Videanu despre efectele strategiei de dezvoltare a IMM-urilor: 2011 ar putea fi anul relansarii economice

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 5 august 2010, 17:41 Economie | Finanţe & Bănci


 documente
Ministerul Economiei a lansat joi in dezbatere publica Strategia Guvernamentala pentru dezvoltarea sectorului IMM, in perioada 2009-2013. Ministrul economiei, Adriean Videanu, sustine ca in urma aplicarii strategiei, IMM-urile vor iesi din criza in 2011, urmand ca in urmatorii doi ani sa asistam la consolidarea acestui sector.

"Scopul strategiei il constituie punerea in aplicare a doua obiective. In primul rand, sprijinirea IMM-urilor pentru iesirea din criza si aceasta vizeaza perioada 2010-2011, iar apoi - pentru anii 2011-2013 - dezvoltarea sectorului. Tinta noastra este ca 2011 sa fie anul relansarii economice, chiar daca acesta va fi un moment de inflexiune pe curba iesirii din criza si de reluare a cresterii economice. Credem, pe baza tuturor evaluarilor facute de autoritatile romane si organismele internationale, ca sunt premise ca 2011 sa reprezinte anul reluarii, al relansarii cresterii economice in Romania, prin inteligenta, dezvoltare durabila si care sa asigure coeziunea sociala", a declarat Adriean Videanu.

Potrivit planului de actiuni cuprins in strategie, Guvernul are in vedere imbunatatirea accesului IMM la finantare, incurajarea spiritului inovator al IMM-urilor si cresterea competitivitatii acestora, dezvoltarea sistemului educatiei antreprenoriale, dar si simplificarea si imbunatatirea cadrului de reglementare in domeniul IMM si al cooperatiei.

Strategia propune printre altele promovarea activitatii de e-afaceri intr-o societate informationala. Aceasta presupune asigurarea conditiilor necesare pentru ca IMM-urile sa beneficieze de oportunitatile pe care societatea informationala le ofera, in special in vederea cresterii productivitatii si competitivitatii, prin imbunatatirea accesului la informatii. Potrivit strategiei, vor fi sprijinite micro-intreprinderile inovative in vederea construirii infrastructurii necesare emiterii electronice a facturilor. De asemenea, va fi dezvoltat un portal de servicii electronice pentru IMM-uri, se mai arata in strategie.

Proiectul privind elaborarea strategiei este derulat de Ministerul Economiei pe o perioada de 18 luni (aprilie 2009 - octombrie 2010), cu sprijinul consortiului format din firmele de consultanta SC KPMG Romania SRL si SC Finas Consulting SRL. Pentru proiect au fost alocati 3,48 milioane lei, din care 85% din Fondul Social European.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





923 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    intrebare retorica (Joi, 5 august 2010, 17:50)

    marius [anonim]

    la ce anume foloseste aceasta relatare?
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne de incompetenti (Joi, 5 august 2010, 17:50)

    danila [anonim]

    Dupa ce le-ati taiat beregata IMM-urilor prin impozitul forfetar in plina criza economica si multi au fost obligati sa inchida afacerea/firma, acum vreti sa le resuscitati? Haaahaaa. Buna strategie! Da' ce minti luminate avem la conducere!!! Mi-e scarba!!
    Asta fie e o minciuna gogonata, fie e o directionare de fonduri sau un paravan spre IMM-urile de partid.
    Nu toata lumea e proasta in tara asta, ca sa creada toate prostiile debitate de incompetenti ca Videanu, Pogea, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    IMM-urile din UE: Cea mai mare scadere din 1930 (Joi, 5 august 2010, 17:54)

    teza PSDNL: "nu e criza", guvernul e incompetent [anonim]

    IMM-urile din UE, in criza: Cea mai puternica scadere a productiei din 1930 incoace / Mai multi "antreprenori de nevoie"

    de Ioana Morovan HotNews.ro
    Luni, 21 iunie 2010, 16:51 Antreprenor in Romania

    Declinul productiei in 2009, pentru IMM-uri la nivelul Uniunii Europene, este cel mai accentuat din 1930 incoace. Pe termen scurt, impactul este mai puternic asupra firmelor medii si mari decat asupra celor mici si micro, arata raportul anual asupra IMM-urilor, publicat recent de Comisia Europeana. Accesul la finantare este o problema majora a IMM-urilor, dar nu la fel de grava pe cat lipsa cererii in piata, mai arata documentul citat.

    "Firmele mici si micro sunt mai prezente in domeniul constructiilor, hoteluri si restaurante, servicii de afaceri si unele componente ale comertului en-gros si cu amanuntul. Acestea sunt orientate prioritar asupra pietelor de consum interne. Companiile de dimensiune medie si mare sunt mai prezente in industria de prelucrare iar exporturile au o cota importanta in vanzarile acestora. De aceea, vor fi avantajate de evolutiile pozitive pe termen mediu", se arata in "Raportul anual asupra IMM-urilor, in anul 2009" publicat de Comisia Europeana.

    In ceea ce priveste angajarea de personal, in 2009 se estimeaza ca s-a deteriorat cel mai mult la firmele medii si mari. In 2010 si 2011, cand productia in termeni reali este de asteptat sa se redreseze, se asteapta ca rata de ocupare in functie de dimensiunea companiilor sa se inverseze, mai exact firmele mici si micro sa creeze mai multe locuri de munca decat cele medii si mari.

    Profitabilitatea IMM-urilor in UE este supusa unor presiuni uriase, lucru care diminueaza numarul companiilor care intra pe piata si il creste pe al celor care ies. Ca efect colateral, cresterea somajului determina pentru acele persoane necesitatea de a se autointretine ceea ce poate insemna infiintarea unei companii pentru a deveni "propriul tau angajat". Spre exemplu, in Germania 34% din firmele start-up sunt "intr
  • 0 (0 voturi)    
    Videanu "nu stie ca nu stie"! (Joi, 5 august 2010, 18:43)

    niculita30 [utilizator]

    Tarile cu guverne nu au intrat in recesiune (vezi Slovenia Germania Franta ,iar noi nu am luat inca masuri anticriz ci pentru criza(vezi impozitul minim asa zis forgetar).
    Caderea economica si dupa razboi s-a oprit !
    :(((
  • 0 (0 voturi)    
    nici o masa fara peste (Joi, 5 august 2010, 19:18)

    gheo [anonim]

    va mai amintiti sloganurile de pe alimentarele goale?
    asa suna si declaratiile astuia; guvernul omoara sistematic toate afacerile, strica echilibrul economic si nivelul de trai si intre timp promite marea cu sarea anul viitor...
    si da, pe langa criza guvernul a sapat groapa multor companii mici si mijlocii prin acel impozit forfetar. din cauza lui au disparut veniturile a cel putin 100 de mii de romani
    in loc sa faca asta mai bine mai reduceau un pic din cheltuielile materiale ale statului; alea din care se infrupta 'prietenii'
    si nu-i vb doar de guvernul actual, toti au facut asa
    dar scuza actuala e tocmai asta, lasa ca si altii au furat
  • 0 (0 voturi)    
    Dl Videanu, ca de obicei, vorbeste vorbe..... (Joi, 5 august 2010, 20:26)

    lili [anonim]

    adica, face ceea ce se numeste aflarea-n treaba la romani !!!! lasati-o balta cu strategiile si previziunile, dle videanu, ne-am lamurit ca nu sunt nici astea punctul dvs forte...... abureli.... aiureli.....
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Joi, 5 august 2010, 20:28)

    calin [anonim]

    Domnule Videanu dar ceva solutii mai concrete si mai bune nu aveti?
    De exemplu reducerea birocratiei (desi se pare ca dimpotriva aceasta incepe sa creasca in goana nebuna anti-evazionista - vezi chestia cu declaratiile TVA intracomunitar, declaratii lunare pt somaj a PFA-urilor etc).
    O alta masura ar fi diminuarea fiscalitati. Aici nu ma refer neaparat la reducerea impozitului de 16% dar mai degraba la eliminarea altor impozite "mascate" genul contributii sociale suportate de cam toata lumea care are un venit, impozit pe dividende (deci de 2 ori 16% o data pe profit o data pe dividende).
    Eliminarea mult asteptata a impozitului forfetar.
    Revenirea la firme mici care plateau 3% impozit pe venituri daca aveau cifra de afacere sub 100.000 EUR. E drept ca unii abuzau de chestia asta dar 3% din 100.000 venituri inseamna 3.000 pe cand 16% dintr-un profit apropiat de 0 inseamna mai putin de 3.000.

    Se pare ca politicienii nu prea inteleg ca in Romania oamenii de afaceri nu sunt dispusi sa plateasca taxe exorbitante, asa ca mai bine statul ar diminua taxele si ar incasa mai putin dar de la mai multi (ceea ce per total ar fi un castig pentru stat).
  • +2 (2 voturi)    
    Vor fi lansate pe orbita. (Joi, 5 august 2010, 21:03)

    garbetian1 [anonim]

    domnule videanu stim ca ati vandut gogosari cand aveati 14 ani.dar acum ca vindeti gogosi va rog una pe zii ne ajunge,azi ati cam intrecut masura deja am numarat trei va rog una pe zii ne ajunge in felul asta nu putem tine pasul cu aberatiile pe care le debitati.
    • 0 (0 voturi)    
      super.... (Joi, 5 august 2010, 21:34)

      lili [anonim] i-a raspuns lui garbetian1

      mi-a placut !!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Buna de tot postarea (Joi, 5 august 2010, 23:35)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui garbetian1

      Astia vand gogosari ceilalti de dinainte au vandut castraveti.Oricum cu astia inca un mandat dupa 2014 sau daca vin aia care au mai fost,adio romanie FALIMENT SCRIE PE FUNDUL EI.Si asa cu starea asta de anarhie institutionala ,neputinta, hotie,jaf,interese nu stiu zau cum scot camasa astia pana in 2014.
      • 0 (0 voturi)    
        de astia scapam in 2012.... (Vineri, 6 august 2010, 8:35)

        lili [anonim] i-a raspuns lui HESS

        dar nu stiu intr-adevar cine sa poata veni si sa scoata Romania din dezastrul in care a adus-o guvernarea Dlui Boc. Toti o apa si-un pamant, asa sunt politicienii Romaniei de azi......