Vladescu: Romania nu are probleme de lichiditate

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2010, 15:14 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a afirmat ca situatia pietelor financiare nu este dramatica, iar Romania nu are in prezent probleme de lichiditate. "Situatia pietelor pentru Romania in acest moment nu este dramatica (...) In acest moment nu avem probleme de lichiditate. Ati vazut ca ieri (n.red. 22 iulie), la Bruxelles, am agreat chiar reducerea expunerii bancilor cu 5%, in conditiile in care exista o diminuare a activitatii economice in Romania, li s-a lasat aceasta flexibilitate", a spus Vladescu. 

"Din punctul de vedere al Ministerului Finantelor, ceea ce este foarte important in acest moment este costul la care ne finantam, pentru ca in functie de costul finantarii putem sau nu sa cream spatiu bugetar pentru proiectele de investitii", a mai spus ministrul finantelor.

FMI, Comisia Europeana si BNR au decis ca expunerile primelor noua banci straine prezente pe piata romaneasca pot varia intr-o marja de plus/minus 5% fata de nivelul inregistrat in luna martie a anului trecut.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1215 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    completare... (Vineri, 23 iulie 2010, 15:17)

    completare [anonim]

    in completarea declaratiei vladescu trebuia sa spuna :...nu are probleme de lichiditate, curge la vale foarte fluid..." mai e liber postu lu bitman? as candida
  • +1 (3 voturi)    
    dar poate Vladescu n-a aflat. (Vineri, 23 iulie 2010, 15:19)

    Walker [anonim]

    Dimpotriva. Dupa atatea ploi Romania a avut o crestere de lichiditate nedorita,
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 23 iulie 2010, 16:28)

    Mowgli [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate... (Vineri, 23 iulie 2010, 16:41)

      George [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      ... mai ales ca nu de mult timp spune ca "...ar fi putut sa minta in continuare..."!
    • 0 (0 voturi)    
      etica si morala (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 14:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      Eu nu am incredere intr-un nas care a fugit cu mireasa.
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca n-are... (Vineri, 23 iulie 2010, 16:33)

    bullet dodger [anonim]

    ...deoarece nu mai exista lichiditati, deci a disparut si problema!
  • 0 (0 voturi)    
    adica... (Vineri, 23 iulie 2010, 16:34)

    done [anonim]

    mai poate spune asta vreo sase luni... apoi... Cel de sus cu mila...
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-l mai crede? (Vineri, 23 iulie 2010, 16:40)

    George [anonim]

    Prin primavara, inainte de a sosi delegatia FMI la Bucuresti, acelasi personaj spune nu numai ca nu avem probleme cu lichiditatile, dar ca nu avem probleme DELOC! Ce a urmat... ati vazut toti...
    • 0 (0 voturi)    
      Adica ploile? (Vineri, 23 iulie 2010, 17:45)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui George

      ... sau mersul cu para la CC?(fatale initiale pentru Romania)
  • 0 (0 voturi)    
    LICHIDITATE (Vineri, 23 iulie 2010, 16:43)

    Ion [anonim]

    excelent,atunci sa plateasca firmelor facturile neplatite si sa deblocheze plata despagubirilor banesti de la a.n.r.p. pt. cei indreptatiti conform legilor pt. repararea abuzurilor provocate de statul roman prin legile nationalizarii, colectivizarii si confiscarii imobilelor. plata despagubirilor este la nivelul anului 2008.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    ...lichiditati... (Vineri, 23 iulie 2010, 18:25)

    lilly [anonim]

    L-at consultat pe Dl.Isarescu inainte de a face aceste declaratii,Domnule Vladescu?
  • 0 (0 voturi)    
    adevar adevarat (Vineri, 23 iulie 2010, 18:31)

    qaziop [anonim]

    omu' spune foarte clar "in acest moment nu avem probleme." depinde ce inseamna "in acest moment". s-ar putea ca intr-o luna sa nu mai fie "in acest moment"
  • 0 (0 voturi)    
    adevar graieste.... (Vineri, 23 iulie 2010, 20:41)

    lichidatorul [anonim]

    De la Vladescu, numai de bine....avem di tati...
    Ce argumentatie de labil! ,,Am agreat chiar reducerea expunerii bancilor cu 5%''. Pai s-au uitat cu ,,atentie'' si au vazut de de fapt bancile una spuneau si ii linisteau si alta faceau...scoteau banii din tara pe diverse canale la care nici nu au gandit. Cert e ca i-au scos contra promisiunilor date ca nu se vor ,,atinge de infuzia de lichiditati''. Si totusi....,,socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ''.
    Asta e, ei sunt cei care inventeaza apa calda si mersul pe jos!