nu aiba acces la un minim de educatie(gradiniti, scoala)? Adica daca castigi mai mult dai progresiv mai mult, contribui cu mai putin dai mai putin, nu contribui deloc ce ar trebui sa primesti in schimb? Nu am nimic cu nici o meserie din lume fie ca e manager fie ca e muncitor, atata timp cat e o munca nu furt. Dar daca unii sunt mai capabili ca altii nu ii poti pune sa plateasca mai mult. Probabil ca multi or sa ceara scaderea salariului.

            Inca o chesti ce n-am inteles-o. Tu vrei sa zici ca pentru Romania 5000 de RON e salar mic spre mediu? Pai ce parere ai atunci de cel ce castiga 700-800 RON? Ala cum e? Extrem de mic?
  • -4 (4 voturi)    
    Individualismul (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:05)

    Constantin [anonim]

    este una dintre caracteristicile marcante ale romanului, si cota unica raspunde acestui individualism.

    E mult mai usor sa adaptezi legile dupa mentalitatea romanesca decat sa incerci sa-i faci pe romani sa respecte regulile din vest.
    • +5 (5 voturi)    
      ha (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:14)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      respectarea legilor la noi se poate vedea in trafic. La fel e in toate domeniile. Masurile coercitive sunt cele care ne-ar scoate din anarhia actuala, dar cu o politie normala, nu cu una care se trage de sireturi cu hotii.
    • +3 (3 voturi)    
      Individualism? unde in Romania? (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:32)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Nu sti ce vorbesti. Romanii se ajuta intre ei. Adica statul ia de la cei care lucreza si da la astia care au frecat si freaca menta si acum. In Romania se platesc impozite de cazi pe spate.

      Statul ia ~60% din bani pe care o firma ii da unui angajat. TVA e la 24% ceea ce insemna ca statul ia ~70% impozit ca sa platesca pensionarii si bugetari. La impozitul asta se mai adauga alte taxe.

      Mai rau ca-n evul mediu sau in epoca fanariota.
      • +3 (3 voturi)    
        corectie (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:13)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui ddd

        Statul ia cam 80% din salariul net.
        Dar poate ar fi interesant de vazut ce plateste un patron cinstit de firma mica (sa zicem pana in 100.000EUR cifra de afaceri) - doar impozite evidente

        - 80% impozite pentru toate salariile pe care le plateste (daca are 5 angajati, plateste lejer 20000EUR pentru ca a avut tupeul sa angajeze 5 oameni cu contracte de munca si salariul integral pe CM)
        - 16% daca a avut nesimtirea sa aiba profit la sfarsitul anului; daca a fost si mai nesimtit si nu are profit, atunci e ok, forfetarul e un mizilic de 2000EUR - maruntis pentru vampirul poporului
        - vrea dividende? ce aroganta; inca 16% pe ceea ce i-a ramas (foarte "unica" cota asta de 16%)
        - mai cumpara si mancare, haine samd? 24% tva.

        Daca vreti, puteti face niste calcule. Cu aprox. 30% marja de profit, ar trebui sa-i ramana vreo 20000EUR la sfarsitul anului. Adica 1700EUR lunar. Bogat? Evident, trebuie impozitat suplimentar!
    • +5 (7 voturi)    
      cota unica (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:35)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      oare de-aia ii zice cota unica ?
      pentru ca 16% din 1000 ron = 16% din 2000 ron ?

      si atunci e "mai corect" ca ala cu 2000 de lei sa plateasca 20% impozit ? sau poate 32% finca are salar dublu ? oricum plateste mai mult si daca e cota unica.
      de fapt corect poate ar fi fost ca fiecare sa plateasca aceeasi suma ca si impozit.
      de ce sa plateasca unul mai mult decat celalalt ?
      oricum, prin impozite indirecte, cel cu 2000 oricum plateste si mai mult la stat.
      numai TVA-ul, daca fiecare isi cheltuie tot salarul, este tot dublu ca valoare neta.

      cum adica individualism... ?
      vrei sa zici ca in capitalism vecinii sau prietenii lucreaza pentru tine ?

      impozitarea progresiva este pana la urma o investitie in prostie....
      • -2 (2 voturi)    
        oare? (Miercuri, 21 iulie 2010, 22:17)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Ce-ar fi sa te uiti catre "prostii" din SUA, Canada, Franta etc. care au impozit progresiv.

        In plus, il au pe toate veniturile, inclusiv din dividende si dobanzi.

        Se numeste "solidaritate sociala". Chiar daca unii mai abuzeaza de ea, pana la urma rolul unui stat e sa poata ajuta pe cei in situatii dificile.

        Ca sa-ti faci o idee, in Franta pe langa impozit platesti si contributiile sociale la dobanzile din banca!
      • 0 (0 voturi)    
        Taxarea progresiva, majoritara in UE si SUA (Miercuri, 21 iulie 2010, 22:46)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui radu

        Cand spui "impozitarea progresiva este pana la urma o investitie in prostie" ma gandesc la sintagma "cine spune ala e" (apropo de prostie). "In majoritatea tarilor din Europa de Vest si in Statele Unite, avocatii taxei progresive sunt majoritari. In Statele Unite, o majoritate covarsitoare de 81 % sustine taxarea progresiva." Argumentele pro si contra taxarii progresive nu sunt asa de simple ca si cele expuse in comentariile de aici, unde toata lumea isi da cu parerea, fara sa se priceapa (ca la noi, nicaieri !). Pe cine intereseaza un rezumat al acestor argumente, il poate citi aici (in engleza): http://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_tax
  • 0 (4 voturi)    
    solidaritate! (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:11)

    eu [anonim]

    Atunci eu care am cotizat 45 ani la pensii ,dece sa fiu solidar cu cei care nu au cotizat un leu(sunt 1100 000de pensionari) si PDL-ul le-a facut pensia de 350 ron /luna .Daca PDL-ul vrea sa aiba votanti sa-i plateasca din bani lor .
    • +3 (5 voturi)    
      ce are a face? (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:22)

      celCareLucreazaLaPrivat [anonim] i-a raspuns lui eu

      ai cotizat 45 de ani dar tot talamba ai ramas si nu intelegi nimic. ce are a face PDL in toata povestea asta? daca s-ar introduce impozitarea in trepte de venit din contra te-ar ajuta pe tine ca pensionar pe langa cei 1.1mil.

      Valentin asta a mai iesit si cu alte afirmatii si alta data. De fapt ce zice el e sa fim solidari dom'le si sa-i ducem in carca pe puturosi (vezi buget) si pe,,,, pensionari .. pai normal a nu exista solidaritate. E un tip periculos caruia ii place sa bage fitiluri din astea agitatoare de mase (sa-l citez pe marele Ilici).
      • -1 (3 voturi)    
        Pensia (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:19)

        nutzy spaima revolutiei [utilizator] i-a raspuns lui celCareLucreazaLaPrivat

        Ce vocabular elevat ai.Ai fost in staful de campanie a lui prezidel si ai ramas cu sechele.
        Te bucuri ca esti la privat si ei 3000 pe luna si esti in bani iar pe fluturas ai 600.
        Baietica, timpul trece implacabil si iti vine randul la pensie cu tot cu pilonul 2 care este un mare fas cu administrarea portocalie a fondului privat de pensii vei muri de foame te va ingropa comunitatea in ritmul acesta de eficienta economica
        • +3 (3 voturi)    
          prietene .. (Miercuri, 21 iulie 2010, 16:08)

          celCareLucreazaLaPrivat [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

          iau 7000 ron net / luna toti pe cartea de munca si-mi platesc si darile pentru ca tu sa-ti primesti pensia .. ciocu mic si joc de glezne, daca eram sub prezidenta lu' tatuca Ilici (comunisti ca matale) plateam 35% NUMAI impozitul pe venit asa ca inca odata ciocul mic si joc de glezne .. si zi matale ce-ai lucrat in timpul cat erai angajat? .. cine se uita la pilonul 2? exista pilonul 3 si multe alte posibilitati .. pensionarii trebuie sa plateasca impozit, Basescu are dreptate ne-am invatat sa ne cada din cer .. vocabularul nu conteaza, nesimitirea conteaza si multi pensionari din romania sunt nesimitit, unii prefera ca toata tara sa intre in //. numai sa-si primeasca ei pensiile(editat de HotNews.ro)
          • 0 (0 voturi)    
            nope (Joi, 22 iulie 2010, 10:32)

            Gigi Maybachistu' Impozabil [anonim] i-a raspuns lui celCareLucreazaLaPrivat

            Eroare. Plăteai 45%, nu 35. Plus accize, taxe vamale de până la 30%, interdicţii la importul maşinilor mai vechi de 8 ani (nu conta că era o epavă de pe care cad tablele sau un Ferrari 288GTO) şi îţi cumpărai aparat foto digital prin contrabandă ca să scapi de accize :)
        • +1 (3 voturi)    
          si inca o chestie (Miercuri, 21 iulie 2010, 16:11)

          celCareLucreazaLaPrivat [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

          uite un om cu capul pe umeri .. citez: Mugur Isarescu: Banii nu pica din cer... Realitatea este cinica; Bogatia nu se face prin decrete
  • -1 (5 voturi)    
    Care bogati (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:13)

    nutzy spaima revolutiei [utilizator]

    cei pe care ii lingeti voi de la BNR in toate umorile
    creati pe furatura si fente, detinerea de informatii confidentiale mai ales in perioada romantica a capitalismului romanesc.
    spune papag portocaliu ce bogati autentici avem
    in schimbul unui statut de mesia economico financiar v-ati vadut constiinta de profesionisti primului barbat al tari si fetei cu numele meu.
    il tot scoateti in fata pe imberbul si dominatul dpv sexual lucian croitoru, ii dati discursul si baiatul citeste ca se gandeste la fofo ioanei munteanu pe care strategic base i-a pus-o pe nas
  • +5 (5 voturi)    
    BOGATII (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:32)

    Silviu [anonim]

    Despre ce bogati se vorbeste, frate? Daca am un salariu in privat mai bun,inseamna ca intru la "bogati"?
    Trantorii care atarna la buget cum ii numim atunci? Aia care baga vastu la banu' public si au castele pe malul Snagovului, dar oficial sunt rupti in fund, cum ii numim? Bogatii sunt aia cu salariu mare? Bogatii n-au salariu imbecililor. Bogatii au bani, proprietati...impozitati corespunzator, nu va repeziti la salarii..
    • 0 (0 voturi)    
      mai rau (Joi, 22 iulie 2010, 11:01)

      Gigi Maybachistu' Impozabil [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      Dacă ai un salariu în privat mai bun, eşti în ochii publicului MAI RĂU decât bogaţii (a se înţelege Patriciu, Videanu sau Cataramă), fiindcă pe ei nu prea îi făcea nimeni albie de porci până la urcarea pe tron a Cheliosului.

      Acele categorii ale publicului care au ieşit să ţipe împotriva tăierilor de pensii şi salarii sunt mai puţin interesate de bogăţiile magnaţilor industriali. Însă le irită mai rău ca urticaria "ciocoismul clasei medii".

      - Maşina portocalie-metalizată cu jante de 20 de inci, "climă bizonică" şi un kit de caroserie de Fast & Furious în faţa blocului. Bonus dacă nu mai eşti de multă vreme tânăr, ci deja semeni cu Irinelul.
      - Apartamentul "de lux în complex rezidenţial modern" cu mobilă Mobexpert şi bucătărie americană în care găteşti ceapă călită şi peşte prăjit.
      - Ceasul de aur ţinut în afara manşetei, şi tendinţa de a te uita la ora exactă din 5 în 5 minute, chiar dacă nu te grăbeşti nicăieri ci stai de 1 oră la terasă şi tragi de un cocktail cu umbreluţă. Bonus dacă mai ţii şi un MacBook pe masă, deschis, chiar dacă nu-l foloseşti.
      - Poveştile interminabile despre cum ai fost la Paris sau în Creta "la 4 stele".
      - iPhonele pe care te joci stând pe bancă în parc.
      - Vorbitul în argoul anglo-român pe care niciun anglofon adevărat nu l-ar înţelege. Bonus dacă mai ştii şi spaniola şi italiana "de stradă".
      - Costumul lucios cu cravată de mătase violetă, ca de scamator care scoate iepurii din joben, purtat până şi pe şantier când sunt 35 de grade afară.
      - Tonul ironic ca de Sişu, Puya & Co. şi gesturile de maidan făcute cu mâinile prin care chemi chelnerul. Bonus dacă localul e de 5 stele şi tu eşti în bermude. Încă un bonus dacă plăteşti un bacşiş mai mare decât consumaţia :)
      - Blonda cu o figură pe lângă care Pamela Anderson pare o lady şi cu cercei de aur până la umeri cu care ieşi. Bonus dacă nu e nici curvă, nici amantă întâmplătoare, ci chiar soţia ta şi ai şi copii cu ea :)))
  • +1 (3 voturi)    
    Visati! (Miercuri, 21 iulie 2010, 14:46)

    suki [anonim]

    Mai lasati-o mai incet cu goangele de genul" luam de la bogati sa dam la saraci".
    Etapa aia s-a terminat, si stim cu totii cum: am ajuns CU TOTII SARACI.
    Indemnati lumea sa puna mina la munca, pe de o parte, si sa isi negocieze corect drepturile, pe de alta parte. Si totul se va rezolva de la sine.
    Nu mai avem nevoie de nici una din masurile voastre timpite: de la inceputul anului ati tot schimbat tot: si impozitele, si tva, si incasarile is tot mai mici, s-au inchis sute de mii de firme, euro a crescut, si ne tot afundam in saracie.
    Gata, plecati dracului acasa ca nu sunteti buni decit de povesti frumoase si imaginare; nu aveti nici o treaba cu realitatea.
  • -2 (4 voturi)    
    faina (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:12)

    Caragiale [anonim]

    eu nu stiu cine e acest domn , dar ma deranjeaza dezinvoltura cu care barosanii isi apara averile .

    l-as intreba pe distinsul domn slujbas al bnr, dar cat timp saracii sa mai plateasca averile barosanilor ? inca 20 de ani ?
    cam cat timp amaratii cu 10 milioane salariu/pensie sa mai plateasca gaurile negre ?
    • +1 (1 vot)    
      averi? (Miercuri, 21 iulie 2010, 16:08)

      aham [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      averea nu-i tot una cu salariul. Pricepeti asta odata!

      Nu mai scoateti toporu la cei la ale caror salarii sunt mai mari ca ale dumneavoastra ca nici lor nu le convine sa munceasca mai mult ca sa plateasca mai mult ca sa acopere mai multe gauri negre. Deziceti-va de zicala "sa moara capra vecinului"!
      • 0 (0 voturi)    
        bogatia (Joi, 22 iulie 2010, 8:58)

        Pequod [anonim] i-a raspuns lui aham

        Solidaritatea e morala. Bogatia, justificabila sau nu, este imorala.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:14)

    Ionut Rus [anonim]

    Adevarul e undeva la mijloc, evident.

    Pe de o parte, pana am plecat acum cateva luni din ro, am facut parte din categoria celor care platesc mai mult(impozit, asigurari etc) doar pt ca m-am descurcat sa castig mai mult. Si nu mi se pare corect sa mai tin si pe altii in spate care nu au reusit. Mai ales ca pt banii astia in plus nu primesc nimic la schimb. Si de ce sa subventionam mediocritatea/nereusitele altora? Dc sa fiu pedepsit ca ma descurc?

    Pe de alta parte, traiesc intr-o tara civilizata unde functioneaza acest sistem de impozit progresiv. Nici aici nu-mi convine sa subventionez pe altii dar macar primesc la schimb respect de la ei, ajutor si un zambet frumos mereu. Lucruri care lipsesc cu desarsire in Mioritaland. O adunatura de obraznici tupeisti care nici sa zambeasca sau sa multumeasca nu pot cand iti baga mana in porfotel.

    Urlati constant pt drepturi si beneficii pe care nu le meritati si le cereti de la cei care reusesc ... sa va fie rusine ! In loc sa anchetam marii jefuitori ai tarii si sa le confiscam averile, noi ne chinuim sa distrugem clasa medie sa ramanem doar cu 2.... pe principiul sa moara si capra vecinului.
  • +1 (3 voturi)    
    Un incompetent Basist (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:16)

    Catalin [anonim]

    Impozit progresiv e in aproape toate tarile, iar bogatii nu trebuie sa "fie dispusi" sa contribuie, ei trebuie sa fie incurajati si apoi obligati sa contribuie. Pe vremea boom-ului economic dinaintea crizei acesti bogati plus bancile, au acumulat. Acum e vremea sa participe la atenuarea efectelor crizei. Nu se poate "la placinte inainte, la razboi inapoi" !

    O alta prostie preluata tot de la Basescu e cea cum ca oamenii trebuie sa se ajute singuri, sa contribuie la pensii private, etc. Dar le trece prin creierul lor de muste ca sunt milioane de oameni pensionari pentru care aceste "sfaturi" nu se aplica ? Ce facem, ii ucidem pe toti ca sa o luam de la zero ? Lipsa de perspectiva si viziune, asta are acest Lazea. E usor sa scoti din gura tot felul de prostii, dar sa faci ceva concret, legat de realitatea cu milioane de pensionari care nu au nici o solutie, nu e usor.
  • -1 (1 vot)    
    Reversul medaliei... (Miercuri, 21 iulie 2010, 15:22)

    traian [anonim]

    Interesant.Din pacate pentru ei,bogatii nu inteleg un luctu esential,o realitate care ii va pune pe multi dintre ei pe butuci.Ma refer in special la bogatasii de conjunctura,cei care s-au pomenit bogati dintr-o data ,fara merite personale deosebite,majoritari in Ro.Ce nu intelef ei?Ei bine,mnealor nu inteleg ca nici ceilalti nu mai sunt dispusi sa dea ca sa faca ei burta mare!
    In pofida aparentelor constat cu placere ca haiducia pe invers,adica jecmanirea saracilor in favoarea bogatilor,paleste,devine incet dar sigur doar o amintire!
  • +1 (1 vot)    
    Solutia responsabila (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:47)

    ion [anonim]

    ..este ca fiecare sa-si asume raspunderea individuala pentru viitorul sau si sa suplimenteze prestatiile insuficiente oferite de stat, cu investitii in sisteme alternative, private, de pensii si sanatate".

    De peste 30 de ani economisesc aprox. 30% din veniturile mele(silit e adevarat). Unde se economiseste mai mult? Problema e ca din aceste economii sunt platiti altii care n-au economisit nimic: aici este necesar a se face ordine, a separa pensiile contributive de asistenta sociala.
    Si institutiile statului si persoane oficiale indeamna in continuare la subterfugii ( vezi multimea de exceptii scutiri, limitari...) pt a evita plata contributiilor si apoi probabil a solicita "pensia" minima...
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Joi, 22 iulie 2010, 7:14)

    Anonim [anonim]

    Daca bogatii nu vor sa fie solidari, atunci sa faca, imediat, dovada dobindirii licite a averii. Restul vine de la sine. Ce ar fi daca pensionarii si salariatii ar adopta aceeasi pozitie ? Sau, mai rau, ar trece la acte de ''dreptate'' sociala spontanle , incontrolabile. D-le Lazea, mai bine nu vorbeai !
    • 0 (0 voturi)    
      Boierie pe banii nostr! (Joi, 22 iulie 2010, 15:29)

      george [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      S-au boierit si functionarii Bancii Nationale!
  • 0 (0 voturi)    
    Averile la control! (Joi, 22 iulie 2010, 15:26)

    cosma [anonim]

    Cum vine asta? Pai 99% din bogatii Romaniei sunt niste hoti si niste evazionisti fiscali! Daca refuzati solidaritatea, scoateti averile la control!